Urolitiáza je pomerne častá a môže viesť k vzniku závažných komplikácií, ako je pyelonefritída a obličková kolika. Preto je dôležité vedieť, ako predchádzať vzniku urolitiázy, poznať príznaky a spôsob liečby ochorenia.
Aké sú príznaky urolitiázy?
V počiatočných štádiách urolitiázy sú príznaky väčšinou mierne. Vo väčšine prípadov sa príznaky urolitiázy objavia pri pohybe konkrementov (obličkových kameňov) močovými cestami. Zvýšená telesná teplota pri urolitiáze je spôsobená poranením stien močovej rúry alebo močovodu obličkovými kameňmi, čo vedie k vzniku zápalu, ktorý sa rýchlo šíri.
Príznaky urolitiázy
Medzi príznaky urolitiázy patrí:
- zvýšená telesná teplota;
- bolesť a nepríjemné pocity pri močení;
- časté nutkanie na močenie;
- krv v moči;
- zimnica;
- nevoľnosť;
- vracanie.
Príznaky urolitiázy u žien a mužov sú rovnaké. Jediný rozdiel je v tom, že bolesť pri močových kameňoch u žien smeruje do pyskov ohanbia a u mužov do penisu.
Urolitiázu lieči urológ. Lekár počas vyšetrenia pacienta vyšetrí, vypočuje si jeho sťažnosti a v prípade potreby ho odošle na ďalšie vyšetrenia (laboratórne vyšetrenia moču a krvi, ultrazvuk obličiek, röntgenové vyšetrenie močového systému).
Terapia zvyčajne zahŕňa užívanie liekov na liečbu urolitiázy a individuálnu diétu. V niektorých prípadoch môže byť potrebné odstrániť obličkové kamene chirurgickým zákrokom. Lieky na urolitiázu zahŕňajú diuretiká (močopudné lieky), antispazmodiká (predpisujú sa pri kŕčoch močovodov a obličkovej kolike) a lieky na odstránenie obličkových kameňov.
Po konzultácii s lekárom je vhodná aj liečba ľudovými prostriedkami. Urolitiáza sa môže liečiť:
- brezovou šťavou (jeden pohár denne);
- hruškovým kompótom (pol pohára 4-krát denne);
- šťavou z červených ríbezlí (pol pohára 3-krát denne);
- žihľavovou šťavou (2 polievkové lyžice 3-krát denne).
Čo spôsobuje urolitiázu?
Urolitiáza je pomerne zložitým ochorením, ktoré zahŕňa množstvo biochemických procesov prebiehajúcich v ľudskom tele všeobecne a najmä v močovo-pohlavných orgánoch. Medzi príčiny vzniku močových kameňov patrí:
- prolaps obličky;
- infekčné ochorenia urogenitálneho systému;
- metabolické poruchy;
- hyperacidita;
- nadmerná konzumácia alkoholických nápojov;
- ochorenie štítnej žľazy;
- malabsorpcia (ochorenie, pri ktorom je narušené vstrebávanie živín v tenkom čreve);
- gastrointestinálne poruchy.
Aké potraviny nie je vhodné konzumovať pri urolitiáze?
Strava pri urolitiáze musí byť vyvážená a musí obsahovať dostatočné množstvo vitamínov a mikroživín. Diéta pri obličkových kameňoch zahŕňa konzumáciu potravín, ako je odstredené mlieko, kefír, chudé ryby, zeleninové polievky s vývarom z chudého mäsa a ražný chlieb. Denne sa vyžaduje vypiť dva litre tekutín (najlepšie neminerálnej vody, ale povolené sú aj prírodné a ovocné šťavy). Medzi potraviny, ktoré nie je vhodné konzumovať pri urolitiáze patrí:
- mäso a tučné ryby;
- údené mäso, zaváraniny a slané potraviny;
- morské plody;
- rýchle občerstvenie;
- mastný vývar;
- pečivo;
- čokoláda a kakao;
- silný čaj a káva;
- korenie;
- zelený šalát, šťavel, špenát;
- vajcia (najmä žĺtky).
Prevencia urolitiázy
Prevencia urolitiázy môže byť primárna (prevencia ochorenia) a sekundárna (prevencia recidívy). V oboch prípadoch prevencia urolitiázy zahŕňa:
- rovnomerný príjem potravy;
- proporcionálny pomer bielkovín, tukov a sacharidov v strave;
- pitie dostatočného množstva tekutín denne (vrátane aspoň 1,5 litra vody);
- aktívny životný štýl;
- vyhýbanie sa fyzickej záťaži;
- pravidelné vyšetrenia močovo-pohlavných orgánov;
- včasná liečba infekčných a zápalových ochorení a gastrointestinálnych porúch.
Urolitiáza sa dá vyliečiť len dodržiavaním všetkých odporúčaní lekára. Samoliečba a neskorá konzultácia s urológom môžu viesť k progresii ochorenia a jeho transformácii do chronickej formy.
Urológia v DoktorPRO v Bratislave

Časté otázky
Pri urolitiáze sa vyskytuje silná akútna bolesť v dolnej časti chrbta a na boku (pod rebrami), ktorá sa rozširuje do slabín a podbruška. Bolesť pri urolitiáze má rôznu intenzitu. Môže sa vyskytnúť aj nepríjemný pocit, pálenie a bolesť pri močení.
Pri urolitiáze je potrebné do svojho jedálnička zaradiť strukoviny, ovocie bohaté na vápnik (napr. brokolica, marhule) a kyselinu citrónovú (limetky, citróny, pomaranče, maliny, čierne ríbezle, paradajky, jablká, ananás a jahody), bobuľoviny a zeleninu. Diéta pri urolitiáze by mala byť konzultovaná s ošetrujúcim lekárom, pretože povolené a zakázané potraviny sa môžu líšiť v závislosti od stavu pacienta.
V akútnom štádiu urolitiázy je potrebné obmedziť návštevy sáun a kúpeľov. Vystavenie organizmu vysokým teplotám zvyšuje tlak a spôsobuje silné záchvaty bolesti chrbta a brucha. Návšteva sáun sa však často využíva na zníženie rizika vzniku problémov s obličkami.
Pri urolizáze sa môže piť voda, slabý čaj, kompót zo sušeného ovocia, ovocné šťavy, slabá káva s mliekom, nízkomineralizovaná voda. Pri problémoch s obličkami je potrebné vyhýbať sa konzumácii sladených džúsov a sýtených nealkoholických nápojov.
Vitamín D sa môže užívať pri urolitiáze iba po konzultácii s lekárom. Nesprávne dávkovanie vitamínov a doplnkov môže mať negatívny vplyv na obličky a zhoršiť tak príznaky.