0800200000

Výtok počas tehotenstva - norma a patológia

Výtok počas tehotenstva - norma a patológia
gynekológia
aktualizované: 29 April 2024
Čítať 5 minút Zverejnené: 09 May 2023 44844
Lekári medicínskeho centra Doktorpro Bratislava neposkytujú poradenstvo v súvislosti s chorobou, o ktorej sa hovorí v tomto článku.
Počas tehotenstva prechádza ženský organizmus mnohými zmenami: hormonálne zmeny, zrýchlenie metabolizmu, príprava tela na pôrod.

Počas nosenia dieťaťa sa tiež mení vaginálny výtok (farba, množstvo, konzistencia, vôňa), preto je dôležité vedieť, ktoré výtoky sa považujú za normálne a ktoré si vyžadujú konzultáciu s gynekológom.

Výtok ako príznak v tehotenstve

Po splynutí vajíčka so spermiou (asi 10-14 dní po počatí) sa embryo implantuje do sliznice maternice (endometria). Počas prichytenia oplodneného vajíčka dochádza k poraneniu krvných ciev svalovej vrstvy steny maternice, takže sa môžu objaviť krvavý výtok, ktorý môže byť svetlohnedej alebo ružovej farby.

Zvyčajne implantačný výtok nie je silný a trvá len niekoľko dní. Taktiež farba výtoku počas prichytenia vajíčka k maternici nie je vždy krvavá, môže byť aj žltkastá alebo krémová. Zdravý výtok na začiatku tehotenstva spravidla nie je sprevádzaný zhoršením pohody alebo bolesti.

Hnedý výtok počas tehotenstva

Máte otázky ohľadom práce oddelenia gynekológie v Doktorpro? Spýtajte sa!

Lekári neposkytujú online poradenstvo. Ak chcete získať presné informácie o vašom zdravotnom stave, radi vám zarezervujeme termín u lekára.

Mierny (mazľavý) hnedý výtok v prvom mesiaci tehotenstva sa objavuje v dôsledku hormonálnych zmien. Silný a hnedý výtok počas tehotenstva alebo sekrét s obsahom krvi, hnisu a hlienu v prvom až štvrtom týždni tehotenstva nie je normálny a môže poukazovať na mimomaternicové tehotenstvo, infekcie alebo hroziaci potrat.

Príčiny krvácania počas tehotenstva

Príčiny krvácania počas tehotenstva

Od druhého mesiaca tehotenstva do tretieho trimestra akýkoľvek krvavý a hnedý vaginálny výtok naznačuje problém. Medzi príčiny vzniku krvavého výtoky počas tehotenstva patria:

  • hrozba potratu alebo predčasného pôrodu;
  • hormonálne poruchy;
  • odtrhnutie placenty;
  • erózia krčka maternice;
  • cysty, maternicové fibroidy;
  • zmrazené tehotenstvo.

Výtok s obsahom krvi, ktorý sa objavil v neskorom štádiu tehotenstve (alebo v predvečer pôrodu), môže naznačovať otvorenie krčka maternice. Aby sa predišlo komplikáciám, musíte kontaktovať svojho gynekológa a nahlásiť patologický výtok.

Béžový výtok počas tehotenstva

Béžový (žltkastý) výtok počas tehotenstva môže byť znakom hormonálneho zlyhania a vyžaduje si diagnózu, pretože hormonálna nerovnováha môže vyvolať problémy v tehotenstve a s vývojom plodu. Béžový výtok sa môže vyskytnúť aj pri narušení vaginálnej mikroflóry, preto je dôležité určiť pomer normálnej a patogénnej flóry. Ak chcete zistiť správny pomer flóry, mali by ste navštíviť gynekológa - lekár vykoná vyšetrenia alebo predpíše potrebné vyšetrenia.

Výtok hlienu počas tehotenstva

Hlienovitý a nie príliš hustý výtok bez nepríjemného zápachu v prvom a druhom trimestri tehotenstva je úplne normálny, pretože v krčku maternice sa hromadí hlien, ktorý tvorí zátku zabraňujúcu vstupu baktérií. Izolácia hlienu z vagíny s nečistotami krvi v neskorom tehotenstve môže naznačovať výtok zátky a otvorenie krčka maternice, ako aj infekciu ochranných membrán plodu a plodovej vody.

Ružový výtok počas tehotenstva

Ružový výtok je normálny iba v prvom mesiaci tehotenstva, pretože k nemu dochádza v dôsledku implantácie oplodneného vajíčka do maternice. Ružový výtok po štvrtom týždni tehotenstva si vyžaduje konzultáciu s lekárom, pretože to môže byť príznakom nejakého problému (napríklad mimomaternicové tehotenstvo alebo erózia krčka maternice).

