Príznaky tehotenstva pred menštruáciou
Počatie spôsobuje mnohé zmeny v tele ženy. Stimuluje reštrukturalizáciu jej telesných systémov a ovplyvňuje výskyt prvých príznakov tehotenstva. Prvé príznaky tehotenstva pred menštruáciou sú:
- krvavé škvrny na spodnej bielizni. Zvyčajne spôsobené implantačným krvácaním: embryo sa uhniezdi v maternici 6 -12 dní po počatí, počas ktorých niektoré ženy pociťujú kŕčovité bolesti brucha;
- ranná nevoľnosť je charakteristickým príznakom tehotenstva. Nevoľnosť sa zvyčajne vyskytuje medzi druhým a ôsmym týždňom po počatí a môže ju sprevádzať vracanie. Zvracanie je bežné v prvom trimestri, ale niektoré ženy pociťujú nevoľnosť počas celého obdobia tehotenstva;
- zmeny na prsníkoch sa môžu objaviť 1-2 týždne po počatí. Prsia sú opuchnuté a citlivé a okolo bradaviek je cítiť mravčenie, v dôsledku zvýšeného prietoku krvi;
- únava je typickým znakom tehotenstva. V prvom týždni po počatí sa mnohé ženy sťažujú na pocit slabosti.
Medzi prvé príznaky tehotenstva patria psycho-emocionálne zmeny spojené so zvýšenou podráždenosťou, únavou a plačlivosťou.
Tehotenstvo po týždňoch
Máte otázky ohľadom práce oddelenia gynekológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Počas 40 týždňov tehotenstva prechádza plod rýchlym vývojom, od jednej bunky až po novorodenca, takže v tele ženy sa každý deň odohráva množstvo zmien. Príznaky a charakteristiky tehotenstva podľa týždňov:
Rozdelenie obdobia tehotenstva po týždňoch | |
Obdobie tehotenstva | Vlastnosti priebehu tehotenstva |
8. týždeň tehotenstva | V tomto období sa v prvej polovice tehotenstva môže vyskytnúť toxémia, ktorá sa prejavuje rannou nevoľnosťou a vracaním. |
14. týždeň tehotenstva | V tejto fáze tehotenstva môže ženu trápiť nadúvanie a zápcha. |
15. týždeň tehotenstva | Tehotenstvo môže mať za následok svrbenie mliečnych žliaz, v dôsledku ich rýchleho zväčšenia sa. |
16. týždeň tehotenstva | Žena začne pociťovať prvé pohyby plodu. |
17. týždeň tehotenstva | Ženu môže trápiť pálenie záhy, ktoré sa zhoršuje v noci. |
18. týždeň tehotenstva | Završuje sa tvorba placenty. |
20. týždeň tehotenstva | Rastúce brucho vyvíja tlak na brušné orgány vrátane močového mechúra, takže nutkanie na močenie je častejšie. |
28. týždeň tehotenstva | Keď počas tohto obdobia tehotenstva žena leží na chrbte, môže pociťovať kŕče v nohách alebo necitlivosť v dôsledku toho, že maternica tlačí na veľké cievy. |
32. týždeň tehotenstva | Plod rastie a je v maternici stiesnený, takže intenzita jeho pohybov sa postupne znižuje. |
36. týždeň tehotenstva | Maternica zasahuje do hrudníka, pri chôdzi sa môže vyskytnúť dýchavičnosť a opuchy nôh. |
37. týždeň tehotenstva | Od tohto štádia sa plod považuje za donosený a pôrod sa môže začať kedykoľvek. Žena môže pociťovať prípravné kontrakcie. |
38. týždeň tehotenstva | Priezračný výtok s prímesou krvi v 38.- 40. týždni tehotenstva môže byť predzvesťou pôrodu. |
Žena si môže viesť aj tehotenský kalendár, do ktorého si každý deň alebo niekoľkokrát týždenne zaznamenáva, ako sa cíti. Takýto kalendár môže byť užitočný pri budúcich návštevách gynekológa a môže byť aj spomienkou na dôležité obdobie v živote ženy.
Majú všetky ženy skoré príznaky tehotenstva?
Každá žena je jedinečná. Preto je nemožné určiť rovnaké príznaky pre všetky, môžu byť celkom individuálne. A niekedy sa tiež stane, že tá istá žena má jedno tehotenstvo výrazne odlišné od druhého.
