Príčiny výskytu akné a prevencia

Príčiny výskytu akné a prevencia
Čítať 5 minút | Zverejnené: 26 September 2022 | Перегляди 3079
Akné je chronické kožné ochorenie charakterizované výskytom uhrovitosti.

Na rozdiel od ekzému, za rozvojom akné stojí vlasový kanál alebo kanál mazových žliaz upchatý prebytočným kožným mazom. V uzavretej dutine žľazy sa začnú vyvíjať baktérie, čo vedie k zápalu kože. Akné sa môže objaviť nielen na tvári, ale aj na krku, ramenách, chrbte a dekolte. Akné sa najčastejšie vyskytuje u dospievajúcich počas puberty, ale môže sa objaviť aj u dospelých.

Pri akné sa na koži môžu objaviť vyrážky rôznych tvarov:

  • uzavreté komedóny vo forme sivých podkožných uzlín,
  • otvorené komedóny alebo čierne bodky,
  • zápalové papuly červenej farby
  • pustuly naplnené hnisavou zápalovou tekutinou.

V závislosti od počtu a zložitosti vyrážky môže byť akné mierne, stredné alebo závažné. Diagnostikou, liečbou a prevenciou akné sa zaoberá lekár-dermatológ.

Vnútorné príčiny akné?

Príčinami akné sú: porušenie hygieny pokožky, nesprávna starostlivosť, používanie kozmetiky s komedogénnymi vlastnosťami, to znamená, že je schopná vyvolať zablokovanie žliaz a vývoj komedónov. Mechanická traumatizácia pokožky, napríklad pri holení, môže tiež spôsobiť akné.

Vonkajšie faktory sú však iba viditeľnou súčasťou príčin akné. Vo väčšine prípadov je akné vyvolané vnútornými faktormi a sprievodnými ochoreniami. Akné môže spôsobiť:

  • zmeny hormonálnych hladín v dospievaní, počas tehotenstva, počas zmeny fáz menštruačného cyklu alebo pri ochoreniach vaječníkov a štítnej žľazy;
  • nevyvážená strava, nadváha a choroby gastrointestinálneho traktu;
  • stres a zlé návyky, ako napríklad fajčenie;
  • užívanie určitých liekov (protizápalové steroidy, antibakteriálne lieky, barbituráty);
  • cukrovka;
  • genetická predispozícia v prípade prítomnosti akné u rodičov.

Ako nadmerná hygiena prispieva k rozvoju akné?

Napriek tomu, že dôkladné čistenie pokožky je dôležitým krokom v prevencii a liečbe akné, existuje názor, že nadmerná hygiena prispieva k vzniku akné. Je to tak?

Spravidla je sekrécia mazových žliaz (mazu) potrebná na vytvorenie prirodzenej ochrannej bariéry na povrchu pokožky. Ak si tvár umývate príliš často, používate agresívne čistiace prostriedky, alkohol a kyseliny bez lekárskeho predpisu, pokožka stráca ochrannú tukovú vrstvu a mazové žľazy dostávajú signál, že je potrebné produkovať ešte viac mazu. Nadmerné množstvo kožného tuku prispieva k tvorbe uhrovitosti.

Pre predchádzanie mechanickému poškodeniu sa neodporúča umývať pokožku horúcou vodou a energicky trieť pokožku uterákom. Vyberte si mäkké látky alebo servítky, vlhkosť z pokožky odsajte ľahkými pohybmi.

Prečo sa nesmú vriedky vytláčať?

Čistenie pokožky je kozmetický zákrok, ktorý môže dermatológ odporučiť ako jeden zo spôsobov liečby akné. Mechanické, ultrazvukové alebo kombinované čistenie tváre by mal vykonávať kozmetológ so sterilizovanými prístrojmi.

Neodporúča sa vytláčať akné samostatne pre riziko infikovania a dodatočnej traumatizácie pokožky. Pokusy zbaviť sa akné často skončia ešte väčším začervenaním a zápalom pokožky, na mieste vytlačeného akné môže zostať jazva.

Prevencia akné

Prevencia akné začína normalizáciou spánku a odstránením zlých návykov.

Každodenná starostlivosť o pleť zohráva dôležitú úlohu v prevencii akné. Nezabudnite, že dekoratívna kozmetika musí byť tiež bezpečná a zodpovedať potrebám pokožky.

Časté otázky

1. Aké hormonálne testy na akné je potrebné absolvovať?

Akné môže byť spôsobené zvýšenou hladinou androgénov a testosterónu. Počas vstupného vyšetrenia vám lekár odoberie anamnézu (príznaky, čas vzniku, iné ochorenia), vykoná vyšetrenie a odošle vás na potrebné laboratórne testy.

2. Ako odlíšiť rosaceu od akné?

Akné aj rosacea spôsobujú začervenanie a malé vyrážky na pokožke. Pri akné je však začervenanie lokalizované okolo vyrážky, zatiaľ čo pri rosacei pokrýva veľkú plochu pokožky. Pri akné sa vyskytuje viac upchatých pórov a čiernych bodiek ako pri rosacey. Rozlíšiť akné a rosaceu len na základe príznakov môže byť ťažké, preto je na stanovenie diagnózy a predpísanie liečby potrebná konzultácia s dermatológom.

3. Aké potraviny je vhodné konzumovať pri akné?

Pri akné by sa mali uprednostňovať potraviny s nízkym glykemickým indexom (čerstvé ovocie, zelenina, celozrnné výrobky a strukoviny). Do jedálnička by mali byť zaradené aj čučoriedky, hnedá ryža, orechy, mastné ryby (makrela, losos) a tekvicové semienka. Potraviny obsahujúce zinok, vitamíny A a E a antioxidanty môžu pomôcť znížiť zápal kože.

4. Aký je rozdiel medzi potničkami a novorodeneckým akné?

Potničky sa vyskytujú v prípade, že sú deti vystavené horúcemu alebo vlhkému počasiu. Pri potničkách sa na krku, ramenách, hrudníku, v podpazuší a slabinách objavujú malé červené pľuzgiere naplnené tekutinou. Novorodenecké akné sa prejavuje ako červené alebo biele hrbolčeky, ktoré sa často vyskytujú na tvári.

5. Ako sa môžem zbaviť akné doma?

Akné nie je možné vyliečiť doma, pretože pred nasadením správnej liečby je potrebné určiť presnú príčinu vzniku akné. Používanie ľudových prostriedkov alebo svojpomocne vybraných liekov môže viesť k podráždeniu pokožky, zvýšeniu počtu vyrážok a ku komplikáciám.

Hodnotenie článku:
0 s 5 na základe 0 hodnotenie
Autor: Sofia Tóthová
Lekársky odborník DoktorPRO

Ďalšie články k téme

Súvisiace články:

Komentáre