Prečo vzniká ťažkosť v dolnej časti brucha a čo s tým robiť

Prečo vzniká ťažkosť v dolnej časti brucha a čo s tým robiť
Čítať 7 minút | Zverejnené: 17 June 2022 | Перегляди 13277
V dolnej časti brucha sú orgány gastrointestinálneho traktu, močového a reprodukčného systému. Bolestivé alebo nepríjemné pocity v dolnej časti brucha môžu byť príznakom ochorení brušnej dutiny, malej panvy alebo porúch pohybového aparátu.

Pocit ťažkosti v dolnej časti brucha môže byť tiež príznakom dočasných zmien alebo porúch v organizme, napríklad po prejedaní sa, konzumácii mastných a vyprážaných jedál a alkoholických nápojov. Nepohodlie v dolnej časti brucha často zažívajú ľudia s gastroenterologickými alebo proktologickými ochoreniami. 

Bolesť brucha spôsobená normálnymi fyziologickými procesmi v organizme sa  pociťuje krátkodobo (nie viac ako 2-3 dni). Dokonca aj pri miernej chronickej bolesti brucha je potrebné poradiť sa obrátiť na lekára, pretože akákoľvek bolesť naznačuje poruchu v organizme.

Ťažkosti v dolnej časti brucha z pohľadu gynekológie

Pravidelné a krátkodobé pocity ťahania v dolnej časti brucha u žien môžu byť fyziologickými prejavmi normy: počas menštruácie, ovulácie, tehotenstva, menopauzy. Dysmenorea (ťahavá mierna bolesť v dolnej časti brucha) je hlavným príznakom predmenštruačného syndrómu. Kŕče v dolnej časti brucha sú spôsobené kontrakciami maternice a môžu sa vyskytovať v predvečer menštruácie a trvať niekoľko dní.

Dokonca aj mierne ťahavé bolesti v dolnej časti brucha, ktoré trvajú dlhší čas (viac ako 1–2 týždne), vyžadujú diagnostiku, aby predísť rozvoju gynekologických patológií. Pri pichavých bolestiach v bruchu a ďalších symptómoch (netypický výtok, triaška, zvýšená telesná teplota) je potrebné čo najskôr kontaktovať gynekológa. Ťahavá bolesť v bruchu u žien môže naznačovať vývoj takýchto gynekologických ochorení:

 • zápal maternice a jej príveskov (vajcovody a vaječníky);
 • ovariálna cysta (nezhubný novotvar vaječníkov);
 • myóm maternice (novotvar v dutine maternice);
 • endometrióza (patologický rast sliznice maternice).

Ťažkosť v bruchu a dolnej časti chrbta uprostred menštruačného cyklu môže naznačovať mimomaternicové tehotenstvo. Dôvodom na objednanie k gynekológovi je aj pravidelná bolesť alebo ťažkosť v dolnej časti brucha po sexe, pretože môže signalizovať prítomnosť patológií panvových orgánov, zápalové ochorenia pohlavných orgánov (vulvitída, vulvovaginitída, endometritída) alebo genitálne infekcie (SPI).

Ťažkosť v dolnej časti brucha pri tehotenstve

Ťažkosť v dolnej časti brucha u žien počas tehotenstva sa objavuje v dôsledku zväčšenia maternice, čo spôsobuje tlak na susedné orgány (črevá, močový mechúr, obličky) a vytláča ich. Mierne ťahavé pocity v tehotenstve bez sprievodných príznakov (pichavé a kŕčovité bolesti, krvavý výtok, zvýšená telesná teplota) sú normou a vyžadujú len dodržiavanie všeobecných odporúčaní gynekológa: dodržiavanie zdravej a vyváženej stravy s dostatkom vitamínov a minerálov, vylučovanie potravín, ktoré spôsobujú zvýšenú tvorbu plynu, mierne cvičenie, napríklad prechádzky. 

Pocit ťažkosti v dolnej časti brucha sa spravidla vyskytuje v počiatočných štádiách tehotenstva v dôsledku hormonálnych zmien a napínania stien maternice. Ďalej pri tehotenstve (tretí trimester) môžu byť bolesti brucha a dolnej časti chrbta spôsobené pohybmi plodu a preskupením panvových kostí.

Celkový stav a pohodu ženy počas tehotenstva kontroluje pôrodník-gynekológ. Ak sa bolesť brucha stane intenzívnou alebo sa objaví krvavý výtok, mali by ste sa obrátiť na gynekológa, aby ste predišli potratu.

Ťažkosť v dolnej časti brucha u mužov

Ťažkosť v dolnej časti brucha u mužov môže byť vyvolaná niekoľkými dôvodmi: urologickými ochoreniami, patológiami tráviaceho traktu alebo poruchami pohybového aparátu. Príčiny ťažkosti v bruchu u mužov:

 • zápalové ochorenia urogenitálneho systému: prostatitída, uretritída, cystitída;
 • adenóm prostaty (abnormálny rast tkaniva prostaty);
 • testikulárna cysta;
 • sexuálne prenosné infekcie (SPI);
 • urolitiázové ochorenie;
 • inguinálna hernia.

