Vlastnosti mužských pohlavne prenosných chorôb

Vlastnosti mužských pohlavne prenosných chorôb
Čítať 10 minút | Zverejnené: 20 June 2022 | Перегляди 11729
Sexuálne prenosné choroby sa prenášajú počas nechráneného sexu. Rozlišujú vírusové (herpes, ľudský papilomavírus), bakteriálne (syfilis, kvapavka) a plesňové (kandidóza) infekcie u mužov.

Prvé príznaky genitálnych infekcií sa objavujú po skončení inkubačnej doby. Príznaky pohlavne prenosných chorôb u mužov:

 • časté močenie;
 • výtok z močovej trubice, konečníka (môže byť priehľadný, biely, zelený alebo žltý, môže obsahovať nečistoty hnisu, v závislosti od typu pohlavne prenosnej choroby);
 • novotvary, začervenanie na koži a slizniciach (na penise, v konečníku sa môže objaviť vyrážka, má červenú alebo hnedú farbu);
 • bolesť počas močenia alebo defekácie v konečníku;
 • nepohodlie, pocit pálenia v penise počas sexu;
 • vredy, pľuzgiere okolo konečníka a genitálií;
 • zväčšenie a bolesť v inguinálnych lymfatických uzlinách; 
 • bolesť a svrbenie v oblasti genitálií;
 • bolestivá alebo predčasná ejakulácia.

Ak máte problémy s močením, nepohodlie a bolesti pri pohlavnom styku alebo defekácie, všimli ste si vredy, pľuzgiere a výrastky v okolí konečníka alebo na genitáliách, mali by ste sa objednať k urológovi. Na včasné odhalenie mužských pohlavných chorôb je potrebné každoročne absolvovať preventívne vyšetrenie u urológa.

Najčastejšie pohlavne prenosné choroby u mužov

Medzi časté pohlavne prenosné choroby u mužov patria genitálny herpes, chlamýdie, mykoplazmóza, cytomegalovírus, ureaplazmóza, trichomoniáza. Sexuálne infekcie nemusia mať príznaky, ale aj tak sa môžu preniesť pri sexe, pri zdieľaní hygienických potrieb, pri bozkávaní.

Spôsoby prenosu pohlavne prenosných chorôb

Sexuálne infekcie sa prenášajú cez semenné a vaginálne tekutiny, krv, sliny. Spôsoby prenosu pohlavne prenosných chorôb:

 • nechránený orálny, análny alebo vaginálny sex;
 • bozky;
 • kontakt s infikovanou krvou (prostredníctvom bežných injekčných striekačiek a ihiel, ako aj počas transfúzie);
 • dotýkanie sa pohlavných orgánov, na ktorých sú vredy, pľuzgiere, výrastky spôsobené sexuálnou infekciou (genitálny herpes).

Nakaziť sa pohlavnými chorobami je možné aj každodenným životom. Pri zdieľaní osobných hygienických potrieb (uteráky, zubné kefky), cez záchodové dosky a poháre zdieľane s infikovanou osobou je možný prenos SPI.

Mykoplazmóza u mužov

Pri mykoplazmóze u mužov sú bežné bolesti pri močení, vodnatý výtok z penisu a bolesť v perineu. Mykoplazmóza môže viesť k rozvoju zápalu močovej trubice - uretritída.

Cytomegalovírus u mužov

Cytomegalovírus je infekčné pohlavne prenosné ochorenie prenášané spermou a preejakulatom (počas pohlavného styku), močom, slinami a krvou. Pri cytomegalovíruse dochádza k pocitu pálenia pri sexuálnom kontakte, bolesti svalov.

Chlamýdie u mužov

hlamýdie je bakteriálna infekcia, ktorá sa u mužov prejavuje výtokom z penisu s nečistotami hnisu, bolesťou pri močení a opuchom semenníkov. Keď sa chlamýdie prenášajú počas análneho sexu, dochádza k bolesti v konečníku a krvácaniu z konečníka.

Ureaplazmóza u mužov

Ureaplazmóza postihuje genitourinárne orgány, prejavuje sa pálením v močovej trubici, častým močením, bolesťou pri sexe. Pri nesprávnej liečbe ureaplazmózy sa môžu vyvinúť komplikácie vo forme zápalu prostaty (prostatitída), obličkových kameňov.

Trichomoniáza u mužov

Trichomoniáza je ochorenie spôsobené Trichomonas vaginalis. Prenáša sa iba nechráneným vaginálnym, orálnym, análnym stykom.

Trichomoniáza zvyčajne postihuje močovú rúru. V niektorých prípadoch sa môže infikovať žaluď penisu alebo prostata, ktorá je zodpovedná za produkciu spermií. Sčervenanie a opuch žaluďa penisu, tekutý biely výtok z penisu, bolesť a pálenie počas ejakulácie naznačujú trichomoniázu.

Herpes u mužov

Prítomnosť herpesu sa prejavuje červenou vyrážkou na penise, pľuzgiermi na miešku, penise a okolo konečníka, otvorenými ranami, z ktorých sa môže uvoľňovať tekutina alebo krv, svrbením v slabinách u mužov. Liečba genitálneho herpesu pri včasnej návšteve lekára trvá do 10 dní pri prvom prejave herpesu a do piatich dní pri jeho recidíve.

 

Papilloma vírus u mužov

Ľudský papilomavírus je pohlavne prenosná infekcia, ktorá spôsobuje výrastky na genitáliách u mužov (genitálne bradavice). Papilomavírus môže byť indikovaný hrbolčekmi na penise, miešku, konečníku, bradavicami na rukách, pätách a brade.

