0800200000

Príznaky a liečba syfilis u mužov a žien

Príznaky a liečba syfilis u mužov a žien
mužské zdravie
aktualizované: 29 April 2024
Čítať 7 minút Zverejnené: 07 August 2023 14582
Lekári medicínskeho centra Doktorpro Bratislava neposkytujú poradenstvo v súvislosti s chorobou, o ktorej sa hovorí v tomto článku.
Syfilis je pohlavne prenosné ochorenie, ktoré postihuje ľudské orgány a systémy (nervový systém, pohlavné orgány, pečeň, sliznice a kožu). Ochorenie sa vyznačuje stupňovitým a progresívnym priebehom.

Čo je syfilis?

Syfilis je infekčné ochorenie spôsobené baktériou Treponema pallidum. Po preniknutí do tela sa baktéria množí a šíri sa tkanivami, pričom spôsobuje patologické procesy.

Ako sa prenáša syfilis?

{articleQuestionForm:234}

Syfilis sa prenáša prostredníctvom infikovanej osoby pohlavným stykom alebo krvou. Syfilis sa môže prenášať:

 • používaním kontaminovaných injekčných striekačiek, ihiel, tetovacím príslušenstvom;
 • transfúziou krvi od infikovaného darcu;
 • trhlinami, reznými ranami;
 • používaním kontaminovaných predmetov osobnej hygieny (napr. zubných kefiek, uterákov, špongií, manikúrovým príslušenstvom).

Treponemou pallidum sa môžete nakaziť bozkávaním, prostredníctvom rán a vredov v ústach. Infekcia sa prenáša aj z matky na dieťa počas vývoja plodu alebo počas pôrodu. Infekcia syfilisom vo verejných saunách, kúpaliskách a v bazénoch je vylúčená, pretože Treponéma nežije mimo ľudského tela.

Aké sú príznaky syfilisu?

Syfilis má stupňovitý priebeh, pričom každé štádium má svoje charakteristické príznaky. Inkubačná doba syfilisu trvá od ôsmich dní do štrnástich týždňov.

Štádiá vývoja syfilisu

Štádiá vývoja syfilisu

Štádiá syfilisu a ich príznaky

Primárny syfilis

Vzniká vred (tvrdý, tmavočervený s priemerom dva až 15 milimetrov) a pretrváva až do objavenia sa vyrážky (približne šesť - sedem týždňov). Primárne štádium sprevádzajú zväčšené lymfatické uzliny a osoba je pre ostatných nákazlivou.

Sekundárny syfilis

Vyznačuje sa charakteristickou tmavočervenou škvrnitou vyrážkou so slabým olupovaním a krvácaním. Postihnuté sú vnútorné orgány a nervový systém.

Terciárny syfilis (latentné štádium)

Vzniká pri neliečení ochorenia. Na koži sa vyskytuje syfilitická gumma (podkožné uzlíky, ktoré nakoniec prasknú a vytvoria vredy). Latentný syfilis je charakterizovaný zlepšením stavu a vymiznutím príznakov, ale skrytá infekcia naďalej postupuje. Ochorenie môže postihnúť mozog, aortu, srdce, kosti a kĺby.

Vred (chancre) sa pri syfilise objavuje v mieste prieniku patogénu, najčastejšie v oblasti genitálií (penis, vulva, análny otvor), na perách alebo v ústach. Môže byť jednopočetný alebo mnohopočetný a zvyčajne sa vyvíja bezbolestne a do troch - šiestich týždňov sám vymizne. Primárne štádium ochorenia je charakterizované zmenou charakteru výtoku z pohlavných orgánov u mužov aj žien (objavuje sa štipľavý zápach a hnis). U infikovanej osoby sa tiež môže objaviť slabosť, bolesť hlavy, únava a znížená chuť do jedla. Vyrážku pri syfilise môže sprevádzať zvýšená telesná teplota.

Ako vyzerá syfilis?

Prvým príznakom syfilisu je vred (okrúhla, hrubá a jasne červená erózia), z ktorého môže vytekať tekutina. Na fotografii sú zobrazené vredy pri syfilise.

V druhom štádiu ochorenia sa na tele objaví jemná červenohnedá vyrážka, ktorá sa svojím vzhľadom podobá žihľavke. Na fotografii je zobrazená vyrážka na tele pri syfilise.

Vyrážka pri syfilise

Vyrážka pri syfilise

Vyrážka sa môže objaviť po celom tele (až po chodidlá a dlane), ako aj na slizniciach pohlavných orgánov a úst. Vyrážka pri syfilise nesvrbí. Niekedy sa na tele môžu objaviť výrastky podobné bradaviciam.

