Tehotenské testy

Tehotenské testy
Čítať 7 minút | Zverejnené: 30 August 2022 | Перегляди 15355
V minulosti trvalo 2 až 3 mesiace od oplodnenia, kým sa tehotenstvo potvrdilo. Moderné testy umožňujú potvrdiť alebo vyvrátiť tehotenstvo už o 7-10 dní od počatia.

Čo je tehotenský test a ako funguje?

Tehotenské testy zisťujú prítomnosť choriového gonadotropínu (hCG) v moči alebo v krvi ženy. Tento hormón sa začína aktívne produkovať v membránach embrya 6-8 dní po oplodnení. V tomto období preniká vajíčko do steny maternice. U ženy, ktorá nie je tehotná, je normálna hladina hormónu nižšia ako 5 mIU/ml a testy na ňu nereagujú. Hneď ako sa v tele ženy objaví plod, koncentrácia sa začne dramaticky zvyšovať a testy reagujú pozitívne.

Aké typy tehotenských testov sú dostupné?

Existujú 2 hlavné typy tehotenských testov: test z moču a test z krvi. Test z moču je najpraktickejší a najpohodlnejší, pretože sa dá vykonať doma. V lekárňach a supermarketoch nájdete širokú škálu testerov v rôznych cenových kategóriách. Líšia sa úrovňou citlivosti na hCG. 

Tie drahšie reagujú na relatívne nízke zvýšenie hladiny hormónov (10 mEU/ml), a preto umožňujú potvrdiť materstvo skôr — 7 dní po počatí (5 dní pred oneskorenou menštruáciou). Pozitívne výsledky od lacnejších testerov očakávajte na 1. až 3. deň oneskorenej menštruácie, kedy je koncentrácia hormónu v moči aspoň 25 mEU/ml.

Typy tehotenských testov:

 • prúžkové testy. Patria medzi najpoužívanejšie. Sú impregnované špeciálnymi činidlami, ktoré zachytávajú hCG. Je potrebné ich vložiť do nádobky s močom po vyznačenú značku a počkať niekoľko sekúnd. Výsledok by sa mal objaviť po 5 minútach, najneskôr však do 10 minút;
 • tyčinkové testy. Na ich vykonanie nie je potrebná nádobka s močom. Test stači na niekoľko sekúnd podržať pod prúdom moču a počkať na výsledok;
 • kazetové testy. Testovací prúžok je umiestnený v plastovej kazete s dvoma okienkami. Do jednej z nich sa pomocou pipety vloží malé množstvo moču. V druhom okienku sa po niekoľkých minútach zobrazí výsledok;
 • digitálne testy. Sú najpresnejšie zo všetkých. Princíp je rovnaký, ale výsledok sa zobrazí na obrazovke.

Typy tehotenských testov

Typy tehotenských testov

Je ťažké urobiť domáci tehotenský test?

Aby ste si správne urobili domáci tehotenský test, je potrebné postupovať podľa pokynov. Test je možné zakúpiť v každej voľnopredajnej lekárni alebo v supermarkete. Výsledok, ktorý sa objaví skôr alebo neskôr ako čas uvedený výrobcom, nie je platný. Ak má žena pochybnosti o výsledku, je lepšie poradiť sa s gynekológom.

Aké presné sú tehotenské testy?

Domáce testy neposkytujú úplnú záruku spoľahlivého výsledku a niekedy dochádza k chybám. Na získanie presnejších výsledkov a minimalizáciu možných chýb by sa mali dodržiavať tieto pravidlá: 

 • tehotenské testy by sa mali prednostne vykonávať ráno, pretože cez noc sa v moči koncentruje najväčšie množstvo hormónu;
 • test, pred jeho vykonaním, nevystavujte žiadnym nečistotám ani vlhkosti;
 • nepoužívajte test po uplynutí dátumu exspirácie;
 • do vzorky moču by sa nemali dostať žiadne cudzie látky.

Testovaciu súpravu je potrebné skladovať pri teplote od 2 do 28 °C a prísne dodržiavať pokyny pri používaní testu.

Krvné testy na hCG

Okrem domáceho testu lekári odporúčajú aj test z krvi. Poskytuje viac informácií, pretože koncentrácia hormónu v krvi je niekoľkonásobne vyššia ako v moči. Tento test umožňuje zistiť tehotenstvo skôr ako test z moču, ale trvá dlhšie.

