Čítať 7 minút

Čo je kolposkopia a ako sa vykonáva?

Čo je kolposkopia a ako sa vykonáva?
Zverejnené: 28 September 2022 | Перегляди 15770
1

Čo je kolposkopia?

Kolposkopia je gynekologické vyšetrenie, ktoré môže odhaliť predrakovinové alebo rakovinové zmeny v tkanivách krčka maternice a pošvy. Gynekológovia odporúčajú raz ročne absolvovať kolposkopiu, ktorá pomôže včas diagnostikovať abnormality.

Kolposkopia je vyšetrenie sliznice pošvy a krčka maternice pomocou kolposkopu (optického systému), ktorý zväčšuje obraz niekoľko desaťnásobne. Počas kolposkopie môže gynekológ vykonať aj biopsiu (odobrať vzorku tkaniva) na ďalšie vyšetrenie.

Čo môže ukázať kolposkopia?

Čo môže ukázať kolposkopia?

V zdravotníckych centrách DoktorPROs sa vykonáva videokolposkopia, ktorá umožňuje zobrazenie snímok na monitore. Počas vyšetrenia môže lekár vyhotoviť fotografiu alebo video, aby posúdil účinnosť liečby.

2

Aké sú indikácie na kolposkopiu?

Kolposkopia sa vykonáva pri nepríjemných pocitoch v podbrušku, bolesti pri pohlavnom styku, krvavom výtoku, svrbení alebo pálení v pošve. Ďalšie indikácie na kolposkopiu sú:

Gynekológovia môžu kolposkopiu použiť aj na odhalenie cervicitídy (zápalu krčka maternice) a genitálnych bradavíc (nezhubných výrastkov spôsobených ľudským papilomavírusom).

3

Kedy môžem podstúpiť kolposkopiu?

Kolposkopiu je najlepšie vykonať na 7. až 10. deň menštruačného cyklu; počas menopauzy sa môže vyšetrenie vykonať kedykoľvek. Kolposkopia sa nevykonáva počas menštruácie, pretože menštruačná krv bráni úplnému vyšetreniu.

4

Kolposkopia v tehotenstve

Kolposkopia sa najčastejšie vykonáva v prvom trimestri tehotenstva na posúdenie stavu krčka maternice a vylúčenie prítomnosti gynekologických ochorení. Vyšetrenie nemá vplyv na tehotenstvo ani na plod, a preto je pre ženu a jej nenarodené dieťa úplne bezpečný.

5

Kolposkopia v tehotenstve

Kolposkopia sa najčastejšie vykonáva v prvom trimestri tehotenstva na posúdenie stavu krčka maternice a vylúčenie prítomnosti gynekologických ochorení. Vyšetrenie nemá vplyv na tehotenstvo ani na plod, a preto je pre ženu a jej nenarodené dieťa úplne bezpečný.

6

Príprava na kolposkopiu

Pred návštevou gynekológa by ste si mali umyť genitálie a obliecť si čistú spodnú bielizeň. Aby gynekológ mohol vykonať vyšetrenie, močový mechúr a črevá musia byť vyprázdnené. Príprava na kolposkopiu:

  • jeden deň pred vyšetrením sa zdržte pohlavného styku;
  • dva dni pred vyšetrením nepoužívajte tampóny ani vaginálne prípravky (čapíky, masti).

Aby bola zabezpečená spoľahlivosť výsledkov vyšetrenia, gynekológovia vykonávajú kolposkopiu pred odberom panvových sterov a ultrazvukovým vyšetrením (USG) panvových orgánov.

7

Ako sa kolposkopia vykonáva?

Kolposkopia krčka maternice sa vykonáva na gynekologickom kresle a vyšetrenie môžu sprevádzať nepríjemné pocity. Vyšetrenie trvá približne 10-20 minút. Gynekológ najprv vykoná jednoduchú kolposkopiu (bez použitia liekov) a posúdi farbu a štruktúru sliznice krčka maternice.

Pri podozrení na abnormálne zmeny na krčku maternice lekár vykoná rozšírenú kolposkopiu: na sliznicu krčka maternice sa aplikuje jód alebo kyselina octová. Vyšetrenie je bezbolestné a neškodné.

Zdravá farba krčka maternice sa počas kolposkopie octovým testom nemení; ak sa však na ňom nachádzajú predrakovinové alebo rakovinové zmeny, sliznica krčka maternice zbeleje. Pri Schillerovom teste (farbenie krčka maternice roztokom jódu) sa zdravé tkanivo sfarbí do tmavohneda a patologické oblasti zostanú nezafarbené. Po kolposkopii gynekológ vyhodnotí výsledky a predpíše potrebnú liečbu.

8

Kontraindikácie po kolposkopii

Po kolposkopii sa môžu vyskytnúť mierne ťažkosti a krvácanie počas 1-2 dní. Aby ste sa vyhli nežiaducim účinkom po kolposkopii, je dôležité dodržiavať všetky odporúčania lekára.

