Čo je to zápal slepého čreva?
Apendicitída je zápal slepého čreva. Výskyt lymfatického tkaniva, cudzích telies v tráviacom trakte, fekálií, nádorov alebo parazitárnych infekcií vedie k upchatiu apendixu, zápalu a k bolesti.
Čo je apendicitída?
Kde sa nachádza slepé črevo?
Máte otázky ohľadom práce oddelenia gastroenterológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Apendix je červovitý výbežok slepého čreva, dlhý asi 5 až 10 centimetrov, ktorý sa nachádza v pravej dolnej časti brucha. V prípade anatomických anomálií sa apendix môže nachádzať v iných častiach brucha.
Je slepé črevo dôležité?
Apendix produkuje imunoglobulín A, ktorý ovplyvňuje zloženie črevnej flóry. Apendix podporuje opätovné osídlenie čreva prospešnými baktériami po ochoreniach tráviaceho traktu.
Aké sú príčiny zápalu slepého čreva?
Príznaky zápalu slepého čreva u dospelého a u dieťaťa sa objavia pri zúžení lúmenu a upchatiu červovitého výbežku čreva. Zatiaľ nie sú zrejmé žiadne konkrétne faktory, vďaka ktorým je možné určiť, čo presne spôsobuje zablokovanie a zápal slepého čreva. Medzi možné príčiny zápalu slepého čreva patrí:
- množenie baktérií;
- stvrdnuté fekálne usadeniny;
- lymfatická hyperplázia (opuch lymfatického tkaniva);
- kolitída (zápal hrubého čreva);
- nádory.
K nepriaznivým faktorom patrí aj infekcia parazitmi. Zápal slepého čreva môže byť spôsobený aj cystickou fibrózou (dedičné ochorenie žliaz s vonkajšou sekréciou).
Príznaky apendicitídy u dospelých a detí
Medzi prvé príznaky zápalu slepého čreva patrí občasná alebo pretrvávajúca bolesť brucha. Pri zápale slepého čreva sa bolesť prejavuje v blízkosti pupka a v podbrušku. Počas niekoľkých hodín sa môže bolesť stupňovať. Bolesť sa pri zápale slepého čreva zvyšuje pri tlaku na pravej strane pod rebrami, pri chôdzi, hlbokom nádychu, kýchaní alebo pri kašli. Medzi príznaky zápalu slepého čreva patrí:
- nevoľnosť, vracanie;
- strata chuti do jedla;
- horúčka (teplota do 38 ℃);
- zvýšená tvorba plynov v črevách;
- zápcha;
- hnačka;
- zvýšená frekvencia močenia (podráždenie močového mechúra pri zápale slepého čreva vyvoláva nutkanie na veľkú potrebu).
Počas tehotenstva sa apendicitída prejavuje bolesťou, ktorá sa vyskytuje v hornej časti brucha. Nadúvanie môže byť príznakom prasknutia slepého čreva. Apendicitída u detí sa prejavuje aj letargiou a podráždenosťou.
Typy apendicitídy
Typ apendicitídy sa určuje podľa charakteru priebehu ochorenia. Pri klasifikácii sa berú do úvahy aj komplikácie zápalu slepého čreva.
Typy apendicitídy | |
Katarálna apendicitída | Sprevádza ju ložiskový zápal sliznice slepého čreva. |
Gangrenózna apendicitída | Zápal sliznice apendixu s nekrózou tkaniva. |
Hnisavá apendicitída | Porušenie tkanív apendixu sprevádzané tvorbou hnisu. |
Flegmonózna apendicitída | Sprevádzané trombózou ciev a vznikom nádoru pozostávajúceho z tkanív zapáleného apendixu a priľahlých vnútorných orgánov. |
Flegmonózna a ulcerózna apendicitída | Na sliznici apendixu sa tvoria vredy a erózie. |
Perforačná apendicitída | Perforácia je prasknutie apendixu, pri ktorom hnisavý obsah vyplní brušnú dutinu. Perforačnú apendicitídu sprevádza prudké zhoršenie príznakov a ide o urgentný stav vyžadujúci chirurgický zákrok. |
Recidíva apendicitídy sa môže vyskytnúť po záchvate akútneho zápalu slepého čreva. Recidíva ochorenia sa lieči antibiotikami alebo chirurgickým odstránením slepého čreva.
