Na rozdiel od ekzému, za vznikom akné stojí upchatý vlasový kanálik alebo kanálik mazových žliaz upchatý prebytočným kožným mazom. Ak sa mazový kanálik upchá, vytvorí sa prostredie pre množenie baktérií a vzniká zápal kože. Akné sa vyskytuje nielen na tvári, ale aj na krku, na ramenách, na chrbte a v oblasti dekoltu. Akné sa najčastejšie objavuje počas puberty, ale môže vzniknúť aj u dospelých.
Pri akné sa na pokožke objavia vyrážky rôznych tvarov:
- uzavreté komedóny vo forme sivých podkožných uzlín,
- otvorené komedóny alebo čierne bodky,
- zapálené papuly červenej farby,
- pustuly naplnené hnisavou zápalovou tekutinou.
V závislosti od množstva a od úrovňa zápalu môže byť akné mierne, stredné alebo závažné. Diagnostikou, liečbou a prevenciou akné sa zaoberá lekár-dermatológ.
Vnútorné príčiny akné?
Príčinami akné sú: nesprávna starostlivosť o pokožku, nedostatočná hygiena, používanie kozmetiky s komedogénnymi vlastnosťami, to znamená, že takáto kozmetika môže spôsobiť zablokovanie žliaz a vývoj komedónov. Mechanická traumatizácia pokožky (napr. pri holení), môže tiež spôsobiť akné.
Vonkajšie faktory sú len jednou z príčin akné. Vo väčšine prípadov je akné vyvolané vnútornými faktormi a sprievodnými ochoreniami. Akné môže vzniknúť v dôsledku:
- zmena hormonálnej hladiny v období dospievania, počas tehotenstva, počas menštruačného cyklu alebo pri ochoreniach vaječníkov a štítnej žľazy;
- nevyvážená strava, nadváha a choroby gastrointestinálneho traktu;
- stres a zlé návyky, ako napríklad fajčenie;
- užívanie určitých liekov (protizápalové steroidy, antibakteriálne lieky, barbituráty);
- cukrovka;
- genetická predispozícia v prípade prítomnosti akné u rodičov.
Ako nadmerná hygiena prispieva k rozvoju akné?
Máte otázky ohľadom práce oddelenia dermatológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Napriek tomu, že dôkladná hygiena pokožky je dôležitým krokom v prevencii a v liečbe akné, existuje názor, že nadmerná hygiena prispieva k jeho vzniku. Je to tak?
Spravidla je sekrécia mazových žliaz (mazu) potrebná na vytvorenie prirodzenej ochrannej bariéry na povrchu pokožky. Ak si všaktvár umývate príliš často, používate agresívne hygienické prípravky (s obsahom alkoholu alebo rôznych kyselín) bez lekárskeho predpisu, pokožka stráca ochrannú tukovú vrstvu a mazové žľazy dostávajú signál, že je potrebné produkovať ešte viac mazu. Nadmerné množstvo kožného mazu prispieva k tvorbe uhrovitosti.
Aby sa predišlo mechanickému poškodeniu pokožky, neodporúča sa umývať horúcou vodou a energicky trieť pokožku uterákom. Používajte mäkké uteráky alebo servítky a vlhkosť z pokožky odstránte ľahkými pohybmi.
Prečo sa nesmú vriedky vytláčať?
Čistenie pokožky je kozmetický zákrok, ktorý môže dermatológ odporučiť ako jeden zo spôsobov liečby akné. Mechanické, ultrazvukové alebo kombinované čistenie tváre by mal vykonávať kozmetológ so sterilizovanými prístrojmi.
Zásadne sa neodporúča vytláčať si akné svojpomocne kvôli riziku infekcie a dodatočnej traumatizácie pokožky. Väčšinou sa tieto pokusy zbaviť sa akné končia ešte väčším začervenaním a zápalom pokožky. Na mieste vytlačeného akné môže zostať jazva.
Prevencia akné
Prevencia akné začína normalizáciou spánku a odstránením zlých návykov.
Každodenná starostlivosť o pleť zohráva dôležitú úlohu v prevencii akné. Nezabudnite, že dekoratívna kozmetika musí byť tiež bezpečná a zodpovedať potrebám pokožky.