Akú funkciu má rastový hormón (somatotropín) a na čo vplýva?
Čo je rastový hormón (somatotropín)?
Rastový hormón (somatotropín) je zodpovedný za telesný vývoj a rast buniek. Ak máte podozrenie na nedostatok alebo nadbytok rastového hormónu, mali by ste absolvovať vyšetrenie na kontrolu hladiny somatotropínu v organizme.
Rastový hormón (somatotropný hormón, STH) je bielkovinový hormón, ktorý reguluje rast a vývoj organizmu. Rastový hormón sa produkuje v prednom laloku hypofýzy (žľaza s vnútornou sekréciou). Rastový hormón sa podieľa na vývoji kostí a kostrového svalstva, čím ovplyvňuje rast človeka. Somatotropín tiež reguluje metabolizmus v organizme.
Hladina rastového hormónu sa môže meniť v závislosti od veku, fyzickej aktivity a životného štýlu. Najväčšie množstvo somatotropínu sa uvoľňuje v období aktívneho rastu v detstve a dospievaní. S vekom sa produkcia STH postupne znižuje.
Akú funkciu v organizme má somatotropín?
Somatotropín u detí a dospievajúcich stimuluje rast dĺžky kostí do dĺžky. Po skončení puberty sa v tele naďalej syntetizuje rastový hormón, ktorý udržiava funkčnosť organizmu. Somatotropín má tieto funkcie:
- zintenzívňuje rast svalovej hmoty;
- je zodpovedný za metabolizmus bielkovín, tukov a sacharidov;
- reguluje hladinu cukru v krvi;
- podporuje obnovu tkanív v tele;
- zlepšuje imunitný systém;
- ovplyvňuje cyklus spánku a bdenia (reguluje fázy spánku a hladinu energie počas bdenia).
Somatotropín podporuje regeneráciu buniek, podieľa sa na procesoch obnovy tkanív po úrazoch a operáciách. Rastový hormón zohráva dôležitú úlohu aj u športovcov, pretože ovplyvňuje spaľovanie tukov a budovanie svalovej hmoty.
Máte otázky ohľadom práce oddelenia laboratórnych vyšetrení v Doktorpro? Spýtajte sa!
Na čo vplýva somatotropín?
Rastový hormón u dospievajúcich ovplyvňuje tvorbu sekundárnych pohlavných znakov (rast prsníkov). Somatotropín urýchľuje rast vlasov a podporuje rast svalovej hmoty počas celého života.
Somatotropín ovplyvňuje metabolizmus sacharidov a reguluje hladinu inzulínu v krvi. Fyzická a emocionálna pohoda a množstvo energie závisí od hladiny STH. Nedostatok rastového hormónu zhoršuje psychickú a emocionálnu pohodu a spôsobuje poruchy spánku. Pri úrazoch a zraneniach ovplyvňuje rýchlosť regenerácie tkanív. Rastový hormón tiež stimuluje vstrebávanie vápnika kostným tkanivom.
Kedy sa produkuje rastový hormón?
Rastový hormón sa v organizme syntetizuje každé tri až päť hodín počas dňa. K maximálnej produkcii somatotropínu dochádza medzi desiatou hodinou večer a druhou hodinou ráno počas spánku. Neskorý čas spánku môže spomaliť tvorbu rastového hormónu STH, preto je dôležité chodiť spať v rovnakom čase.
Produkcia rastového hormónu je najvyššia u dospievajúcich (po 30. roku života začína produkcia somatotropínu klesať). Minimálne množstvo STH sa nachádza v organizme starších ľudí, čo vedie k ochabnutej pokožke a zníženému objemu svalov.
Aká je normálna hladina rastového hormónu?
Normálna hladina rastového hormónu u detí a dospievajúcich je do 30 ng/ml. Po puberte sa hladina somatotropínu v tele postupne znižuje. Po 20. roku života sa produkcia rastového hormónu znižuje približne o 15 % každých 10 rokov.
