0800200000

Normálna hodnota tyreotropného hormónu (TSH) u žien, mužov a detí

Normálna hodnota tyreotropného hormónu (TSH) u žien, mužov a detí
laboratórne testy
aktualizované: 17 November 2024
Čítať 6 minút Zverejnené: 29 March 2023 64580
1
Čo je to tyreotropný hormón (TSH)?
2
Za čo zodpovedá tyreotropný hormón?
3
Ako sa vykonáva test na tyreotropný hormón?
4
Hodnoty tyreotropného hormónu u žien, u mužov a u detí
5
Príznaky zvýšenej hladiny tyreotropného hormónu
6
Prečo dochádza k zvýšeniu tyreotropného hormónu?
7
Ako sa lieči zvýšená hladina tyreotropného hormónu?
8
Príznaky nedostatku tyreotropného hormónu
9
Prečo dochádza k zníženiu tyreotropného hormónu?
10
Ako zvýšiť hladinu tyreotropného hormónu?
1

Čo je to tyreotropný hormón (TSH)?

Tyreotropný hormón (TSH) je hormón, ktorý je syntetizovaný hypofýzou (žľaza v mozgu) a reguluje činnosť štítnej žľazy. Ak je hladina tyreotropného hormónu vysoká alebo naopak nízka je potrebné objednať sa na vyšetrenie k endokrinológovi.

Tyreotropný hormón (tyreotropín) je hormón produkovaný v mozgu, ktorý ovplyvňuje štítnu žľazu a reguláciu biochemických procesov v tele. TSH je hlavným regulátorom energetického výdaja a podieľa sa na raste a na vývoji vnútorných orgánov. Pri zmene hladiny hormónov štítnej žľazy dochádza k poruchám metabolizmu, slabosti a neustálej únave.

2

Za čo zodpovedá tyreotropný hormón?

Tyreotropný hormón sa produkuje v dolnej časti mozgovej kôry a reguluje uvoľňovanie tyroxínu a trijódtyronínu (hormónov štítnej žľazy) do krvi. Hormón štítnej žľazy je zodpovedný za:

  • zásobovanie štítnej žľazy jódom;
  • syntézu bielkovín, nukleových kyselín a fosfolipidov;
  • reguláciu motorickej funkcie čriev;
  • stav orgánov sluchu a zraku;
  • syntézu vitamínu A;
  • reguláciu menštruačného cyklu u žien.

TSH spúšťa rozklad tukov. Hormón štítnej žľazy zabezpečuje aj normálnu činnosť kardiovaskulárneho a centrálneho nervového systému.

Máte otázky ohľadom práce oddelenia laboratórnych vyšetrení v Doktorpro? Spýtajte sa!

Lekári neposkytujú online poradenstvo. Ak chcete získať presné informácie o vašom zdravotnom stave, radi vám zarezervujeme termín u lekára.
3

Ako sa vykonáva test na tyreotropný hormón?

Test na tyreotropný hormón je potrebné vykonať ráno nalačno. 8-12 hodín pred vyšetrením krvi na tyreotropný hormón sa nesmie nič konzumovať. Príprava na hormonálny test zahŕňa: 

  • dva dni pred testom sa vyhýbajte konzumácii mastných, korenených a vyprážaných jedál;
  • deň pred testom sa vyhýbajte fyzickému a emocionálnemu stresu;
  • jednu hodinu pred testom sa zdržte fajčenia;
  • tri dni pred testom nepite alkohol.

Test na hormóny štítnej žľazy sa neodporúča absolvovať po prístrojovom vyšetrení alebo fyzioterapii, pretože výsledky môžu byť skreslené. Ženy by si mali urobiť test na tyreotropný hormón na štvrtý - piaty deň svojho menštruačného cyklu, aby boli výsledky čo najpresnejšie. Príprava na test na tyreotropný hormón môže zahŕňať aj vysadenie alebo zmenu dávkovania liekov (o zmenách v užívaní liekov je potrebné sa poradiť s lekárom).

4

Hodnoty tyreotropného hormónu u žien, u mužov a u detí

Normálne hodnoty tyreotropného hormónu u žien sa pohybujú od 0,3 do 4,2 IU/ml. Koncentrácia tyreotropného hormónu sa môže počas tehotenstva meniť a pohybuje sa od 0,2 do 3,5 µIU/ml. Normálne hodnoty tyreotropného hormónu u mužov sú 0,4 - 4,0 µ IU/ml.