Prvé 3-4 dni po kolposkopii by ste nemali používať tampóny ani mať pohlavný styk. Počas 2-3 dní po vyšetrení by ste sa mali vyhýbať fyzickej aktivite a návšteve sauny a kúpeľov.

9

Kolposkopia alebo ultrazvuk panvy?

Ultrazvuk panvy je prístrojové vyšetrenie ženského reprodukčného systému založené na použití ultrazvukových vĺn. Vyšetrenie sa môže vykonať transvaginálne (cez vagínu) alebo transabdominálne (cez prednú brušnú stenu). Gynekologický ultrazvuk vyšetruje maternicu, krčok maternice, vaječníky a vajíčkovody. 

Lekár vykoná kolposkopiu, pri podozrení na abnormality krčka maternice (erózia, dysplázia, rakovina). Ultrazvuk panvových orgánov je indikovaný pri poruchách menštruácie, neplodnosti, myóme maternice (nezhubný nádor svalového tkaniva), cystách (nezhubný nádor s tekutým obsahom) vaječníkov a na diagnostiku a sledovanie priebehu tehotenstva.

Gynekológ môže vykonať obe vyšetrenia v ten istý deň, aby presne diagnostikoval ochorenia reprodukčného systému. Aby sa zabezpečilo, že sa vo vagíne nenachádza lubrikačný gél, sa pred ultrazvukom vykoná kolposkopia.

10

Bolí kolposkopia?

Kolposkopia nie je bolestivá, ale počas vyšetrenia sa môžu vyskytnúť mierne nepríjemné pocity.

11

Ako často môžem absolvovať kolposkopiu?

Kolposkopia je bezbolestné a neškodné vyšetrenie, ktoré sa môže vykonať toľkokrát, koľkokrát je potrebné na stanovenie diagnózy a liečbu gynekologických abnormalít. Ako skríningové (preventívne) vyšetrenie gynekológovia odporúčajú kolposkopiu raz ročne.

12

Čo je to videokolposkopia?

Videokolposkopia je vyšetrenie pošvy a krčka maternice pomocou špeciálnych optických prístrojov, ktoré umožňujú zobrazenie obrazu na monitore. Pri videokolposkopii môže gynekológ zhotoviť fotografie a uložiť ich na digitálne médium, aby mohol vyhodnotiť účinnosť liečby.

13

Môžem podstúpiť kolposkopiu počas menštruácie?

Kolposkopia sa nevykonáva počas menštruácie, pretože nahromadenie menštruačnej krvi sťažuje vizualizáciu krčka maternice.

14

Čo je to rozšírená kolposkopia?

Pri rozšírenej kolposkopii lekár aplikuje na krčok maternice špeciálne činidlá (kyselinu octovú alebo jód) a hodnotí zmeny na sliznici.

Hodnotenie článku:
5 s 5 na základe 1 hodnotenie
Čo je kolposkopia a ako sa vykonáva?
Lekár oddelenia gynekológie.

Ďalšie články k téme

Súvisiace články:

Komentáre

Kristína pred 5 mesiacmi
Dobré popoludnie. Čo to znamená, ak sa môj krčok maternice počas kolposkopie nezafarbí jódom?
Odpovedať
Dobrý deň. Dôvodom jód-negatívneho výsledku kolposkopie (bez sfarbenia) môžu byť zápalové, predrakovinové alebo rakovinové zmeny na sliznici krčka maternice. Na stanovenie presnej diagnózy by sa mala vykonať biopsia.
Eleonóra pred 5 mesiacmi
Dobrý deň. Ak kolposkopia odhalila jód-negatívnu oblasť, ide o rakovinu?
Odpovedať
Dobré popoludnie. Jód-negatívna oblasť pri kolposkopii nemusí vždy znamenať rakovinu krčka maternice. Chýbajúce sfarbenie pri kolposkopii sa môže vyskytnúť aj pri cervikálnych eróziách alebo dysplázii krčka maternice. Na stanovenie presnej diagnózy by sa mala vykonať biopsia.
Mária  pred 5 mesiacmi
Dobrý deň, na čo sa používa test s kyselinou octovou?
Odpovedať
Dobré popoludnie. Test s kyselinou octovou je typom rozšírenej kolposkopie a používa sa na diagnostiku patologických zmien na sliznici krčka maternice.
Lolita pred 5 mesiacmi
Dobré popoludnie. Existujú nejaké špeciálne odporúčania po kolposkopii?
Odpovedať
Dobrý deň. Áno, existujú. Počas 1-2 dní po kolposkopii by ste nemali mať pohlavný styk ani používať tampóny a odporúča sa tiež zdržať sa návštev sauny a kúpeľov.
Sabína pred 5 mesiacmi
Dobrý deň, ako dlho trvá kolposkopia?
Odpovedať
Dobrý deň. Jednoduchá kolposkopia trvá približne 10 minút a rozšírená kolposkopia až 20 minút.
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.