Papilómy: príčiny výskytu a spôsoby odstránenia

Papilómy: príčiny výskytu a spôsoby odstránenia
Čítať 7 minút | Zverejnené: 13 May 2022 | Перегляди 102955
Papilómy vznikajú v dôsledku infikovania ľudským papilomavírusom (HPV). Existuje asi 200 typov HPV, z ktorých 40 vedie k tvorbe papilómov.

Ľudský papilomavírus sa vyskytuje u žien a mužov všetkých vekových skupín, ktorí sú sexuálne aktívni. Vo väčšine prípadov sú papilómy benígne novotvary, ale existuje riziko ich degenerácie do malígnych nádorov.

Čo je papilóm?

Papilómy sú novotvary na koži alebo sliznici, podobné mäkkému alebo tvrdému nádoru na malej stopke (do 1 – 2 cm). Papilómy môžu byť samostatne stojace alebo viacnásobné a najčastejšie nespôsobujú nepríjemné pocity. Môžu sa však poškodiť, ak sa nachádzajú na miestach, ktoré sú neustále v kontakte s oblečením. Pri výraznom zvýšení počtu alebo veľkosti novotvarov, ich poškodenia, je potrebné obrátiť sa na lekára.

Prečo sa objavujú papilómy?

Hlavnou príčinou papilómov u žien a mužov je ľudský papilomavírus, ktorý sa prenáša nechráneným pohlavným stykom. Vírus sa môže preniesť aj počas pôrodu od matky na dieťa, cez rany s poškodením kože, pri chirurgických a kozmetických zákrokoch (ak nie sú dodržané bezpečnostné a sterilné opatrenia). Najčastejšie sa ľudská imunita vyrovná s ľudským papilomavírusom a nevyžaduje sa žiadna liečba. Ak sa objavia príznaky ľudského papilomavírusu (prítomnosť novotvarov na koži a slizniciach), je potrebné vyšetrenie u lekára. Existuje množstvo faktorov, ktoré vyvolávajú výskyt papilómov:

 • znížená imunita;
 • prítomnosť pohlavne prenosných chorôb;
 • metabolické ochorenie;
 • chronické ochorenia tráviaceho systému a endokrinného systému;
 • častý stres, zlé návyky.

Často sa papilómy objavujú počas tehotenstva. Je to spôsobené hormonálnymi zmenami v tele ženy. 

Ako vyzerajú papilómy?

Papilómy sa tvoria počas rastu hornej vrstvy epidermy, vyzerajú ako kožný výrastok podobný bradavici, s veľkosťou od jedného milimetra do dvoch centimetrov. Farba výrastkov sa mení od telesnej alebo bielej až po tmavohnedú.

Vzhľad novotvaru závisí od jeho typu. Existujú nasledujúce typy papilómov:

 • nitkovité – sú podlhovasté, visiace výrastky na koži, ktoré sa nachádzajú na tenkej stonke;
 • bradavičnaté – zaoblené útvary, podobné bradaviciam, stúpajúce nad povrch kože o 1 – 2 mm;
 • špicaté – vyvíjajú sa na genitáliách, vyzerajú ako karfiol;
 • ploché – drobné útvary farby kože s hladkým povrchom, vyčnievajúce nad kožu o niekoľko milimetrov;
 • intraduktálne – lokalizované v kanáloch mliečnych žliaz, sú malé spevnenia v hrudníku. Nie sú vidiťelné vizuálnym vyšetrením, dajú sa diagnostikovať pomocou ultrazvuku prsníkov.

Na fotografii môžete vidieť príklad toho, ako benígne a nebezpečné malígne papilómy vyzerajú. Navonok nie je vždy možné rozlíšiť papilóm od polypu alebo od malígneho novotvaru, aby sa vylúčilo riziko karcinogénnych papilómov, je potrebné vyšetrenie u lekára.  

Kde sa objavujú papilómy?