Skoré príznaky sú navyše veľmi často podobné obdobiu pred a po menštruácii. Niektoré príznaky tehotenstva sa dajú zmýliť s príznakmi počas menštruácie. Žena teda nemusí ani vedieť, že je v druhom stave.
Skoré príznaky tehotenstva
Navyše je potrebne zdôrazniť, že sa nemôžete odvolávať iba na príznaky, pretože ich príčiny môžu byť celkom odlišné.
Pálenie záhy počas tehotenstva
Pálenie záhy u tehotných žien je spôsobené tlakom maternice na žalúdok a uvoľnením pažerákového zvierača vplyvom pohlavných hormónov. Intenzita pálenia záhy sa zvyšuje v noci.
Pálenie záhy sa objavuje v 2. alebo 3. trimestri. Ak sa chcete zbaviť pálenia záhy počas tehotenstva, je potrebné:
- stravovať sa v malých porciách;
- večerať aspoň 2 hodiny pred spaním;
- vyhýbať sa sýteným nápojom;
- spať s podloženou hlavou.
Lekár vám môže predpísať aj tabletky proti páleniu záhy. Ak je pálenie záhy spôsobené gastritídou alebo refluxnou chorobou, mali by ste navštíviť praktického lekára alebo gastroenterológa, ktorý vám poskytne liečbu.
Výtok počas tehotenstva
Normálny genitálny výtok počas tehotenstva je číry alebo mierne žltkastý. Zelený, zapáchajúci výtok pripomínajúci tvaroh, môže byť počas tehotenstva príznakom infekcie reprodukčného traktu.
Výskyt krvavého alebo hnedého výtoku počas tehotenstva môže byť znakom ukončenia tehotenstva (potratu). Krvácanie je tiež príznakom odlúpenia sa a prasknutia placenty, preto ak krvácate, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.
Zvýšenie hmotnosti počas tehotenstva
Zvýšenie hmotnosti počas tehotenstva je prirodzený proces a zvyčajne sa pohybuje v rozmedzí 11,5 a 18 kg. Hmotnosť ženy sa zvyšuje v dôsledku rastu plodu, zväčšovania maternice a mliečnych žliaz a tvorby placenty. Dochádza tiež k zadržiavaniu tekutín a zvýšeniu objemu cirkulujúcej krvi. Odporúčaná rýchlosť prírastku hmotnosti ženy je 400 gramov za týždeň. Odporúčaná miera prírastku hmotnosti u ženy s nadváhou je 230-270 gramov, pretože nadmerný príjem živín pre plod môže viesť k vrodenej cukrovke. Nie je možné schudnúť bez poškodenia zdravia dieťaťa, ale je možné schudnúť (ruky, boky) počas tehotenstva dodržiavaním správnej stravy.
Tehotenská horúčka
Horúčka počas tehotenstva je zvyčajne príznakom vírusových alebo bakteriálnych ochorení. Infekčné ochorenia môžu negatívne ovplyvniť plod, preto by tehotná žena mala navštíviť lekára hneď, ako dostane horúčku.
V prvom trimestri môžu vírusové ochorenia spôsobiť malformácie plodu. Horúčka v druhej polovici tehotenstva môže vyvolať predčasný pôrod. Zvýšená bazálna teplota počas tehotenstva môže byť tiež znakom zápalu panvy a vyžaduje si návštevu gynekológa.
Menštruačné kŕče
Po oplodnení sa vajíčko pripája k endometriu maternice. To môže spôsobiť mierne krvácanie a bolesti v dolnej časti brucha, čo je jeden z prvých príznakov tehotenstva. Toto krvácanie sa nazýva implantačným, pretože v tomto okamihu sa vajíčko implantuje do sliznice maternice. Obdobie pripájania sa deje počas prvých 6 – 12 dní po počatí. Príznak sa často mýli s menštruáciou. Kŕče sú však menej výrazné.
Okrem krvi si žena môže všimnúť výdatný pošvový výtok. Vyzerá ako biele mliečne zrazeniny. Je to tým, že nenarodené dieťa súčasne začína svoj vývoj na bunkovej úrovni. Začína sa zhrubnutie stien vagíny. Dochádza k zosilnenému rastu buniek, ktorý tieto sekréty vyvoláva.
