Normálne vypadávanie vlasov
Každý vlas prechádza určitým životným cyklom, na konci ktorého zvyčajne vypadne. Životný cyklus vlasu pozostáva z fázy rastu (dva až šesť rokov), fázy prechodu (tri týždne) a fázy pokoja (dva až tri mesiace). Na konci pokojovej fázy vlasy vypadávajú spolu s vlasovou cibuľkou. Za normálne vypadávanie vlasov sa považuje vypadnutie 50-100 vlasov za deň.
Príčiny vypadávania vlasov
Máte otázky ohľadom práce oddelenia dermatológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Vypadávanie vlasov spôsobuje alopéciu t.j. vypadávanie vlasov. Androgénna alopécia je dedičná. Vypadávanie vlasov môže poukazovať aj na poruchy vnútorných orgánov.
Príčiny vypadávania vlasov
Príčiny vypadávania vlasov sú:
- anémia (chudokrvnosť);
- hormonálne zmeny;
- nedostatok vitamínov a minerálov;
- závažné infekcie (napr. vypadávanie vlasov po rakovine);
- systémové ochorenia (sklerodermia, lupus);
- endokrinné poruchy (napr. hypotyreóza);
- chemoterapia;
- ožiarenie;
- poranenia hlavy;
- nesprávna starostlivosť o vlasy.
Lupiny a vypadávanie vlasov môžu byť spojené so škrabaním pokožky hlavy, z dôvodu jej svrbenia, čo spôsobuje mechanické poškodenie epidermy. Vypadávanie vlasov u mužov je zvyčajne spôsobené vysokou aktivitou mužských pohlavných hormónov (androgénov). Vypadávanie vlasov u mužov môže viesť k alopécii, plešatosti a lysinám na hlave.
Medzi hormóny ovplyvňujúce vypadávanie vlasov u žien patria estrogény a androgény. K vypadávaniu vlasov u žien v súvislosti s vekom dochádza s nástupom menopauzy, pretože v tomto období klesá aktivita estrogénu.
Vypadávanie vlasov u mladých dievčat je často spôsobené diétami, nedostatkom železa a minerálov. Vypadávanie vlasov u žien môže byť spôsobené aj nesprávnou starostlivosťou o vlasy (popáleniny pokožky hlavy pri používaní stylingových nástrojov, chemické poškodenie vlasových cibuliek farbiacimi prípravkami na vlasy).
Svrbenie pokožky hlavy a vypadávanie vlasov sa môže vyskytnúť aj pri dermatitíde a psoriáze.
Vypadávanie vlasov na jeseň je často spojené so sezónnou hypovitaminózou (nedostatkom vitamínov). Vypadávanie vlasov na jeseň a v zime je často spôsobené nedostatkom vitamínu D.
Kedy ide o nadmerné vypadávanie vlasov?
Za nadmerné vypadávanie vlasov sa považuje strata viac ako 100 vlasov denne. Patologické vypadávanie vlasov často sprevádza svrbenie pokožky hlavy.
Vypadávanie vlasov sa líši od lámania vlasov. Vlasy vypadávajú spolu s cibuľkou (čiernou alebo bielou, v závislosti od fázy životného cyklu), zatiaľ čo odlomené konce vypadávajú po celej dĺžke vlasov.
Vypadávanie vlasov: Psychosomatika
Na vypadávanie vlasov môže mať vplyv aj stres. Diagnózu vypadávania vlasov spôsobeného stresom možno stanoviť po vylúčení všetkých možných ochorení spojených s vypadávaním vlasov (nedostatok vitamínov a minerálov, androgénna a autoimunitná alopécia). Psychosomatika (psychické problémy, konflikty so sebou samým a s ostatnými) nie je zdravotnou príčinou vypadávania vlasov.
Tráviaci trakt a vypadávanie vlasov
Vypadávanie vlasov môže nepriamo súvisieť s ochoreniami čriev. Dysbakterióza, gastroenteritída a malabsorpčný syndróm zhoršujú vstrebávanie živín do krvného obehu, čo vedie k nedostatku živín a následne k vypadávaniu vlasov.
Vypadávanie vlasov po pôrode
Vypadávanie vlasov je zvyčajne intenzívnejšie v prvých mesiacoch po pôrode. Tento proces je fyziologický a súvisí s tehotenským hormónom, progesterónom, ktorý spomaľuje vypadávanie vlasov u tehotných žien. Po odznení účinkov progesterónu všetky vlasy, ktoré dozreli počas tehotenstva, vypadnú v prvých mesiacoch po pôrode. Vypadávanie vlasov počas tehotenstva môže súvisieť s nedostatkom železa, vápnika, zinku a vitamínov.
