Podľa závažnosti ochorenia rozlišujeme akútnu a chronickú pyelonefritídu. Chronický zápal obličiek sa vyznačuje obdobiami remisie a exacerbácie. Diagnostikou, liečbou a prevenciou pyelonefritídy sa zaoberá urológ.
Čo je pyelonefritída?
Pyelonefritída je infekčné zápalové ochorenie obličiek, ktoré postihuje obličkový parenchým, panvičku a kalich. Pyelonefritída môže byť jednostranná, pri ktorej je zapálená jedna oblička alebo obojstranná, pri ktorej sú postihnuté obe obličky.
Aké sú príznaky pyelonefritídy?
Máte otázky ohľadom práce oddelenia urológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Prvými príznakmi pyelonefritídy sú občasné bolesti v dolnej časti chrbta, ktoré sa môžu rozšíriť do krížov a slabín. Medzi ďalšie príznaky pyelonefritídy patria:
- bolestivé, ťažké alebo časté močenie;
- časté nutkanie na močenie v noci;
- opuch tváre (vačky pod očami);
- celková slabosť, únava;
- bledá pokožka;
- opuchy končatín;
- zmena farby a zápachu moču (zakalenie, usadeniny, červená farba, ostrý zápach);
- nevoľnosť;
- dehydratácia (neustály smäd).
Zápal obličiek môže byť sprevádzaný aj zvýšením telesnej teploty a krvného tlaku. Pyelonefritída u detí sa prejavuje celkovou intoxikáciou: zimnicou, zvýšeným potením, zvracaním, ospalosťou alebo podráždenosťou.
Aké sú príčiny vzniku pyelonefritídy?
Pyelonefritídu spôsobujú patogény, ktoré sa do obličiek dostávajú z močovej trubice alebo z močového mechúra, prípadne z krvi alebo z lymfy. Medzi príčiny vzniku pyelonefritídy patria:
- infekcie močových ciest (cystitída, prostatitída, uretritída);
- črevné infekcie (dyzentéria, salmonelóza, rotavírus);
- katetrizácia močového mechúra;
- reflux močového mechúra a močovodu (spätný tok moču z obličiek do močového mechúra);
- vrodené abnormality močovodov alebo zúženie močovodov po operácii.
Zápal obličiek môžu spôsobiť aj močové kamene a adenóm prostaty (benígna hyperplázia prostaty), ktoré narúšajú odtok moču. Medzi faktory, ktoré prispievajú k vzniku pyelonefritídy patrí podchladenie, oslabenie imunitného systému a endokrinné poruchy (napr. diabetes mellitus).
Chronická pyelonefritída
Chronická pyelonefritída je spôsobená neliečenou akútnou pyelonefritídou. Chronická pyelonefritída prebieha latentne (niekedy s miernymi príznakmi) a má periodické exacerbácie (záchvaty akútneho zápalu obličiek). Príznaky chronickej pyelonefritídy sú:
- mierne bolesti v dolnej časti chrbta;
- nechutenstvo;
- opuch tváre a končatín;
- suchá koža;
- svalová slabosť;
- biely povlak na jazyku.
Exacerbáciu chronickej pyelonefritídy vyvolávajú vonkajšie faktory, akými sú: podchladenie, nadmerná fyzická aktivita, ťažké jedlá (údené, vyprážané, pikantné). Akútny zápal obličiek vyvolávajú aj infekcie (napr. akútne infekcie dýchacích ciest, zápal stredného ucha, zápal prínosových dutín, črevné infekcie).
Akútna pyelonefritída
Akútna pyelonefritída má výrazné príznaky: horúčka do 39-40 °C, zimnica, bodavá bolesť v dolnej časti chrbta. Moč pri pyelonefritíde je zakalený, má tmavú farbu a môžu sa v ňom vyskytovať hnisavé usadeniny. Vyskytujú sa aj problémy s močením, pocit pichania a pálenie alebo neschopnosť vyprázdniť močový mechúr.
Aké vyšetrenia sú potrebné pri pyelonefritíde?
Diagnostika pyelonefritídy zahŕňa laboratórne vyšetrenia moču a krvi, ako aj prístrojové vyšetrenia (napr. ultrazvuk obličiek a močového mechúra). Pri diagnostike pyelonefritídy sa vykonávajú tieto vyšetrenia:
- celkové vyšetrenie moču s mikroskopickým vyšetrením sedimentu;
- biochemické vyšetrenia krvi a moču;
- Nechiporenkového metóda vyšetrenia moču;
- bakteriálne vyšetrenie moču.
