Helikobakter: príznaky a liečba

Helikobakter je baktéria, ktorá môže spôsobiť infekciu v dvanástniku alebo žalúdku. Keď sa helikobakter pylori dostane do tela cez ústnu dutinu, baktéria sa začne aktívne množiť v sliznici dvanástnika a žalúdka. Táto baktéria vylučuje enzým ureázu, ktorá premieňa močovinu na amoniak (chráni baktérie pred žalúdočnou kyselinou).
Baktérie sa množia a rozožierajú tkanivá žalúdka, čo vedie k vredom alebo gastritíde žalúdka. V zriedkavých prípadoch môže neliečená dlhodobá infekcia Helikobakterom pylori spôsobiť rakovinu žalúdka.
Helikobakter pylori sa nachádza vo výkaloch, zvratkoch, slinách a na zubnom povlaku. K ďalším spôsobom prenosu helikobakter patria:
Helikobakterom pylori sa môžete nakaziť aj pri konzumácii nedostatočne očisteného alebo nesprávne tepelne upraveného jedla. Deti sú vystavené zvýšenému riziku nákazy touto baktériou v dôsledku oslabeného imunitného systému. Gastroenterológ po diagnostikovaní vám pomôže vyliečiť Helikobakter pylori.
V 80% prípadov má infekcia Helicobacter pylori asymptomatický priebeh alebo len mierne príznaky. Medzi možné príznaky Helikobakter pylori patria:
Medzi bežné príznaky Helikobaktera pylori u dospelých patrí hnačka, pálenie a ostré bolesti brucha, ktoré sa zvyčajne objavujú niekoľko hodín po jedle alebo v noci (keď sa žalúdok vyprázdni). Bolesť brucha môže trvať niekoľko minút až hodiny, má rôznu pravidelnosť a intenzitu. Symptómom Helikobakter pylori na tvári je výskyt rosacey.
Helicobacter pylori na jazyku sa prejavuje príznakmi, ako je zmena farby jazyka na červenú alebo fialovú, ako aj hustý žltý povlak. Príznaky Helicobacter pylori na jazyku môžete vidieť na fotografii.
helicobacter pylori na jazyku
Ak sa ochorenie rozvinie, vznikne peptický vred a otvorené rany, ktoré môžu krvácať do žalúdka alebo čriev. Ak máte ťažkosti s dýchaním, závratmi alebo stratou vedomia, neustálou únavou, bledou pokožkou, krvavými, hnedými alebo čiernymi zvratkami, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.
Helikobakter pylori sa môže stať faktorom, ktorý vyprovokuje objavenie rosacey alebo chronickej idiopatickej urtikárie. Na pokožke sa pri helikobakter pylori môžu objaviť začervenania, papuly a pustuly (akné vyplnené hnisom), ktoré sú sprevádzané pálením a svrbením. Príznaky helikobaktera na koži môžete vidieť na fotografii.
Niektoré štúdie ukazujú, že existuje súvislosť medzi helikobakterom a ochoreniami psoriasis vulgaris, Behcetovou chorobou, alopéciou areata, akné, Henoch-Schonleinovou purpurou a Sweetovým syndrómom. Na stanovenie presného prepojenia medzi ochoreniami sú však potrebné systematickejšie vyšetrenia. Ak sa na koži objavia začervenania a vyrážky, mali by ste sa poradiť s dermatológom.
Pred začatím liečby gastroenterológ vám predpíše test na Helikobakter pylori. Testy na helikobakter je možné vykonať pomocou vzorky stolice alebo krvi s dychovým testom. Medzi druhy testov na prítomnosť helikobakter patria:
Gastroenterológ môže vykonať ureázový (dychový) test na prítomnosť helikobaktera, počas ktorého pacient užije tabletku alebo tekutinu obsahujúcu označené molekuly uhlíka. Ak sa v žalúdku daná baktéria nachádza, pri kontakte roztoku s helikobakterom sa uhlík uvoľní.
Pri výdychu sa uvoľnuje uhlík, ktorý sa nachádza v tele. Pri ureázovom teste na helikobakter je pacient požiadaný, aby dýchal do špeciálneho vrecka a potom sa meria hladina uhlíka. Dychovú skúšku je možné podstúpiť u detí nad šesť rokov a dospelým pacientom.