Difúzne vypadávanie vlasov
Alopécia môže byť difúzna alebo ložisková. Pri difúznom vypadávaní vlasy vypadávajú rovnomerne po celom povrchu pokožky hlavy. K difúznemu vypadávaniu vlasov zvyčajne dochádza v dôsledku vnútorných ochorení (napr. anémie) a liekov (liečba rakoviny). Ložisková alopécia je autoimunitné ochorenie, ktoré sa dedí.
Telogénne vypadávanie vlasov
K normálnemu vypadávaniu vlasov dochádza na konci telogénnej fázy (fázy pokoja) životného cyklu vlasov. Ak je viac ako 20 % vlasov súčasne vo fáze pokoja, dochádza k telogénnemu vypadávaniu vlasov, ktoré sa vyznačuje rovnomerným vypadávaním vlasov na celej hlave. Vypadávanie vlasov v telogénnej fáze možno rozoznať podľa bielej farby vlasových cibuliek.
Ako zastaviť vypadávanie vlasov?
Pri nadmernom vypadávaní vlasov je potrebné navštíviť trichológa. Vypadávanie vlasov možno zastaviť nájdením a odstránením príčiny.
Na diagnostikovanie príčiny vypadávania vlasov lekár vykoná dermatoskopiu (vyšetrenie pokožky hlavy pomocou zväčšovacieho zariadenia) a predpíše ďalšie vyšetrenia. Vyšetrenia, ktoré je potrebné absolvovať pri vypadávaní vlasov zahŕňajú:
- podrobné klinické vyšetrenie krvi;
- biochemické vyšetrenie krvi;
- metabolizmus železa (celkové železo, transferín, feritín);
- krvné testy na vitamíny a minerály;
- hormonálny profil.
Liečba vypadávania vlasov je komplexná a zahŕňa užívanie liekov, prípravky na starostlivosť o vlasy, kozmetické procedúry, hormóny a vitamíny. Lieky proti vypadávaniu vlasov sa aplikujú priamo na pokožku hlavy alebo sa vstrekujú do hlbších vrstiev kože. Lieky na vonkajšie použitie môže predpísať trichológ vo forme mastí, šampónov a ampuliek proti vypadávaniu vlasov.
Injekčná liečba vypadávania vlasov zahŕňa plazmalografting a mezoterapiu pokožky hlavy. Plazmalografting na liečbu vypadávania vlasov môže priamo ovplyvniť vrstvu kože, v ktorej sa nachádzajú vlasové folikuly. Pri mezoterapii sa do pokožky hlavy vstrekujú lieky na podporu rastu vlasov, zatiaľ čo pri plazmaliftingu sa pomocou injekcií pacientovi podá vlastná krvná plazma, ktorá obsahuje potrebné proteíny a hormóny.
Minerály, ktoré pomáhajú proti vypadávaniu vlasov sú zinok a železo. Na základe výsledkov vyšetrení je potrebné do organizmu doplniť dostatok týchto minerálov. Predchádzať vypadávaniu vlasov môžu pomôcť správna strava a vitamíny (napr. príjem vitamínu D je v chladnom období dôležitý pre každého človeka). Medzi potraviny, ktoré pomáhajú predchádzať vypadávaniu vlasov patria potraviny s vysokým obsahom bielkovín (mäso, ryby, vajcia, mliečne výrobky), ako aj zdroje esenciálnych mastných kyselín (morské plody, avokádo, olivy) a železa (červené mäso, pečeň).
Vitamíny proti vypadávaniu vlasov
Jednou z príčin vzniku alopécie môže byť nedostatok vitamínov v organizme. Vitamíny proti vypadávaniu vlasov je potrebné užívať podľa pokynov lekára v prípade, že laboratórne vyšetrenie potvrdí ich nedostatok v organizme. Trichológ vám môže predpísať vitamín D, kyselinu listovú a vitamíny skupiny B.
Kyselina nikotínová proti vypadávaniu vlasov
V niektorých prípadoch môže kyselina nikotínová pomôcť pri liečbe vypadávania vlasov. Kyselina nikotínová pri vypadávaní vlasov je vitamín B3. Roztok vitamínu B3 sa aplikuje priamo na pokožku hlavy, aby sa zlepšil krvný obeh a metabolizmus.
Ľudové prostriedky proti vypadávaniu vlasov
Ľudové prostriedky proti vypadávaniu vlasov (bylinné šampóny, masky, lopúchový olej proti vypadávaniu vlasov) môžu niekedy zlepšiť kvalitu vlasov, ale v porovnaní s terapeutickými prostriedkami a liečbou sú málo účinné. Kokosový olej proti vypadávaniu vlasov môže zlepšiť štruktúru vlasov a hydratovať lámavé končeky, no nemá žiadny vplyv na vlasové folikuly. Kozmetické masky proti vypadávaniu vlasov taktiež ovplyvňujú najmä dĺžku a hustotu vlasov.