V Austrálii má keratózu 37 – 55 % obyvateľstva, v USA trápi dané ochorenie 10,2 % žien a 26,5 % mužov, v Spojenom kráľovstve 15 % mužov a 6 % žien. Najčastejšie keratóza postihuje ľudí starších ako 40 rokov.
Čo je keratóza a ako sa prejavuje?
Keratóza je nezápalové kožné ochorenie, ktoré sa vyznačuje keratinizáciou a zhrubnutím povrchovej vrstvy kože. Zvyčajne keratóza postihuje chodidlá, kolená, ruky, lakte a vlasové folikuly. Ako vyzerá keratóza, je možné vidieť na priloženej fotografii.
keratóza na tvári
Druhy keratózy
Máte otázky ohľadom práce oddelenia dermatológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Druhy keratózy sa rozlišujú v závislosti od príčin jej výskytu a symptómov. Typy keratózy:
- aktinická (solárna) keratóza. Objavuje sa na otvorených miestach pokožky (zvyčajne na tvári alebo na rukách), vyznačuje sa tvorbou plochých škvŕn. Ako vyzerá solárna keratóza - možno vidieť na fotografii;
- folikulárna (chlpatá, pilárna) keratóza. Vyvíja sa v dôsledku porušenia prirodzenej deskvamácie kožných šupín a zápalu folikulov;
- senilná (veková) keratóza. Objavuje sa s vekom, prejavuje sa hnedými škvrnami na tele. Na fotografii je možné vidieť keratózu kože, ktorá sa objavuje s vekom;
- seboroická keratóza. Pri danom ochorení sa vytvárajú tmavé fľaky na koži, ktoré sa môžu časom zväčšovať.
Existuje aj bodová (palmárno-plantárna) keratóza, pri ktorej sa objavujú malé, tvrdé a okrúhle hrbolčeky. Na fotografii môžete vidieť túto formu ochorenia.
V gynekológii keratóza postihuje ženské reprodukčné orgány. Keratóza krčka maternice sa prejavuje zhrubnutím a výskytom bielych škvŕn na sliznici.
Príčiny vzniku keratózy
Ak sa zistia príznaky keratózy kože, je potrebné sa poradiť s dermatológom, aby sa správne určil typ ochorenia a zvolil spôsob terapie. Liečba keratózy môže zahŕňať použitie krémov a gélov alebo odstránenie kožných výrastkov.
Folikulárna keratóza
Keratóza pilaris je ochorenie kože, ktoré postihuje ramená, boky, líca a zadok. Medzi symptómy folikulárnej keratózy patria:
- zvýšená suchosť pokožky;
- drsné časti pokožky na dotyk;
- púčiky sú telovej farby, biele, červené, hnedé alebo čierne.
Časti postihnutej pokožky zvyčajne nebolia ani nesvrbia. Ako vyzerá folikulárna keratóza, môžete vidieť na fotografii.
folikulárna keratóza
Folikulárna keratóza je spôsobená nadbytkom keratínu (tvrdý proteín, ktorý chráni pokožku pred infekciami), ktorý blokuje otváranie vlasových folikulov. Keratóza pilaris sa zvyčajne vyvíja na celom tele u ľudí s genetickou predispozíciou k danému ochoreniu a taktiež pri iných dermatologických ochoreniach (napr. atopická dermatitída, akné alebo ichtyóza).
Folikulárna keratóza u detí a dospievajúcich sa zhoršuje pri nízkej vlhkosti vzduchu, ktorá je príčinou suchej a podráždenej pokožky a pri hormonálnych zmenách v období puberty. Pri exacerbácii chlpatej keratózy sa na koži objavujú nové oblasti keratinizovanej kože.
Seboroická keratóza
Seboroická keratóza je nezhubný kožný výrastok, ktorý postihuje tvár, krk, hrudník a chrbát. Seboroická keratóza v mladom veku je veľmi zriedkavá. Podľa štatistík postihuje 90 % ľudí starších ako 60 rokov. Medzi príznaky seboroickej keratózy patria:
- hrubý, plochý plak alebo papula, ktorý má okrúhly alebo oválny tvar;
- výrastky hnedej alebo čiernej farby;
- svrbenie kože.
