Čo je to pásový opar?
Pásový opar (herpes zoster) je vírusové ochorenie, ktoré sa prejavuje ako červené škvrny a pľuzgiere naplnené tekutinou. Pri typickej forme sa vyrážky zvyčajne nachádzajú pozdĺž nervových dráh, ktoré vírus postihuje, a pripomínajú pás. Rozlišujeme tieto typy atypického pásového oparu:
- abortívny – vyznačuje sa absenciou vyrážky a bolesti, pokožka je síce opuchnutá, ale začervenanie a opuch rýchlo zmiznú;
- bulózny – namiesto malých pľuzgierov sa objavujú veľké pľuzgiere a príznaky celkovej intoxikácie sa zvyšujú;
- hemoragický – vyrážka je vyplnená lymfou s množstvom krvi, v pokožke vzniká mikrokrvácanie, patologický proces postihuje hlboké vrstvy kože;
- gangrenózny – v mieste vyrážky sa objavujú hlboké a dlhotrvajúce vredy, celkový stav pacienta je ťažký;
- generalizovaný – vyrážka pokrýva až polovicu tela a môže sa objaviť aj na slizniciach (napr. v ústach).
Závažnosť ochorenia priamo súvisí s celkovým stavom imunitného systému. U ľudí s oslabenou imunitou (v dôsledku rádioterapie, chronických ochorení, veku) je infekcia akútnejšia a často vedie ku komplikáciám.
Ako vyzerá pásový opar?
Máte otázky ohľadom práce oddelenia dermatológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Pásový opar tvoria červené, ružové alebo hnedé škvrny, ktoré môžu byť hladké alebo môžu mierne vyčnievať nad povrch zdravej pokožky. Na škvrnách sa môžu nachádzať malé pľuzgieriky naplnené čírou tekutinou.
Škvrny môžu byť malé, asi ako hrášok, alebo veľké, s priemerom až 10 cm. Na rozdiel od Heraldovej škvrny sa pásový opar zvyčajne objavuje na jednej strane tela, menej často na oboch stranách. Na fotografii je zobrazený pásový opar.
Príčiny vzniku pásového oparu
Pásový opar je spôsobený vírusom Varicella-Zoster, ktorý pri prvom vniknutí do tela spôsobuje ovčie kiahne a po vyliečení je neaktívny a pretrváva v bunkách miechy. Jeho reaktivácia na pozadí zníženej imunity vedie k vzniku pásového oparu. Medzi rizikové faktory pásového oparu patrí:
- rádioterapia a chemoterapia;
- hypovitaminóza;
- diabetes mellitus;
- náhla zmena klimatického pásma;
- oslabený imunitný systém (v dôsledku vírusu ľudskej imunodeficiencie, transplantácie orgánov);
- podchladenie;
- žalúdočný vred;
- chirurgické zákroky.
Nekontrolované užívanie liekov (napr. steroidov) taktiež oslabuje imunitný systém a zvyšuje pravdepodobnosť aktivácie vírusu. Dlhodobé vystavenie organizmu alergénom alebo toxickým látkam (napr. na pracovisku) taktiež zvyšuje riziko vzniku pásového oparu.
Príznaky a štádiá pásového oparu
Inkubačná doba pásového oparu sa pohybuje od 10 dní do troch týždňov. Na rozdiel od ovčích kiahní, ktoré sa prejavia po tomto období, však pásový opar môže v tele pretrvávať desiatky rokov.
Pásový opar sa často začína bolesťou, pálením alebo mravčením pokožky v mieste nervu. Bolesť pri pásovom opare môže mať bodavý, ostrý, pálivý a pulzujúci charakter.
Príznaky pásového oparu
Ochorenie sa vyznačuje vyrážkou, ktorá je na svetlej pokožke jasne červená a na tmavšej pokožke hnedá. Malé vyrážky sa môžu zoskupovať (do veľkých plôch), zvyčajne na jednej strane tela. Medzi ďalšie príznaky pásového oparu patria:
- zväčšené lymfatické uzliny;
- zvýšená citlivosť pokožky;
- bolesti hlavy a závraty;
- necitlivosť v postihnutej oblasti;
- citlivosť na prudké svetlo;
- zvýšená únava;
- svalová slabosť;
- zimnica a horúčka.
