Liečba uretritídy v Bratislave

Uretritída je urologické ochorenie charakterizované zápalom močovej rúry (urethry). Uretritída sa vyskytuje ako u žien, tak aj u mužov a má podobné príznaky, ale odlišný priebeh. U mužov sa častejšie vyskytuje akútna uretritída a jej príznaky sú závažnejšie, zatiaľ čo u žien je pravdepodobnejšie, že sa prejaví chronická uretritída s miernymi príznakmi. Zápal močovej rúry je nebezpečný, pretože môže viesť k vzniku cystitídy, abscesom a obštrukcii močovej trubice, preto je potrebné pri prvých príznakoch vyhľadať urológa. 

Príčiny vzniku uretritídy

Hlavnou príčinou vzniku uretritídy je infekcia, ktorá sa dostane do tela. Rozlišujeme tieto typy uretritídy:

  • infekčná ― vzniká v dôsledku vniknutia patogénneho mikroorganizmu do močovej trubice. Rozlišujeme špecifickú (spôsobenú pohlavnými infekciami) alebo nešpecifickú (spôsobenú patogénnou mikroflórou) infekčnú uretritídu;
  • neinfekčná ― spôsobená poranením močovej trubice sa môže vyskytnúť po nekontrolovanom užívaní liekov.

K faktorom, ktoré prispievajú k vzniku uretritídy patrí nesprávna strava, oslabený imunitný systém a časté striedanie sexuálnych partnerov. Nedostatočná osobná hygiena môže tiež spôsobiť zápal močovej trubice a močovodu.

Príznaky uretritídy

Medzi príznaky uretritídy patrí pálenie a svrbenie močovej rúry vyskytujúce sa u žien aj u mužov, bolestivé močenie a krvavý výtok z močovej rúry. V závislosti od typu uretritídy sa môžu vyskytovať tieto príznaky:

  • trichomonádová uretritída je charakterizovaná bielym výtokom z močovej trubice, u mužov sa môže objaviť krv v ejakuláte;
  • kandidová uretritída sa vyznačuje prítomnosťou hlienu v moči a nepríjemným zapáchajúcim výtokom z močovej trubice, ktorý svojim vzhľadom pripomína tvaroh;
  • gonokoková uretritída sa vyznačuje bolesťou a pálením pri močení;
  • bakteriálna uretritída sa prejavuje svrbením a opuchom pohlavných orgánov a môže sa objaviť hnisavý výtok;
  • chlamýdiová uretritída sa vyznačuje bolestivým močením a čírym výtokom z močovej trubice.

Ak máte problémy s močením, mali by ste navštíviť urológa a zistiť ich príčinu. Uretritída sa prenáša pohlavným stykom, preto je potrebné, aby vyšetrenie absolvovali obaja partneri a vylúčila sa tak prítomnosť pohlavne prenosných chorôb u mužov a pohlavne prenosných infekcií u žien.

Liečba uretritídy v Bratislave

Na prvom stretnutí vás urológ vyšetrí, odoberie biologický materiál a predpíše ďalšie vyšetrenia. Diagnostika uretritídy zahŕňa vyšetrenie moču a krvi a test na pohlavne prenosné infekcie. Na základe výsledkov vyšetrenia lekár predpíše liečbu uretritídy, ktorá zahŕňa užívanie antibakteriálnych liekov na odstránenie pôvodcu infekcie. Počas liečby je potrebné zdržať sa pohlavného styku a neodporúča sa prerušovať užívanie antibiotík.

K urológovi a na liečbu zápalov močovej trubice sa môžete objednať na telefónnom čísle uvedenom na webovej stránke DoktorPRO Bratislava alebo vyplnením objednávkového formulára.

MUDr. Ladislav Méry
MUDr. Ladislav Méry
Lekári oddelenia urológie

Cena vyšetrenia lekárov v Bratislave Ceny vyšetrenia lekárov sú uvedené v cenníku, náklady na liečbe sa tvoria na základe výsledkov vyšetrenia.

Vstupné vyšetrenie u urológa vrátane ultrazvuku
Opakované vyšetrenie u urológa
Masáž prostaty za 1 raz

Lekári oddelenia urológie DoktorPro Bratislava

Adresa: Bratislava, Ružinovská 40

DoktorPRO v Bratislave
Prijímame: PO-PIA 9:00-19:00 SOBOTA: 9:00-15:00
Objednať sa telefonicky: 0800200000 Nepretržite.
  • Podľa mapy