Normálna hladina rastového hormónu | |
Vek | Normálna hodnota v ng/ml |
Deti (do jedného roku) | 7,7 - 30,8 |
Deti 1 - 14 rokov | 0,8 - 7,7 |
Dospelí (muži) | do 3 |
Dospelí (ženy) | do 8 |
Kedy dochádza k vylučovaniu rastového hormónu?
K vylučovaniu rastového hormónu dochádza počas celého dňa. K maximálnej sekrécii somatotropínu dochádza počas fázy hlbokého spánku, ktorá nastáva jednu až dve hodiny po zaspatí. Hladina produkcie STH sa zvyšuje aj počas cvičenia a po konzumácii potravín obsahujúcich bielkoviny.
Čo stimuluje produkciu rastového hormónu?
Produkciu rastového hormónu u detí možno stimulovať dodržiavaním zdravého životného štýlu a zdravou stravou. Medzi faktory, ktoré zvyšujú produkciu somatotropínu patrí:
- pravidelný spánok (aspoň sedem až osem hodín denne);
- mierna fyzická aktivita (aspoň trikrát týždenne);
- udržiavanie zdravej telesnej hmotnosti;
- vyvážená strava, ktorá obsahuje bielkoviny, tuky, sacharidy a vitamíny;
- udržiavanie nízkej hladiny glukózy v krvi;
- užívanie aminokyselín (arginín a lyzín).
Štúdie preukázali, že krátkodobý pôst ovplyvňuje rastový hormón a môže zvýšiť jeho hladinu. Pred pôstom sa však treba poradiť s lekárom, aby sa vylúčili kontraindikácie zmeny stravy.
Čo znižuje produkciu somatotropínu?
Vylučovanie rastového hormónu sa vekom znižuje v dôsledku prirodzeného procesu starnutia organizmu. Medzi ďalšie príčiny zníženej produkcie somatotropínu patrí:
- nadváha a obezita;
- zlá strava s vysokým obsahom rýchlych sacharidov;
- vysoká hladina inzulínu v krvi;
- stres a nedostatok spánku;
- požívanie alkoholu a psychotropných látok;
- diabetes mellitus;
- rakovina;
- užívanie niektorých liekov (hormonálne a steroidné lieky).
Ovplyvniť hladinu somatotropínu a znížiť jeho produkciu môže aj nadmerná konzumácia kávy. Rast u detí môžu spomaliť aj hormonálne a imunologické patológie (ochorenia hypofýzy a hypotalamu).
Čo môže spôsobiť nadbytok rastového hormónu?
V dôsledku nádorov hypofýzy môže telo produkovať nadmerné množstvo somatotropínu. Nadmerné množstvo rastového hormónu môže vyvolať:
- gigantizmus — problém s rastom u dieťaťa, pri ktorom dochádza k abnormálnemu zväčšeniu trupu, končatín alebo niektorých častí tela;
- akromegália — nadmerná sekrécia rastového hormónu u dospelých, charakterizovaná zväčšením rúk, nôh, nosa, uší, čeľuste, pier;
- hyperplázia vnútorných orgánov — zväčšenie srdca, obličiek, pečene;
- diabetes mellitus;
- hyperkalciémia — zvýšená hladina vápnika v krvi;
- poruchy spánku (dlhé zaspávanie, časté prebúdzanie).
Aj nadmerná produkcia somatotropného hormónu môže viesť ku kardiovaskulárnym patológiám a poruchám zraku. Nadmerná tvorba somatotropínu zvyšuje riziko vzniku nádorov vnútorných orgánov a môže viesť k prudkému rastu dieťaťa.
Čo môže spôsobiť nedostatok rastového hormónu?
Nedostatok somatotropínu spomaľuje rast človeka v detstve a počas dospievania. Dieťa rastie pomaly a môže dôjsť k oneskoreniu mentálneho vývoja. U dospelých s nedostatkom STH sa vyskytujú problémy s rastom vlasov, nechtov, znižuje sa svalová hmota. Medzi ďalšie dôsledky nedostatku rastového hormónu patrí:
- únava;
- depresia;
- znížená fyzická aktivita;
- opuchy končatín;
- zvýšenie hmotnosti telesného tuku (môže sa zväčšiť brucho);
- zvýšená hladina cholesterolu v krvi;
- znížená kontraktilita srdca.