Za účinnú sa považuje aj horná endoskopia, počas ktorej sa cez hrdlo do žalúdka zavedie špeciálna hadička. Počas endoskopie sa zo sliznice žalúdka alebo čriev odoberie malé množstvo tkaniva na analýzu na prítomnosť helikobaktera.
Test na helikobakter je možné vykonať v domácich podmienkach. Ak chcete prejsť rýchlym testom, musíte na test umiestniť malú vzorku výkalov. Zvyčajne sa výsledky zobrazia na testovacom prúžku do 10 minút, avšak trvanie testu sa môže líšiť v závislosti od výrobcu. Ak chcete získať spoľahlivé výsledky testov na prítomnosť Helikobakter pylori, musíte si pred analýzou popriadne prečítať pokyny.
Po absolvovaní testov na stolicu a krvi gastroenterológ analyzuje výsledky a porovnáva ich s normou helikobaktera, ktorá sa líši v závislosti od konkretného testu. Dešifrovanie krvného testu umožňuje zistiť, či je dané ochorenie prítomné alebo ste ho už prekonali.
Norma a odchýlky krvného testu na helikobakter | |
negatívny výsledok (normálne) | menej ako 0,9 U/ml |
pochybný výsledok | od 0,9 do 1,09 U/ml |
pozitívny výsledok | viac ako 1,09 U/ml |
Pre deti je norma celkových protilátok proti helikobaktera nižšia ako 0,8 U / ml, pochybný výsledok je 0,8 - 0,9 U / ml, negatívny je viac ako 0,9 U/ml. Ak sa dosiahne pochybný výsledok, test na protilátky sa musí zopakovať.
Pri analýze stolice na helikobakter môže byť výsledok pozitívny (baktéria je prítomná v tele) a negatívny (ukazuje na neprítomnosť baktérie). Ak vám gastroenterológ diagnostikuje túto baktériu, následne zvolí správny liečebný postup.
Diétu počas Helikobakter pylori predpisuje gastroenterológ na zmiernenie bolesti brucha, na prevenciu proti zhoršeniu ochorení, napr. peptického vredu, gastritíde, ktoré sú spojené s infekciou. Potraviny, ktoré zneškodňujú helikobakter:
Pri helikobaktere sú potrebné probiotiká (kefír, prírodný jogurt, kyslé uhorky, kyslá kapusta), ktoré pomáhajú vylučovať (produkovať) kyselinu mliečnu, ktorá narúša mechanizmus uchytenia baktérií na sliznici žalúdka. V strave pri danom ochorení musí byť zahrnuté kravské mlieko, ktoré obsahuje laktoferín s antibakteriálnymi vlastnosťami). Vaše menu pri Helikobakter pylori:
Keď sa v ľudskom tele objaví baktéria, gastroenterológ zvolí správny liečebný postup na eradikáciu (zničenie) helikobaktera. Na liečbu tejto baktérie lekári zvyčajne predpisujú dve rôzne antibiotiká, aby zabránili vzniku rezistencie baktérií na antibiotikum. Liečebný režim pri Helikobakteri zahŕňa:
Gastroenterológ pomôže "zabiť" Helikobakter pylori vypracovaním komplexnej liečebnej terapie. Dĺžka trvania liečby pri helikobakteri sa líši v závislosti od vybraných liekov (zvyčajne nepresahuje dva až tri týždne). Mesiac po ukončení liečby je potrebné zopakovať test na prítomnosť danej baktérie, aby sa vyhodnotila účinnosť liečebného cyklu.
Gastroenterológ vám pomôže zbaviť sa Helikobaktera zvolí správny liečebný postup vrátane použitých antibakteriálnych liekov, inhibítorov protónovej pumpy a protivredových liekov. Opätovná infekcia Helikobakter pylori je však možná pri kontakte s infikovanou osobou a nedodržaním pravidiel prevencie (napríklad pri pití neupravenej vody).
Bez antibiotík nie je možné „zabiť“ helikobaktera, pretože Helicobacter pylori je baktéria. Liečebné postupy proti Helikobakter pylori sú bez antibiotík neúčinné a gastroenterológovia ich nepoužívajú.
Najpresnejšiou analýzou na prítomnosť helikobaktera je test PCR stolice a to kvôli najvyššej koncentrácii baktérií vo výkaloch. Analýzu, ktorú potrebujete, vám vyberie gastroenterológ a to v závislosti od symptómov a stavu pacienta.