Najčastejšie sa papilómy objavujú na tele, genitáliách, slizniciach. V priebehu času sa v blízkosti jedného novotvaru objavia ďalšie. Papilómy môžu byť lokalizované na nasledujúcich miestach:

 • na krku;
 • na genitáliách (u žien sa papilómy objavujú na pyskoch ohanbia a na krčku maternice, u mužov sa objavujú papilómy na penise a sliznici);
 • na rukách a nohách (často sa objavujú papilómy na chodidlách);
 • na tvári a očných viečkach;
 • v ústach a na zadnej strane hrdla;
 • pod pazuchou.

Análne papilómy môžu byť umiestnené vo vnútri alebo blízko konečníka. Intraduktálne papilómy sa môžu objaviť na bradavkách, ale najčastejšie sa nachádzajú pod kožou. 

Liečba papilómov ľudovými prostriedkami

Ľudová medicína ponúka množstvo spôsobov, ako sa vysporiadať s kožnými novotvarmi, ale všetky nemajú preukázanú účinnosť a nepomáhajú zbaviť sa papilómov. Je nemožné odstrániť papilómy svojpomocne pomocou ľudových prostriedkov. Existuje riziko poranenia novotvaru, čo zapríčiní krvácanie a zápal. Samoliečba je pre zdravie nebezpečná, na odstránenie papilómov by ste mali kontaktovať gynekológa, proktológa alebo urológa v závislosti od lokalizácie novotvarov. 

Sú papilómy nebezpečné?

Papilómy sú benígne novotvary, existuje však nebezpečenstvo ich degenerácie do malígnych nádorov. Najnebezpečnejšie papilómy sú spôsobené typmi HPV 16 a 18, ich bunky sú schopné degenerovať z neškodných na onkologické. Na posúdenie rizika degenerácie papilómu do rakoviny je potrebné vykonať krvný test.

Dokonca aj benígne papilómy spôsobujú komplikácie. Ak sa papilóm nachádza v miestach neustáleho kontaktu s odevom alebo v oblastiach pokožky, ktoré sú často holené, existuje vysoká pravdepodobnosť ich poškodenia. Poškodenie novotvarov môže viesť k infekcii v krvi. 

Ako sa zbaviť papilómov?

Väčšina výrastkov nie je nebezpečná, ale aby sa vylúčilo riziko ich degenerácie na zhubné, je potrebné vyšetrenie u lekára. Na odstránenie papilómov je potrebná komplexná liečba, ktorá zahŕňa lokálne odstránenie novotvarov a užívanie antivírusových liekov. Po vyšetrení lekár určí najefektívnejší spôsob odstránenia a liečbu papilómov. V klinike DoktorPRO Bratislava používame nasledujúce metódy odstraňovania papilómov:

 • rádiofrekvenčná metóda, pomocou prístroja „Surgitron“ – ovplyvňuje iba tkanivá výrastku, bez poškodenia zdravých oblastí kože;
 • kryoterapia;
 • chirurgické odstránenie.

Výber metódy odstraňovania novotvarov závisí od ich typu a lokalizácie. Napríklad špicaté papilómy na genitáliách sa najúčinnejšie odstraňujú rádiofrekvenčnou metódou.  

Ako rozlíšiť papilóm od bradavice?

Bradavice a papilómy môžu na prvý pohľad vyzerať podobne, no sú medzi nimi značné rozdiely. Bradavice sa najčastejšie nachádzajú na chodidlách, lakťoch, rukách a nohách i na tvári. Papilómy sa často objavujú na genitáliách, hrudníku, chrbte, krku, podpazuší a chrbte. Papilóm, na rozdiel od bradavice, má stopku, vďaka ktorej vyzerá ako visiaca kvapka. Bradavica má tvrdý povrch a jasné okraje, papilóm má roztrhané okraje a hrboľatý povrch.