Syfilis u mužov

{articleDoctorsCarousel:234}

Prvým príznakom infekcie syfilisom u mužov je tvorba vredov, najčastejšie na penise. Medzi príznaky syfilisu u mužov patria:

 • vredy v konečníku alebo v ústach;
 • zväčšené inguinálne lymfatické uzliny;
 • celková malátnosť;
 • zápal spojiviek;
 • kašeľ a nádcha;
 • ložiskové vypadávanie vlasov;
 • malé vyrážky na tele.

Vyrážka sa môže objaviť kdekoľvek na tele (najčastejšie začína na žaludi penisu) a môže byť škvrnitá, pustulózna alebo papulózna. Pri prvých príznakoch syfilisu u mužov je potrebné vyhľadať urológa.

Syfilis u žien

Syfilis u žien sa môže prejaviť ako opuch pohlavných orgánov (napr. opuchnuté pysky). Medzi príznaky syfilisu u žien patria:

 • zmena vaginálneho výtoku (silnejší, žltý s nepríjemným zápachom a hnisom);
 • vredy v oblasti perinea, úst alebo hrdla;
 • vyrážky na tele;
 • zápal očných slizníc;
 • ložisková alopécia;
 • bolesť hrdla, chrčanie.

Vred sa u žien často neodhalí, pretože sa môže vytvoriť na krčku maternice, konečníku alebo vulve. Ak sa u ženy vyskytnú príznaky syfilisu, mala by vyhľadať gynekológa.

Ako sa syfilis diagnostikuje?

Diagnostika syfilisu je zložitá, lekár (gynekológ, urológ, venerológ) sa oboznámi s pacientovou anamnézou, vykoná vyšetrenie a predpíše testy. Diagnostika syfilisu zahŕňa:

 • krvný test na protilátky (IgM a IgG) proti pôvodcovi syfilisu;
 • vzorka vredu na mikroskopické vyšetrenie;
 • výter z pohlavných orgánov;
 • výter z krčka maternice.

V prípade potreby môže lekár predpísať ultrazvuk panvy a brušnej dutiny, aby sa predišlo komplikáciám spôsobeným syfilisom. Taktiež môže byť potrebné absolvovať vyšetrenie u neurológa, otolaryngológa a oftalmológa, pretože ochorenie postihuje nervový systém (môže spôsobiť meningitídu, hydrocefalus, neuritídu) a spôsobuje problémy so sluchom a zrakom.

Dá sa syfilis vyliečiť?

Ak sa syfilis diagnostikuje v 1. a 2. štádiu, je pomerne dobre liečiteľný. Liečba syfilisu zahŕňa:

 • antibiotickú liečbu;
 • užívanie imunomodulátorov a vitamínových komplexov (na posilnenie obranyschopnosti organizmu);
 • antihistaminiká.

Antibiotiká sa pri syfilise používajú na odstránenie pôvodcu infekcie a ich dávkovanie predpisuje lekár individuálne na základe výsledkov laboratórnych vyšetrení. Aby sa zabránilo opätovnej infekcii, je dôležité liečiť oboch sexuálnych partnerov.

Ignorovať ochorenie alebo podstúpiť samoliečbu je nebezpečné, pretože infekcia prejde do latentnej formy, čo môže viesť k vzniku rezistentných foriem patogénu. Syfilis v III. štádiu môže nezvratne poškodiť všetky orgány a systémy a spôsobiť ich deformáciu.

Po ukončení liečby je potrebné, po 6 a 12 mesiacoch od liečby, vykonať testy na syfilis. Testy na pohlavne prenosné choroby je potrebné preventívne vykonávať každý rok, aby sa zabránilo vzniku latentných pohlavne prenosných infekcií.

Komplikácie syfilisu u mužov a žien

Komplikácie syfilisu sa vyskytujú v treťom štádiu ochorenia, ktoré nastáva pri nesprávnej alebo nedostatočnej liečbe. Syfilis môže spôsobiť:

 • narušenie centrálneho nervového systému (znížená koncentrácia, pamäť, mentálna výkonnosť, nervozita, bolesti hlavy);
 • ovplyvňovanie kardiovaskulárneho systému (syfilitická aortitída, vysoké riziko infarktu myokardu);
 • abnormality pečene (hepatomegália, syndróm cytolýzy t. j. poruchy metabolizmu lipidov, proteínov a globulínov);
 • poruchy sluchu;
 • poruchy zraku až slepota (v dôsledku atrofie zrakového nervu);
 • meningitída (zápal mozgových blán a miechy);
 • neuralgia (poškodenie periférnych nervov).

