Skoré príznaky tehotenstva

Skoré príznaky tehotenstva
Čítať 7 minút | Zverejnené: 26 August 2021 | Перегляди 1742
Najistejším rozhodnutím pri zisťovaní tehotenstva v domácom prostredí je tehotenský test.

Tehotenstvo však môžu naznačovať aj určité príznaky, ktoré by mala poznať každá žena, aby tehotenstvo rozoznala už skôr a zlepšila svoj životný štýl v prospech nenarodeného dieťaťa.

Majú všetky ženy skoré príznaky tehotenstva?

Každá žena je jedinečná. Preto je nemožné určiť rovnaké príznaky pre všetky, môžu byť celkom individuálne. A niekedy sa tiež stane, že tá istá žena má jedno tehotenstvo výrazne odlišné od druhého.

Skoré príznaky sú navyše veľmi často podobné obdobiu pred a po menštruácii. Niektoré príznaky tehotenstva sa dajú zmýliť s príznakmi počas menštruácie. Žena teda nemusí ani vedieť, že je v druhom stave.

Navyše je potrebne zdôrazniť, že sa nemôžete odvolávať iba na príznaky, pretože ich príčiny môžu byť celkom odlišné. 

Menštruačné kŕče

Po oplodnení sa vajíčko pripája k endometriu maternice. To môže spôsobiť mierne krvácanie a bolesti v dolnej časti brucha, čo je jeden z prvých príznakov tehotenstva. Toto krvácanie sa nazýva implantačným, pretože v tomto okamihu sa vajíčko implantuje do sliznice maternice. Obdobie pripájania sa deje počas prvých 6 – 12 dní po počatí. Príznak sa často mýli s menštruáciou. Kŕče sú však menej výrazné.

Okrem krvi si žena môže všimnúť výdatný pošvový výtok. Vyzerá ako biele mliečne zrazeniny. Je to tým, že nenarodené dieťa súčasne začína svoj vývoj na bunkovej úrovni. Začína sa zhrubnutie stien vagíny. Dochádza k zosilnenému rastu buniek, ktorý tieto sekréty vyvoláva.

Tento príznak môže sprevádzať ženu počas celého tehotenstva. Výtok je zvyčajne neškodný a nevyžaduje si žiadne ošetrenie. Ale ak pocítite nepríjemný zápach, pocit pálenia a svrbenia, mali by ste sa obrátiť na svojho gynekológa, ktorý určí, či máte plesňovú alebo bakteriálnu infekciu. Pamätajte, že choroba môže uškodiť nielen vám, ale aj dieťaťu. Neskoré riešenie zdravotného problému predstavuje hrozbu pre jeho zdravie a aj život. 

Zmeny prsníkov

Príznak ako zmena v  prsníkoch sa zvyčajne objaví ako prvý. Dôležité zmeny a reštrukturalizácia hormonálneho zázemia sa totiž začínajú ihneď po počatí. Telo sa pripravuje na laktáciu. Zmení sa štruktúra prsného tkaniva. Po niekoľkých týždňoch môžete pocítiť mravčenie, bolesť.

Aj keď konkrétna zmena rastu ešte nie je badateľná, prsia sa začnú nalievať, sú čoraz ťažšie, plnšie a areola môže tmavnúť. Okrem toho sa bradavky stávajú veľmi citlivými. Aj mierny dotyk môže spôsobiť nepríjemné pocity.

Existujú aj ďalšie dôvody, ktoré ovplyvňujú zmeny v mliečnych žľazách, od obyčajného pribratia po menštruáciu. Ale v prípade tehotenstva musíte toto náročné obdobie len vydržať. Postupom času si na tieto pocity a zmeny v tele zvyknete. Bolesť, citlivosť a nepohodlie v prsníku by sa mali neskôr zmierniť. 

Únava

V dôsledku zmien v hladinách progesterónu sa tehotná žena môže cítiť veľmi unavená. To je v tomto období úplne bežné. Už v prvých týždňoch po oplodnení vynakladá telo veľa energie a zdrojov na reštrukturalizáciu a zmeny.