Tento príznak môže sprevádzať ženu počas celého tehotenstva. Výtok je zvyčajne neškodný a nevyžaduje si žiadne ošetrenie. Ale ak pocítite nepríjemný zápach, pocit pálenia a svrbenia, mali by ste sa obrátiť na svojho gynekológa, ktorý určí, či máte plesňovú alebo bakteriálnu infekciu. Pamätajte, že choroba môže uškodiť nielen vám, ale aj dieťaťu. Neskoré riešenie zdravotného problému predstavuje hrozbu pre jeho zdravie a aj život.
Zmeny prsníkov
Príznak ako zmena v prsníkoch sa zvyčajne objaví ako prvý. Dôležité zmeny a reštrukturalizácia hormonálneho zázemia sa totiž začínajú ihneď po počatí. Telo sa pripravuje na laktáciu. Zmení sa štruktúra prsného tkaniva. Po niekoľkých týždňoch môžete pocítiť mravčenie, bolesť.
Aj keď konkrétna zmena rastu ešte nie je badateľná, prsia sa začnú nalievať, sú čoraz ťažšie, plnšie a areola môže tmavnúť. Okrem toho sa bradavky stávajú veľmi citlivými. Aj mierny dotyk môže spôsobiť nepríjemné pocity.
Existujú aj ďalšie dôvody, ktoré ovplyvňujú zmeny v mliečnych žľazách, od obyčajného pribratia po menštruáciu. Ale v prípade tehotenstva musíte toto náročné obdobie len vydržať. Postupom času si na tieto pocity a zmeny v tele zvyknete. Bolesť, citlivosť a nepohodlie v prsníku by sa mali neskôr zmierniť.
Únava
V dôsledku zmien v hladinách progesterónu sa tehotná žena môže cítiť veľmi unavená. To je v tomto období úplne bežné. Už v prvých týždňoch po oplodnení vynakladá telo veľa energie a zdrojov na reštrukturalizáciu a zmeny.
Na pretrvávajúcu únavu majú vplyv aj ďalšie faktory: zvýšený krvný obeh, zvýšená tvorba krvi, nízka hladina cukru v tele, znížený krvný tlak, ako aj nedostatok spánku v dôsledku iných vedľajších účinkov tehotenstva (nevoľnosť, bolesti chrbta, časté močenie atď.).
Je zaujímavé, že stav nemohúcnosti sa môže zmeniť na výrazný výbuch energie. Tieto dva opačné pocity sa môžu pravidelne striedať v závislosti od zmien hormonálnych hladín.
Ak vám únava spôsobí veľa problémov a zabráni vám plnohodnotne žiť, venujte pozornosť svojej strave. Jedzte čo najviac potravín s vysokým obsahom bielkovín a železa, ktoré vám pomôžu zmierniť únavu.
Nevoľnosť ako príznak je zo všetkých príznakov tehotenstva najpopulárnejší. Aj keď sa neprejavuje u každej ženy. Najčastejšie sa nevoľnosť objavuje medzi štvrtým a šiestym týždňom až do začiatku druhého trimestra. V niektorých prípadoch sa príznak prejavuje vo všetkých štádiách tehotenstva.
Existuje veľa dôvodov rannej nevoľnosti a nie je možné presne určiť, čo ovplyvňuje malátnosť. Rovnako ako iné príznaky, aj v tomto prípade môžu byť hlavnou príčinou zmeny endokrinného systému a proces vylučovania toxínov. Okrem toho sa u niektorých nevoľnosť prejavuje nielen v prvej polovici dňa, ale kedykoľvek počas dňa.
Počas tehotenstva sa navyše u žien niekedy objavuje aj nevoľnosť súvisiaca s úplným odporom k určitým jedlám. Samotná myšlienka na niektoré produkty môže viesť k nevoľnosti alebo až zvracaniu.
Napriek tomuto stavu je pre telo dôležité prijímať živiny a vitamíny. Je potrebné poradiť sa so svojím lekárom a zvoliť si stravu, ktorá bude obsahovať individuálne preferencie a zohľadňovať neznášanlivosť určitých potravín. Zdravé stravovanie je jedným z kľúčov k správnemu vývoju vášho dieťaťa.
Nevoľnosť v dôsledku tehotenstva
Nevoľnosť je najčastejším príznakom tehotenstva a najčastejšie sa objavuje medzi štvrtým a šiestym týždňom až do začiatku druhého trimestra (ale v niektorých prípadoch sa vyskytuje počas celého obdobia tehotenstva).
