Čo je syfilis?
Syfilis je infekčné ochorenie spôsobené baktériou Treponema pallidum. Po preniknutí do tela sa baktéria množí a šíri sa tkanivami, pričom spôsobuje patologické procesy.
Ako sa prenáša syfilis?
Máte otázky ohľadom práce oddelenia gynekológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Syfilis sa prenáša prostredníctvom infikovanej osoby pohlavným stykom alebo krvou. Syfilis sa môže prenášať:
- používaním kontaminovaných injekčných striekačiek, ihiel, tetovacím príslušenstvom;
- transfúziou krvi od infikovaného darcu;
- trhlinami, reznými ranami;
- používaním kontaminovaných predmetov osobnej hygieny (napr. zubných kefiek, uterákov, špongií, manikúrovým príslušenstvom).
Treponemou pallidum sa môžete nakaziť bozkávaním, prostredníctvom rán a vredov v ústach. Infekcia sa prenáša aj z matky na dieťa počas vývoja plodu alebo počas pôrodu. Infekcia syfilisom vo verejných saunách, kúpaliskách a v bazénoch je vylúčená, pretože Treponéma nežije mimo ľudského tela.
Aké sú príznaky syfilisu?
Syfilis má stupňovitý priebeh, pričom každé štádium má svoje charakteristické príznaky. Inkubačná doba syfilisu trvá od ôsmich dní do štrnástich týždňov.
Štádiá vývoja syfilisu
Štádiá syfilisu a ich príznaky | |
Primárny syfilis | Vzniká vred (tvrdý, tmavočervený s priemerom dva až 15 milimetrov) a pretrváva až do objavenia sa vyrážky (približne šesť - sedem týždňov). Primárne štádium sprevádzajú zväčšené lymfatické uzliny a osoba je pre ostatných nákazlivou. |
Sekundárny syfilis | Vyznačuje sa charakteristickou tmavočervenou škvrnitou vyrážkou so slabým olupovaním a krvácaním. Postihnuté sú vnútorné orgány a nervový systém. |
Terciárny syfilis (latentné štádium) | Vzniká pri neliečení ochorenia. Na koži sa vyskytuje syfilitická gumma (podkožné uzlíky, ktoré nakoniec prasknú a vytvoria vredy). Latentný syfilis je charakterizovaný zlepšením stavu a vymiznutím príznakov, ale skrytá infekcia naďalej postupuje. Ochorenie môže postihnúť mozog, aortu, srdce, kosti a kĺby. |
Vred (chancre) sa pri syfilise objavuje v mieste prieniku patogénu, najčastejšie v oblasti genitálií (penis, vulva, análny otvor), na perách alebo v ústach. Môže byť jednopočetný alebo mnohopočetný a zvyčajne sa vyvíja bezbolestne a do troch - šiestich týždňov sám vymizne. Primárne štádium ochorenia je charakterizované zmenou charakteru výtoku z pohlavných orgánov u mužov aj žien (objavuje sa štipľavý zápach a hnis). U infikovanej osoby sa tiež môže objaviť slabosť, bolesť hlavy, únava a znížená chuť do jedla. Vyrážku pri syfilise môže sprevádzať zvýšená telesná teplota.
Ako vyzerá syfilis?
Prvým príznakom syfilisu je vred (okrúhla, hrubá a jasne červená erózia), z ktorého môže vytekať tekutina. Na fotografii sú zobrazené vredy pri syfilise.
V druhom štádiu ochorenia sa na tele objaví jemná červenohnedá vyrážka, ktorá sa svojím vzhľadom podobá žihľavke. Na fotografii je zobrazená vyrážka na tele pri syfilise.
Vyrážka pri syfilise
Vyrážka sa môže objaviť po celom tele (až po chodidlá a dlane), ako aj na slizniciach pohlavných orgánov a úst. Vyrážka pri syfilise nesvrbí. Niekedy sa na tele môžu objaviť výrastky podobné bradaviciam.
Syfilis u mužov
Prvým príznakom infekcie syfilisom u mužov je tvorba vredov, najčastejšie na penise. Medzi príznaky syfilisu u mužov patria:
- vredy v konečníku alebo v ústach;
- zväčšené inguinálne lymfatické uzliny;
- celková malátnosť;
- zápal spojiviek;
- kašeľ a nádcha;
- ložiskové vypadávanie vlasov;
- malé vyrážky na tele.
Vyrážka sa môže objaviť kdekoľvek na tele (najčastejšie začína na žaludi penisu) a môže byť škvrnitá, pustulózna alebo papulózna. Pri prvých príznakoch syfilisu u mužov je potrebné vyhľadať urológa.
