Čo je keratóza a ako sa dá odstrániť?

V Austrálii má keratózu 37 – 55 % obyvateľstva, v USA trápi dané ochorenie 10,2 % žien a 26,5 % mužov, v Spojenom kráľovstve 15 % mužov a 6 % žien. Najčastejšie keratóza postihuje ľudí starších ako 40 rokov.
Keratóza je nezápalové kožné ochorenie, ktoré sa vyznačuje keratinizáciou a zhrubnutím povrchovej vrstvy kože. Zvyčajne keratóza postihuje chodidlá, kolená, ruky, lakte a vlasové folikuly. Ako vyzerá keratóza, je možné vidieť na priloženej fotografii.
keratóza na tvári
Druhy keratózy sa rozlišujú v závislosti od príčin jej výskytu a symptómov. K typom keratózy zaraďujeme:
Taktiež existuje aj bodová (palmárno-plantárna) keratóza, pri ktorej sa objavujú malé, tvrdé a okrúhle tuberkulózy. Na fotografii môžete vidieť danú formu ochorenia.
V gynekológii keratóza postihuje ženské reprodukčné orgány. Keratóza krčka maternice sa prejavuje zhrubnutím a výskytom bielych škvŕn na sliznici.
Príčiny vzniku keratózy
Ak sa zistia príznaky keratózy kože, je potrebné sa poradiť s dermatológom, aby sa správne určil typ ochorenia a zvolil priebeh terapie. Liečba keratózy môže zahŕňať použitie krémov a gélov alebo odstránenie kožných výrastkov.
Keratóza pilaris je ochorenie kože, ktoré postihuje ramená, boky, líca a zadok. Medzi symptómy folikulárnej keratózy patria:
Oblasti postihnutej kože nie sú zvyčajne sprevádzané bolesťou alebo svrbením. Ako vyzerá folikulárna keratóza, môžete uvidieť na fotografii.
folikulárna keratóza
Folikulárna keratóza je spôsobená nadbytkom keratínu (tvrdý proteín, ktorý chráni pokožku pred infekciami), ktorý blokuje otváranie vlasových folikulov. Keratóza pilaris na celom tele sa zvyčajne vyvíja u ľudí s genetickou predispozíciou k danému ochoreniu a taktiež pri iných dermatologických ochoreniach (napr. atopická dermatitída, akné alebo ichtyóza).
Folikulárna keratóza u detí a dospievajúcich sa zhoršuje pri nízkej vlhkosti vzduchu, čo spôsobuje suchú a podráždenú pokožku a pri hormonálnych zmenách v období puberty. Pri exacerbácii chlpatej keratózy sa na koži objavujú nové oblasti keratinizovanej kože.
Seboroická keratóza je nezhubný kožný výrastok, ktorý postihuje tvár, krk, hrudník a chrbát. Seboroická keratóza v mladom veku je veľmi zriedkavá, podľa štatistík postihuje 90 % ľudí, ktorí sú starší ako 60 rokov. Medzi príznaky seboroickej keratózy patria:
Veľkosť výrastkov pri seboroickej keratóze sa pohybuje od niekoľkých milimetrov až do priemeru 2,5 cm. Ako vyzerá seboroická keratóza, môžete vidieť na fotografii.
seboroická keratóza
Seboroická keratóza na hlave a tvári sa vyvíja u ľudí s genetickou predispozíciou. Medzi iné príčiny seboroickej keratózy kože patria:
Seboroická keratóza môže byť spôsobená aj nekontrolovaným užívaním liekov (napríklad na liečbu rakoviny). Ak sa na pokožke hlavy objavia škvrny, papuly a plaky, je potrebná konzultácia s trichológom.