Asymptomatický vývoj pohlavne prenosných chorôb u mužov

Sexuálne prenosné choroby u mužov nemusia mať žiadne vonkajšie príznaky. Genitálny herpes, trichomoniáza, chlamýdie sa môžu vyvinúť asymptomaticky. Dokonca aj pri absencii príznakov pohlavne prenosných chorôb môže infikovaná osoba preniesť pohlavne prenosnú chorobu na sexuálneho partnera.

Komplikácie genitálnych infekcií u mužov

Komplikácie pohlavne prenosných chorôb závisia od typu infekcie, ktorá ich vyvolala. Možné následky SPI u mužov:

 • mužská neplodnosť;
 • rakovina konečníka a penisu;
 • reaktívna artritída, ktorá sa vyskytuje ako reakcia na infekciu v tele (pri chlamýdiach);
 • epididymitída (zápal nadsemenníka) alebo epididymoorchitída (zápal semenníka a jeho nadsemenníka);
 • zápal konečníka a vírusová meningitída (pri genitálnom herpese).

Včasná liečba pohlavne prenosných chorôb pomôže vyhnúť sa rozvoju komplikácií genitálnych infekcií. Ak sa objavia výrastky na genitáliách, výtok z penisu, bolesť a nepohodlie pri močení a pohlavnom styku, objednajte sa na vyšetrenie k urológovi.

Metódy diagnostiky mužských pohlavne prenosných chorôb

Pred začatím liečby pohlavných chorôb urológ vyšetrí pohlavné orgány, zistí anamnézu (dozvie sa o príznakoch, čase ich výskytu). Po ukončení vyšetrenia sa predpisujú testy na sexuálne prenosné choroby. Na uskutočnenie výskumu prítomnosti pohlavne prenosnej infekcie v tele sa odoberá jeden z biomateriálov:

 • ejakulát;
 • sekrécia prostaty;
 • výter z močovej trubice;
 • moč.

Vlastnosti analýz na sexuálne infekcie závisia od typu pohlavne prenosných chorôb (na diagnostiku trichomoniázy sa odoberie náter z močovej trubice na bakteriologickú kultiváciu, na cytomegalovírus sa odoberie ejakulát). Pred vykonaním testu sa musíte zdržať sexu 24 hodiny, aby ste získali presné výsledky.

Liečba a prevencia infekcií mužských pohlavných orgánov

Na liečbu pohlavne prenosných chorôb urológ predpisuje protizápalové, antibakteriálne a imunostimulačné lieky. Pri liečbe genitálneho herpesu, ureaplazmózy lekár predpisuje fyzioterapiu (magnetoterapia, laserová terapia, ultrazvuková terapia). Po ukončení priebehu liečby urológ predpisuje lieky zamerané na obnovenie črevnej mikroflóry po užití antibiotík.

Na prevenciu pohlavne prenosných chorôb sa odporúča podstúpiť každoročné vyšetrenie u urológa a v prípade potreby absolvovať testy. Aby sa znížila možnosť nakaziť sa pohlavne prenosnou chorobou, odporúča sa počas pohlavného styku používať bariérovú antikoncepciu.

Účinnou prevenciou ľudského papilomavírusu je očkovanie (podáva sa intramuskulárne, v oblasti ramien). Očkovanie proti ľudskému papilomavírusu sa vykonáva v troch fázach: prvá dávka, druhá - o mesiac neskôr, tretia - šesť mesiacov po prvej dávke. 

Časté otázky

1. Ako sa prenášajú latentné sexuálne prenosné infekcie?

Latentné pohlavné choroby sa prenášajú orálnym sexom, ako aj vaginálnym a análnym sexom. Sexuálne infekcie sa môžu prenášať slinami (pri bozkávaní), krvou (pri transfúziách).

2. Kedy je najlepší čas na testovanie na sexuálne prenosné infekcie?

Testy na sexuálne prenosné infekcie by sa mali robiť, keď sa objavia príznaky pohlavne prenosných chorôb a každoročne na účely prevencie. Pred začiatkom liečby antibiotikami a po konzultácii s lekárom je potrebné vykonať test na sexuálne prenosné choroby.

3. Aké pohlavné choroby ukazuje krvný test?

Väčšinou sa odoberie výter z močovej rúry na zistenie sexuálnej infekcie, ako aj testy moču, ejakulátu či sekrécie prostaty. Krvný test ukazuje sexuálne prenosné choroby, ako je herpes, syfilis.

4. Ako dlho trvá, kým sa u mužov prejavia sexuálne prenosné choroby?

Prvé príznaky pohlavne prenosných chorôb sa objavujú na konci inkubačnej doby pohlavne prenosných chorôb, ktorá sa pohybuje od dvoch dní do šiestich mesiacov. Pri trichomoniáze trvá inkubačná doba do 28 dní, pri genitálnom herpese - do 12 dní, pri kvapavke - do dvoch týždňoch, pri chlamýdiach - do troch týždňov, pri ľudskom papilomavíruse - do šiestich mesiacov.

5. Ako samostatne liečiť sexuálne prenosné choroby?

Neodporúča sa liečiť infekcie mužských pohlavných orgánov samostatne. Používanie čapíkov pri pohlavne prenosných chorobách, užívanie antibiotík a iných liekov bez lekárskeho predpisu môže viesť k zhoršeniu existujúcich symptómov alebo rozvoju komplikácií (neplodnosť, rakovina penisu, konečníka).

Hodnotenie článku:
0 s 5 na základe 0 hodnotenie
Vlastnosti mužských pohlavne prenosných chorôb
Lekár rádiológ.

Položte otázku ohľadom uultrazvuku
DoktorPRO