Čo je demodikóza?
Demodikóza je ochorenie, ktoré vzniká v dôsledku infekcie tela roztočom rodu Demodex. Mikroskopické červovité a vretenovité roztoče s dĺžkou do 0,4 mm, ktoré vykazujú zvýšenú aktivitu počas nočných hodín, sa živia kožnými bunkami, hormónmi a kožným mazom. Ochorenie môže byť asymptomatické alebo sprevádzané naťahovaním vlasových folikulov, hyperpláziou (rastom) epitelu, blokovaním žliaz a vznikom zápalových ložísk v oblasti infekcii. V prípade podozrenia na demodikózu je potrebná konzultácia s dermatológom.
Prečo vzniká demodikóza?
Máte otázky ohľadom práce oddelenia dermatológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Roztoče sa dostávajú do tela pri priamom kontakte s infikovanou osobou, bozkávaním, podávaním rúk. Demodikóza na tvári a na tele môže vzniknúť v dôsledku spoločného používania oblečenia, uterákov, posteľnej bielizne, hrebeňov, kozmetiky, okuliarov alebo kontaktných šošoviek.
Presný mechanizmus vývoja symptómov demodikózy u ľudí nebol stanovený. Roztoče môžu žiť v rovnováhe s ľudským imunitným systémom, ktorý bráni množeniu parazitov. Symptomatické prejavy sa objavujú pri narušení tejto rovnováhy. Príčiny exacerbácie demodikózy sú:
- oslabenie imunitného systému;
- užívanie kortikosteroidov, protirakovinových liekov;
- rosacea/ružovka (spôsobuje zvýšenie kyslosti a zníženie hydratácie, zmenu zloženia mastných kyselín na povrchu kože);
- cukrovka;
- porušenie hygienických pravidiel;
- fajčenie, pitie alkoholu;
- stres;
- vysoký diastolický tlak;
- vrodené odchýlky organizmu, ktoré ovplyvňujú imunitnú odpoveď v prípade infekcie.
S vekom (nad 60 rokov) sa zvyšuje pravdepodobnosť vzniku demodikózy v dôsledku zvýšeného rizika imunologických porúch, čo vedie k starnutiu organizmu. Aktívna reprodukcia parazitov sa pozoruje aj pri obezite, pri zlyhávaní obličiek a pri prevalencii mastných jedál v strave.
Štádiá demodikózy
Asymptomatické štádium demodikózy môže trvať niekoľko rokov, keď imunitný systém zabraňuje prudkému nárastu počtu parazitov. Ochorenie je väčšinou diagnostikované v štádiách, keď sa jeho prejavy stávajú viditeľnými.
Štádiá demodikózy | |
Štádium | Prejavy |
Subklinické | V počiatočnom štádiu demodikózy môžu príznaky chýbať |
Primárna demodikóza | Vyskyt šupín na spodnej časti vlasov, začervenanie, zápal kože |
Chronická demodikóza | Je sprevádzaná zväčšením oblasti infekcie, svrbením, vysokým rizikom vzniku chronických kožných a očných ochorení (ak demodikóza postihuje očné viečka, folikuly mihalníc alebo obočie) |
Pri chronickom priebehu možno v teplom období pozorovať sezónne exacerbácie. Zvýšenie teploty vzduchu podporuje aktívnu reprodukciu roztočov.
Aké sú príznaky demodikózy?
Príznaky demodikózy sa objavia na tvári, ak parazity zasiahnu oblasť okolo nosa, mihalníc, obočia, spánkov, čela, brady alebo líc. Demodikóza sa môže rozšíriť na krk, uši, pokožku hlavy. Môže sa objaviť na chrbte a na iných častiach tela.
