Logo
0800200000
Čítať 6 minút

Čo je kolposkopia a ako sa vykonáva?

Čo je kolposkopia a ako sa vykonáva?
Čítať 6 minút | Vytvorené: 8 august 2022 | aktualizované: 28 september 2022 | 28697 28697
1

Čo je kolposkopia?

Kolposkopia je gynekologické vyšetrenie, ktoré môže odhaliť predrakovinové alebo rakovinové zmeny v tkanivách krčka maternice a pošvy. Gynekológovia odporúčajú raz ročne absolvovať kolposkopiu, ktorá pomôže včas odhaliť rôzne zmeny.

Kolposkopia je vyšetrenie sliznice pošvy a krčka maternice pomocou kolposkopu (optického prístroja), ktorý zväčšuje obraz mnohonásobne. Počas kolposkopie môže gynekológ vykonať aj biopsiu (odobrať vzorku tkaniva) na ďalšie vyšetrenie.

Čo môže ukázať kolposkopia?

Čo môže ukázať kolposkopia?

V zdravotníckych centrách DoktorPRO sa vykonáva videokolposkopia, ktorá umožňuje zobrazenie snímanej časti tela na monitore. Počas vyšetrenia môže lekár vyhotoviť fotografiu alebo video, aby vyhodnotil účinnosť liečby.

2

Aké sú indikácie na kolposkopiu?

Kolposkopia sa vykonáva pri nepríjemných pocitoch v podbrušku, pri bolesti počas pohlavného styku, pri krvavom výtoku, svrbení alebo pri pálení v pošve. Ďalšie indikácie na kolposkopiu sú:

Gynekológovia môžu kolposkopiu použiť aj na odhalenie cervicitídy (zápalu krčka maternice) a genitálnych bradavíc (nezhubných výrastkov spôsobených ľudským papilomavírusom).

3

Kedy môžem podstúpiť kolposkopiu?

Kolposkopiu je najlepšie vykonať na 7. až 10. deň menštruačného cyklu; počas menopauzy sa môže vyšetrenie vykonať kedykoľvek. Kolposkopia sa nevykonáva počas menštruácie, pretože menštruačná krv bráni úplnému vyšetreniu.

4

Kolposkopia v tehotenstve

Kolposkopia sa najčastejšie vykonáva v prvom trimestri tehotenstva na posúdenie stavu krčka maternice a vylúčenie prítomnosti gynekologických ochorení. Vyšetrenie nemá vplyv na tehotenstvo ani na plod, a preto je pre ženu a jej nenarodené dieťa úplne bezpečný.

5

Kolposkopia v tehotenstve

Kolposkopia sa najčastejšie vykonáva v prvom trimestri tehotenstva na posúdenie stavu krčka maternice a vylúčenie prítomnosti gynekologických ochorení. Vyšetrenie nemá vplyv na tehotenstvo ani na plod, a preto je pre ženu a jej nenarodené dieťa úplne bezpečné.

6

Príprava na kolposkopiu

Pred návštevou gynekológa by ste si mali umyť genitálie a obliecť si čistú spodnú bielizeň. Aby gynekológ mohol vykonať vyšetrenie, močový mechúr a črevá musia byť vyprázdnené. Príprava na kolposkopiu:

  • deň pred vyšetrením sa zdržte pohlavného styku;
  • dva dni pred vyšetrením nepoužívajte tampóny ani vaginálne prípravky (čapíky, masti).

Aby bola zabezpečená spoľahlivosť výsledkov vyšetrenia, gynekológovia vykonávajú kolposkopiu pred odberom panvových sterov a ultrazvukovým vyšetrením (USG) panvových orgánov.

7

Ako sa kolposkopia vykonáva?

Kolposkopia krčka maternice sa vykonáva v gynekologickom kresle. Vyšetrenie môžu sprevádzať nepríjemné pocity. Vyšetrenie trvá približne 10-20 minút. Gynekológ najprv vykoná jednoduchú kolposkopiu (bez použitia liekov), posúdi farbu a štruktúru sliznice krčka maternice.

Pri podozrení na abnormálne zmeny na krčku maternice lekár vykoná rozšírenú kolposkopiu: na sliznicu krčka maternice sa aplikuje jód alebo kyselina octová. Vyšetrenie je bezbolestné a neškodné.

Farba zdravého krčka maternice sa počas kolposkopie octovým testom nemení; ak však prechádza predrakovinovými alebo rakovinovými zmenami, tak sa sliznica krčka maternice sfarbí do biela. Pri Schillerovom teste (farbenie krčka maternice roztokom jódu) sa zdravé tkanivo sfarbí do tmavohneda a patologické oblasti zostanú nezmenené. Po kolposkopii gynekológ vyhodnotí výsledky a predpíše potrebnú liečbu.

8

Kontraindikácie po kolposkopii

Po kolposkopii sa môžu vyskytnúť mierne ťažkosti a krvácanie počas 1-2 dní. Aby ste sa vyhli nežiaducim účinkom po kolposkopii, je dôležité dodržiavať všetky odporúčania lekára.

Prvé 3-4 dni po kolposkopii by ste nemali používať tampóny a mali by ste sa zdržať pohlavného styku. Prvé 2-3 dní po vyšetrení by ste sa mali vyhýbať fyzickej aktivite a návšteve sauny a kúpeľov.

9

Kolposkopia alebo ultrazvuk panvy?