Laboratórna diagnostika pri pyelonefritíde pomáha posúdiť stupeň zápalu a poškodenia obličiek, zistiť poruchu filtrácie a reabsorpcie (vstrebávania vody a živín) v obličkových kanálikoch. Na rozlíšenie pôvodcu infekcie a predpísanie farmakoterapie je potrebná bakteriálna kultivácia moču.
Liečba pyelonefritídy doma
Liečba pyelonefritídy závisí od jej štádia a formy, ako aj od prítomnosti komplikácií a sprievodných ochorení. Liečba pyelonefritídy doma spočíva v užívaní liekov na odstránenie infekcie a zmiernenie príznakov (intoxikácia). Liečba pyelonefritídy zahŕňa:
- antibakteriálne lieky;
- protizápalové a antiseptické lieky;
- antipyretické lieky;
- antispazmodiká;
- diétu.
Antibiotiká na pyelonefritídu predpisuje urológ na základe laboratórnych testov (po identifikácii
patogénu a jeho citlivosti na antibiotiká). Samoliečba pyelonefritídy domácimi metódami (napr. prikladanie vyhrievacieho vankúšika na spodnú časť chrbta alebo užívanie bylinných odvarov) je neúčinná a hrozia pri nej nebezpečné komplikácie: alergie, rozšírenie zápalu alebo hnisavý zápal.
Pri chronickej pyelonefritíde môže lekár predpísať vitamíny, imunostimulátory a antibakteriálne lieky. Kvôli prevencii je dôležité navštíviť urológa minimálne raz ročne. Závažná akútna pyelonefritída s horúčkou a ťažkou intoxikáciou (nevoľnosť, zvracanie, strata vedomia) si vyžaduje okamžitú lekársku pomoc, pretože môže byť potrebný chirurgický zákrok (napr. v prípade hnisavých ložísk alebo poruchy odtoku moču).
Pyelonefritída v tehotenstve
Primárna pyelonefritída alebo exacerbácia jej chronickej formy sa môže vyskytnúť u žien počas tehotenstva v dôsledku kompresie močových ciest maternicou, posunu obličiek a v dôsledku hormonálnych zmien. Počas tehotenstva je odtok moču zhoršený, čo vedie ku vzniku zápalu obličiek — ku gestačnej pyelonefritíde.
Poruchy močových ciest v tehotenstve môžu viesť ku komplikáciám - k predčasnému pôrodu alebo k oneskorenému vývoju plodu. Ženy by sa mali v období plánovania tehotenstva a počas neho poradiť so ženským urológom.
Diéta pri pyelonefritíde: pravidlá diéty a recepty
Diéta pri pyelonefritíde je zameraná na odstránenie zápalu v obličkách, normalizáciu metabolických procesov v tele, posilnenie imunitného systému а liečbu stagnácie tekutín. Strava pri pyelonefritíde by mala byť vyvážená a s minimálnym príjmom soli a bielkovín, pretože pri ich metabolizme vzniká močovina, ktorá predstavuje pre obličky ďalšiu záťaž. Dôležité je tiež piť veľa tekutín (čistá nesýtená voda), aby sa znížila koncentrácia baktérií a ich životaschopnosť.
Strava pri pyelonefritíde | |
Nesmie sa konzumovať | Môže sa konzumovať |
Údené potraviny, zaváraná zelenina, korenie, rýchle občerstvenie, majonézy a kečupy | Mliečne a fermentované mliečne výrobky (okrem syrov s vysokým obsahom soli) |
Údeniny a polotovary | Kaše (ryžová, ovsená, z quinoi, pšenová) |
Tučné mäso a ryby (kačacie, bravčové, losos, pstruh) | Chudé mäso a ryby (morčacie, králičie, kuracie) |
Kyslá zelenina (reďkovky, šťavel, špenát, reďkovka) a fazuľa | Varená alebo čerstvá zelenina (mrkva, zemiaky, cuketa, kapusta, brokolica, tekvica) |
Vyprážané jedlá a mastné vývary | Varené alebo miešané vajcia |
Sladkosti | Všetky druhy ovocia |
Káva a kofeínové nápoje (energetické nápoje) | Džúsy, kompóty, zelený čaj |
Taktiež sa odporúča uprednostňovať ľahko stráviteľné potraviny, ktoré sa pripravujú varením, pečením alebo na pare. Nižšie uvádzame pár jednoduchých receptov, ktoré odporúčame pri pyelonefritíde.