Sivý výtok počas tehotenstva

Šedý pošvový výtok počas tehotenstva, ktorý je sprevádzaný svrbením alebo pálením pohlavných orgánov, nepríjemným rybím zápachom, môže naznačovať bakteriálnu vaginózu. Bakteriálna vaginóza môže skomplikovať priebeh tehotenstva a poškodiť plod, preto si vyžaduje okamžitú diagnostiku a liečbu gynekológom.

Aký typ výtoku naznačuje ochorenie?

Podľa povahy výtoku počas tehotenstva možno vyvodiť závery o jeho priebehu t. j. určiť prítomnosť zápalového procesu a bakteriálnej infekcie, riziko potratu alebo hormonálne zlyhanie. Normálny výtok počas tehotenstva je homogénny, má mliečnu bielu alebo priehľadnú farbu a tekutú konzistenciu bez nepríjemného zápachu. Príznaky abnormálneho vaginálneho výtoku počas tehotenstva:

  • hustý biely alebo syrový výtok, často s kyslým zápachom;
  • žlté alebo nazelenalé výtoky z vagíny s ostrým nepríjemným zápachom, čo naznačuje sexuálne prenosné infekcie;
  • silné krvácanie, prípadne so zrazeninami. Vyskytujú sa s hrozbou straty plodu, predčasného pôrodu, patológií krčka maternice;
  • príliš silný vodnatý, číry výtok, čo naznačuje únik plodovej vody.

Krvavé škvrny, ktoré sú ružovej alebo hnedej farby v neskorom tehotenstve, sú nebezpečné a vyžadujú si okamžitú lekársku pomoc. Svrbenie a pálenie v slabinách, bolesti brucha, slabosť, zníženie krvného tlaku, búšenie srdca, zvracanie si vyžaduje návštevu u gynekológa.

Ak máte podozrenie na problémy s vývojom plodu alebo ochorenia v tehotenstve (ovariálne cysty, maternicové myómy), lekár môže predpísať ultrazvukové vyšetrenie. Na diagnostiku cervicitídy, dysplázie alebo leukoplakie krčka maternice gynekológ predpíše kolposkopiu, ktorá sa vykonáva pomocou špeciálneho optického systému a umožňuje posúdiť stav krčka maternice.

Gynekológia v Doktorpro v Bratislave

Výtok počas tehotenstva - norma a patológia
Výtok počas tehotenstva - norma a patológia
Adresa
Ružinovská 40
Telefón
Pracovná doba:
PO-PIA: 8:00-20:00, SO: 8:00-17:00, NE: 9:00-13:00

Časté otázky

Aký zápach výtoku počas tehotenstva sa považuje za normu?

Výtok počas tehotenstva by nemal mať ostrý alebo nepríjemne zapáchajúci. Pri normálnom priebehu tehotenstva pošvový sekrét nezapácha, môže byť mierne kyslý v dôsledku prítomnosti kyseliny mliečnej, ktorú produkujú laktobacily vo vaginálnej flóre.

Je veľké množstvo výtokov počas tehotenstva normálne?

Výtok sa stáva silnejším v druhom trimestri tehotenstva v dôsledku aktívneho rastu maternice, zvýšeného prietoku krvi v ženských pohlavných orgánoch a zvýšenej koncentrácie estrogénu. Normálne je vaginálny sekrét tekutý, bez nepríjemných pachov a symptómov.

Aké výtoky sú typické pre počiatočné fázy tehotenstva?

Zmeny v ženskom tele sa začínajú objavovať ihneď po počatí: zvyšuje sa syntéza hormónu progesterónu, zvyšuje sa prietok krvi do panvových orgánov, preto sa v počiatočných štádiách tehotenstva vaginálny výtok stáva silnejším. Normálne pre toto obdobie sú biele alebo číre výtoky tekutej alebo hlienovitej konzistencie.

Aký výtok je nebezpečný počas tehotenstva ako aj počas menštruácie?

Normálne by menštruácia počas tehotenstva nemala byť. Krvavý výtok, podobne ako menštruácia, je nebezpečný a vyžaduje si návštevu gynekológa. Krv z vagíny počas tehotenstva môže naznačovať mimomaternicové tehotenstvo, riziko potratu alebo predčasného pôrodu, narušenie placenty (nízke, okrajové, úplné).

Aké sú výtoky počas tehotenstva pred oneskorením menštruácie?

