Čo je psoriáza a ako ju liečiť?

V závislosti od typu postihuje psoriáza kolená, lakte, trup, nechty, tvár alebo pokožku hlavy.
Psoriáza je autoimunitné ochorenie, ktoré spôsobuje príliš rýchly rast kožných buniek, ktoré sa hromadia a vytvárajú zapálené červené škvrny. Príznaky psoriázy sa môžu líšiť v závislosti od jej typu, štádia, príčiny. Bežné príznaky psoriázy:
Psoriáza u detí zvyčajne najskôr postihuje pokožku hlavy a nechty a potom sa šíri na lakte, kolená a trup. Pri psoriáze nechtov u dieťaťa, v závislosti od typu psoriázy, sa môžu vyskytnúť hrubé nechty bez jamiek alebo s malými zádermi, ako aj žltnutie nechtov alebo ich oddelenie od lôžka.
Ak zistíte prvé príznaky psoriázy, mali by ste sa obrátiť na lekára. Dermatológ sa zaoberá diagnostikou a liečbou psoriázy. V prípade výskytu začervenaných škvŕn na koži či striebristých šupín u detí je potrebné sa obrátiť na pediatra.
Psoriáza začína tvorbou malých červených hrbolčekov, ktoré stúpajú niekoľko milimetrov nad kožu (pripomínajú bežnú vyrážku). Ako sa začínajú zväčšovať, môžu sa objaviť biele alebo strieborné šupiny. Šupiny, ktoré sú na povrchu, sa môžu odlupovať. Zvyšok šupín sa zlepí, začne bolieť a svrbieť. Pri škriabaní vzniknutej vyrážky sa môžu šupiny z kože odlepiť, čo spôsobí krvácanie.
Pri psoriáze sa na svetlej pokožke objavujú červené škvrny a na tmavej pokožke zas hnedé alebo fialové. V počiatočných štádiách psoriázy vyzerajú škvrny ako lupiny (pretože šupinky sú biele). Formy psoriázy:
Liečbu psoriázy zvolí dermatológ v závislosti od formy a typu psoriázy, príznakov a lokalizácie lézií. Ak je liečba nedostatočná alebo neskorá, na koži sa objavia veľké plochy lézií.
Lokalizácia škvŕn pri psoriáze závisí od typu psoriázy. Typy psoriázy:
Pri psoriáze nechtov sa koža hromadí pod nechtami, čo spôsobuje ich zdvíhanie a vytváranie priehlbín (nechtových jamiek). Koža pod nechtovou platničkou je biela, žltá alebo hnedá. Nechty sú drsné a rýchlo sa lámu.
Dermatológovia tiež rozlišujú medzi dlaňovou a chodidlovou psoriázou. Pokožka na dlaniach a chodidlách je suchá a náchylná na popraskanie.
Psoriáza očných viečok sa prejavuje začervenaním, odlupovaním a tvorbou chrastových ložísk okolo viečok. Ďalšie príznaky psoriázy na očných viečkach:
Okraje očných viečok sa môžu v závislosti od umiestnenia škvŕn stiahnuť nadol alebo nahor, čo spôsobuje trenie mihalníc o očné buľvy. Možnými následkami psoriázy očných viečok môže byť uveitída (zápal očí) a strata zraku.
Psoriáza sa môže objaviť na obočí, za ušami a okolo nich a v ušnom kanáli. Niekedy psoriáza postihuje ústa a spôsobuje začervenanie a pálenie pier, ďasien, jazyka a líc. Psoriáze v ústach môže spôsobovať ťažkosti so žutím a prehĺtaním potravy.
Prejavy psoriázy závisia od typu, príznakov a štádia. Viď obrázok.
Psoriáza je spôsobená poruchou imunitného systému, kedy biele krvinky omylom začnú napádať kožné bunky. Pôsobením leukocytov sa tvorba nových kožných buniek skracuje z mesiaca na niekoľko dní. Vytvorené bunky telo vytlačí na povrch kože, kde sa hromadia a premieňajú sa na škvrny alebo plak (belavý povlak).
Poruchu imunitného systému môžu spôsobiť genetická predispozícia (psoriáza v rodinnej anamnéze) alebo spúšťače (faktory prostredia, ktoré zvyšujú riziko psoriázy). Faktory vyvolávajúce rozvoj psoriázy:
Tieto faktory môžu viesť k rozvoju psoriázy u ľudí, ktorí k nej majú predispozíciu (náklonnosť) alebo spôsobiť zhoršenie stavu. Je možné vyhnúť sa zhoršeniu psoriázy identifikáciou a vylúčením pôsobenia faktorov, ktoré k nej prispievajú.
Psoriáza na tvári, končatinách a hlave je charakterizovaná obdobiami zhoršenia (príznaky sa objavujú intenzívne) a remisie (vyrážka sa zmenšuje, bolesť zmizne). Obdobia remisie trvajú od jedného mesiaca do roka.
