Najčastejšou príčinou vysokého prolaktínu je nádor hypofýzy, prolaktinóm, ktorý je diagnostikovaný u 30 zo 100 000 žien a 10 zo 100 000 mužov. Vrchol ochorenia pripadá na ženy vo veku 25 až 34 rokov.
Čo je to prolaktín?
Prolaktín je polypeptidový hormón zodpovedný za laktáciu, vývoj prsníkov a udržiavanie homeostázy (samoregulácie) tela. Molekulárne formy prolaktínu:
- monomérny prolaktín (má vysokú aktivitu z imunologického a biologického hľadiska);
- dimérny prolaktín (biologicky neaktívny);
- titrimetrický prolaktín (charakterizovaný nízkou biologickou aktivitou).
Stav, pri ktorom má žena alebo muž zvýšenú hladinu prolaktínu, sa nazýva hyperprolaktinémia. V prípade podozrenia na zmenu hladiny hormónov je potrebná konzultácia endokrinológa.
Kde sa produkuje prolaktín?
Máte otázky ohľadom práce oddelenia gynekológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Prolaktín je produkovaný predným lalokom hypofýzy, žľazy endokrinného systému, ktorý sa nachádza v mozgu. Malé množstvo prolaktínu produkuje aj imunitný a centrálny nervový systém, maternica a mliečne žľazy.
Tvorba prolaktínu
Faktory, ktoré prispievajú k produkcii hormónu prolaktínu, sú:
- stimulácia bradaviek;
- cvičenia;
- vystavenie slnečnému žiareniu;
- strava;
- spánok;
- pohlavný styk.
K zvýšenej produkcii prolaktínu môže prispieť aj fyzický alebo psychický stres. Prolaktín u žien sa zvyšuje pod vplyvom hormónu estrogén, napríklad počas tehotenstva a po pôrode.
Za čo je zodpovedný prolaktín?
Prolaktín je zodpovedný za spomalenie produkcie folikuly stimulujúceho hormónu a kontrolu sekrécie progesterónu, udržiavanie normálneho menštruačného cyklu.
Funkcie prolaktínu | |
Regulácia laktácie | Počas tehotenstva sa na tvorbe mliečnych alveol podieľajú prolaktín, estrogén a progesterón. Prolaktín stimuluje bunky mliečnej žľazy k produkcii sacharidových (laktózových) a bielkovinových (kazeínových) zložiek mlieka. Alveolárne bunky taktiež produkujú lipidy - zložky, ktoré poskytujú energiu, cholesterol a esenciálne mastné kyseliny. |
Reprodukčná funkcia | U žien prolaktín ovplyvňuje menštruáciu a ovuláciu, u mužov má regulačný účinok na metabolizmus a prežívanie spermií. |
Regulácia imunitného systému | Prolaktín ovplyvňuje imunitný systém a môže sa podieľať na regulácii zápalových a imunitných reakcií tela. |
Metabolická podpora | Prolaktín ovplyvňuje metabolizmus, vrátane regulácie glukózy v krvi. Vysoké hladiny prolaktínu môžu spôsobiť pretrvávajúcu hyperglykémiu (zvýšená hladina glukózy). |
Regulácia angiogenézy | Prolaktín sa podieľa na procese tvorby nových krvných ciev a regenerácie tkanív. |
Účasť na imunoregulácii | Zohráva úlohu pri produkcii a udržiavaní aktivity imunitných buniek a cytokínov. |
Hormón ovplyvňuje aj adaptáciu organizmu na stres. Prolaktín riadi uvoľňovanie stresových hormónov (ako je kortizol), čím pomáha telu prispôsobiť sa fyzickému a emocionálnemu stresu.
Prečo sa zvyšuje hladina prolaktínu?