Príznaky demodikózy
Príznaky demodikózy:
- začervenanie, zápal, olupovanie kože;
- suchosť, opuch, drsnosť postihnutých oblastí;
- zvýšená citlivosť kože;
- papuly, pustuly a vriedky;
- svrbenie a pálenie kože;
- rozšírené póry, upchaté mazové kanáliky a akné;
- dermatitída, rosacea;
- Tinea versicolor;
- zjazvenie kože;
- lupiny;
- vypadávanie vlasov (výsledok únavy vlasových folikulov s demodikózou hlavy);
- výtok z uší s nepríjemným zápachom (demodikóza v ušiach postihuje vonkajší zvukovod).
Vyrážka s demodikózou sa prejavuje vo forme papúl, pustúl a môže pripomínať príznaky rosacey alebo seboroickej dermatitídy. Koža sčervenie, olupuje sa, zhrubne a stvrdne, môže byť pokrytá abscesmi.
Ak sa demodikóza rozšíri na očné viečka, rozvinie sa blefaritída, madaróza (strata mihalníc), oči sú suché a nastane dysfunkcia meibomických (mazových) žliaz. Charakteristickými príznakmi demodikózy očných viečok sú podráždenie a erytém (sčervenanie kože spôsobené prietokom krvi do kapilár).
Taktiež sa môže vyvinúť chalazion (nezhubný novotvar v tkanive očných viečok) s demodikózou očných viečok. K demodikóze sa môžu pripojiť bakteriálne a plesňové infekcie. Ako demodikóza vyzerá, môžete vidieť na fotografii.
Ako sa demodikóza diagnostikuje?
Dermatológ vykoná vyšetrenie, oboznámi sa s ťažkosťami pacienta a s jeho anamnézu. Diagnostika demodikózy:
- krvný test;
- oftalmoskopia (pri demodikóze na očných viečkach sa fundus vyšetruje oftalmoskopom);
- biomikroskopia (vyšetrenie štruktúry oka pomocou štrbinovej lampy);
- vyšetrenie citlivosti na antibiotiká;
- analýza demodikózy. Na určenie typu patogénu sa z postihnutej oblasti kože odoberie vzorka na demodikózu. V prípade demodikózy možno vyšetriť vzorku vlasov z hlavy, z obočia alebo z mihalníc.
Klinické prejavy demodikózy sa môžu zhodovať s prejavmi folikulitídy, rosacey, dermatitídy a blefaritídy. Na vylúčenie iných patológií je potrebná diferenciálna diagnostika.
Spôsoby liečby demodikózy
Liečba, ktorý trvá niekoľko mesiacov až rok, je zameraná na zastavenie reprodukcie, zničenie roztočov a prevenciu relapsov. Liečba demodikózy:
- antibiotiká (lokálne a perorálne);
- protizápalové lieky;
- antiparazitárne lieky.
Vitamíny v prípade demodikózy nemajú priamy účinok na parazity, ale možno ich použiť ako doplnok liečby na udržanie celkového posilňujúceho účinku. Liečba demodikózy ľudovými prostriedkami zahŕňa použitie olejov (gáfor, ricínový olej, bergamot, čajovník, čierny kmín, šalvia a mäta pieporná). Oleje sa používajú len podľa predpisu lekára kvôli riziku alergických reakcií.
Lieky na demodikózu sa používajú podľa predpisu lekára, aby sa predišlo výskytu vedľajších symptómov. Napríklad nekontrolované užívanie sódy s demodikózou môže spôsobiť popáleniny.
Prevencia demodikózy
Demodikóza sa môže vyliečiť, ak absolvujete celkovú priebeh liečby a zabránite opakovanej infekcii roztočmi. Spôsoby prevencie demodikózy:
- pranie bielizne pri vysokých teplotách;
- vylúčenie používania mastných krémov, kozmetiky na báze minerálnych olejov;
- pílling (vykonávaný na odstránenie mŕtvych buniek pri absencii kontraindikácií).
Dôležitým prvkom v prevencii demodikózy je dodržiavanie hygieny. Pravidelná starostlivosť o pleť pomocou mydla, šampónov, obrúskov na oblasti v okolí očí a tvár je nevyhnutná.