Štádiá psoriázy:
Zmierniť zhoršenie psoriázy pomôže dermatológ, ktorý identifikuje spúšťače a predpíše liečbu. Dodržiavanie odporúčaní lekára pomôže skrátiť obdobia zhoršenia a predĺžiť obdobia remisie.
Pred začatím liečby psoriázy dermatológ zistí anamnézu (pýta sa na príznaky, čas ich vzniku, prítomnosť psoriázy v rodinnej anamnéze) a vykoná vizuálne vyšetrenie vyrážky. Po stanovení diagnózy lekár predpíše komplexnú liečbu psoriázy. Liečba psoriázy zahŕňa:
Pri psoriáze dermatológ odporúča užívať vitamíny. Lekár predpisuje vitamíny A, D, E, K, B a C na produkciu zdravých kožných buniek a zmiernenie zápalu a symptómov.
Pri psoriáze dermatológ odporúča zmenu stravy. Potraviny, ktoré znižujú zápal:
Dodržiavanie diéty pri psoriáze pomáha zmierniť príznaky a predchádzať komplikáciám (vysoký krvný tlak, cukrovka, srdcové choroby). Pri psoriáze na nohách, rukách a tvári by ste mali obmedziť konzumáciu alkoholu.
Do stravy by ste mali zaradiť potraviny obsahujúce mastné kyseliny (sardinky, losos, krevety a ľanové semienka). Odporúča sa minimalizovať konzumáciu potravín obsahujúcich nasýtené tuky (tučné mäso, sladkosti) a jednoduché sacharidy (mliečne výrobky, hrozno, pečivo).
Preventívne opatrenia pomôžu zabrániť rozvoju psoriázy na rukách, nohách a hlave. Prevencia psoriázy zahŕňa:
Aby sa znížila pravdepodobnosť zhoršenia psoriázy, treba sa vyhýbať extrémnym teplotám. Vystavenie extrémne nízkym alebo vysokým teplotám môže pokožku vysušiť alebo poškodiť. Zníženie stresových situácií na minimum tiež pomôže zabrániť výskytu psoriázy.
Psoriáza pokožky hlavy (seboroická psoriáza) je podobná seboroickej dermatitíde. Dermatitídu od psoriázy pokožky hlavy vie rozlíšiť dermatológ. Príznaky seboroickej dermatitídy:
Psoriázu možno od dermatitídy odlíšiť podľa lokalizácie vyrážky. Na rozdiel od seboroickej dermatitídy sa psoriáza netvorí len na hlave, ale šíri sa aj za líniu vlasov a objavuje sa na iných častiach tela (končatiny, dolná časť chrbta, nechty). Pri psoriáze sú oblasti kože postihnuté vyrážkou bolestivé a svrbia, zatiaľ čo pri dermatitíde môže pokožka hlavy len mierne svrbieť.
Psoriázu možno zameniť s ekzémom, lupienkov, Lichen planus alebo s Pityriasis rosea. Dermatológ pomôže rozlíšiť psoriázu od iných dermatologických ochorení pomocou anamnézy, vizuálneho vyšetrenia a diagnostiky ochorenia.
Pri psoriáze nemôžete jesť potraviny, ktoré zhoršujú zápal, akými sú mliečne výrobky, červené mäso, mastné jedlá, rafinovaný cukor, citrusové plody, paradajky a zemiaky. Taktiež by ste sa mali vyhnúť vajciam, pečeni, sójovým bôbom a energetickým nápojom. Tieto potraviny obsahujú cholín a taurín, ktoré môžu zhoršiť priebeh ochorenia.
Psoriázu nechtov od plesne rozoznáte na základe odlišných príznakov. Pri psoriáze nechty hrubnú, lámu sa a koža pod nimi mení farbu na žltú, bielu alebo hnedú. Na nechtoch sa môžu vytvárať priehlbiny (jamky), hrebienky alebo diery.
Ak sa na nechtoch na nohách tvoria plesne majú formu sivých, hnedých alebo zelených škvŕn, ktoré v priebehu niekoľkých týždňov stmavnú a zväčšia sa. Plesňová infekcia nechtov nevedie k tvorbe jamiek, ale môže zmeniť nechty na príliš tenké alebo vytvoriť zhrubnuté miesta.
Pri psoriáze si môžete umývať vlasy šampónom na báze minerálov z Mŕtveho mora alebo extraktu z rias. Iné šampóny ako aj používanie ľudových prostriedkov akými sú tinktúry z harmančeka, lastovičníka, aloe vera alebo jablčného octu nebudú účinné a môžu viesť k zhoršeniu zdravotného stavu. Ak si nájdete na koži vyrážku, mali by ste kontaktovať dermatológa, ktorý po vyšetrení, stanoví diagnózy a vyberie možnosť liečby, ktorá vám pomôže.
Psoriáza nie je prenosná choroba. Kontakty akými sú komunikácia s postihnutým, bozkávanie alebo pohlavný styk s osobou, ktorú trápi dané ochorenie, nevedú k prenosu, pretože ide o autoimunitné ochorenie a nie o infekčné ochorenie.