Na základe výsledkov hCG testu môže gynekológ určiť rané tehotenstvo a posúdiť jeho priebeh.
Čo je hCG (choriový gonadotropín)?
Ľudský choriový gonadotropín (hCG) je hormón produkovaný placentou počas tehotenstva. HCG sa nazýva aj tehotenský hormón, pretože stimuluje produkciu estrogénu a progesterónu, vďaka čomu sliznica maternice zhrubne a zastaví sa ovulácia.
HCG sa skladá z dvoch podjednotiek: alfa a beta. Alfa podjednotka je taktiež súčasťou luteinizačných, folikuly a štítnu žľazu stimulujúcich hormónov produkovaných hypofýzou, a preto sa jej hladina v krvi môže zvýšiť pri niektorých patologických stavoch (zlyhanie obličiek, syndróm polycystických vaječníkov, nádory hypofýzy vylučujúce hormóny). Beta hCG je unikátna podjednotka, ktorú telo produkuje len počas tehotenstva.
HCG sa začne produkovať v momente, kedy sa oplodnené vajíčko zahniezdi do steny maternice. Hladina choriového gonadotropínu v krvi stúpa už 10-11 dní po oplodnení a v moči šesť až sedem dní po uhniezdení vajíčka, preto sa na včasnú diagnostiku tehotenstva odporúča absolvovať krvný hCG test.
Hladina hCG v jednotlivých dňoch
Máte otázky ohľadom práce oddelenia laboratórnych vyšetrení v Doktorpro? Spýtajte sa!
Hladina hCG v tehotenstve stúpa každý deň od momentu počatia. Hodnota hCG sa zdvojnásobuje každých 48-72 hodín do 11.-12. týždňa. Sledovanie hladiny hCG v krvi v priebehu jednotlivých dní po počatí sa používa IVF (oplodnenie in vitro) na určenie uhniezdenia oplodneného vajíčka v stene maternice a na posúdenie vývoja plodu v ranom štádiu. Hladina hCG v moči v priebehu jednotlivých dní má menšiu výpovednú hodnotu, pretože koncentrácia hormónu v moči stúpa o jeden až dva dni neskôr ako v krvnom sére a nevypovedá presne o priebehu tehotenstva.
Hladina hCG v jednotlivých týždňoch
Vyhodnotenie hladiny hCG v jednotlivých týždňoch umožňuje sledovať vývoj plodu a včas odhaliť prítomnosť abnormalít (riziko potratu, vznik mimomaternicového tehotenstva).
Normálna hladina hCG v jednotlivých týždňoch tehotenstva
Hladina hCG v tehotenstve v jednotlivých týždňoch počas tehotenstva (od prvého dňa poslednej menštruácie) sú uvedené v nasledujúcej tabuľke.
Normy hCG v krvi v jednotlivých týždňoch počas tehotenstva | |
Týždne tehotenstva | Hladina hCG (mIU/ml) |
3 týždne | 5-50 |
4 týždne | 5-426 |
5 týždňov | 18-7340 |
6 týždňov | 1080-56500 |
7-8 týždňov | 7650-229000 |
9-12 týždňov | 25700-288000 |
13-16 týždňov | 13300-254000 |
17-24 týždňov | 4060-165400 |
25-40 týždňov | 3640-117000 |
Hladina hCG 1 mU/ml znamená, že nedošlo k otehotneniu. Hodnota hCG 6-24 mU/ml spadá do tzv. šedej zóny, kedy je hladina choriových gonadotropínov v krvi zvýšená, ale ešte neznamená tehotenstvo. Ak je výsledok v rozmedzí 6-24 mU/ml, odporúča sa hCG test zopakovať po dvoch až troch dňoch. Krvný hCG test sa považuje za pozitívny v prípade, keď je koncentrácia hormónu vyššia ako 25 mU/ml.
Krvný hCG test
Krvný hCG test je informatívny spôsob diagnostiky tehotenstva. Keďže koncentrácia hormónu v krvi je niekoľkokrát vyššia ako v moči, krvný test umožňuje zistiť tehotenstvo v ranom štádiu. Existujú dva typy krvných testov na hCG:
- kvalitatívny — určuje či je hladina hormónov v krvi zvýšená alebo nie, čo nepriamo naznačuje prítomnosť alebo neprítomnosť tehotenstva;
- kvantitatívny — určuje presnú koncentráciu beta hCG v krvi. Umožňuje s vysokou mierou istoty potvrdiť alebo vyvrátiť prítomnosť tehotenstva, ako aj sledovať dynamiku jeho priebehu.