Na pretrvávajúcu únavu majú vplyv aj ďalšie faktory: zvýšený krvný obeh, zvýšená tvorba krvi, nízka hladina cukru v tele, znížený krvný tlak, ako aj nedostatok spánku v dôsledku iných vedľajších účinkov tehotenstva (nevoľnosť, bolesti chrbta, časté močenie atď.).

Je zaujímavé, že stav nemohúcnosti sa môže zmeniť na výrazný výbuch energie. Tieto dva opačné pocity sa môžu pravidelne striedať v závislosti od zmien hormonálnych hladín.

Ak vám únava spôsobí veľa problémov a zabráni vám plnohodnotne žiť, venujte pozornosť svojej strave. Jedzte čo najviac potravín s vysokým obsahom bielkovín a železa, ktoré vám pomôžu zmierniť únavu.

Nevoľnosť ako príznak je zo všetkých príznakov tehotenstva najpopulárnejší. Aj keď sa neprejavuje u každej ženy. Najčastejšie sa nevoľnosť objavuje medzi štvrtým a šiestym týždňom až do začiatku druhého trimestra. V niektorých prípadoch sa príznak prejavuje vo všetkých štádiách tehotenstva.

Existuje veľa dôvodov rannej nevoľnosti a nie je možné presne určiť, čo ovplyvňuje malátnosť. Rovnako ako iné príznaky, aj v tomto prípade môžu byť hlavnou príčinou zmeny endokrinného systému a proces vylučovania toxínov. Okrem toho sa u niektorých nevoľnosť prejavuje nielen v prvej polovici dňa, ale kedykoľvek počas dňa.

Počas tehotenstva sa navyše u žien niekedy objavuje aj nevoľnosť súvisiaca s úplným odporom k určitým jedlám. Samotná myšlienka na niektoré produkty môže viesť k nevoľnosti alebo až zvracaniu.

Napriek tomuto stavu je pre telo dôležité prijímať živiny a vitamíny. Je potrebné poradiť sa so svojím lekárom a zvoliť si stravu, ktorá bude obsahovať individuálne preferencie a zohľadňovať neznášanlivosť určitých potravín. Zdravé stravovanie je jedným z kľúčov k správnemu vývoju vášho dieťaťa. 

Oneskorenie menštruácie

Najzrejmejším skorým príznakom tehotenstva a dôvodom, prečo si väčšina žien kupuje test, je oneskorenie menštruácie. Ale nie všetky oneskorenia naznačujú tehotenstvo. Môžu byť spôsobené aj hormonálnymi poruchami alebo chorobami spojenými s reprodukčným systémom, rýchlym priberaním alebo chudnutím.

Niektoré ženy navyše majú počas tehotenstva krvácanie. Odporúčame opýtať sa svojho lekára, kedy je normálne, že sa objaví krvácanie a kedy je jeho objavenie príznakom problému. 

Skoré príznaky tehotenstva

Oplodnenie so sebou prináša v tele ženy veľa zmien, vývoj tehotenstva stimuluje reštrukturalizáciu mnohých systémov a táto ovplyvňuje výskyt prvých príznakov tehotenstva:

 • 1. –  4. týždeň –  mierne bolesti v dolnej časti brucha a krvavé špinenie nohavičiek,
 • 4. týždeň – absencia menštruácie,
 • 4. – 5. týždeň –  únava,
 • 4. – 6. týždeň –  nevoľnosť a zvracanie,
 • 4. – 6. týždeň – zväčšenie prsníkov,
 • 4. – 6. týždeň –  časté močenie,
 • 4. – 6. týždeň  –  zápcha a nadúvanie,
 • 5. – 6. týždeň –  závraty pri pohybe,
 • 6. týždeň  –  výkyvy nálad,
 • 6. týždeň – zmeny teploty,
 • 8. týždeň  –  vysoký krvný tlak.