Syfilis postihuje kosti, kĺby a šľachy a môže viesť k osteoartróze. Syfilis najčastejšie spôsobuje deformáciu nosovej chrupavky a následné prepadnutie nosa dovnútra tváre. Patológiu sprevádza aj gumma kože a kostného tkaniva.

Ako sa nenakaziť syfilisom?

Dodržiavanie niektorých preventívnych opatrení môže pomôcť znížiť riziko nákazy syfilisom. Medzi preventívne opatrenia patrí:

 • vyhýbanie sa častému striedaniu sexuálnych partnerov;
 • používanie bariérových metód antikoncepcie;
 • vyhýbanie sa užívaniu drog;
 • používanie výlučne vlastných prostriedkov osobnej hygieny.

Dôležitá je aj kontrola sterility kozmetických pomôcok (napr. tetovanie, manikúra a pedikúra). Preventívne prehliadky a testy na syfilis by sa mali vykonávať pravidelne raz ročne, aby sa predišlo latentnej infekcii.a

Gynekológia v Doktorpro v Bratislave

Príznaky a liečba syfilis u mužov a žien
Adresa
Ružinovská 40
Telefón
Pracovná doba:
PO-PIA: 8:00-20:00, SO: 8:00-17:00, NE: 9:00-13:00

Časté otázky

Ako syfilis vplýva na tehotenstvo?

Syfilis v tehotenstve negatívne ovplyvňuje ženu a plod. Syfilis môže v tehotenstve vyvolať tieto komplikácie:

 • predčasný pôrod;
 • vnútromaternicová infekcia plodu a abnormálny vývoj jeho vnútorných orgánov a systémov;
 • úmrtie plodu;
 • potrat.

Žena infikovaná syfilisom môže počas tehotenstva porodiť aj dieťa s vrodeným syfilisom. Deti so syfilisom môžu byť retardované, mať charakteristické kožné a slizničné lézie, často sú nepokojné a majú nízky prírastok hmotnosti.

Žena by mala pred otehotnením absolvovať testy na pohlavne prenosné choroby, aby sa vylúčili komplikácie počas plánovania tehotenstva. Tehotné ženy so syfilisom sú hospitalizované pod lekárskym dohľadom.

Môžem sa umývať, keď mám syfilis?

Pri syfilise sa môžete umývať. Ak máte vyrážku, nepoužívajte pri umývaní drsné špongie ani agresívne hygienické prostriedky, aby ste predišli podráždeniu kože a zhoršeniu vyrážky.

Prečo mi pri syfilise vypadávajú vlasy?

Medzi príznaky sekundárneho syfilisu môže patriť alopécia. Alopécia pri syfilise môže byť difúzna (šíriaca sa na malej ploche) alebo ložisková (s okrúhlymi lysinami, ktoré sa objavujú po celej hlave). K vypadávaniu vlasov dochádza v dôsledku patologických procesov vo vlasových folikuloch, intoxikácie a poškodenia nervového a endokrinného systému.

Ako rýchlo vyčistiť krv po syfilise?

Po syfilise zostávajú v krvi protilátky IgG, ktoré svedčia o tom, že osoba bola infikovaná. Imunoglobulíny môžu časom zmiznúť samé alebo byť prítomné v priebehu celého života. Protilátky sa po syfilise nedajú z krvi odstrániť.

Ako dlho trvá, kým sa syfilis prejaví?

Syfilis sa môže prejaviť jeden - štyri týždne po nakazení, no niekedy sa prvý príznak môže objaviť po 13-tich týždňoch. Prvým príznakom je tvrdý vred (chankre), ktorý si nemusí pacient všimnúť, pretože nespôsobuje bolesť a môže byť lokalizovaný na krčku maternice alebo v konečníku. V priebehu prvého mesiaca môže dôjsť k zhoršeniu celkového stavu (letargia, malátnosť, horúčka, bolesti tela, bolesť hlavy).

Ako odlíšiť syfilis od herpesu?

Syfilis a herpes sú pohlavne prenosné choroby. Obe ochorenia spôsobujú lézie na koži a slizniciach. Choroby sa dajú rozlíšiť podľa charakteru lézií na tele: pri syfilise sa objaví malá vyrážka alebo tvrdý vred (chancre), pri herpese sa objavia pľuzgierovité vyrážky s tekutinou vo vnútri.