Krvný hCG test sa vykonáva pred každým naplánovaným vyšetrením gynekológa a taktiež vtedy, keď ho lekár predpíše pri podozrení na abnormálne tehotenstvo. Krvný hCG test môže odhaliť abnormality plodu, hrozbu potratu a genetické poruchy (Edwardsov alebo Downov syndróm). Na základe výsledkov krvného hCG testu a výsledkov komplexného vyšetrenia možno s istotou určiť, v akom stave je plod. Výsledky hCG testu interpretuje gynekológ.
hCG test z moču
HCG test z moču sa vykonáva pomocou domácich tehotenských testov, ktoré sú dostupné v každej lekárni alebo supermarkete. Rôzne typy tehotenských testov majú rozličnú citlivosť. Väčšina domácich testovacích systémov indikuje tehotenstvo v prípade, že je koncentrácia hCG v krvi aspoň 25 mIU/ml (približne na prvý až tretí deň oneskorenej menštruácie).
Na získanie spoľahlivého výsledku je dôležité tehotenský test urobiť správne. Keďže domáce testy reagujú na vyššie koncentrácie hormónu v moči, môžu pri rakovine alebo hormonálnej antikoncepcii poskytnúť falošne pozitívny výsledok. Pri tehotenstve, ktoré trvá menej ako 13-14 dní, môžu testy poskytnúť falošne negatívny výsledok z dôvodu nízkej koncentrácie hCG v moči. Na potvrdenie alebo vyvrátenie tehotenstva je potrebná konzultácia s gynekológom a výsledok krvného beta hCG testu.
hCG pri mimomaternicovom tehotenstve
Hladina hCG pri mimomaternicovom tehotenstve v prvých dňoch alebo týždňoch môže byť v normálnom rozmedzí bez ohľadu na to, kde sa oplodnené vajíčko uhniezdilo. hCG test možno použiť na podozrenie pri abnormálnom tehotenstve od siedmeho-ôsmeho týždňa, pretože rýchlosť zvýšenia jeho hladiny je nižšia ako pri normálnom vývoji plodu.
hCG test nie je spoľahlivou metódou diagnostiky mimomaternicového tehotenstva. Na určenie mimomaternicového tehotenstva je potrebné absolvovať gynekologický ultrazvuk. Ak hladina hCG naznačuje tehotenstvo, no na ultrazvuku sa nezobrazí oplodnené vajíčko, gynekológ diagnostikuje mimomaternicové tehotenstvo a predpíše liečbu.
hCG pri prerušenom tehotenstve
Hodnoty hCG pri prerušenom tehotenstve sa časovo nezhodujú alebo drasticky klesajú, pretože embryo odumrelo a syntéza hormónu s placentou sa zastavila. Znížená hladina hCG môže naznačovať aj riziko potratu a vyžaduje si ďalšie testy a vyšetrenie gynekológom a pôrodníkom.
Na diagnostiku prerušeného tehotenstva sa vykonáva gynekologický ultrazvuk. Ultrazvukové vyšetrenie pri prerušenom tehotenstve zobrazí plod, ktorý nerastie jeden až dva týždne, embryo, mänšie ako 25 milimetrov a zástavu jeho srdca (väčšie ako sedem milimetrov).
hCG u netehotných žien
Normálna hodnota hCG u mužov a netehotných žien sa pohybuje od nula do piatich mIU/ml. Zvýšená hladina hCG v prípade neprítomnosti tehotenstva môže poukazovať na vznik rakoviny maternice a prídatných orgánov, prítomnosť hormonálne aktívnych novotvarov v pľúcach, v obličkách alebo v črevách. Zvýšená hladina hCG sa nemení v priebehu štyroch až piatich týždňov po potrate a pri užívaní hormonálnych liekov (napr. kombinovanej perorálnej antikoncepcie). Každá abnormálna hladina hCG je indikáciou na konzultáciu s endokrinológom a na ďalšie vyšetrenie.