Syfilis u žien
Syfilis u žien sa môže prejaviť ako opuch pohlavných orgánov (napr. opuchnuté pysky). Medzi príznaky syfilisu u žien patria:
- zmena vaginálneho výtoku (silnejší, žltý s nepríjemným zápachom a hnisom);
- vredy v oblasti perinea, úst alebo hrdla;
- vyrážky na tele;
- zápal očných slizníc;
- ložisková alopécia;
- bolesť hrdla, chrčanie.
Vred sa u žien často neodhalí, pretože sa môže vytvoriť na krčku maternice, konečníku alebo vulve. Ak sa u ženy vyskytnú príznaky syfilisu, mala by vyhľadať gynekológa.
Ako sa syfilis diagnostikuje?
Diagnostika syfilisu je zložitá, lekár (gynekológ, urológ, venerológ) sa oboznámi s pacientovou anamnézou, vykoná vyšetrenie a predpíše testy. Diagnostika syfilisu zahŕňa:
- krvný test na protilátky (IgM a IgG) proti pôvodcovi syfilisu;
- vzorka vredu na mikroskopické vyšetrenie;
- výter z pohlavných orgánov;
- výter z krčka maternice.
V prípade potreby môže lekár predpísať ultrazvuk panvy a brušnej dutiny, aby sa predišlo komplikáciám spôsobeným syfilisom. Taktiež môže byť potrebné absolvovať vyšetrenie u neurológa, otolaryngológa a oftalmológa, pretože ochorenie postihuje nervový systém (môže spôsobiť meningitídu, hydrocefalus, neuritídu) a spôsobuje problémy so sluchom a zrakom.
Dá sa syfilis vyliečiť?
Ak sa syfilis diagnostikuje v 1. a 2. štádiu, je pomerne dobre liečiteľný. Liečba syfilisu zahŕňa:
- antibiotickú liečbu;
- užívanie imunomodulátorov a vitamínových komplexov (na posilnenie obranyschopnosti organizmu);
- antihistaminiká.
Antibiotiká sa pri syfilise používajú na odstránenie pôvodcu infekcie a ich dávkovanie predpisuje lekár individuálne na základe výsledkov laboratórnych vyšetrení. Aby sa zabránilo opätovnej infekcii, je dôležité liečiť oboch sexuálnych partnerov.
Ignorovať ochorenie alebo podstúpiť samoliečbu je nebezpečné, pretože infekcia prejde do latentnej formy, čo môže viesť k vzniku rezistentných foriem patogénu. Syfilis v III. štádiu môže nezvratne poškodiť všetky orgány a systémy a spôsobiť ich deformáciu.
Po ukončení liečby je potrebné, po 6 a 12 mesiacoch od liečby, vykonať testy na syfilis. Testy na pohlavne prenosné choroby je potrebné preventívne vykonávať každý rok, aby sa zabránilo vzniku latentných pohlavne prenosných infekcií.
Komplikácie syfilisu u mužov a žien
Komplikácie syfilisu sa vyskytujú v treťom štádiu ochorenia, ktoré nastáva pri nesprávnej alebo nedostatočnej liečbe. Syfilis môže spôsobiť:
- narušenie centrálneho nervového systému (znížená koncentrácia, pamäť, mentálna výkonnosť, nervozita, bolesti hlavy);
- ovplyvňovanie kardiovaskulárneho systému (syfilitická aortitída, vysoké riziko infarktu myokardu);
- abnormality pečene (hepatomegália, syndróm cytolýzy t. j. poruchy metabolizmu lipidov, proteínov a globulínov);
- poruchy sluchu;
- poruchy zraku až slepota (v dôsledku atrofie zrakového nervu);
- meningitída (zápal mozgových blán a miechy);
- neuralgia (poškodenie periférnych nervov).
Syfilis postihuje kosti, kĺby a šľachy a môže viesť k osteoartróze. Syfilis najčastejšie spôsobuje deformáciu nosovej chrupavky a následné prepadnutie nosa dovnútra tváre. Patológiu sprevádza aj gumma kože a kostného tkaniva.
Ako sa nenakaziť syfilisom?
Dodržiavanie niektorých preventívnych opatrení môže pomôcť znížiť riziko nákazy syfilisom. Medzi preventívne opatrenia patrí:
- vyhýbanie sa častému striedaniu sexuálnych partnerov;
- používanie bariérových metód antikoncepcie;
- vyhýbanie sa užívaniu drog;
- používanie výlučne vlastných prostriedkov osobnej hygieny.
Dôležitá je aj kontrola sterility kozmetických pomôcok (napr. tetovanie, manikúra a pedikúra). Preventívne prehliadky a testy na syfilis by sa mali vykonávať pravidelne raz ročne, aby sa predišlo latentnej infekcii.a