Príčinou nevoľnosti počas tehotenstva je zvýšenie hladiny hormónu hCG, ktorý produkuje tkanivo plodu po implantácii embrya. Chorionický gonadotropín vyvoláva nevoľnosť dvoma spôsobmi: vysielaním signálov cez tráviaci systém a do mozgu.
Nevoľnosť sa počas tehotenstva vyskytuje aj v dôsledku averzie voči určitým potravinám: už len pomyslenie na jedlo, ktoré vám nechutí, môže viesť k záchvatu zvracania.
Napriek vracaniu je dôležité, aby tehotná žena prijímala živiny a vitamíny. Je potrebné poradiť sa s lekárom zodpovedným za liečbu a zvoliť diétu, ktorá zohľadňuje individuálne preferencie a potravinové intolerancie. Zdravá strava je jedným zo základov správneho vývoja dieťaťa.
Oneskorenie menštruácie
Najzrejmejším skorým príznakom tehotenstva a dôvodom, prečo si väčšina žien kupuje test, je oneskorenie menštruácie. Ale nie všetky oneskorenia naznačujú tehotenstvo. Môžu byť spôsobené aj hormonálnymi poruchami alebo chorobami spojenými s reprodukčným systémom, rýchlym priberaním alebo chudnutím.
Niektoré ženy navyše majú počas tehotenstva krvácanie. Odporúčame opýtať sa svojho lekára, kedy je normálne, že sa objaví krvácanie a kedy je jeho objavenie príznakom problému.
Časté močenie v dôsledku tehotenstva
Počas tehotenstva sa časté močenie vyskytuje v polovici prvého trimestra. Žena môže pociťovať neustálu potrebu vyprázdňovať si močový mechúr, aj keď nie je plný, čo vedie k neustálym návštevám toalety a samovoľnému vylučovaniu malých množstiev moču pri smiechu, kašli, kýchaní atď.
Hlavným dôvodom častého močenia v druhom a treťom trimestri je zvýšený tlak maternice na močový mechúr, ktorý nie je patologický. Je však dôležité poradiť sa s gynekológom a informovať ho o zmenách v tele, pretože pravidelné nutkanie na močenie môže byť spôsobené infekciami ženských pohlavných orgánov. Aj zmeny v panve a znížená imunita u tehotných žien zvyšujú riziko uretritídy, cystitídy, pyelonefritídy.
Aby ste sa vyhli neustálemu nutkaniu vyprázdňovať si močový mechúr, snažte sa piť menej kávy, čaju a iných močopudných nápojov. Množstvo vypitej vody by sa nemalo znižovať, pretože je dôležité pre zdravie ženy a normálny vývoj dieťaťa.
Je dôležité si pri močení všímať aj rôzne zmeny. Nasledujúce príznaky by mal okamžite vyšetriť urológ.
- pocit pálenia vo vagíne;
- bolesť a nepohodlie pri chôdzi na toaletu;
- krv v moči.
Malé množstvo moču, zmena farby, nepríjemný zápach a bolesť v podbrušku alebo v dolnej časti chrbta môžu znamenať zápal močového mechúra, ktorého komplikáciou môže byť infekcia obličiek.
Zápcha počas tehotenstva
Tehotenstvo často sprevádzajú problémy s vyprázdňovaním, ktoré sú v prvom trimestri spôsobené zmenami hladiny progesterónu v tele. V druhom a treťom trimestri rastúca maternica tlačí na hrubé črevo, čo spôsobuje jeho nepohyblivosť a zníženú peristaltiku (črevo posúva potravu pomalšie kvôli uvoľneným svalom v jeho stenách). Zápcha sa môže vyskytnúť aj v dôsledku príjmu vitamínových komplexov a železa.
Aby ste uľahčili vyprázdňovanie čriev, zaraďte do svojho jedálnička potraviny bohaté na vlákninu a veľa vody. Dôležité je jesť často (3-5-krát denne) a v malých porciách a cvičiť. Cvičenie má priamy vplyv na mechanické spracovanie potravín.
Výkyvy nálady u tehotných žien
Počas prvého trimestra je telo ženy v dôsledku reštrukturalizácie organizmu vystavené veľkému stresu. Nervový systém sa stáva zraniteľnejším a akákoľvek nepríjemná udalosť je vnímaná silnejšie a intenzívnejšie ako pred tehotenstvom.