Časté otázky

1. Ako sa prenáša ľudský papilomavírus?

Ľudský papilomavírus sa prenáša nechráneným pohlavným stykom. K prenosu HPV dochádza prostredníctvom orálneho, vaginálneho a análneho sexuálneho kontaktu s nosičom vírusu. Môžete sa nakaziť aj keď máte jedného partnera, ten nemusí vedieť, že je nositeľom HPV. Počas pohlavného styku používajte kondómy, aby ste zabránili prenosu vírusu.

2. Aké papilómy nie je možne odstraňovať?

Akékoľvek papilómy nie je možne odstraňovať ľudovými metódami samostatne, pretože existuje riziko poranenia kože a infekcie v tele. Spôsob odstránenia papilómu by mal určiť iba lekár po vyšetrení, získaní výsledkov testov a identifikácii typu novotvaru.

3. Čo sa stane, ak odtrhnete papilóm?

Ak je papilóm poškodený, na jeho mieste zostane rana nechránená epidermou, do ktorej sa môžu dostať huby a mikroorganizmy. V dôsledku toho sa môže vyvinúť infekcia a zápal rany. Poškodenie papilómov na sliznici je obzvlášť nebezpečné, pretože slúži ako priaznivé prostredie na prenikanie infekcie. Ak náhodou odtrhnete papilóm, mali by ste sa okamžite obrátiť na lekára, aby ste predišli negatívnym následkom.

Hodnotenie článku:
5 s 5 na základe 1 hodnotenie
Papilómy: príčiny výskytu a spôsoby odstránenia
Lekár v špecializácii dermatológií

Položte otázku ohľadom dermatovenerológovi
DoktorPRO

Ďalšie články k téme

Súvisiace články:

Komentáre

Adriána pred 4 mesiacmi
Počas tehotenstva sa mi na tele objavili papilómy, dajú sa odstrániť?
Odpovedať
Hormonálne zmeny v tele počas tehotenstva môžu viesť k vzniku HPV a novotvarov na koži. Papilómy sa počas tehotenstva musia vyšetriť, aby sa vylúčilo riziko vývoja nezhubných nádorov do ich zhubnej formy.
Frederika pred 4 mesiacmi
Aké sú kontraindikácie pre odstránenie papilómov?
Odpovedať
Lekár musí určiť či je vhodné odstrániť novotvary a akú metódu na to použije. Medzi kontraindikácie pre odstránenie papilómov patria: horúčkovité stavy, zhoršenie chronických ochorení, zápalové ochorenia kože alebo onkologické ochorenia.
Mária  pred 4 mesiacmi
Prosím, poraďte mi, akým spôsobom je možné efektívne odstrániť papilóm?
Odpovedať
Všetky metódy odstraňovania papilómov, ktoré sa používajú v ON Klinik sú účinné a bezpečné. Na odstránenie novotvarov používame laserové, elektrokoagulačné metódy alebo metódu rádiových vĺn. Lekár vie po vyšetrení určiť, ktorá metóda je pre Vás tá najvhodnejšia.
Irena pred 3 mesiacmi
Dobrý deň, môžu papilómy zmiznúť samy ak sa posilni imunita?
Odpovedať
Existujú prípady, kedy papilómy časom zmizli, ale v žiadnom prípade by ste nemali čakať a dúfať, že zmiznú samy. Existuje riziko zhoršenia a degenerácie papilómov do zhubnej formy ochorenia, preto by ste sa o liečbe mali poradiť s lekárom.
Nadežda pred 3 mesiacmi
Dobrý deň, na genitáliách sa mi objavili papilómy, môžem nimi nakaziť svojho partnera?
Odpovedať
Dobrý deň, hlavnou príčinou výskytu papilómov v oblasti genitálií je ľudský papilomavírus HPV, ktorý sa prenáša nechráneným pohlavným stykom, takže áno, môžete ním nakaziť aj svojho partnera. Aby ste sa vyhli infekcii, používajte pri pohlavnom styku prezervatív.