Formy apendicitídy
Akútnu apendicitídu sprevádza rýchly nástup príznakov. Pri chronickej apendicitíde sa zápal vyvíja dlhšie, bez prudkého zhoršenia príznakov. Chronická apendicitída môže prejsť do akútnej formy.
Asymptomatická apendicitída je skrytá forma apendicitídy, pri ktorej nie sú prítomné žiadne prejavy charakteristické pre zápal slepého čreva (bolesť brucha). Ochorenie sa môže objaviť náhodne, napríklad počas kolonoskopie (prístrojové vyšetrenie čriev).
Komplikácie apendicitídy
Zápalový proces môže vyvolať ischémiu (zastavenie prívodu krvi do apendixu) s následným rozpadom tkaniva (nekrózou). Medzi možné komplikácie apendicitídy patrí:
- gangréna;
- perforácia (porušenie celistvosti stien apendixu);
- absces (nahromadenie hnisu);
- flegmóna (akútny jasne neohraničený hnisavý zápal);
- fistula;
- peritonitída (zápal brušnej dutiny, ktorý vznikne po prasknutí apendixu).
Komplikácie apendicitídy sprevádzajú silné bolesti brucha, búšenie srdca, dýchavičnosť a nadúvanie brucha. Nebezpečným dôsledkom zápalu slepého čreva je sepsa (porucha funkcie vnútorných orgánov v dôsledku šírenia infekcie v tele).
Diagnostika apendicitídy
Chirurg pacienta vyšetrí, vypočuje si ťažkosti a oboznámi sa s jeho anamnézou. Diagnostika apendicitídy zahŕňa:
- palpáciu brucha;
- krvné testy (pri zápale slepého čreva sa zvyšuje hladina C-reaktívneho proteínu a leukocytov v krvi);
- laboratórne vyšetrenie moču;
- röntgenové a ultrazvukové vyšetrenie brušnej dutiny;
- počítačovú tomografiu.
Samovyšetrenie apendicitídy sa odporúča vykonávať poležiačky, na ľavom boku so zdvihnutou pravou nohou, pokrčenou v kolene a pri napnutí štvorhlavého driekového svalu. Jedným z príznakov zápalu slepého čreva je zintenzívňujúca sa bolesť. Po samovyšetrení by ste mali absolvovať vyšetrenie u lekára. Ak máte podozrenie na zápal slepého čreva, objednajte sa na vyšetrenie k lekárovi a pri silnej bolesti si zavolajte záchranku.
Pri Blumbergovej metóde samovyšetrenia apendicitídy sa vyvinie tlak na brušnú stenu na pravej strane pod rebrami s následným rýchlym uvoľnením ruky. Bolesť pociťovaná v okamihu ukončenia tlaku je príznakom zápalu slepého čreva. Pri Dunphyho príznaku sa bolesť zvyšuje v oblasti zápalu pri silnom kašli.
Zápal slepého čreva je možné určiť aj palpáciou McBurneyho bodu, ktorý sa nachádza približne v jednej tretine od pupka, po kostný výbežok pravého stehna. Kožnú riasu nad McBurneyho bodom je potrebné od pobrušnice odtiahnuť prstami a prudko uvoľniť. Príznakom apendicitídy je bolesť pri uvoľnení kožného záhybu.
Diagnostiku zápalu apendixu u malých detí komplikuje nedostatočná schopnosť presne určiť lokalizáciu a intenzitu bolesti. Prítomnosť apendicitídy u detí je možné overiť pomocou ultrazvuku.
Spôsoby liečby apendicitídy
Apendicitída sa lieči chirurgicky. Ak nie je potrebné chirurgické odstránenie slepého čreva, lekár predpíše liečbu antibiotikami. Konzervatívna liečba zápalu slepého čreva nezaručuje, že v budúcnosti nebude potrebné slepé črevo odstrániť.
Chirurgická liečba apendicitídy
Ak je riziko prasknutia apendixu vysoké, vykonáva sa apendektómia (otvorená operácia) alebo laparoskopia apendicitídy (miniinvazívny zákrok). Chirurgická liečba apendicitídy sa vykonáva v celkovej anestézii.