Herpes a syfilis musí diagnostikovať a liečiť lekár, pretože obe ochorenia môžu prejsť do latentnej formy. Diagnostikovať pohlavne prenosné choroby a odlíšiť herpes od syfilisu môže lekár po vyšetrení a laboratórnych testoch.

5 s 5 na základe 1 hodnotenie
Príznaky a liečba syfilis u mužov a žien
Lekársky odborník DoktorPRO

Máte otázky ohľadom práce oddelenia gynekológie v Doktorpro? Spýtajte sa!

Lekári neposkytujú online poradenstvo. Ak chcete získať presné informácie o vašom zdravotnom stave, radi vám zarezervujeme termín u lekára.

Ďalšie články k téme

Súvisiace články:

Komentáre

Komentovať článok

Maria pred 9 mesiacov
Dobrý deň. Ako sa mám pripraviť na krvný test na syfilis?
Odpovedať
Julia Koviekhova
Julia Koviekhova
pred 9 mesiacov
Dobrý deň. Na test na syfilis sa krv odoberá striktne nalačno (posledné jedlo by malo byť aspoň osem hodín pred odberom). Jeden - dva dni pred vyšetrením nekonzumujte mastné jedlá a alkohol a dve hodiny pred testom nefajčite. Váš lekár musí byť informovaný o všetkých liekoch, ktoré pravidelne užívate (napr. koagulanciá, regulátory krvného tlaku alebo perorálna antikoncepcia).
Róbert pred 9 mesiacov
Dobrý deň. Ako odlíšiť syfilis od ovčích kiahní?
Odpovedať
Julia Koviekhova
Julia Koviekhova
pred 9 mesiacov
Dobrý deň. Na rozdiel od ovčích kiahní, vyrážka pri syfilise je zvyčajne nerovnomerná a plochá, nie šupinatá, ani nesvrbí. Pri diagnostike by ste sa mali poradiť s lekárom, pretože ochorenia môžu mať podobné príznaky (letargia, horúčka a bolesti tela).
Zuzana pred 10 mesiacov
Dobrý deň, môžem športovať, keď mám syfilis?
Odpovedať
Julia Koviekhova
Julia Koviekhova
pred 10 mesiacov
Dobrý deň. Pri syfilise je zakázané športovať na verejných miestach (telocvične, fitness), pokiaľ ochorenie nie je úplne vyliečené a osoba prenáša infekciu. Športové aktivity po liečbe syfilisu musí schváliť lekár, pretože choroba postihuje vnútorné orgány a systémy.
Stanislav pred 10 mesiacov
Dobrý deň, môžem sa nakaziť syfilisom cez kondóm?
Odpovedať
Julia Koviekhova
Julia Koviekhova
pred 10 mesiacov
Dobrý deň. Syfilis sa môže preniesť používaním kondómu, pretože úplne nezakrýva vonkajšie genitálie muža. Okrem toho sa syfilis prenáša blízkym kontaktom s kožou a sliznicami nakazenej osoby.
Vlad pred 10 mesiacov
Dobrý deň. Prečo sa pri syfilise deformuje nos?
Odpovedať
Julia Koviekhova
Julia Koviekhova
pred 10 mesiacov
Dobrý deň. Syfilis spôsobuje výrazné poškodenie slizníc úst a nosa. Nos tvorí chrupka, ktorá sa pri šírení infekcie postupne rozpadá.
Táto webová stránka používa súbory cookie na účely opísané v Podmienkach spracúvania osobných údajov, najmä na zabezpečenie riadneho a bezpečného fungovania webovej stránky a na prispôsobenie vzhľadu webovej stránky individuálnym preferenciám používateľa (personalizácia).
Kliknite na tlačidlo "Prijať", ak súhlasíte s používaním súborov cookie na účely opísané v Podmienkach spracovania osobných údajov. Súhlas s používaním súborov cookie môžete tiež odmietnuť. Zablokovaním používania všetkých súborov cookies však môže dôjsť k znefunkčneniu niektorých častí webovej stránky.
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.

Súbory cookie - podrobnosti

Technicky nevyhnutné cookies
Slúžia na zabezpečenie funkčnosti internetovej stránky. Tieto cookies sa môžu nastavovať ako reakcia na vami vykonané činnosti, ktoré predstavujú žiadosť súvisiacu so službami, ako je napríklad vypĺňanie formulárov na odosielanie príspevkov, hodnotenie článkov atď. Tieto súbory cookie neukladajú žiadne osobné údaje.
Funkčné súbory cookie
Marketingové súbory cookie