Čo je psoriáza a ako ju liečiť?

V závislosti od typu postihuje psoriáza kolená, lakte, trup, nechty, tvár alebo pokožku hlavy.
Psoriáza je autoimunitné ochorenie, ktoré spôsobuje príliš rýchly rast kožných buniek, ktoré sa hromadia a vytvárajú zapálené červené škvrny. Príznaky psoriázy sa môžu líšiť v závislosti od jej typu, štádia, príčiny. Bežné príznaky psoriázy:
Psoriáza u detí zvyčajne najskôr postihuje pokožku hlavy a nechty a potom sa šíri na lakte, kolená a trup. Pri psoriáze nechtov u dieťaťa, v závislosti od typu psoriázy, sa môžu vyskytnúť hrubé nechty bez jamiek alebo s malými zádermi, ako aj žltnutie nechtov alebo ich oddelenie od lôžka.
Ak zistíte prvé príznaky psoriázy, mali by ste sa obrátiť na lekára. Dermatológ sa zaoberá diagnostikou a liečbou psoriázy. V prípade výskytu začervenaných škvŕn na koži či striebristých šupín u detí je potrebné sa obrátiť na pediatra.
Psoriáza začína tvorbou malých červených hrbolčekov, ktoré stúpajú niekoľko milimetrov nad kožu (pripomínajú bežnú vyrážku). Ako sa začínajú zväčšovať, môžu sa objaviť biele alebo strieborné šupiny. Šupiny, ktoré sú na povrchu, sa môžu odlupovať. Zvyšok šupín sa zlepí, začne bolieť a svrbieť. Pri škriabaní vzniknutej vyrážky sa môžu šupiny z kože odlepiť, čo spôsobí krvácanie.
Psoriáza je spôsobená poruchou imunitného systému, kedy biele krvinky omylom začnú napádať kožné bunky. Pôsobením leukocytov sa tvorba nových kožných buniek skracuje z mesiaca na niekoľko dní. Vytvorené bunky telo vytlačí na povrch kože, kde sa hromadia a premieňajú sa na škvrny alebo plak (belavý povlak).
Poruchu imunitného systému môžu spôsobiť genetická predispozícia (psoriáza v rodinnej anamnéze) alebo spúšťače (faktory prostredia, ktoré zvyšujú riziko psoriázy). Faktory vyvolávajúce rozvoj psoriázy:
Tieto faktory môžu viesť k rozvoju psoriázy u ľudí, ktorí k nej majú predispozíciu (náklonnosť) alebo spôsobiť zhoršenie stavu. Je možné vyhnúť sa zhoršeniu psoriázy identifikáciou a vylúčením pôsobenia faktorov, ktoré k nej prispievajú.
Psoriáza na tvári, končatinách a hlave je charakterizovaná obdobiami zhoršenia (príznaky sa objavujú intenzívne) a remisie (vyrážka sa zmenšuje, bolesť zmizne). Obdobia remisie trvajú od jedného mesiaca do roka.
Štádiá psoriázy:
Zmierniť zhoršenie psoriázy pomôže dermatológ, ktorý identifikuje spúšťače a predpíše liečbu. Dodržiavanie odporúčaní lekára pomôže skrátiť obdobia zhoršenia a predĺžiť obdobia remisie.
Pred začatím liečby psoriázy dermatológ zistí anamnézu (pýta sa na príznaky, čas ich vzniku, prítomnosť psoriázy v rodinnej anamnéze) a vykoná vizuálne vyšetrenie vyrážky. Po stanovení diagnózy lekár predpíše komplexnú liečbu psoriázy. Liečba psoriázy zahŕňa:
Pri psoriáze dermatológ odporúča užívať vitamíny. Lekár predpisuje vitamíny A, D, E, K, B a C na produkciu zdravých kožných buniek a zmiernenie zápalu a symptómov.
Preventívne opatrenia pomôžu zabrániť rozvoju psoriázy na rukách, nohách a hlave. Prevencia psoriázy zahŕňa:
Aby sa znížila pravdepodobnosť zhoršenia psoriázy, treba sa vyhýbať extrémnym teplotám. Vystavenie extrémne nízkym alebo vysokým teplotám môže pokožku vysušiť alebo poškodiť. Zníženie stresových situácií na minimum tiež pomôže zabrániť výskytu psoriázy.