Prolaktín sa zvyšuje počas tehotenstva a klesá po ukončení dojčenia. Po pôrode sa koncentrácia hormónu zvyšuje, keď je dieťa priložené k prsníku počas stimulácie bradaviek. Pri umelej výžive sa hladina prolaktínu postupne znižuje a po 1 alebo 2 týždňoch sa úplne normalizuje, čo spôsobí zastavenie laktácie. Iné príčiny zvýšeného prolaktínu:
- prolaktinóm (nezhubný nádor hypofýzy);
- hypotyreóza (nedostatočná činnosť štítnej žľazy);
- pásový opar;
- ochorenia pečene (napríklad zlyhanie pečene);
- poruchy príjmu potravy (napríklad anorexia);
- trauma alebo podráždenie pokožky hrudníka (v dôsledku nosenia tesnej a úzkej podprsenky, prítomnosti chirurgických jaziev);
- syndróm polycystických vaječníkov;
- poruchy hypotalamu (sarkoidóza, tuberkulóza, histiocytóza z Langerhansových buniek a postencefalitída);
- patológie hypofýzy (syndróm prázdneho sedla, chirurgická disekcia stopky hypofýzy);
- endokrinné poruchy (akromegália, Cushingova choroba).
Príčinou zvýšeného prolaktínu môže byť užívanie antidepresív, liekov na vysoký krvný tlak, nevoľnosť a zvracanie alebo užívanie liekov proti bolesti. Ak je zvýšenie hormónu spôsobené užívaním liekov, potom sa hladina sama normalizuje do 3 až 4 dní po ukončení liečby.
Zvýšený prolaktín u mužov môže byť spôsobený chronickými ochoreniami pečene a obličiek. Prolaktín nesúvisí so psychosomatikou, ale pod vplyvom stresu môže dôjsť k zmene hladiny tohto hormónu.
Príznaky zvýšenej hladiny prolaktínu
Vysoký prolaktín môže byť indikovaný znížením sexuálnej túžby, neplodnosťou a znížením kostnej hmoty. Príznaky zvýšeného prolaktínu u žien:
- vaginálna suchosť (môže spôsobiť bolesť počas sexu);
- nepravidelná menštruácia alebo jej úplná absencia;
- škvrny, pustuly a papuly na koži (akné);
- sekréty mlieka z prsníka (pri absencii tehotenstva alebo laktácie);
- nadmerný rast vlasov na tele a tvári;
- bolestivosť mliečnych žliaz.
Zvýšený prolaktín u mužov môže spôsobiť erektilnú dysfunkciu, zväčšenie veľkosti mliečnych žliaz a zníženie telesného ochlpenia. V prípade vzniku prolaktinómu sa môžu objaviť aj problémy so zrakom a bolesti hlavy.
Zmeny v hladine prolaktínu môžu ovplyvniť rovnováhu iných hormónov, ktoré sú syntetizované hypofýzou. Napríklad spojenie medzi TSH a prolaktínom sa vysvetľuje prítomnosťou spoločného regulátora umiestneného v mozgu. Zmeny hladín TSH teda môžu ovplyvniť hladinu prolaktínu a zvýšený prolaktín môže ovplyvniť funkciu štítnej žľazy.
Prolaktín. Norma u žien a u mužov
Normálne majú ženy aj muži hladinu prolaktínu nízku. U mužov sa za normálnu hladinu prolaktínu považuje taká, ktorá nepresahuje 20 ng/ml.
Tabuľka noriem prolaktínu u žien podľa veku (ng/ml) | |
Vek | Referenčné hodnoty |
Novorodenci | 2-29 |
1-12 mesiacov | 3-30 |
1-9 rokov | 3-23 |
10-18 rokov | 2-24 |
19-44 rokov | 2-29 |
45-55 rokov | 2-24 |
Starší ako 56 rokov | 2-20 |
Za normálnych okolností prolaktín začína stúpať v prvom trimestri, pričom najvyššie hodnoty dosahuje v treťom trimestri v predvečer pôrodu a počas dojčenia. V závislosti od trimestra sa hladina prolaktínu u tehotných žien pohybuje od 80 do 400 ng/ml. Norma prolaktínu pre počatie sa určuje v závislosti od veku a fázy menštruačného cyklu, ale v priemere je to 30 ng/ml.
Je zvýšená hladina prolaktínu nebezpečná?
Pri zvýšenej hladine prolaktínu, prichádza k narušeniu činnosti reprodukčného systému, čo vedie k zriedkavej (oligomenorea) menštruácii alebo k jej úplnej absencii (amenorea), k narušeniu procesu dozrievania a uvoľňovania vajíčka z vaječníka a k rozvoju neplodnosti. Ďalšie dôsledky vysokého prolaktínu:
- nezápalové ochorenia mliečnych žliaz. Vysoká hladina prolaktínu môže spôsobiť zväčšenie prsných žliaz, čo môže spôsobiť bolesť, pocit napätia a výtok z prsníka;
- nedostatok estrogénu. Hyperprolaktinémia môže viesť k zníženiu hladiny estrogénu u žien a rozvoju skorej menopauzy.
