Ako si správne urobiť tehotenský test?
Typy tehotenských testov
Rýchle tehotenské testy sú jednoduchou domácou diagnostickou metódou, ktorá nevyžaduje zložité laboratórne testy. Princíp ich práce je založený na detekcii zvýšenej hladiny HCG (ľudský choriový gonadotropín) v tele – teda hormónu, ktorého aktívna produkcia začína týždeň po počatí, keď oplodnené vajíčko prenikne do maternice.
Tehotenské testy určené na domáce použitie sa rozdeľujú na niekoľko typov. Najpopulárnejšie tehotenské testy sú:
- prúžkové testy (papierový prúžok sa spustí do nádoby s močom na úroveň, ktorá je na ňom vyznačená, a zobrazuje výsledok – jeden alebo dva prúžky);
- tyčinkové (reagenčná časť testu sa umiestni priamo pod prúd moču);
- kazetové (moč sa aplikuje do špeciálneho reagenčného „okienka“);
- digitálne (po kontakte vstavaného testovacieho prúžku s močom sa výsledok zobrazí na digitálnom displeji ako znamienko plus alebo mínus).
Všetky uvedené typy domácich tehotenských testov majú jednoduché použitie a minimálny čas potrebný na ich vyhodnotenie. Celkovo vykonanie tehotenského testu z moču netrvá dlhšie ako desať minút.
Ako funguje tehotenský test?
Domáci tehotenský test má pórovitú pracovnú časť impregnovanú špeciálnym činidlom. Toto činidlo je citlivé iba na zvýšené hladiny HCG v moči ženy. Pozitívny výsledok testu je spravidla signalizovaný činidlom buď zodpovedajúcou zmenou farby v kontrolnej oblasti, alebo výskytom dvoch prúžkov, alebo inými typmi reakcie, ktoré sú opísané v návode pre každý test.
Aby ste sa dozvedeli o tehotenstve v domácom prostredí, musíte postupovať podľa jednoduchého návodu.
Máte otázky ohľadom práce oddelenia gynekológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Krok 1. Rozhodnite sa pre typ tehotenského testu
Vyberte si, aký typ tehotenského testu bude pre vás pohodlnejšie použiť:
- prúžkové testy sú najkompaktnejšou a cenovo najvýhodnejšou možnosťou;
- tyčinkové testy sa považujú za najpresnejšie a najcitlivejšie tehotenské testy.
Rozhodnite sa pre typ tehotenského testu
Krok 2. Pripravte si všetko, čo potrebujete na vykonanie tehotenského testu
- pripravte si čistú (najlepšie jednorazovú) nádobu na zber moču;
- ak používate kazetový test, pripravte si pipetu na nanesenie moču na činidlo.
Pripravte si všetko, čo potrebujete na vykonanie tehotenského testu
Krok 3: Skontrolujte si návod na test
Aby ste mohli objektívne vyhodnotiť výsledky tehotenského testu, musíte si pozorne preštudovať návod od výrobcu. Rôzne testy sa môžu líšiť dobou čakania na výsledok:
- prúžkové testy – 3 – 5 minút;
- tyčinkové – 1 – 5 minút.
Niektoré modely digitálnych testov podľa množstva HCG môžu ukázať približný gestačný vek v týždňoch.
Skontrolujte si návod na test
Krok 4: Urobte si tehotenský test
- ponorte testovací prúžok do moču po vyznačenú úroveň a podržte ho počas doby uvedenej v návode;
- keď používate tyčinkový test, odstráňte z neho ochranný kryt, a potom niekoľko sekúnd podržte hrot testu pod prúdom moču;
- umiestnite test na suchý povrch a počkajte potrebný čas.
Urobte si tehotenský test
Krok 5: Skontrolujte si výsledok tehotenského testu
- prúžkové a tyčinkové testy signalizujú tehotenstvo objavením sa dvoch výrazných čiar.
Aby sa predišlo falošne pozitívnym alebo falošne negatívnym výsledkom tehotenského testu, musia sa prísne dodržiavať uvedené časové rámce. Pri príliš skorom vyhodnotení výsledkov môžete prehliadnuť výskyt druhého prúžku, a preexponovaný tehotenský test môže ukázať „pozitívny“ výsledok, ktorý stále nemožno považovať za spoľahlivý.
Skontrolujte si výsledok tehotenského testu
Kedy si môžete urobiť tehotenský test?
Tehotenský test urobený večer môže ukázať falošne negatívny výsledok, preto je lepšie vykonať test ráno, keď je koncentrácia HCG v moči maximálna. V závislosti od typu testu sa môže vykonať buď od prvých dní oneskorenej menštruácie, alebo dva týždne po predpokladanom dátume počatia.
Ak máte atypický alebo nepravidelný menštruačný cyklus, môžete si urobiť tehotenský test aj počas menštruácie, musíte však používať tampóny, aby krv v moči neskresľovala výsledky testu.
V akom termíne test ukazuje tehotenstvo?
5 mU/ml na mililiter moču je normálne množstvo HCG. V prípade tehotenstva obal embrya začne produkovať chorionický gonadotropín, čím sa zvyšuje jeho koncentrácia v ženskom tele. Väčšina testov má citlivosť 20 až 25 mU/ml, čo zodpovedá približne dvom týždňom tehotenstva.
Niektoré digitálne testy majú citlivosť 10 mU/ml a dokážu odhaliť tehotenstvo skôr (do jedného týždňa), dokonca ešte pred oneskorením menštruácie.
Môže tehotenský test „klamať“?
Niekedy môžu byť výsledky tehotenského testu nesprávne. Stáva sa to, ak uplynul dátum expirácie, ako aj v prípade porušenia podmienok skladovania alebo nesprávneho vykonania testu či porušenia doby expozície testu.
V iných prípadoch môžu spoľahlivosť diagnostiky negatívne ovplyvniť jednotlivé faktory. Dôvody pre falošne pozitívny výsledok tehotenského testu sú:
- užívanie hormonálnych liekov, ktoré zvyšujú plodnosť;
- nedávny potrat;
- benígne nádory maternice.
Ak sa zistí pozitívny výsledok tehotenského testu, je potrebné sa obrátiť na gynekológa a absolvovať vyšetrenia, ktoré odporučí lekár, aby sa určil gestačný vek a vylúčil sa vývoj patológií a mimomaternicové tehotenstvo.
V niektorých prípadoch je možný falošne negatívny výsledok tehotenského testu.
Ovplyvňuje to:
- príliš skoré vykonanie tehotenského testu;
- veľké množstvo tekutiny v tele, čo znižuje koncentráciu hladín HCG;
- vykonanie testu večer v malom gestačnom veku;
- nedodržanie pokynov výrobcu.
Ak máte akékoľvek pochybnosti o výsledkoch tehotenského testu, mali by ste sa obrátiť na svojho gynekológa, ktorý vám predpíše krvný test na HCG alebo ultrazvuk panvových orgánov na presné zistenie tehotenstva.