Existujú 2 základné typy krvných testov na hCG:

 • kvalitatívny. Uvádza, či je hladina hormónov zvýšená alebo nie, čo nepriamo naznačuje prítomnosť alebo neprítomnosť tehotenstva u ženy;
 • kvantitatívny (beta hCG). 

Kvantitatívny tehotenský test ukazuje presnú koncentráciu látky v krvi, takže lekár môže sledovať hormonálne zmeny v priebehu času.

Pre získanie správnych výsledkov je nevyhnutné dodržiavať pravidlá tehotenského testu z krvi:

 • test sa musí vykonať ráno, nalačno;
 • 12 hodín pred testom sa musíte úplne vyhnúť alkoholu, fyzickej aktivite a fajčeniu;
 • ráno, v deň testu, je dovolené napiť sa vody;
 • mali by ste sa vyhnúť užívaniu akýchkoľvek liekov. Ak to nie je možné, je potrebné informovať laboratórium a lekára.

Určenie tehotenstva nie je jedinou úlohou krvného testu hCG. Ako už bolo spomenuté, počas formovania a vývoja embrya by sa hladina hormónov v tele ženy mala postupne zvyšovať až do 12.—13. týždňa tehotenstva. Ak sa pri pravidelnom monitorovaní nezvýši hladina hCG alebo ak hladina hormónu nedosahuje zvyčajné štandardné hodnoty pre daný termín, môže to znamenať prerušené alebo mimomaternicového tehotenstvo a vysokú pravdepodobnosť potratu. 

V neskoršom tehotenstve sa kvantitatívne stanovenie hCG môže použiť na skríning genetických abnormalít plodu (Downov alebo Edwardsov syndróm). Dôležitú úlohu zohráva aj beta hCG. Ak má žena zvýšenú hladinu tohto hormónu a nie sú prítomné žiadne iné charakteristické príznaky tehotenstva, mala by mať podozrenie na nádorové ochorenia.

Čo znamenajú výsledky tehotenského testu?

Ak je test pozitívny, je veľmi pravdepodobné, že je žena tehotná. Bohužiaľ, pozitívny test krvi alebo moču nemusí vždy znamenať tehotenstvo. Toto sa nazýva falošne pozitívny výsledok. V tomto prípade je veľmi dôležité zistiť príčinu zmeny výsledku. To sa môže vyskytnúť pri nasledujúcich ochoreniach a situáciách:

 • nádory produkujúce hormóny — choriokarcinóm, Mola hydatidosa (zásneť hroznovitá);
 • dysfunkčné abnormality vaječníkov;
 • mimomaternicové tehotenstvo;
 • stavy po spontánnom potrate alebo interrupcii;
 • ženy užívajúce trankvilizéry, antikonvulzíva alebo lieky obsahujúce hCG;
 • prítomnosť bielkovín alebo krvi v moči.

Ak má žena negatívny výsledok testu, je pravdepodobné, že nie je tehotná. Existujú však situácie, kedy môže byť test "zavádzajúci" a žena je naozaj tehotná. Toto sa nazýva falošne negatívny výsledok. Vyskytuje sa častejšie ako falošne pozitívny výsledok a jeho príčiny sú nasledovné:

 • test je po dátume expirácie;
 • test bol vykonaný príliš skoro a jeho citlivosť nie je dostatočná na zaznamenanie zvýšenia hladiny hCG;
 • neboli dodržané pokyny;
 • žena pred testom vypila príliš veľa tekutín, čím sa jej moč zriedil;
 • v dôsledku poruchy funkcie obličiek sa nedostatočné množstvo hCG vylučuje močom;
 • pri patologických stavoch kardiovaskulárneho systému;
 • žena užíva diuretiká alebo antihistaminiká.

Negatívny výsledok nie je definitívnym dôkazom neprítomnosti tehotenstva. V takom prípade je vhodné test zopakovať. Treba poznamenať, že diagnostické možnosti tehotenských testov z krvi a moču by sa nemali preceňovať. Je to len jeden z diagnostických krokov pri určovaní, či je žena tehotná. Testy neposkytujú informácie o lokalizácii tehotenstva. A ako je už známe, hladina hormónov je zvýšená aj pri mimomaternicovom embryu.

Lekári vždy odporúčajú absolvovať aj gynekologický ultrazvuk, aby sa objasnila lokalizácia tehotenstva a vo všeobecnosti jeho prítomnosť a normálny priebeh. Ultrazvuk maternice a jej orgánov si nevyžaduje zložitú prípravu. Na vykonanie ultrazvuku vaginálnou sondou je potrebné vyprázdniť močový mechúr a v prípade použitia povrchovej sondy je potrebné hodinu pred vyšetrením vypiť 2-3 poháre neperlivej vody.