Nedostatok somatotropného hormónu môže viesť k oslabeniu kostí a riziku osteoporózy. Nízka hladina STH spôsobuje aj poruchy metabolizmu sacharidov.
Ako sa určuje nedostatok somatotropínu?
Nedostatok somatotropínu je možné identifikovať podľa vonkajších príznakov. Príznakmi nedostatku rastového hormónu u detí sú zmenšenie tvárovej časti lebky a končatín. Môže sa vyskytnúť zhoršenie kognitívnych funkcií, poruchy pamäti a koncentrácie. Nedostatok somatotropínu vedie aj k zníženiu svalovej hmoty a vytrvalosti. Na presné určenie nedostatku somatotropínu sú potrebné laboratórne vyšetrenia.
Ktorý lekár sa špecializuje na abnormality somatotropínu?
Pri výskyte abnormalít v produkcii somatotropínu je potrebné navštíviť endokrinológa. Endokrinológ sa špecializuje na poruchy žliaz s vnútorným vylučovaním a lieči hormonálnu nerovnováhu. Lekár vykoná vyšetrenie, oboznámi sa s pacientovou anamnézou a predpíše potrebné testy na stanovenie hladiny rastového hormónu v organizme.
Ako sa diagnostikujú abnormality somatotropínu?
Na diagnostiku somatotropínových abnormalít je potrebné vyšetrenie krvi. Na vyšetrenie hormonálneho profilu by ste sa mali pripraviť nasledovne:
- 12 hodín pred odberom krvi nejedzte;
- dva dni pred odberom vylúčte zo stravy tučné jedlá a necvičte;
- tri hodiny pred odberom nefajčite.
Vyšetrenie krvi na somatotropín sa vykonáva ráno nalačno. Asi 15 - 20 minút pred odberom krvi sa odporúča v pokoji sedieť. Pri podozrení na nádory hypofýzy môže endokrinológ predpísať vyšetrenie mozgu magnetickou rezonanciou.
Ako zvýšiť vylučovanie somatotropínu?
Zvýšiť sekréciu somatotropínu je možné dodržiavaním denného režimu a správnej výživy. Medzi potraviny, ktoré obsahujú rastový hormón patrí:
- mäso a ryby;
- strukoviny;
- vajcia;
- fermentované mliečne výrobky;
- orechy;
- huby;
- obilniny.
Odporúča sa konzumovať potraviny obsahujúce aminokyseliny arginín a lyzín (orechy, sója, vajcia, fazuľa). Pozitívny vplyv na tvorbu somatotropínu majú aj potraviny s veľkým množstvom vitamínu D (losos, treska, vajcia). Na vylučovanie serotonínu majú vplyv aj iné hormóny. Na zvýšenie hladiny rastového hormónu u žien je potrebné normalizovať hladinu estrogénu a u mužov zas testosterónu.
Zavedenie syntetického rastového hormónu do organizmu bez lekárskeho predpisu na zvýšenie svalovej hmoty a predĺženie mladosti je zdraviu nebezpečné. Užívanie rastového hormónu vo forme injekcií alebo tabletiek môže viesť k zvýšenému rastu nádorov, bolesti svalov a cukrovke 2. typu. Nadbytok somatotropínu môže spôsobiť opuch končatín a zvýšenú inzulínovú rezistenciu. Somatotropínové injekcie sa môžu používať len na lekársky predpis pri akútnom nedostatku STH.
Prečo sa somatotropín nazýva hormón mladosti?
Somatotropín sa nazýva hormón mladosti, pretože má omladzujúci účinok a podporuje regeneráciu buniek. Najväčšie množstvo rastového hormónu sa uvoľňuje v mladom veku. Čím je človek starší, tým je hladina somatotropínu nižšia. Používanie STH na omladenie organizmu však môže prinášať riziká a viesť k vzniku nádorov, preto FDA neodporúča používať somatotropín na boj proti zmenám súvisiacim s vekom.