Príznaky prítomnosti hlíst a ako ich liečiť

Nakazenie hlístami vedie k poruchám tráviaceho a nervového systému a k poškodeniu kože.
Hlísty sa prenášajú fekálno-orálnou cestou. Človek sa môže nakaziť pri kontakte so zvieratami alebo ľuďmi, ktorí vylučujú vajíčka helmintov so stolicou. Parazitárne hlísty sa môžu prenášať používaním cudzích prostriedkov osobnej hygieny, hračiek, posteľnej bielizne alebo riadu alebo čistením mačacieho záchoda bez rukavíc.
Helminty sa do tela môžu dostať pri chôdzi naboso po kontaminovanej pôde. Parazitóza (helmintóza) vzniká aj po konzumácii kontaminovanej vody alebo infikovaných potravín: hlísty sa môžu nachádzať v rybách, mäse (hovädzie, bravčové) a na ovocí a zelenine.
Medzi príznaky prítomnosti hlíst u ľudí patrí neustála únava, slabosť a bolesť svalov (myalgia). Parazitóza spôsobuje nadúvanie brucha, vracanie, zápchu alebo hnačku. Ďalšie príznaky prítomnosti hlíst sú:
Prítomnosť hlíst v pľúcach sa prejavuje suchým kašľom, dýchavičnosťou a kŕčmi priedušiek. Hlísty v pečeni spôsobujú bolesť na pravej strane pod rebrami, svrbenie kože a nevoľnosť.
Farba, veľkosť a tvar hlíst závisí od ich druhu. Najčastejšie vyskytujúce sa typy hlíst sú:
Medzi hlísty patria aj mrle — malé (samce do 5 mm, samice do 13 mm), sivobiele červy, ktoré napádajú črevá a spôsobujú silné svrbenie konečníka. Na určenie typu helminta je potrebné absolvovať vyšetrenie stolice na prítomnosť vajíčok hlíst.
Syndróm súvisiaci s hlístami sa vyznačuje svrbivou vyrážkou v podobe červených škvŕn. Kožné vyrážky spôsobené hlístami sa vyskytujú na trupe, horných a dolných končatinách. Pri parazitóze sa môže vyskytnúť aj akné a suchá pokožka. Biele škvrny na tvári nespôsobujú hlísty, no sú príznakom rôznych kožných ochorení: herpes, vitiligo a hyperkeratóza.
Hlísty u dospelých spôsobujú bolesti hlavy, apatiu a nespavosť. Pri parazitóze sa vyskytuje aj pálenie záhy, nevoľnosť a vracanie. Príznakmi hlíst u žien môžu byť pálenie a začervenanie v oblasti genitálií. Medzi komplikácie vyvolané hlístami patrí anémia, hypovitaminóza a črevná obštrukcia.
Pri parazitóze je dieťa nepokojné, podráždené, plače a sťažuje sa na nevoľnosť a bolesť v oblasti pupka. Ďalšie príznaky prítomnosti hlíst u detí sú:
U dievčat môžu hlísty spôsobiť svrbenie vonkajších genitálií. Identifikovať hlísty u detí a predpísať správny postup liečby po kompletnom vyšetrení môže iba lekár.
Na diagnostikovanie parazitózy sa infektológ oboznámi s vašou anamnézou, vykoná vyšetrenie a odošle vás na krvné testy, vyšetrenie stolice a stery (výtery) z oblasti análneho otvoru. V prípade potreby sa vykoná ultrazvukové vyšetrenie (ultrazvuk) brušných orgánov.
Užívanie liekov proti hlístam bez predchádzajúceho lekárskeho vyšetrenie, ako aj ľudová liečba parazitózy, ako je napríklad používanie tekvicových semien na liečbu hlíst, môže viesť k progresii ochorenia a vzniku komplikácií. Ak sa u vás prejavia príznaky prítomnosti helmintov, je potrebné sa objednať na vyšetrenie k infektológovi.
Prevencia hlíst spočíva v dôkladnej osobnej hygiene a včasnom odčervovaní domácich zvierat. Pred konzumáciou dôkladne umyte ovocie a zeleninu a tepelne upravte mäso a ryby.
Vychádzanie hlíst z konečníka je zvláštnosťou ich životného cyklu. Niektoré hlísty, ako napríklad mrle detské, sa presúvajú do kožných záhybov konečníka a kladú tam vajíčka.
Prítomnosť hlíst v organizme sa prejavuje zvýšením počtu eozinofilov — krvných buniek, ktoré sú ukazovateľom nakazenia sa hlístami.
Vajíčka hlíst je možné zbadať v stolici: sú malé, sivobielej farby a hýbu sa. Hlísty je možné nájsť aj v záhyboch konečníka alebo na spodnej bielizni. Bez vyšetrenia krvi a stolice však nie je možné presne určiť prítomnosť hlíst v tele, pretože príznaky parazitózy sú podobné iným ochoreniam, ako je gastritída alebo infekčné ochorenia. Na zistenie prítomnosti hlíst v organizme je potrebné vyhľadať odborníka na infekčné choroby.
Vyliečiť hlísty za jeden deň nie je možné. Na liečbu ochorenia vám lekár predpíše antiparazitné lieky a stanoví dĺžku ich užívania.
Samovyšetrenie na prítomnosť hlíst u dieťaťa nie je možné vykonať. Na zistenie prítomnosti hlíst je potrebné navštíviť infektológa, ktorý odoberie vzorky a predpíše ďalšie vyšetrenia.