Veľkosť výrastkov pri seboroickej keratóze sa pohybuje od niekoľkých milimetrov až do priemeru 2,5 cm. Ako vyzerá seboroická keratóza môžete vidieť na fotografii.
seboroická keratóza
Seboroická keratóza na hlave a na tvári vzniká u ľudí s genetickou predispozíciou. Medzi iné príčiny seboroickej keratózy kože patria:
- spálenie od slnka;
- dermatologické ochorenia (napríklad dermatitída);
- kožné trenie.
Seboroická keratóza môže byť spôsobená aj nekontrolovaným užívaním liekov (napríklad na liečbu rakoviny). Ak sa na pokožke hlavy objavia škvrny, papuly a plaky, je potrebná konzultácia s trichológom.
Aktinická keratóza
Aktinická keratóza je prekancerózne ochorenie kože, ktoré postihuje pokožku hlavy, predlaktia, krku a chrbát rúk. Vyvíja sa v dôsledku častého alebo intenzívneho vystavenia pokožky ultrafialovým lúčom (slnko, solárium), ktoré poškodzujú vonkajšiu vrstvu kožných buniek nazývanú keratinocyty. Typy aktinickej keratózy:
- hypertrofická keratóza. Vedie k výskytu svetlých a tmavých škvŕn na koži;
- pigmentová keratóza, pri ktorej je poškodená bazálna (spodná) vrstva epidermis a na koži sa tvoria hnedé oblastí;
- atrofická keratóza, ktorá sa nachádza v horných vrstvách pokožky a vedie k tvorbe trhlín v pokožke;
- proliferatívna keratóza. Vyvíja sa v dôsledku prerastania epidermálnych buniek do kože;
- lichenoidná keratóza, t.j. jeden zhrubnutý plak malej veľkosti. Vzhľadom na podobnosť symptómov sa ľahko môže zamieňať s lišajom.
Farba škvŕn a hrbolčekov na koži závisí od typu solárnej keratózy a mení sa od telovej po hnedú farbu. Medzi príznaky aktinickej keratózy patrí pálenie, štípanie a svrbenie kože, olupovanie, krvácanie a suchosť kože, bolesť a zvýšená citlivosť výrastkov. Ako vyzerá aktinická keratóza, je možné vidieť na fotografii.
aktinická keratóza
Ak sa solárna keratóza nelieči, môže to v 5-10% prípadoch viesť k rakovine kože skvamóznych buniek. Dermatológ vám môže odporučiť odstránenie keratózy na rukách zmrazením tekutým dusíkom, laserovou terapiou alebo odstránenie novotvaru.
Keratóza u detí
U detí vo väčšine prípadov vzniká folikulárna keratóza. Výskyt keratózy u detí je spojený s genetickou predispozíciou a s prítomnosťou iných kožných ochorení (dermatitída, psoriáza) a alergiami.
Pri keratóze sa u dieťaťa zvyčajne objavia červené hrbolčeky na tvári a ramenách. Na liečbu keratózy u detí môže dermatológ predpísať mlieko s kyselinou mliečnou, gél s močovinou, retinolový krém alebo steroidy.
Ako liečiť keratózu?
Pred zahájením liečby keratózy dermatológ zhromaždí anamnézu a vyšetrí vašu pokožku. V prípade potreby lekár použije dermatoskop (vyšetrenie postihnutých miest zväčšovacím dermatoskopom). Liečba keratózy môže zahŕňať:
- krémy na odstránenie odumretých kožných buniek;
- prostriedky na zmäkčenie a zvlhčenie pokožky;
- retinolové gély na prevenciu upchatia vlasových folikulov;
- krémy na obnovu kožných buniek.
Na liečbu keratózy pokožky hlavy sa môžu použiť gély, pleťové vody a šampóny. Starostlivosť o pokožku pri keratóze môže byť doplnená peelingom.
Ak máte keratózu na nohách, mali by ste prestať nosiť úzke alebo tesné topánky. Novotvary pri keratóze musia byť chránené pred mechanickým poškodením, aby sa zabránilo infekcii otvorenej rany.