Tabuľka normálnej hodnoty tyreotropného hormónu 

Vek a pohlavie

Norma TTH (µ IU/ml)

novorodenci

1,1-17,0

do 2,5 mesiaca

0,6-10,0

od 2,5 do 14 mesiaca

0,4-7,0

od 14 mesiacov do 5 rokov

0,4-6,0

od 5 do 14 rokov

0,4-5,0

nad 14 rokov

0,4-4,0

muži

0,4-4,0

ženy

0,3-4,2

tehotné ženy

0,2-3,5

Hladina tyreotropného hormónu závisí od veku a počas dospievania sa prudko mení v dôsledku hormonálnych zmien v organizme. Ultracitlivý tyreotropný hormón (hormón prednej hypofýzy) je potrebné vyšetriť v prípade, že má dieťa poruchu vývoja, náhly úbytok alebo nárast hmotnosti. Krvný test zobrazí hladinu protilátok proti hormónu štítnej žľazy a príznaky poruchy funkcie štítnej žľazy.

5

Príznaky zvýšenej hladiny tyreotropného hormónu

Hormón štítnej žľazy je zvýšený pri poruchách funkcie štítnej žľazy (hypertyreóza) a patologických stavoch centrálneho nervového systému.

Príznaky vysokej hladiny tyreotropného hormónu (TSH)

Príznaky vysokej hladiny tyreotropného hormónu (TSH)

Príznaky zvýšeného hormónu štítnej žľazy sú:

  • vysoký krvný tlak;
  • nespavosť;
  • zvýšená podráždenosť;
  • vypadávanie vlasov;
  • bolesť štítnej žľazy (v oblasti krku);
  • úbytok hmotnosti;
  • nesústredenosť;
  • dýchavičnosť.

U žien môže zvýšenie tyreotropného hormónu viesť k poruchám menštruácie, pretože zodpovedá za reprodukčnú funkciu. Ak je tyreotropný hormón zvýšený u dieťaťa, dochádza k oneskoreniu duševného a telesného vývoja, pretože hormón štítnej žľazy je zodpovedný za rast a vývoj vnútorných orgánov.

6

Prečo dochádza k zvýšeniu tyreotropného hormónu?

Zvýšenie (hyperfunkcia) hladiny hormónu štítnej žľazy môže súvisieť s abnormalitami vaječníkov, nadobličiek alebo CNS. Hladina hormónu štítnej žľazy sa môže zvýšiť počas tehotenstva v dôsledku zvýšenia množstva jódu v tele. Nadbytok hormónu štítnej žľazy v krvi sa vyskytuje aj pri chorobách žlčníka, pri mozgových nádoroch a pri duševných poruchách.

Užívanie niektorých liekov (hormóny, steroidy) môže spôsobiť zvýšenie normálnej hladiny TSH. Tyreotropný hormón môže byť v období dospievania zvýšený v dôsledku chorôb centrálneho nervového systému, stresu a autoimúnnych ochorení.

7

Ako sa lieči zvýšená hladina tyreotropného hormónu?

Na liečbu zvýšenej hladiny tyreotropného hormómu sa špecializuje endokrinológ. Lekár pacienta vyšetrí, vypočuje si jeho ťažkosti, oboznámi sa s jeho anamnézou a predpíše ďalšie vyšetrenia (krvný test na tyreotropný hormón, ultrazvuk štítnej žľazy).

Lekár zvolí liečbu podľa príčiny zvýšeného TSH. Jednou z príčin zvýšeného TSH je hypotyreóza, ktorá sa lieči hormonálnymi a imunomodulačnými liekmi. Pri liečbe zvýšeného tyreotropného hormónu môže pomôcť diéta, ktorá zahŕňa vyhýbanie sa konzumácii mastných, sladkých a korenených jedál.

8

Príznaky nedostatku tyreotropného hormónu

Tyreotropný hormón môže byť znížený pri patológii štítnej žľazy (hypertyreóza). Príznaky nedostatku tyreotropného hormónu sú:

  • únava;
  • depresia;
  • ospalosť;
  • opuch;
  • potenie;
  • tinnitus;
  • bolesti hlavy;
  • zhoršené videnie;
  • bolesť svalov a kĺbov;
  • nízka telesná teplota.

Nízka hladina tyreotropného hormónu sa môže prejaviť podráždenosťou a búšením srdca. Hypertyreóza môže byť dlhý čas bezpríznaková a pokles tyreotropného hormónu sa dá zistiť iba krvnými testami.

9

Prečo dochádza k zníženiu tyreotropného hormónu?

Hladina hormónov štítnej žľazy môže byť znížená v dôsledku prítomnosti novotvarov v štítnej žľaze alebo v hypofýze. TSH môže byť znížený po silnom strese, po nízkokalorickej diéte alebo po užívaní liekov. Krvný test na tyreotropný hormón zobrazuje kvalitu štítnej žľazy. Zníženú hladinu TSH možno pozorovať aj pri autoimunitných ochoreniach (reumatoidná artritída, vaskulitída).

10

Ako zvýšiť hladinu tyreotropného hormónu?