Pri pásovom opare sa môžu pľuzgiere (vezikuly) naplnené tekutinou objaviť aj na chrbte a bruchu. Tieto pľuzgiere samé prasknú a vytvorí sa na ich žltá kôra. Pásový opar môže spôsobiť poruchy koordinácie a ochabnutosť nôh. Pásový opar u detí sa môže prejaviť výraznou slabosťou, náladovosťou, podráždenosťou a nespavosťou v dôsledku silnej bolesti.
Vyrážka sa môže objaviť aj v oku a jeho okolí, pričom spôsobuje bolestivosť, pálenie a pulzovanie, opuch očných viečok, začervenanie a slzenie. Vyrážka a poškodenie nervov môžu zhoršiť videnie a sluch a sťažovať pohyb jednej strany tváre.
Farba, počet a závažnosť kožnej vyrážky sa líši v závislosti od štádia ochorenia.
Štádium oparu | Popis | Trvanie |
Prodromálne | Pri začínajúcom pásovom opare sa nevyskytuje vyrážka, ale objavuje sa pocit pálenia, bolesť alebo znecitlivenie pokožky pozdĺž postihnutého nervu | Dva - štyri dni |
Erytematózne | Počiatočné štádium pásového oparu je charakterizované červenou alebo ružovou vyrážkou pozdĺž nervu | Tri - päť dní |
Vezikulárne | Na červenej vyrážke sa objavujú pľuzgiere naplnené tekutinou | Štyri - sedem dní |
Kortikálne | Vyrážka zasychá a vytvárajú sa chrasty | 7-10 dní |
Jazvové | Zjazvenie a zmena farby kože | Dva - štyri týždne |
Dĺžka jednotlivých štádií sa líši v závislosti od individuálnych charakteristík (napr. veku) pacienta a závažnosti ochorenia. Počiatočné štádium pásového oparu je zobrazené na fotografii.
Počiatočné štádium pásového oparu
Kde sa vyskytuje pásový opar?
Lokalizácia ochorenia sa líši v závislosti od postihnutého nervu. Vyrážka sa môže objaviť na tvári, na trupe a na končatinách, ale zvyčajne len na jednej strane tela: napríklad len na chrbte alebo na bruchu. Vyrážka pri pásovom opare sa môže vyskytovať aj na:
- ušniciach;
- sliznici úst a nosa;
- spojivkách (očí);
- vonkajších genitáliách.
Pľuzgiere na slizniciach rýchlo prasknú a vytvoria oblasti erózie. V závislosti od postihnutej oblasti môže byť pásový opar zamenený s neurologickými, kardiovaskulárnymi alebo respiračnými abnormalitami, preto je potrebné v prípade výskytu vyrážky konzultovať diagnózu s dermatológom.
Aký lekár lieči pásový opar?
Na liečbu a prevenciu pásového oparu sa špecializuje dermatológ. Diagnostika pásového oparu zahŕňa:
- oboznámenie sa s anamnézou. Lekár sa oboznámi s pacientovou anamnézou a s užívanými liekmi (aby zistil príčinu vyrážky);
- analýzu ťažkostí pacienta. Dermatológ sa pýta na obdobie a intenzitu príznakov, prítomnosť svrbenia, pálenia, mravčenia pokožky;
- vyšetrenie pokožky. Lekár hodnotí farbu, tvar, veľkosť a umiestnenie škvŕn, aby stanovil diagnózu;
- biopsia (vzorka kože) alebo bakteriologické vyšetrenie pľuzgierov (analýza obsahu tekutiny). Biopsia sa vykonáva v prípade podozrenia na bakteriálnu infekciu.
Na určenie príčiny vzniku pásového oparu na tvári lekár predpíše aj laboratórne vyšetrenia (kompletný krvný obraz a biochemický rozbor, vyšetrenie moču). V závislosti od formy a štádia oparu a na základe výsledkov diagnostiky sa zvolí spôsob liečby.
