Bradavice: príčiny a ako sa ich zbaviť

Bradavice: príčiny a ako sa ich zbaviť
Čítať 6 minút | Zverejnené: 21 October 2021 | Перегляди 612
Bradavice sú bežným dermatologickým problémom. Tieto neestetické kožné útvary nielen kazia vzhľad, ale tiež signalizujú prítomnosť vírusu v tele človeka.

Bradavicami trpia najčastejšie deti od 9 do 16 rokov a dospelí nad 30 rokov. Existuje niekoľko účinných spôsobov odstránenia bradavíc: chirurgické aj nechirurgické.

Čo je bradavica a čo spôsobuje bradavice?

Bradavice sú benígne kožné výrastky, ktoré sa vyvíjajú pre prítomnosť rôznych typov ľudského papilomavírusu (HPV) v tele. Aktivácia HPV nastáva pod vplyvom faktorov, ako je hypotermia, zápal v tele a chaotický sexuálny život. Výrastky na tele vo forme bradavíc môžu mať rôznu štruktúru a objavujú sa na akejkoľvek časti pokožky.

Bradavice sú nákazlivé, ich patogén sa prenáša kontaktom s chorým človekom alebo prostredníctvom bežných kontaminovaných predmetov. Riziko nakazenia sa zvyšuje s porušením integrity pokožky (atopická dermatitída, rezné rany).

Príznaky bradavíc

Výskyt bradavíc na rukách a iných častiach tela je spravidla sprevádzaný množstvom symptómov. Príznaky bradavíc zahŕňajú:

 • zmiznutie vzoru kože na povrchu novotvaru,
 • nedostatok bolestivých pocitov v mieste výskytu bradavice,
 • viditeľnosť trombóznych kapilár pri vyšetrení dermatoskopom.

Aké typy bradavíc existujú?

V závislosti od tvaru a umiestnenia bradavíc, ako aj od typu vírusu HPV, ktorý ich vyvolal, existuje niekoľko typov týchto novotvarov. Medzi typy telových bradavíc patria:

 • jednoduché (obyčajné, vulgárne),
 • ploché (mladistvé),
 • palmárno-plantárne,
 • vláknité (visiace bradavice),
 • genitálne (špicaté, pohlavné),
 • senilné bradavice.

Jednoduché bradavice sú svetlé (sivé, žlté) alebo hnedé uzliny s priemerom 2 až 10 mm. Tento typ novotvarov sa najčastejšie vyskytuje u detí v školskom veku. Jednoduché bradavice sa vo väčšine prípadov objavujú na lakťoch, kolenách, prstoch a tvári.

Ploché bradavice na tele sú papuly ružovej, červenej alebo žltohnedej farby, ktorých povrch je plochý a hladký. Ploché bradavice sa najčastejšie tvoria na ústnej sliznici, zadnej časti rúk a pozdĺž okraja úst.

Palmar-plantárne bradavice sú pevné, okrúhle plaky a papuly, ktoré majú zrnitý povrch. Tieto novotvary sa objavujú na palmárnom povrchu rúk a na koži nôh. Tieto bradavice na nohách často spôsobujú nepohodlie pri státí a chôdzi.

Vláknité bradavice sú malé, jemné vlákna tenkej kože. Priemer bradavíc je spravidla 4 – 6 mm, ale môžu byť aj novotvary s priemerom do 1 cm. Vláknité bradavice sa najčastejšie vyskytujú na koži očných viečok, krku, podpazušia a pod prsníkom.

Genitálne bradavice sú papuly na pyskoch, penise, perianálnych a pararektálnych oblastiach. Tieto výrastky môžu spôsobiť rakovinu. Dôležite – genitálne bradavice sa vyvíjajú pomerne rýchlo a často sa spájajú do skupín niekoľkých novotvarov.

Senilné bradavice na tele (keratómy) sa vyskytujú u ľudí stredného a staršieho veku. V priebehu času sa keratómy zväčšujú a menia sa zo svetlých novotvarov na hnedé bradavice. Výskyt senilných bradavíc nie je spojený s HPV. Príčinami môžu byť genetické vlastnosti tela, výživa a poranenia kože.

Je možné sa nakaziť bradavicami zo žaby?

Existuje mýtus, že bradavicami sa človek môže nakaziť aj od žaby alebo ropuchy. V skutočnosti to však nezodpovedá realite. Pôvod mýtu je možné vysvetliť skutočnosťou, že koža obojživelníkov z žabej rodiny je pokrytá parotidmi (zhluky kožných žliaz), ktoré sú vizuálne podobné bradaviciam.

Aké sú rozdiely medzi bradavicami a papilómami?

Bradavice aj papilómy sa objavujú v dôsledku vplyvu ľudského papilomavírusu. Ale na rozdiel od papilómov, ktoré sú mäkkými kožnými výrastkami, majú bradavice pevnú štruktúru.

Charakteristickým znakom papilómov je prítomnosť „nohy“ či stopky (mierne zúženie v mieste kontaktu s povrchom pokožky). Bradavice nemajú „nohy“. Papilómy sa najčastejšie objavujú na chrbte, krku, v podpazuší a na genitáliách a bradavice – na kolenách, lakťoch, falangách prstov a koži tváre.

Často je ťažké odlíšiť bradavicu od papilómu. Diagnostikovať kožný novotvar môže iba lekár, ktorý pacienta vyšetrí, diagnostikuje a predpíše liečbu.

Čo sa stane, ak si poraníte alebo odtrhnete bradavicu?

Ak je bradavica zranená, môže bolieť, krvácať a zväčšovať sa. Ak bradavicu vážne poraníte alebo odtrhnete, môže to viesť k jej degenerácii do malígneho novotvaru.

Bradavice môžu po zranení sčervenať alebo sčernieť. Ale v niektorých prípadoch sa červené bradavice na tele môžu vyskytnúť v dôsledku porúch  fungovania malých ciev, ktoré vedú k ich prepleteniu. Čierne bradavice na tele sa často objavujú v starobe a keď sú v cievach krvné zrazeniny. Ak sa čierna bradavica vyskytne v mladom veku, predstavuje riziko vzniku chorôb kardiovaskulárneho systému (ktoré sú spôsobené vytvorenými krvnými zrazeninami).

Ako sa zbaviť bradavíc?

Liečba bradavíc zahŕňa odstránenie novotvarov a liečebnú terapiu zameranú na boj proti ľudskému papilomavírusu, ako aj na zvýšenie imunity. Bradavice môžete odstrániť metódami ako napríklad:

 • rádiofrekvenčná chirurgia (pomocou prístroja Surgitron),
 • kryodeštrukcia (odstránenie bradavíc v dôsledku pôsobenia tekutého dusíka),
 • chemické pôsobenie (kauterizácia bradavíc špeciálnymi zlúčeninami),
 • elektrokoagulácia (odstránenie pod vplyvom vysokofrekvenčného prúdu).

Liečba bradavíc ľudovými prostriedkami je tiež bežná. Novotvary sa odporúčajú denne natierať infúziou celandínu, ktorú je možné zakúpiť v lekárňach. Ricínový olej má tiež terapeutický účinok, jedna kvapka sa má aplikovať na bradavicu dvakrát denne. Cesnak tiež pomôže odstrániť bradavicu (novotvary by sa mali potierať každý deň, kým úplne nezmiznú).

Bradavíc je možné sa zbaviť pomocou komplexnej terapie, ktorú môže predpísať iba dermatológ. Samoliečba môže viesť k traumatizácii bradavice a vzniku komplikácií.

Hodnotenie článku:
0 s 5 na základ 0 hodnotenie