Na zvýšenie hladiny tyreotropného hormónu je potrebné vyšetrenie endokrinológom. Diagnostika hypotyreózy zahŕňa vyšetrenie krvi na TSH a ultrazvuk štítnej žľazy. Na základe výsledkov vyšetrenia lekár predpíše liečbu hypotyreózy, ktorá zahŕňa užívanie hormónov na normalizáciu hladiny TSH.

Strava, ktorá obsahuje potraviny bohaté na jód (morské riasy, ryby), môže pomôcť zvýšiť hladinu tyreotropného hormónu. Pri vysokej hladine TSH sa neodporúča konzumovať mastné, pikantné, vyprážané alebo slané jedlá a uprednostňovať varené alebo dusené jedlá. Taktiež je potrebné sa vyhýbať aj konzumácii alkoholu, pretože môže negatívne vplývať na metabolické procesy v tele.

Laboratórne vyšetrenia v Doktorpro v Bratislave

Normálna hodnota tyreotropného hormónu (TSH) u žien, mužov a detí
Normálna hodnota tyreotropného hormónu (TSH) u žien, mužov a detí
Adresa
Ružinovská 40
Telefón
Pracovná doba:
PO-PIA: 8:00-20:00, SO: 8:00-17:00, NE: 9:00-13:00
5 s 5 na základe 4 hodnotenia
Normálna hodnota tyreotropného hormónu (TSH) u žien, mužov a detí
Autor
Blažena Uharčeková
Zdravotná sestra oddelenia laboratórnych vyšetrení.

Ďalšie články k téme

Súvisiace články:

Komentáre

Komentovať článok

Veronika pred 1 rokom
Dobrý večer. Môže byť hladina tyreotropného hormónu počas tehotenstva veľmi nízka?
Odpovedať
Dobrý večer. Normálna hladina hormónov štítnej žľazy počas tehotenstva sa pohybuje od 0,2 do 3,5 IU/ml. Prudký pokles TSH môže poukazovať na abnormality v organizme matky a abnormality vo vývoji plodu. Aby ste vylúčili vznik patológie v tehotenstve, je potrebné sa objednať na vyšetrenie ku gynekológovi.
Milan pred 1 rokom
Dobrý deň. Čo znamená, keď je hodnota tyreotropného hormónu vyššia ako 100?
Odpovedať
Dobrý deň. Koncentrácia tyreotropného hormónu v rozmedzí 50 až 100 mEU/l zvyšuje možnosť vzniku abnormalít štítnej žľazy. Endokrinológ môže určiť presnú diagnózu a príčinu zvýšenia TSH po vyšetrení a ultrazvuku štítnej žľazy.
Vladimír pred 1 rokom
Dobrý deň. Môj krvný test ukázal, že tyreotropný hormón je dvakrát vyšší. Aké nebezpečenstvo predstavuje jeho zvýšená hladina?
Odpovedať
Dobrý deň. Zvýšenie hladiny tyreotropného hormónu môže vyvolať patológiu štítnej žľazy. Prudké zvýšenie TSH môže znamenať aj poruchu centrálneho nervového a kardiovaskulárneho systému.
Martina pred 1 rokom
Dobrý deň. Prečo je hormón TSH zvýšený.
Odpovedať
Dobrý deň, tyreotropný hormón môže byť zvýšený pri ochoreniach vaječníkov, štítnej žľazy, nadobličiek a žlčníka. Presnú príčinu zvýšenia TSH môže určiť iba lekár po vyšetrení.
Karolina pred 1 rokom
Dobrý deň. Aká by mala byť normálna hladina tyreotropného hormónu u 25-ročnej ženy?
Odpovedať
Dobrý deň. Normálna hladina tyreotropného hormónu u žien vo veku 25 rokov je 0,6-4,5 mU/l. Počas tehotenstva môže hladina hormónu klesať alebo stúpať. Pre upresnenie výsledkov vyšetrenia tyreotropného hormónu by ste sa mali poradiť s endokrinológom.
Súbory cookies používame, aby sme prispôsobili vaše prehliadanie presne vašim preferenciám a na analýzu návštevnosti. Kliknutím na tlačidlo 'Prijať' vyjadrujete váš súhlas s Podmienkami spracúvania osobných údajov.
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.

Súbory cookie - podrobnosti

Technicky nevyhnutné cookies
Slúžia na zabezpečenie funkčnosti internetovej stránky. Tieto cookies sa môžu nastavovať ako reakcia na vami vykonané činnosti, ktoré predstavujú žiadosť súvisiacu so službami, ako je napríklad vypĺňanie formulárov na odosielanie príspevkov, hodnotenie článkov atď. Tieto súbory cookie neukladajú žiadne osobné údaje.
Funkčné súbory cookie
Marketingové súbory cookie