V prvom týždni po operácii sa môže vyskytnúť bolesť a zápcha. Počas štyroch až šiestich týždňov po vyoperovaní slepého čreva je potrebné obmedziť fyzickú aktivitu (najmä by ste nemali zdvíhať ťažké predmety). Kúpať sa môžete až po vybratí stehov. Po odstránení slepého čreva sa môže vyskytnúť krvácanie, infekcie kože a podkožného tkaniva, brušných orgánov, abscesy, poškodenie čriev alebo močového mechúra. Ak sa po odstránení slepého čreva vyskytnú bolesti v podbrušku, lekár predpíše nesteroidné protizápalové lieky.
Ochorenia, ktoré majú podobné príznaky ako apendicitída
Falošná apendicitída (alebo pseudoapendicitída) je stav sprevádzaný akútnou bolesťou v pravom podbrušku, ktorá nie je spôsobená zápalom slepého čreva. Jednou z príčin falošnej apendicitídy u detí a u dospelých je akútna yersinióza, infekčné ochorenie, ktoré vzniká v dôsledku infekcie tráviaceho traktu bacilonosičom Yersinia enterocolitica.
Pseudoapendicitídu môže spôsobiť aj kampylobakterióza. Kampylobakterióza sa prenáša kontaminovanou vodou, mäsom alebo mliekom zvierat. Medzi ochorenia, ktoré majú podobné príznaky ako zápal slepého čreva patrí:
- gastroenteritída (zápalové ochorenie žalúdka sprevádzané hnačkou a vracaním);
- urolitiáza;
- syndrómom dráždivého čreva;
- divertikulóza hrubého čreva (vyklenutie častí črevnej sliznice);
- črevná obštrukcia;
- infekcia močového mechúra alebo močových ciest;
- pankreatitída;
- obličková alebo žlčníková kolika;
- cholecystitída;
- enterokolitída;
- Crohnova choroba;
- perforovaný dvanástnikový vred.
U žien sa príznaky podobné príznakom apendicitídy môžu vyskytnúť pri mimomaternicovom tehotenstve, endometrióze alebo cystách na vaječníkoch. U detí sa môže okrem zapáleného apendixu vyskytnúť aj bolestivá zapálená lymfatická uzlina (príznak mezenterickej lymfadenitídy) v pravej dolnej časti brucha.
Čo sa neodporúča robiť pri podozrení na zápal slepého čreva?
Pri podozrení na zápal slepého čreva by ste nemali podstupovať samoliečbu (užívať preháňadlá a protizápalové lieky na zmiernenie bolesti). Na diagnostiku a liečbu ochorenia sa špecializuje chirurg.
Prevencia zápalu slepého čreva
Neboli preukázané žiadne overené spôsoby, ako zabrániť zápalu slepého čreva a vyhnúť sa tak jeho chirurgickému odstráneniu. Zápal slepého čreva sa môže vyskytnúť u všetkých vekových kategórií.
Diéta po odstránení slepého čreva
Časový interval po odstránení slepého čreva, počas ktorého nemôžete jesť, určí lekár. V prvých dňoch po odstránení slepého čreva sa odporúča piť iba vodu, slabý čierny čaj a nápoje z nekyslého ovocia. Do jedálnička môžete postupne zaradiť ľahko stráviteľné potraviny s nízkym obsahom tuku a vlákniny. Po odstránení slepého čreva sa odporúča:
- jesť často malé porcie;
- v prípade hnačky zvýšiť príjem vody;
- konzumovať bielkovinové potraviny (mäso, ryby, syr, vajcia);
- konzumovať polievky, kaše, jogurty, zemiaky;
- z jedálnička vylúčiť pikantné jedlá, alkohol, kávu, veľmi horúce a studené nápoje a jedlá;
- obmedziť príjem mlieka, kyslých potravín, sýtených nápojov.
Po odstránení slepého čreva sa namiesto potravín obsahujúcich sacharidy a sladkosti do stravy odporúča zaradiť ovocie (banány) a zeleninu. Diétu je po operácii slepého čreva potrebné dodržiavať dva až šesť týždňov. Diétu predpisuje lekár individuálne s prihliadnutím na kontraindikácie a ťažkosti pacienta.