Výskyt bolesti naznačuje patologický proces v tele, preto by ste sa mali obrátiť na terapeuta. Terapeut odporúči vyšetrenia (ultrazvuk panvových orgánov a brušnej dutiny) a laboratórne testy (moč, krv) na určenie príčin bolesti a identifikáciu patológií.

Pocit ťažkosti v dolnej časti brucha a problémy s gastrointestinálnym traktom

Pocit ťažkosti v dolnej časti brucha môže naznačovať problémy s gastrointestinálnym traktom, napríklad patológie žalúdka, čriev, pankreasu alebo žlčníka. Ak chcete zistiť aké ochorenie gastrointestinálneho traktu máte, musíte sa obrátiť na lekára aby on odporučil diagnostiku, ktorá zahŕňa gastroskopiu, ultrazvuk brušných orgánov, krvné a iné testy.  

Ťažkosť v dolnej časti brucha po jedle a pocit zaprenia sa vyskytuje na pozadí črevných ochorení (ulcerózna kolitída, enteritída, dysbakterióza). Spravidla sú črevné patológie sprevádzané nadúvaním (plynatosťou) a poruchou stolice. Plynatosť sa objavuje v dôsledku nahromadenia plynov v gastrointestinálnom trakte a spôsobuje nepohodlie. Liečbu plynatosti predpisuje gastroenterológ na základe výsledkov vyšetrenia.

Kŕče v dolnej časti brucha môžu byť sprevádzané ochoreniami žalúdka a pankreasu. Pocit ťažkosti a nepohodlia v žalúdku sa objavuje v počiatočných štádiách gastritídy (zápal žalúdočnej sliznice) alebo pankreatitídy (zápal pankreasu).

Vzťah medzi ťažkosťami v dolnej časti brucha a chorobami močového systému

Ťažkosť v dolnej časti brucha u mužov a žien môže naznačovať problémy s močovým systémom v počiatočných štádiách. Patológie močového traktu a obličiek, sprevádzané ťahavou bolesťou v dolnej časti brucha:

 • pyelonefritída (zápal obličiek);
 • urolitiáza (tvorba kameňov v obličkách a močovom mechúre);
 • infekcie močových ciest (cystitída, uretritída).

V prípade ťažkostí v dolnej časti brucha a pri porušení močenia (ťažké, bolestivé, časté vyprázdňovanie) je potrebné objednať sa k urológovi.

Iné príčiny ťažkosti v dolnej časti brucha

Ťažkosť v dolnej časti brucha môže spôsobiť nielen patológie vnútorných orgánov, ale aj poruchy pohybového aparátu. Príčiny ťahavej bolesti v bruchu:

 • patológia lumbosakrálnej chrbtice (osteochondróza, osteoartritída);
 • kŕčové žily v panvovej oblasti;
 • intervertebrálne hernie, výčnelky.

Ťahavá bolesti v bruchu sa môže objaviť po zdvíhaní ťažkosti alebo nadmernej fyzickej námahe (na lis), v dôsledku čoho je brušná dutina natiahnutá alebo svalové vlákna roztrhnuté.   

Čo robiť, ak Vám ťahá spodnú časť brucha?

Ťažkosť v dolnej časti brucha môže byť príznakom patologického procesu v gastrointestinálnom trakte, močovom a reprodukčnom systéme. Na stanovenie príčiny nepohodlia a bolesti v dolnej časti brucha je potrebné sa obrátiť na terapeuta pre konzultáciu a vyšetrenie.

Časté otázky

1. Prečo cíti sa pocit ťažkosti v dolnej časti brucha pred menštruáciou?

Ťahavá bolesť v dolnej časti brucha pred menštruáciou je fyziologickou normou pre ženu, ak menštruácia je pravidelná a mierna. Spodná časť brucha sa ťahá v dôsledku kontrakcie maternice, odtrhávajúce endometrium a tiež v dôsledku zmien v hormónoch (pokles progesterónu a kolísanie estrogénu).

2. Prečo počas tehotenstva cíti sa ťažkosť v dolnej časti brucha?

Ťažkosť v dolnej časti brucha počas tehotenstva je spôsobená rastúcou maternicou a hormonálnymi zmenami v tele ženy. Mierne pocity ťahania v bruchu a krížoch u tehotnej ženy bez sprievodných príznakov (krvácanie, opuch, ostré bolesti) sú normou a vyžadujú si len sledovanie a dodržiavanie všeobecných odporúčaní gynekológa.

3. Ako sa zbaviť ťažkosti v dolnej časti brucha?

Mierna ťažkosť v dolnej časti brucha je normou u žien počas menopauzy, počas menštruácie a počas tehotenstva. V iných prípadoch môže byť ťažkosť v bruchu príznakom chorôb brušnej dutiny a malej panvy. Aby ste sa zbavili ťažkosti v dolnej časti brucha, musíte sa obrátiť na lekára a identifikovať jej príčinu. Samoliečba bolesti brucha je neprijateľná a nebezpečná. Tiež by ste nemali užívať lieky proti bolesti bez lekárskeho predpisu, pretože to skomplikuje diagnostiku a môže spôsobiť komplikácie.

Hodnotenie článku:
5 s 5 na základe 1 hodnotenie
Prečo vzniká ťažkosť v dolnej časti brucha a čo s tým robiť
Lekár oddelenia proktológie.

Položte otázku ohľadom chirurgovi-proktológovi
DoktorPRO