Aktinická keratóza je prekancerózne ochorenie kože, ktoré postihuje pokožku hlavy, predlaktia, krku a chrbát rúk. Vyvíja sa v dôsledku častého alebo intenzívneho vystavenia ultrafialovým lúčom slnka alebo solárií, ktoré poškodzujú vonkajšiu vrstvu kožných buniek nazývanú keratinocyty. Medzi formy aktinickej keratózy patria:
Farba škvŕn a hrbolčekov na koži závisí od typu slnečnej keratózy a mení sa od telovej po hnedú farbu. Medzi príznaky aktinickej keratózy patrí pálenie, štípanie a svrbenie kože, olupovanie, krvácanie a suchosť kože, bolesť a zvýšená citlivosť výrastkov. Ako vyzerá aktinická keratóza, je možné vidieť na fotografii.
aktinická keratóza
Pri neliečení solárna keratóza môže v 5-10% prípadov viesť k rakovine kože skvamóznych buniek. Dermatológ vám môže odporučiť odstránenie keratózy na rukách zmrazením tekutým dusíkom, laserovou terapiou alebo odstránenie novotvaru.
Vo väčšine prípadov sa u detí vyvinie folikulárna keratóza. Výskyt keratózy u detí je spojený s genetickou predispozíciou a s prítomnosťou iných kožných ochorení (dermatitída, psoriáza) a alergiami.
Pri keratóze sa u dieťaťa zvyčajne objavia červené hrbolčeky na tvári a ramenách. Na liečbu keratózy u detí môže dermatológ predpísať mlieko s kyselinou mliečnou, gél s močovinou, retinolový krém alebo steroidy.
Pred začatím liečby keratózy dermatológ zozbiera anamnézu a vyšetrí vašu pokožku. V prípade potreby lekár využíva dermatoskopiu (vyšetrenie postihnutých miest zväčšovacím dermatoskopom). Liečba keratózy môže zahŕňať:
Liečba keratózy pokožky hlavy môže zahŕňať aj gély, pleťové vody a šampóny. Starostlivosť pri keratóze môže zahŕňať použitie peelingov na odlupovanie pokožky.
Ak máte keratózu na nohách, mali by ste prestať nosiť úzke alebo tesné topánky. Novotvary pri keratóze musia byť chránené pred mechanickým poškodením, aby sa zabránilo infekcii otvorenej rany.
Pri hyperkeratóze dlaždicového epitelu sa na koži objavujú trhliny, čo zvyšuje riziko infekcie alebo plesní. Nebezpečenstvo hyperkeratózy spočíva aj vo zvýšenej pravdepodobnosti zjazvenia a pigmentácie kože.
Hyperkeratóza nechtov sa vyznačuje zrýchleným rastom nových kožných buniek medzi nechtovým lôžkom a nechtom. Pri hyperkeratóze necht stúpa, zhrubne a zožltne. Dané ochorenie sa vyvíja na pozadí psoriázy alebo onychomykózy (plesňová infekcia). Liečba hyperkeratózy nechtov závisí od príčiny ochorenia.
Seboroická keratóza by sa mala odstrániť, ak sa rýchlo zväčšuje, ak má veľký rozmer alebo ako novotvar krváca. Či je potrebné keratózu odstrániť, určuje dermatológ počas vašej návštevy.
Seboroickú keratózu môžete zastavaviť odstránením novotvaru. Keratózy na tvári alebo krku sa môžete zbaviť pomocou kryoterapie (zmrazením tekutým dusíkom), kyretáže (vyškrabovaním) alebo elektrokoagulácie (kauterizáciou elektrickým prúdom). Spôsob odstránenia keratózy vyberá dermatológ v závislosti od miesta a veľkosti novotvaru.
Dermatológ vám pomôže zbaviť sa folikulárnej keratózy po vyšetrení postihnutých oblastí pokožky. Priebeh liečenia chlpatej keratózy zahŕňa použitie krémov a gélov s retinolom, salicylovou, glykolovou a mliečnou kyselinou, ako aj s močovinou.
Ľudia s keratosis follicularis by mali pri kúpaní používať namiesto horúcej len teplú vodu (to vám pomôže vyhnúť sa odstráneniu všetkého tuku z pokožky). Sprchovanie alebo kúpanie by nemalo presiahnuť 10 minút. Váš jedálniček pri folikulárnej keratóze by sa mal zmeniť, ak vás trápi alergia na potraviny, ktoré ešte môžu zhoršiť priebeh ochorenia.