S nástupom tehotenstva, do oneskorenia menštruácie, sa môže objaviť krvavý (svetlohnedý alebo ružový) výtok, ktorý naznačuje implantáciu oplodneného vajíčka do steny maternice. Nie vždy sa výtok objaví, závisí to od stavu epitelu a krvných ciev maternice.

Pri počatí sa tiež objavuje hlienovitý biely alebo priehľadný výtok, ktorý vzniká v dôsledku zvýšenej syntézy hormónu progesterónu. V každom prípade by pošvové sekréty nemali byť s nepríjemným zápachom alebo byť sprevádzané bolesťou, svrbením a podráždením.

5 s 5 na základe 1 hodnotenie
Výtok počas tehotenstva - norma a patológia
Autor
Nataliia Korkh
Lekár oddelenia gynekológie.

Ďalšie články k téme

Súvisiace články:

Komentáre

Komentovať článok

Lucia pred 1 rokom
Dobrý deň. Počas tehotenstva sa vyskytli výtoky, ktoré sa podobajú na hlieny, čo to môže byť?
Odpovedať
Nataliia Korkh
Nataliia Korkh
pred 1 rokom
Dobrý deň. Hlienový (slizničný) výtok sa považuje za normu na začiatku tehotenstva počas tvorby zátky, ktorá chráni maternicu pred prenikaním baktérií. Hustý, rôsolovitý výtok môže naznačovať infekciu. Akékoľvek zmeny výtoku (farba, vôňa, konzistencia) si vyžadujú konzultáciu s gynekológom.
Iveta pred 1 rokom
Dobrý deň. Aké výtoky sa objavujú počas zmrazeného tehotenstva?
Odpovedať
Nataliia Korkh
Nataliia Korkh
pred 1 rokom
Dobrý deň. Pri zmrazenom tehotenstve žena nemusí dlho pocitovať zmeny v tele. Krvácanie sa môže objaviť až dva až päť týždňov po smrti plodu.
Anna pred 1 rokom
Dobrý deň. Počas tehotenstva sa objavil krvavý výtok. Som v šiestom mesiaci.
Odpovedať
Nataliia Korkh
Nataliia Korkh
pred 1 rokom
Dobrý deň. Krvavý výtok v treťom trimestri tehotenstva je nebezpečný a vyžaduje si naliehavú lekársku starostlivosť, aby sa zabránilo predčasnému pôrodu. Krvácanie z vagíny môže byť dôsledok oddelenia placenty od steny maternice.
Zuzana pred 1 rokom
Dobrý deň. Povedzte mi, prosím, aké výtoky sa objavujú počas tehotenstva a to do oneskorenia menštruácie?
Odpovedať
Nataliia Korkh
Nataliia Korkh
pred 1 rokom
Dobrý deň. Výtok v tehotenstve pred oneskorenia menštruácie sa vôbec nemusí meniť a môže byť úplne normálnym, napríklad biely alebo priehľadný alebo sa taktiež môže stať silnejším a to v dôsledku zvýšenia hladiny hormónu progesterónu. U niektorých žien dochádza ku krvácaniu s menej nasýtenou farbou ako menštruácia (hnedá alebo ružová), ku ktorej dochádza pri implantácii embrya do steny maternice a poškodení jej ciev. V žiadnom prípade by výtok nemal byť sprevádzaný nepohodlím a bolesťami.
Táto webová stránka používa súbory cookie na účely opísané v Podmienkach spracúvania osobných údajov, najmä na zabezpečenie riadneho a bezpečného fungovania webovej stránky a na prispôsobenie vzhľadu webovej stránky individuálnym preferenciám používateľa (personalizácia).
Kliknite na tlačidlo "Prijať", ak súhlasíte s používaním súborov cookie na účely opísané v Podmienkach spracovania osobných údajov. Súhlas s používaním súborov cookie môžete tiež odmietnuť. Zablokovaním používania všetkých súborov cookies však môže dôjsť k znefunkčneniu niektorých častí webovej stránky.
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.

Súbory cookie - podrobnosti

Technicky nevyhnutné cookies
Slúžia na zabezpečenie funkčnosti internetovej stránky. Tieto cookies sa môžu nastavovať ako reakcia na vami vykonané činnosti, ktoré predstavujú žiadosť súvisiacu so službami, ako je napríklad vypĺňanie formulárov na odosielanie príspevkov, hodnotenie článkov atď. Tieto súbory cookie neukladajú žiadne osobné údaje.
Funkčné súbory cookie
Marketingové súbory cookie