Ultrazvuk panvy je prístrojové vyšetrenie ženských reprodukčných orgánov ultrazvukovými vlnami. Vyšetrenie sa robí transvaginálne (cez vagínu) alebo transabdominálne (cez prednú brušnú stenu). Gynekologickým ultrazvukom sa vyšetruje maternica, krčok maternice, vaječníky a vajíčkovody. 

Kolposkopia sa robí pri podozrení na abnormality krčka maternice (erózia, dysplázia, rakovina). Ultrazvuk panvových orgánov je indikovaný pri poruchách menštruácie, neplodnosti, myóme maternice (nezhubný nádor svalového tkaniva), cystách (nezhubný nádor s tekutým obsahom) vo vaječníkoch a na diagnostiku a sledovanie priebehu tehotenstva.

Gynekológ môže vykonať obe vyšetrenia v ten istý deň, čím môže presne diagnostikovať ochorenia reprodukčných orgánov. Kolposkopické vyšetrenie sa robí pred ultrazvukovým vyšetrením, lebo pri ultrazvukovom vyšetrení musí gynekológ použiť lubrikačný gél.

10

Bolí kolposkopia?

Kolposkopia nie je bolestivá, ale počas vyšetrenia sa môžu vyskytnúť mierne nepríjemné pocity.

11

Ako často môžem absolvovať kolposkopiu?

Kolposkopia je bezbolestné a neškodné vyšetrenie, ktoré sa môže vykonať v neobmedzenom počte, potrebnom na presné stanovenie diagnózy a liečbu gynekologických abnormalít. Gynekológovia odporúčajú vykonať preventívne kolposkopické vyšetrenie raz ročne.

12

Čo je to videokolposkopia?

Videokolposkopia je vyšetrenie pošvy a krčka maternice pomocou špeciálnych optických prístrojov, ktoré umožňujú ich zobrazenie na monitore. Pri videokolposkopii môže gynekológ vyhotoviť fotografie a uložiť ich na digitálne médium, aby mohol neskôr vyhodnotiť účinnosť liečby.

13

Môžem podstúpiť kolposkopiu počas menštruácie?

Kolposkopia sa nevykonáva počas menštruácie, pretože nahromadenie menštruačnej krvi sťažuje vizualizáciu krčka maternice.

14

Čo je to rozšírená kolposkopia?

Pri rozšírenej kolposkopii lekár aplikuje na krčok maternice špeciálne látky (kyselinu octovú alebo jód), pomocou ktorých vyjaví zmeny na sliznici.

Gynekológia v DoktorPRO v Bratislave

Čo je kolposkopia a ako sa vykonáva? - Nataliia Biletska
Nataliia Biletska
DoktorPRO v Bratislave
Ružinovská 40
Rozvrh:
PO-PIA: 8:00-20:00, SO: 8:00-17:00, NE: 9:00-13:00
Hodnotenie článku:
5 s 5 na základe 1 hodnotenie
Čo je kolposkopia a ako sa vykonáva?
Lekár oddelenia gynekológie.

Máte otázky ohľadom práce oddelenia gynekológie
v DoktorPRO? Spýtajte sa!

Lekári neposkytujú online poradenstvo. Ak chcete získať presné informácie o vašom zdravotnom stave, radi vám zarezervujeme termín u lekára.

Súvisiace články:

Komentáre

Sabína pred rokom
Dobrý deň, ako dlho trvá kolposkopia?
Odpovedať
Dobrý deň. Jednoduchá kolposkopia trvá približne 10 minút a rozšírená kolposkopia až 20 minút.
Lolita pred rokom
Dobré popoludnie. Existujú nejaké špeciálne odporúčania po kolposkopii?
Odpovedať
Dobrý deň. Áno, existujú. Počas 1-2 dní po kolposkopii by ste nemali mať pohlavný styk ani používať tampóny a odporúča sa tiež zdržať sa návštev sauny a kúpeľov.
Mária  pred rokom
Dobrý deň, na čo sa používa test s kyselinou octovou?
Odpovedať
Dobré popoludnie. Test s kyselinou octovou je typom rozšírenej kolposkopie a používa sa na diagnostiku patologických zmien na sliznici krčka maternice.
Eleonóra pred rokom
Dobrý deň. Ak kolposkopia odhalila jód-negatívnu oblasť, ide o rakovinu?
Odpovedať
Dobré popoludnie. Jód-negatívna oblasť pri kolposkopii nemusí vždy znamenať rakovinu krčka maternice. Chýbajúce sfarbenie pri kolposkopii sa môže vyskytnúť aj pri cervikálnych eróziách alebo dysplázii krčka maternice. Na stanovenie presnej diagnózy by sa mala vykonať biopsia.
Kristína pred rokom
Dobré popoludnie. Čo to znamená, ak sa môj krčok maternice počas kolposkopie nezafarbí jódom?
Odpovedať
Dobrý deň. Dôvodom jód-negatívneho výsledku kolposkopie (bez sfarbenia) môžu byť zápalové, predrakovinové alebo rakovinové zmeny na sliznici krčka maternice. Na stanovenie presnej diagnózy by sa mala vykonať biopsia.
Objednať sa na vyšetrenie
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.

Nenechajte si ujsť náš newsletter

Získate tak užitočné informácie o aktivitách našej kliniky a môžete sa stať prvými, ktorí využijú naše akcie. Byť informovaný sa oplatí! Náš newsletter odoberá viac ako 100 000 používateľov. Pridajte sa k nám aj vy.