Bez ohľadu na výsledky testov by ste nemali sami vyvodzovať žiadne závery. Akékoľvek otázky by ste mali vždy konzultovať so svojím lekárom. Dôkladné vyšetrenie gynekológom poskytne komplexné posúdenie zdravotného stavu ženy a prítomnosti tehotenstva.

Časté otázky

1. Prečo by sa mal tehotenský test robiť ráno?

Tehotenský test vykonaný ráno poskytne presnejší výsledok (za predpokladu, že ste v noci nemočili a nepili veľa vody). Prvá ranná dávka moču je najkoncentrovanejšia — cez noc sa v nej nahromadí dostatok ľudského choriového gonadotropínu (hCG), ktorý pomáha určiť tehotenstvo vo veľmi skorom štádiu.

2. Kde je potrebné ísť, ak mám pozitívny tehotenský test?

Ak máte pozitívny tehotenský test, mali by ste sa objednať ku gynekológovi. Váš lekár vykoná diagnostické vyšetrenie (gynekologické kreslo, ultrazvuk panvy), aby potvrdil alebo vyvrátil tehotenstvo, určil jeho lokalizáciu (maternicové, mimomaternicové) a gestačný vek.

3. Za akých podmienok môže vyjsť pozitívny tehotenský test?

Falošne pozitívny tehotenský test môže byť dôsledkom zvýšenia hladiny ľudského choriového gonadotropínu (hCG) v dôsledku ochorení, ako sú cysty na vaječníkoch alebo cysty žltého telieska a rakovina vaječníkov. Falošné výsledky testu sa môžu vyskytnúť aj pri abnormalitách obličiek sprevádzaných krvou alebo leukocytmi v moči a infekciách močových ciest. V zriedkavých prípadoch môže byť falošne pozitívny tehotenský test spôsobený ochorením hypofýzy.

Hodnotenie článku:
5 s 5 na základe 1 hodnotenie
Tehotenské testy
Lekár oddelenia gynekológie.

Položte otázku ohľadom gynekológovi
DoktorPRO

Ďalšie články k téme

Súvisiace články:

Komentáre

Táňa pred 5 mesiacmi
Dobré popoludnie. Čo mám robiť, ak je môj tehotenský test negatívny a nemám menštruáciu? Zvyčajne mám pravidelný menštruačný cyklus (28 dní) a nemám žiadne iné príznaky.
Odpovedať
Dobrý deň, tehotenstvo nie je jediným dôvodom absencie menštruácie. Nepravidelný menštruačný cyklus môže byť spôsobený stresom, náhlym úbytkom hmotnosti, obezitou, syndrómom polycystických vaječníkov, užívaním antikoncepčných tabletiek. Oneskorená menštruácia môže byť spôsobená aj nekontrolovanou cukrovkou, ochorením srdca, nadmernou činnosťou štítnej žľazy a predčasnou menopauzou. Ak je váš menštruačný cyklus nepravidelný, je potrebné vyhľadať gynekológa.
Elena pred 5 mesiacmi
Dobrý deň, včera som mala nechránený pohlavný styk, antikoncepciu neberiem. Kedy si môžem urobiť tehotenský test, ak mám nepravidelný meštruačný cyklus?
Odpovedať
Ak máte nepravidelný menštruačný cyklus, tehotenský test si môžete urobiť najskôr dva týždne po nechránenom pohlavnom styku, ale už v ranom štádiu môže byť falošne negatívny. Presnejší výsledok je 28 dní po poslednom pohlavnom styku alebo 36 dní po poslednej menštruácii. Gynekológ vám potvrdí alebo vyvráti pomocou utlrazvukového vyšetrenia, či ste tehotná a zároveň vám urobí krvné testy na stanovenie hladiny hCG v krvi.
Kristína pred 5 mesiacmi
Dobré popoludnie. Môžete mi povedať, čo zobrazí tehotenský test pri prerušenom tehotenstve? Alebo môže prerušené tehotenstvo diagnostikovať len gynekológ?
Odpovedať
Dobrý deň, pri prerušenom tehotenstve môže byť tehotenský test pozitívny aj niekoľko týždňov po odumretí plodu, pretože hladina hormónov neklesá okamžite. Ak máte podozrenie na prerušené tehotenstvo, mali by ste sa poradiť s gynekológom.
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.