Papilómy: príčiny výskytu a spôsoby odstránenia

Ľudský papilomavírus sa vyskytuje u žien a mužov všetkých vekových skupín, ktorí sú sexuálne aktívni. Vo väčšine prípadov sú papilómy benígne novotvary, ale existuje riziko ich degenerácie do malígnych nádorov.
Papilómy sú novotvary na koži alebo sliznici, podobné mäkkému alebo tvrdému nádoru na malej stopke (do 1 – 2 cm). Papilómy môžu byť samostatne stojace alebo viacnásobné a najčastejšie nespôsobujú nepríjemné pocity. Môžu sa však poškodiť, ak sa nachádzajú na miestach, ktoré sú neustále v kontakte s oblečením. Pri výraznom zvýšení počtu alebo veľkosti novotvarov, ich poškodenia, je potrebné obrátiť sa na lekára.
Hlavnou príčinou papilómov u žien a mužov je ľudský papilomavírus, ktorý sa prenáša nechráneným pohlavným stykom. Vírus sa môže preniesť aj počas pôrodu od matky na dieťa, cez rany s poškodením kože, pri chirurgických a kozmetických zákrokoch (ak nie sú dodržané bezpečnostné a sterilné opatrenia). Najčastejšie sa ľudská imunita vyrovná s ľudským papilomavírusom a nevyžaduje sa žiadna liečba. Ak sa objavia príznaky ľudského papilomavírusu (prítomnosť novotvarov na koži a slizniciach), je potrebné vyšetrenie u lekára. Existuje množstvo faktorov, ktoré vyvolávajú výskyt papilómov:
Často sa papilómy objavujú počas tehotenstva. Je to spôsobené hormonálnymi zmenami v tele ženy.
Papilómy sa tvoria počas rastu hornej vrstvy epidermy, vyzerajú ako kožný výrastok podobný bradavici, s veľkosťou od jedného milimetra do dvoch centimetrov. Farba výrastkov sa mení od telesnej alebo bielej až po tmavohnedú.
Vzhľad novotvaru závisí od jeho typu. Existujú nasledujúce typy papilómov:
Na fotografii môžete vidieť príklad toho, ako benígne a nebezpečné malígne papilómy vyzerajú. Navonok nie je vždy možné rozlíšiť papilóm od polypu alebo od malígneho novotvaru, aby sa vylúčilo riziko karcinogénnych papilómov, je potrebné vyšetrenie u lekára.
Najčastejšie sa papilómy objavujú na tele, genitáliách, slizniciach. V priebehu času sa v blízkosti jedného novotvaru objavia ďalšie. Papilómy môžu byť lokalizované na nasledujúcich miestach:
Análne papilómy môžu byť umiestnené vo vnútri alebo blízko konečníka. Intraduktálne papilómy sa môžu objaviť na bradavkách, ale najčastejšie sa nachádzajú pod kožou.
Ľudová medicína ponúka množstvo spôsobov, ako sa vysporiadať s kožnými novotvarmi, ale všetky nemajú preukázanú účinnosť a nepomáhajú zbaviť sa papilómov. Je nemožné odstrániť papilómy svojpomocne pomocou ľudových prostriedkov. Existuje riziko poranenia novotvaru, čo zapríčiní krvácanie a zápal. Samoliečba je pre zdravie nebezpečná, na odstránenie papilómov by ste mali kontaktovať gynekológa, proktológa alebo urológa v závislosti od lokalizácie novotvarov.
Papilómy sú benígne novotvary, existuje však nebezpečenstvo ich degenerácie do malígnych nádorov. Najnebezpečnejšie papilómy sú spôsobené typmi HPV 16 a 18, ich bunky sú schopné degenerovať z neškodných na onkologické. Na posúdenie rizika degenerácie papilómu do rakoviny je potrebné vykonať krvný test.
Dokonca aj benígne papilómy spôsobujú komplikácie. Ak sa papilóm nachádza v miestach neustáleho kontaktu s odevom alebo v oblastiach pokožky, ktoré sú často holené, existuje vysoká pravdepodobnosť ich poškodenia. Poškodenie novotvarov môže viesť k infekcii v krvi.
Väčšina výrastkov nie je nebezpečná, ale aby sa vylúčilo riziko ich degenerácie na zhubné, je potrebné vyšetrenie u lekára. Na odstránenie papilómov je potrebná komplexná liečba, ktorá zahŕňa lokálne odstránenie novotvarov a užívanie antivírusových liekov. Po vyšetrení lekár určí najefektívnejší spôsob odstránenia a liečbu papilómov. V klinike DoktorPRO Bratislava používame nasledujúce metódy odstraňovania papilómov:
Výber metódy odstraňovania novotvarov závisí od ich typu a lokalizácie. Napríklad špicaté papilómy na genitáliách sa najúčinnejšie odstraňujú rádiofrekvenčnou metódou.
Bradavice a papilómy môžu na prvý pohľad vyzerať podobne, no sú medzi nimi značné rozdiely. Bradavice sa najčastejšie nachádzajú na chodidlách, lakťoch, rukách a nohách i na tvári. Papilómy sa často objavujú na genitáliách, hrudníku, chrbte, krku, podpazuší a chrbte. Papilóm, na rozdiel od bradavice, má stopku, vďaka ktorej vyzerá ako visiaca kvapka. Bradavica má tvrdý povrch a jasné okraje, papilóm má roztrhané okraje a hrboľatý povrch.
Ľudský papilomavírus sa prenáša nechráneným pohlavným stykom. K prenosu HPV dochádza prostredníctvom orálneho, vaginálneho a análneho sexuálneho kontaktu s nosičom vírusu. Môžete sa nakaziť aj keď máte jedného partnera, ten nemusí vedieť, že je nositeľom HPV. Počas pohlavného styku používajte kondómy, aby ste zabránili prenosu vírusu.
Akékoľvek papilómy nie je možne odstraňovať ľudovými metódami samostatne, pretože existuje riziko poranenia kože a infekcie v tele. Spôsob odstránenia papilómu by mal určiť iba lekár po vyšetrení, získaní výsledkov testov a identifikácii typu novotvaru.
Ak je papilóm poškodený, na jeho mieste zostane rana nechránená epidermou, do ktorej sa môžu dostať huby a mikroorganizmy. V dôsledku toho sa môže vyvinúť infekcia a zápal rany. Poškodenie papilómov na sliznici je obzvlášť nebezpečné, pretože slúži ako priaznivé prostredie na prenikanie infekcie. Ak náhodou odtrhnete papilóm, mali by ste sa okamžite obrátiť na lekára, aby ste predišli negatívnym následkom.