Ako a ako dlho sa lieči pásový opar?
Priebeh liečby závisí od závažnosti ochorenia, veku pacienta a jeho zdravotného stavu. Dĺžka liečby závisí od imunitného systému, ale zvyčajne trvá dva až šesť týždňov. Na liečbu pásového oparu sa užívajú:
- antivírusové lieky – potláčajú rast a množenie vírusu;
- nesteroidné protizápalové lieky – znižujú horúčku a zlepšujú celkovú pohodu;
- imunomodulátory – aktivujú vlastné obranné sily organizmu, čo podporuje hojenie;
- antihistaminiká – zmierňujú opuch pokožky a znižujú svrbenie;
- antispazmodiká a analgetiká – zmierňujú bolesť;
- glukosteroidy – používajú sa na zníženie zápalu a svrbenia.
Dermatológ môže predpísať aj antibiotiká v kombinácii s probiotikami na potlačenie rastu baktérií v pľuzgieroch. Opar na chrbte a bruchu sa lieči aj lokálne antivírusovými masťami a antiseptikami (napr. roztokom peroxidu vodíka) na ošetrenie kožných lézií.
Masti majú komplexný účinok a potláčajú vírus vo vnútri pľuzgierov, urýchľujú hojenie kože a minimalizujú riziko infekcie vredov baktériami. Lokálne prostriedky taktiež znižujú opuch a začervenanie tkanív a odstraňujú svrbenie.
Rýchla liečba pásového oparu bez recidív zahŕňa liečbu jeho príčiny. Ak je spôsobený hypovitaminózou, predpisujú sa multivitamínové komplexy a kyselina askorbová, v prípade stresu je potrebné normalizovať denný režim, primerane odpočívať. Dôležité je vyvážene sa stravovať, to znamená, znížiť príjem živočíšnych tukov, vzdať sa slaných a údených jedál, pridať do jedálnička viac čerstvej zeleniny.
Liečba pásového oparu doma
Domáca liečba pásového oparu môže zahŕňať užívanie liekov a mastí predpísaných dermatológom. Odporúčania pri domácej starostlivosti o pokožku pri pásovom opare zahŕňajú:
- vyhýbanie sa tlaku alebo treniu pokožky;
- ochrana pokožky pred poranením (poškriabaním a porezaním).
Používanie bylinných tinktúr alebo svojpomocne vyrobených pleťových vôd je nebezpečné a neúčinné, pretože na potlačenie vírusu v tele je potrebná kombinácia antivírusových a imunitu podporujúcich látok. Nesprávna liečba môže viesť ku vzniku nežiadúcich následkov a k progresii ochorenia.
Komplikácie ochorenia sa líšia v závislosti od miesta lézií.
Lokalizácia | Následky pásového oparu |
Oči | Nebezpečenstvo poškodenia očí a vzniku očných vredov, ktoré môžu viesť k problémom so zrakom vrátane poruchy zraku a dokonca k slepote |
Tvár | Môžu sa vytvoriť jazvy |
Krk a hrudník | V zriedkavých prípadoch môže viesť ku vzniku pneumónie (zápalu pľúc). |
Horné končatiny | Ak ochorenie postihlo nervy v rukách alebo v prstoch môžu sa vyskytnúť problémy s ich pohyblivosťou. |
Trup | Rozvoj postherpetickej neuralgie – bolestivého syndrómu, ktorý trvá dlhšie ako vyrážka (v niektorých prípadoch mesiace alebo roky) |
Chrbát | Pretrvávajúca bolesť v dolnej časti chrbta, ktorá sa zvyšuje pri ohýbaní, prudkom otáčaní, zdvíhaní ťažkých predmetov |
Nohy a chodidlá | Poškodenie nervov v nohách a v chodidlách môže spôsobiť problémy s ich pohyblivosťou a s ich citlivosťou |
Podávaním správnej farmakologickej liečby môže dermatológ zabrániť vzniku komplikácií. Ak sa prejavia neurologické následky pásového oparu, môže lekár pacienta odoslať na konzultáciu k neurológovi.