Čo je kolposkopia a ako sa vykonáva?
Čo je kolposkopia?
Kolposkopia je gynekologické vyšetrenie, ktoré môže odhaliť predrakovinové alebo rakovinové zmeny v tkanivách krčka maternice a pošvy. Gynekológovia odporúčajú raz ročne absolvovať kolposkopiu, ktorá pomôže včas odhaliť rôzne zmeny.
Kolposkopia je vyšetrenie sliznice pošvy a krčka maternice pomocou kolposkopu (optického prístroja), ktorý zväčšuje obraz mnohonásobne. Počas kolposkopie môže gynekológ vykonať aj biopsiu (odobrať vzorku tkaniva) na ďalšie vyšetrenie.
Čo môže ukázať kolposkopia?
V zdravotníckych centrách DoktorPRO sa vykonáva videokolposkopia, ktorá umožňuje zobrazenie snímanej časti tela na monitore. Počas vyšetrenia môže lekár vyhotoviť fotografiu alebo video, aby vyhodnotil účinnosť liečby.
Aké sú indikácie na kolposkopiu?
Kolposkopia sa vykonáva pri nepríjemných pocitoch v podbrušku, pri bolesti počas pohlavného styku, pri krvavom výtoku, svrbení alebo pri pálení v pošve. Ďalšie indikácie na kolposkopiu sú:
- erózia krčka maternice,
- dysplázia krčka maternice,
- rakovina krčka maternice.
Gynekológovia môžu kolposkopiu použiť aj na odhalenie cervicitídy (zápalu krčka maternice) a genitálnych bradavíc (nezhubných výrastkov spôsobených ľudským papilomavírusom).
Máte otázky ohľadom práce oddelenia gynekológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Kedy môžem podstúpiť kolposkopiu?
Kolposkopiu je najlepšie vykonať na 7. až 10. deň menštruačného cyklu; počas menopauzy sa môže vyšetrenie vykonať kedykoľvek. Kolposkopia sa nevykonáva počas menštruácie, pretože menštruačná krv bráni úplnému vyšetreniu.
Kolposkopia v tehotenstve
Kolposkopia sa najčastejšie vykonáva v prvom trimestri tehotenstva na posúdenie stavu krčka maternice a vylúčenie prítomnosti gynekologických ochorení. Vyšetrenie nemá vplyv na tehotenstvo ani na plod, a preto je pre ženu a jej nenarodené dieťa úplne bezpečný.
Kolposkopia v tehotenstve
Kolposkopia sa najčastejšie vykonáva v prvom trimestri tehotenstva na posúdenie stavu krčka maternice a vylúčenie prítomnosti gynekologických ochorení. Vyšetrenie nemá vplyv na tehotenstvo ani na plod, a preto je pre ženu a jej nenarodené dieťa úplne bezpečné.
Príprava na kolposkopiu
Pred návštevou gynekológa by ste si mali umyť genitálie a obliecť si čistú spodnú bielizeň. Aby gynekológ mohol vykonať vyšetrenie, močový mechúr a črevá musia byť vyprázdnené. Príprava na kolposkopiu:
- deň pred vyšetrením sa zdržte pohlavného styku;
- dva dni pred vyšetrením nepoužívajte tampóny ani vaginálne prípravky (čapíky, masti).
Aby bola zabezpečená spoľahlivosť výsledkov vyšetrenia, gynekológovia vykonávajú kolposkopiu pred odberom panvových sterov a ultrazvukovým vyšetrením (USG) panvových orgánov.
Ako sa kolposkopia vykonáva?
Kolposkopia krčka maternice sa vykonáva v gynekologickom kresle. Vyšetrenie môžu sprevádzať nepríjemné pocity. Vyšetrenie trvá približne 10-20 minút. Gynekológ najprv vykoná jednoduchú kolposkopiu (bez použitia liekov), posúdi farbu a štruktúru sliznice krčka maternice.
Pri podozrení na abnormálne zmeny na krčku maternice lekár vykoná rozšírenú kolposkopiu: na sliznicu krčka maternice sa aplikuje jód alebo kyselina octová. Vyšetrenie je bezbolestné a neškodné.
Farba zdravého krčka maternice sa počas kolposkopie octovým testom nemení; ak však prechádza predrakovinovými alebo rakovinovými zmenami, tak sa sliznica krčka maternice sfarbí do biela. Pri Schillerovom teste (farbenie krčka maternice roztokom jódu) sa zdravé tkanivo sfarbí do tmavohneda a patologické oblasti zostanú nezmenené. Po kolposkopii gynekológ vyhodnotí výsledky a predpíše potrebnú liečbu.
Kontraindikácie po kolposkopii
Po kolposkopii sa môžu vyskytnúť mierne ťažkosti a krvácanie počas 1-2 dní. Aby ste sa vyhli nežiaducim účinkom po kolposkopii, je dôležité dodržiavať všetky odporúčania lekára.
Prvé 3-4 dni po kolposkopii by ste nemali používať tampóny a mali by ste sa zdržať pohlavného styku. Prvé 2-3 dní po vyšetrení by ste sa mali vyhýbať fyzickej aktivite a návšteve sauny a kúpeľov.
Kolposkopia alebo ultrazvuk panvy?
Ultrazvuk panvy je prístrojové vyšetrenie ženských reprodukčných orgánov ultrazvukovými vlnami. Vyšetrenie sa robí transvaginálne (cez vagínu) alebo transabdominálne (cez prednú brušnú stenu). Gynekologickým ultrazvukom sa vyšetruje maternica, krčok maternice, vaječníky a vajíčkovody.
Kolposkopia sa robí pri podozrení na abnormality krčka maternice (erózia, dysplázia, rakovina). Ultrazvuk panvových orgánov je indikovaný pri poruchách menštruácie, neplodnosti, myóme maternice (nezhubný nádor svalového tkaniva), cystách (nezhubný nádor s tekutým obsahom) vo vaječníkoch a na diagnostiku a sledovanie priebehu tehotenstva.
Gynekológ môže vykonať obe vyšetrenia v ten istý deň, čím môže presne diagnostikovať ochorenia reprodukčných orgánov. Kolposkopické vyšetrenie sa robí pred ultrazvukovým vyšetrením, lebo pri ultrazvukovom vyšetrení musí gynekológ použiť lubrikačný gél.
Bolí kolposkopia?
Kolposkopia nie je bolestivá, ale počas vyšetrenia sa môžu vyskytnúť mierne nepríjemné pocity.
Ako často môžem absolvovať kolposkopiu?
Kolposkopia je bezbolestné a neškodné vyšetrenie, ktoré sa môže vykonať v neobmedzenom počte, potrebnom na presné stanovenie diagnózy a liečbu gynekologických abnormalít. Gynekológovia odporúčajú vykonať preventívne kolposkopické vyšetrenie raz ročne.
Čo je to videokolposkopia?
Videokolposkopia je vyšetrenie pošvy a krčka maternice pomocou špeciálnych optických prístrojov, ktoré umožňujú ich zobrazenie na monitore. Pri videokolposkopii môže gynekológ vyhotoviť fotografie a uložiť ich na digitálne médium, aby mohol neskôr vyhodnotiť účinnosť liečby.
Môžem podstúpiť kolposkopiu počas menštruácie?
Kolposkopia sa nevykonáva počas menštruácie, pretože nahromadenie menštruačnej krvi sťažuje vizualizáciu krčka maternice.
Čo je to rozšírená kolposkopia?
Pri rozšírenej kolposkopii lekár aplikuje na krčok maternice špeciálne látky (kyselinu octovú alebo jód), pomocou ktorých vyjaví zmeny na sliznici.