Zvýšená hladina prolaktínu u mužov môže spôsobiť zhoršenú produkciu spermií, ubýtok testosterónu a zníženie libida. Znížená hladina estrogénu a testosterónu taktiež spôsobuje rednutie kostí (stávajú sa slabé a krehké).
Kedy je vhodné podstúpiť prolaktínový test?
Prolaktínový test sa zvyčajne odporúča absolvovať v prvej fáze menštruačného cyklu (na 3. až 5. deň). V závislosti od indikácií môže gynekológ predpísať aj prolaktínový test na 21. – 23. deň menštruačného cyklu.
Ako správne urobiť test na prolaktín?
Hladiny prolaktínu sa menia aj počas dňa aj počas noci. Počas spánku, ineď po prebudení, po ťažkom cvičení a počas obdobia emočného stresu je hladiny prolaktínu vysoká. Príprava na vykonanie testu na prolaktín:
- nejedzte 8-12 hodín pred testom a na test prídite nalačno;
- obmedzte fyzické aktivity deň pred vyšetrením;
- informujte lekára o užívaných liekoch.
Pred odberom krvi na prolaktín môžete vypiť 200-300 ml čistej vody. Na analýzu prolaktínu sa odoberá krv zo žily.
Aké sú kontraindikácie pre zvýšenej hladine prolaktínu?
Ak chcete znížiť hladinu prolaktínu, musíte hlavne znížiť stres pomocou rôznych relaxačných techník (napr. jóga, meditácia alebo hlboké dýchanie). So zvýšenom prolaktíne nemôžete:
- piť povzbudzujúce nápoje (napríklad energetické nápoje alebo kofeín);
- vykonávať ťažké fyzické cvičenia;
- piť alkohol a užívať narkotické látky.
Dôležité je vyhýbať sa aj liekom, ktoré môžu zvýšiť jeho hladinu v krvi. Počas vyšetrenia alebo odporúčania liečby by mal byť lekár informovaný o zvýšenom prolaktíne.
Ako znížiť hladinu prolaktínu?
Na zníženie hladiny prolaktínu u mužov a u žien pomôže dodržiavanie správneho režimu odpočinku a spánku, vyvážená strava, obmedzenie aktívneho a pasívneho fajčenia a pitia alkoholu. Udržať hladinu prolaktínu v normálnom stave pomôžu aj lieky predpísané endokrinológom.
Pri zvýšenej hladine prolaktínu samoliečba a užívanie bioaditív bez konzultácie s lekárom je nevhodná. Predstava, že vitamín B9 (kyselina listová) znižuje prolaktín, je mylná. Vitamín B9 je užitočný pre fungovanie tela, ale nemá vplyv na hladinu hormónov.
Ako liečiť zvýšenú hladinu prolaktínu?
V prípade prolaktínu nad 30 ng/ml lekár predpíše medikamentóznu liečbu, ktorá bude závisieť od pohlavia, veku a individuálnych charakteristík pacienta, ako aj od príčiny jej zvýšenej hladiny. Možné spôsoby liečby zvýšeného prolaktínu:
- dopaminergné látky. Dopamínové receptory v hypofýze sú stimulované, čo vedie k zníženiu uvoľňovania prolaktínu;
- antagonisty prolaktínu. Blokujú účinok prolaktínu na mliečne žľazy a iné orgány;
- selektívne modulátory estrogénových receptorov. Predpisujú sa v prípade prolaktinómu a používajú sa na zníženie hladiny estrogénov, ktoré môžu stimulovať rast nádoru a zvýšiť hladinu prolaktínu.
Veľké prolaktinómy môžu vyžadovať chirurgickú intervenciu. Na odstránenie nádoru a obnovenie normálnej funkcie hypofýzy môže byť potrebný chirurgický zákrok. Malé nádory odstraňuje chirurg cez nosnú dutinu, veľké prolaktínové nádory cez hornú časť lebky.