Časté močenie

Tento príznak sa objavuje v polovici prvého trimestra. Žena môže pociťovať neustálu potrebu močenia, aj keď nemá plný močový mechúr. To vedie k neustálemu používaniu toalety, nedobrovoľnému vypúšťaniu malého množstva tekutiny počas smiechu, kašľania, kýchania atď.

Aj keď je časté močenie bežné a je spojené s prvou fázou tehotenstva, so zmenou hormonálnych hladín sa dá symptóm zmierniť. Snažte sa konzumovať menej kávy, čaju a iných diuretických nápojov, aby ste sa vyhli neustálemu nutkaniu vyprázdňovať močový mechúr.

Neznižujte však množstvo vody, ktoré pijete, aj keď si myslite, že vám to pomôže situáciu vyriešiť. V každom prípade je tekutina pre zdravie a normálny vývoj dieťaťa potrebná a v prípade, že nebudete piť dostatočné množstvo vody, môže dôjsť k dehydratácii vášho organizmu.

Pri močení by ste mali venovať pozornosť aj svojim pocitom. Možno je dôvod častého močenia inde. Ak je časté močenie sprevádzané nasledujúcimi príznakmi, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc:

 • pálenie,
 • bolesť a nepohodlie,
 • krv v moči.

Takéto symptómy môžu naznačovať choroby vylučovacieho systému. Neskoré vyhľadanie pomoci špecialistu môže niekedy skončiť potratom. 

Zápcha

Tehotenstvo je často sprevádzané problémami s vyprázdňovaním. To je primárne ovplyvnené hladinou progesterónu v tele, črevá posúvajú  jedlo pomalšie kvôli uvoľnenému svalstvu jeho stien, čo vedie k častej zápche. Tento príznak sa tiež môže objaviť v súvislosti s užívaním komplexov vitamínov a železa.

Zahrňte do svojho stravovania jedlá bohaté na vlákninu, veľa vody a cvičenie, aby ste uľahčili vyprázdňovanie. Rozcvička priamo ovplyvňuje mechanické spracovanie potravín. 

Zmeny nálady

V prvom trimestri dochádza v dôsledku reštrukturalizácie tela k silnému stresu. Nervový systém sa stáva zraniteľnejším a každá nepríjemná udalosť je vnímaná oveľa vážnejšie ako mimo tehotenstva.

Tento príznak sa vyskytuje takmer u každej tehotnej ženy, ale stále sa môžete snažiť vyhýbať sa stresovým situáciám, doprajte si prechádzky v prírode, odpočívajte, počúvajte pokojnú klasickú hudbu. V počiatočných štádiách tehotenstva sa formuje nervový systém dieťaťa. Je dôležité, aby nič nemalo negatívny vplyv na jeho harmonický vývoj. 

Bolesti hlavy a chrbta

Tehotné ženy často čelia problémom, ako sú bolesti hlavy a bolesti chrbta. Dôvody sú rovnaké ako pri iných príznakoch. Bolesť chrbta, najčastejšie v krížoch, môže byť spôsobená veľkou záťažou obličiek. V prvom trimestri telo dôkladnejšie odstraňuje toxíny, obličky pracujú oveľa aktívnejšie –  to môže viesť k nepríjemným pocitom. 

Závraty a mdloby

Ako už bolo spomenuté vyššie, tehotenstvo je často sprevádzané poklesom krvného tlaku. Ženy, u ktorých je pokles tlaku výraznejší, pociťujú časté závraty a mdloby.

Aj keď sa hovorí, že nosenie dieťaťa pod srdcom je jedným z najkrajších období života, sprevádzajú ho dosť nepríjemné príznaky. Niektoré ženy môžu mať všetky spomenuté príznaky tehotenstva, niektoré majú jeden alebo dva. Ak však máte pocit, že príliš zasahujú do vášho normálneho fungovania, porozprávajte sa so svojím lekárom o spôsoboch riešenia problému.

Hodnotenie článku:
0 s 5 na základe 0 hodnotenie