Tehotenské testy

Tehotenské testy zisťujú prítomnosť choriového gonadotropínu (hCG) v moči alebo v krvi ženy. Tento hormón sa začína aktívne produkovať v membránach embrya 6-8 dní po oplodnení. V tomto období preniká vajíčko do steny maternice. U ženy, ktorá nie je tehotná, je normálna hladina hormónu nižšia ako 5 mIU/ml a testy na ňu nereagujú. Hneď ako sa v tele ženy objaví plod, koncentrácia sa začne dramaticky zvyšovať a testy reagujú pozitívne.
Existujú 2 hlavné typy tehotenských testov: test z moču a test z krvi. Test z moču je najpraktickejší a najpohodlnejší, pretože sa dá vykonať doma. V lekárňach a supermarketoch nájdete širokú škálu testerov v rôznych cenových kategóriách. Líšia sa úrovňou citlivosti na hCG.
Tie drahšie reagujú na relatívne nízke zvýšenie hladiny hormónov (10 mEU/ml), a preto umožňujú potvrdiť materstvo skôr — 7 dní po počatí (5 dní pred oneskorenou menštruáciou). Pozitívne výsledky od lacnejších testerov očakávajte na 1. až 3. deň oneskorenej menštruácie, kedy je koncentrácia hormónu v moči aspoň 25 mEU/ml.
Typy tehotenských testov:
Typy tehotenských testov
Aby ste si správne urobili domáci tehotenský test, je potrebné postupovať podľa pokynov. Test je možné zakúpiť v každej voľnopredajnej lekárni alebo v supermarkete. Výsledok, ktorý sa objaví skôr alebo neskôr ako čas uvedený výrobcom, nie je platný. Ak má žena pochybnosti o výsledku, je lepšie poradiť sa s gynekológom.
Domáce testy neposkytujú úplnú záruku spoľahlivého výsledku a niekedy dochádza k chybám. Na získanie presnejších výsledkov a minimalizáciu možných chýb by sa mali dodržiavať tieto pravidlá:
Testovaciu súpravu je potrebné skladovať pri teplote od 2 do 28 °C a prísne dodržiavať pokyny pri používaní testu.
Okrem domáceho testu lekári odporúčajú aj test z krvi. Poskytuje viac informácií, pretože koncentrácia hormónu v krvi je niekoľkonásobne vyššia ako v moči. Tento test umožňuje zistiť tehotenstvo skôr ako test z moču, ale trvá dlhšie.
Existujú 2 základné typy krvných testov na hCG:
Kvantitatívny tehotenský test ukazuje presnú koncentráciu látky v krvi, takže lekár môže sledovať hormonálne zmeny v priebehu času.
Pre získanie správnych výsledkov je nevyhnutné dodržiavať pravidlá tehotenského testu z krvi:
Určenie tehotenstva nie je jedinou úlohou krvného testu hCG. Ako už bolo spomenuté, počas formovania a vývoja embrya by sa hladina hormónov v tele ženy mala postupne zvyšovať až do 12.—13. týždňa tehotenstva. Ak sa pri pravidelnom monitorovaní nezvýši hladina hCG alebo ak hladina hormónu nedosahuje zvyčajné štandardné hodnoty pre daný termín, môže to znamenať prerušené alebo mimomaternicového tehotenstvo a vysokú pravdepodobnosť potratu.
V neskoršom tehotenstve sa kvantitatívne stanovenie hCG môže použiť na skríning genetických abnormalít plodu (Downov alebo Edwardsov syndróm). Dôležitú úlohu zohráva aj beta hCG. Ak má žena zvýšenú hladinu tohto hormónu a nie sú prítomné žiadne iné charakteristické príznaky tehotenstva, mala by mať podozrenie na nádorové ochorenia.
Ak je test pozitívny, je veľmi pravdepodobné, že je žena tehotná. Bohužiaľ, pozitívny test krvi alebo moču nemusí vždy znamenať tehotenstvo. Toto sa nazýva falošne pozitívny výsledok. V tomto prípade je veľmi dôležité zistiť príčinu zmeny výsledku. To sa môže vyskytnúť pri nasledujúcich ochoreniach a situáciách:
Ak má žena negatívny výsledok testu, je pravdepodobné, že nie je tehotná. Existujú však situácie, kedy môže byť test "zavádzajúci" a žena je naozaj tehotná. Toto sa nazýva falošne negatívny výsledok. Vyskytuje sa častejšie ako falošne pozitívny výsledok a jeho príčiny sú nasledovné:
Negatívny výsledok nie je definitívnym dôkazom neprítomnosti tehotenstva. V takom prípade je vhodné test zopakovať. Treba poznamenať, že diagnostické možnosti tehotenských testov z krvi a moču by sa nemali preceňovať. Je to len jeden z diagnostických krokov pri určovaní, či je žena tehotná. Testy neposkytujú informácie o lokalizácii tehotenstva. A ako je už známe, hladina hormónov je zvýšená aj pri mimomaternicovom embryu.
Lekári vždy odporúčajú absolvovať aj gynekologický ultrazvuk, aby sa objasnila lokalizácia tehotenstva a vo všeobecnosti jeho prítomnosť a normálny priebeh. Ultrazvuk maternice a jej orgánov si nevyžaduje zložitú prípravu. Na vykonanie ultrazvuku vaginálnou sondou je potrebné vyprázdniť močový mechúr a v prípade použitia povrchovej sondy je potrebné hodinu pred vyšetrením vypiť 2-3 poháre neperlivej vody.
Bez ohľadu na výsledky testov by ste nemali sami vyvodzovať žiadne závery. Akékoľvek otázky by ste mali vždy konzultovať so svojím lekárom. Dôkladné vyšetrenie gynekológom poskytne komplexné posúdenie zdravotného stavu ženy a prítomnosti tehotenstva.
Tehotenský test vykonaný ráno poskytne presnejší výsledok (za predpokladu, že ste v noci nemočili a nepili veľa vody). Prvá ranná dávka moču je najkoncentrovanejšia — cez noc sa v nej nahromadí dostatok ľudského choriového gonadotropínu (hCG), ktorý pomáha určiť tehotenstvo vo veľmi skorom štádiu.
Ak máte pozitívny tehotenský test, mali by ste sa objednať ku gynekológovi. Váš lekár vykoná diagnostické vyšetrenie (gynekologické kreslo, ultrazvuk panvy), aby potvrdil alebo vyvrátil tehotenstvo, určil jeho lokalizáciu (maternicové, mimomaternicové) a gestačný vek.
Falošne pozitívny tehotenský test môže byť dôsledkom zvýšenia hladiny ľudského choriového gonadotropínu (hCG) v dôsledku ochorení, ako sú cysty na vaječníkoch alebo cysty žltého telieska a rakovina vaječníkov. Falošné výsledky testu sa môžu vyskytnúť aj pri abnormalitách obličiek sprevádzaných krvou alebo leukocytmi v moči a infekciách močových ciest. V zriedkavých prípadoch môže byť falošne pozitívny tehotenský test spôsobený ochorením hypofýzy.