Nervozita a emocionálna labilita sa vyskytujú takmer u každej tehotnej ženy. Je dôležité snažiť sa vyhýbať stresovým situáciám, nájsť si čas na odpočinok a fyzickú a emocionálnu relaxáciu. V ranom štádiu tehotenstva sa formuje nervový systém dieťaťa. Je dôležité, aby bol vývoj nervového systému ovplyvnený čo najmenej.
Bolesti hlavy a chrbta v dôsledku tehotenstva
Tehotné ženy môžu pociťovať bolesti hlavy a chrbta. Bolesti chrbta, najčastejšie v dolnej časti chrbta, sú ovplyvnené väčším zaťažením obličiek: v prvom trimestri telo dôkladnejšie vylučuje toxíny a obličky pracujú aktívnejšie, čo môže viesť k nepríjemným pocitom.
Na závažnosť bolesti počas tehotenstva majú vplyv rôzne faktory: vysoké hladiny estrogénu, fyziologická depresia, poruchy spánku, vplyv estrogénu na krvné doštičky, trombóza.
Závraty a mdloby u tehotných žien
Tehotenstvo často sprevádza pokles krvného tlaku. Ženy, ktoré sú v dôsledku kardiovaskulárneho ochorenia vystavené výrazným výkyvom krvného tlaku, pociťujú časté závraty a môžu omdlievať.
Príznaky prerušeného tehotenstva
Prerušené tehotenstvo je tehotenstvo, pri ktorom plod zomrel v maternici. Príznaky prerušeného tehotenstva sú absencia pohybov plodu (po 20. týždni tehotenstva) a bolesti v podbrušku.
Prerušené tehotenstvo vedie k zápalu maternice a intoxikácii. Intoxikácia môže mať za následok aj slabosť, bolesti a horúčku. Prerušené tehotenstvo bez včasnej liečby môže viesť k sepse (otrave krvi).
Kedy je vhodné si urobiť tehotenský test?
Je dôležité si urobiť tehotenský test pri prvých príznakoch tehotenstva. Aby ste sa vyhli falošným výsledkom, je dôležité vykonať tehotenský test, ktorý identifikuje hladinu hormónu hCG v moči. Testy majú rôznu citlivosť a výkonnosť a na obale je vždy uvedená minimálna hladina hCG v moči. Čím je hladina nižšia, tým je test citlivejší. Včasné tehotenské testy majú hodnotu 10 mIU/ml.
Tehotenský test by sa mal vykonať v prvých dňoch menštruačného cyklu, najlepšie ráno, s prvou dávkou moču (počas dňa koncentrácia hCG v moči klesá). Ak však do menštruácie zostáva ešte niekoľko dní, tehotenský test sa môže vykonať aspoň 7-12 dní po počatí. Každé dva dni po počatí sa hladina hCG zdvojnásobí. Preto ak je výsledok tehotenského testu po nechránenom pohlavnom styku nepresný, test by sa mal zopakovať po 2 - 3 dňoch.
Ak došlo k počatiu krátko pred menštruáciou a došlo k oneskoreniu, negatívny tehotenský test môže byť falošný. Je potrebné počkať 5-7 dní a test zopakovať: je možné, že hladina hCG nedosiahla správnu koncentráciu v moči.
Tehotenský test sa považuje za pozitívny, keď sa na teste objavia dve čiarky. Tehotenské testy sú veľmi presné, ak sa vykonávajú správne.
Ak ste tehotná, zvyčajne nedostanete menštruáciu. Ak je tehotenský test počas menštruácie pozitívny, mali by ste venovať pozornosť dátumu expirácie testu a uistiť sa, že nie je po expirácii: výsledok je pravdepodobne nesprávny. Test totiž reaguje na hladinu hCG, ktorá sa vytvára len počas tehotenstva. Ak máte počas tehotenstva krvavý výtok podobný menštruácii a bolesti brucha, vždy by ste mali kontaktovať svojho gynekológa (informácia je určená len na informačné účely, gynekológovia medicínskeho centra DoktorPRO neposkytujú poradenstvo v otázkach tehotenstva).
To, či ste tehotná, môžete zistiť aj bez skorého tehotenského testu, a to pomocou krvného testu na hladinu hCG. Pomocou ultrazvukových prístrojov je možné vidieť plod už 14 dní po oplodnení. Už v prvom trimestri tehotenstva môžete cítiť zmeny vo svojom tele. Vonkajšie príznaky tehotenstva sa objavujú oveľa neskôr, v druhom trimestri.