Bradavicami trpia najčastejšie deti od 9 do 16 rokov a dospelí nad 30 rokov. Existuje niekoľko účinných spôsobov odstránenia bradavíc: chirurgické aj nechirurgické.
Čo je bradavica a čo spôsobuje bradavice?
Bradavice sú benígne kožné výrastky, ktoré sa vyvíjajú v dôsledku prítomnosti rôznych typov ľudského papilomavírusu (HPV) v tele. Aktivácia HPV nastáva pod vplyvom faktorov, ako je hypotermia, zápal v tele a chaotický sexuálny život. Výrastky na tele vo forme bradavíc môžu mať rôznu štruktúru a objavujú sa na akejkoľvek časti pokožky.
Príčiny vzniku bradavíc
Bradavice sú nákazlivé, ich patogén sa prenáša kontaktom s chorým človekom alebo prostredníctvom bežných kontaminovaných predmetov. Riziko nakazenia sa zvyšuje s porušením integrity pokožky (atopická dermatitída, rezné rany).
Príznaky bradavíc
Máte otázky ohľadom práce oddelenia dermatológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Výskyt bradavíc na rukách a iných častiach tela je spravidla sprevádzaný množstvom symptómov. Príznaky bradavíc zahŕňajú:
- zmiznutie vzoru kože na povrchu novotvaru,
- nedostatok bolestivých pocitov v mieste výskytu bradavice,
- viditeľnosť trombóznych kapilár pri vyšetrení dermatoskopom.
Aké typy bradavíc existujú?
V závislosti od tvaru a umiestnenia bradavíc, ako aj od typu vírusu HPV, ktorý ich vyvolal, existuje niekoľko typov týchto novotvarov. Medzi typy telových bradavíc patria:
- jednoduché (obyčajné, vulgárne),
- ploché (mladistvé),
- palmárno-plantárne,
- vláknité (visiace bradavice),
- genitálne (špicaté, pohlavné),
- senilné bradavice.
Jednoduché bradavice sú svetlé (sivé, žlté) alebo hnedé uzliny s priemerom 2 až 10 mm. Tento typ novotvarov sa najčastejšie vyskytuje u detí v školskom veku. Jednoduché bradavice sa vo väčšine prípadov objavujú na lakťoch a na kolenách, na prstoch a na tvári.
Ploché bradavice na tele sú papuly ružovej, červenej alebo žltohnedej farby, ktorých povrch je plochý a hladký. Ploché bradavice sa najčastejšie tvoria na ústnej sliznici, na zadnej časti rúk a pozdĺž okraja úst.
Palmar-plantárne bradavice sú pevné, okrúhle plaky a papuly, ktoré majú zrnitý povrch. Tieto novotvary sa objavujú na palmárnom povrchu rúk a na koži nôh. Tieto bradavice na nohách často spôsobujú nepohodlie pri státí a chôdzi.
Vláknité bradavice sú malé, jemné vlákna tenkej kože. Priemer bradavíc je spravidla 4 – 6 mm, ale môžu byť aj novotvary s priemerom do 1 cm. Vláknité bradavice sa najčastejšie vyskytujú na koži očných viečok, krku, podpazušia a pod prsníkom.
Genitálne bradavice sú papuly na pyskoch, na penise, v perianálnych a v pararektálnych oblastiach. Tieto výrastky môžu spôsobiť rakovinu. Dôležite – genitálne bradavice sa vyvíjajú pomerne rýchlo a často sa spájajú do skupín niekoľkých novotvarov.
Senilné bradavice na tele (keratómy) sa vyskytujú u ľudí stredného a staršieho veku. V priebehu času sa keratómy zväčšujú a menia sa zo svetlých novotvarov na hnedé bradavice. Výskyt senilných bradavíc nie je spojený s HPV. Príčinami môžu byť genetické vlastnosti tela, výživa a poranenia kože.
Je možné sa nakaziť bradavicami od žaby?
Existuje mýtus, že bradavicami sa človek môže nakaziť aj od žaby alebo od ropuchy. V skutočnosti to však nezodpovedá realite. Pôvod mýtu je možné vysvetliť skutočnosťou, že koža žiab je pokrytá parotidmi (zhluky kožných žliaz), ktoré sú vizuálne podobné bradaviciam.
Aké sú rozdiely medzi bradavicami a papilómami?
Bradavice aj papilómy sa objavujú v dôsledku vplyvu ľudského papilomavírusu. Ale na rozdiel od papilómov, ktoré sú mäkkými kožnými výrastkami, majú bradavice pevnú štruktúru.
Charakteristickým znakom papilómov je prítomnosť „nohy“ či stopky (mierne zúženie v mieste kontaktu s povrchom pokožky). Bradavice nemajú „nohy“. Papilómy sa najčastejšie objavujú na chrbte, na krku, v podpazuší a na genitáliách a bradavice – na kolenách, lakťoch, na falangách prstov a na pokožke tváre.
Často je ťažké odlíšiť bradavicu od papilómu. Diagnostikovať kožný novotvar môže iba lekár, ktorý pacienta vyšetrí, vykoná diagnostiku a predpíše liečbu.
Čo sa stane, ak si poraníte alebo odtrhnete bradavicu?
Ak je bradavica poranená, môže bolieť, krvácať a zväčšovať sa. Ak bradavicu vážne poraníte alebo odtrhnete, môže to viesť k jej degenerácii do malígneho novotvaru.
Bradavice môžu po poranení sčervenať alebo sčernieť. Ale v niektorých prípadoch sa červené bradavice na tele môžu vyskytnúť v dôsledku porúch fungovania malých ciev, ktoré vedú k ich prepleteniu. Čierne bradavice na tele sa často objavujú v starobe alebo keď sú v cievach krvné zrazeniny. Ak sa čierna bradavica vyskytne v mladom veku, predstavuje riziko vzniku chorôb kardiovaskulárneho systému (ktoré sú spôsobené vytvorenými krvnými zrazeninami).
Ako sa zbaviť bradavíc?
Liečba bradavíc spočíva v odstrání novotvarov a v liečebnej terapii zameranej na boj proti ľudskému papilomavírusu, ako aj na zvýšenie imunity. Bradavice môžete odstrániť týmito metódami:
- rádiofrekvenčná chirurgia (pomocou prístroja Surgitron),
- kryodeštrukcia (odstránenie bradavíc tekutým dusíkom),
- chemické pôsobenie (kauterizácia bradavíc špeciálnymi chemickými roztokmi),
- elektrokoagulácia (odstránenie bradavíc vysokofrekvenčným prúdom).
Liečba bradavíc ľudovými prostriedkami je tiež bežná. Novotvary sa odporúčajú denne natierať extraktom z celandína, ktorú je možné zakúpiť v lekárňach. Ricínový olej má tiež terapeutický účinok, jedna kvapka sa má aplikovať na bradavicu dvakrát denne. Cesnak tiež pomôže odstrániť bradavicu (novotvary by sa mali potierať každý deň, kým úplne nezmiznú).
Zbaviť sa bradavíc je možné pomocou komplexnej terapie, ktorú môže predpísať iba dermatológ. Samoliečba môže viesť k traumatizácii bradavice a k vzniku komplikácií.