Vírus sa môže prenášať poranením, trhlinami, reznými ranami, pohlavným stykom a z matky na dieťa. Keď sa infekcia dostane do tela, šíri sa kožou a sliznicou, čo vyvoláva vznik výrastkov – papilómov, genitálnych kondylómov a bradavíc.
Aké sú typy genitálnych kondylómov, papilómov a bradavíc?
Bradavice sú výrastky na koži alebo sliznici, majú tvar hrášku a hrubý povrch, môžu sa vyskytnúť na ktorejkoľvek časti tela (najčastejšie sa objavujú na rukách, na tvári a na nohách). Papilómy sú výrastky „na stopke“, ktoré sa objavujú v záhyboch kože, kde sa zadržiava vlhkosť (kolená, lakte, krk). Kondylómy sú bradavice, ktoré sa vyskytujú v oblasti genitálií (pohlavné orgány, konečník). Bradavice môžu zmiznúť (vyschnúť) a znova sa objaviť, na rozdiel od papilómov, ktoré sami nezmiznú.
Podľa klinického vzhľadu a lokalizácie sa rozlišujú nasledujúce typy bradavíc:
- obyčajné bradavice;
- nitkovité bradavice;
- ploché bradavice;
- palmárne a plantárne bradavice;
- mozaikové bradavice;
- anogenitálne bradavice (kondylómy).
Prečo sa objavujú análne kondylómy, papilómy a bradavice?
Máte otázky ohľadom práce oddelenia proktológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Análne papilómy (genitálne kondylómy) sú výrastky vo forme bradavíc vo vnútri a v okolí konečníka. Análne papilómy sú spôsobené ľudským papilomavírusom (HPV). HPV je pohlavne prenosná infekcia (STI), ktorá sa prenáša priamym kontaktom so sliznicou alebo s pokožkou infikovanej osoby HPV.
Infekcia môže byť dlho v latentnej fáze. Vírus sa aktivuje hlavne pri oslabenej imunite. Análne bradavice sa objavujú ako malé výrastky a vo väčšine prípadov nespôsobujú bolesť ani nepríjemné pocity. Je množstvo príčin, ktoré vyvolávajú šírenie a rast análnych bradavíc na rôznych miestach pohlavných orgánov:
- chaotický sexuálny život (nechránený pohlavný styk, skorý začiatok sexuálneho života);
- nadmerná konzumácia alkoholu, fajčenie;
- dlhodobá liečba antibiotikami;
- chronické ochorenia gastrointestinálneho traktu a urogenitálneho systému.
Symptómy análnych kondylómov, papilómov a bradavíc
Análne kondylómy sú zvyčajne bezbolestné a začínajú sa vyvíjať ako malé hrbolčeky, ktoré sú ťažko viditeľné. Niekedy sú análne kondylómy sprevádzané nasledujúcimi príznakmi:
- svrbenie v konečníku;
- pocit opuchu v análnom kanáli;
- sekrécia hlienu z análneho kanála;
- bolesť pri defekácii;
- pocit pálenia a nepohodlie v análnej oblasti;
- krv v konečníku.
Diagnostikovať genitálne kondylómy je možné vizuálnym vyšetrením u proktológa. Proktológ pomocou anoskopu vyšetrí kožu okolo konečníka i análny kanál.
Metódy liečby genitálnych kondylómov
Vzhľadom na to, že kondylómy majú schopnosť rýchlo rásť, je nutné ich odstráňovať. Okrem toho kondylóm môže prerásť do malígneho nádoru. Spôsoby liečby genitálnych kondylómov:
- medikamentózna liečba genitálnych kondylómov;
- kryoterapia (zmrazenie genitálnych kondylómov tekutým dusíkom);
- elektrokauterizácia (odstránenie genitálnych kondylómov pomocou elektrokoagulátora, ktorý produkuje elektrický prúd na kauterizáciu);
- laserové odstránenie genitálnych kondylómov;
- rádiaofrekvenčná metóda odstránenia genitálnych kondylómov.
Liečba kondylómov lokálnymi liekmi je možná, ak sú kondylómy malé a nachádzajú sa iba na koži. V niektorých prípadoch (pri veľkých kondylómoch) je potrebná chirurgická excízia.
Kondylómy sa po odstránení môžu objaviť opakovane, pretože HPV je chronické infekčné ochorenie, ktoré sa nedá vyliečiť. Preto je dôležité dodržiavať preventívne opatrenia a absolvovať kontrolné vyšetrenia u proktológa, najmä prvé tri mesiace.
Genitálne bradavice sa často objavujú u žien počas tehotenstva, hoci predtým sa u nich nevyskytli žiadne príznaky HPV. K nadmernému rastu genitálnych kondylómov dochádza v dôsledku zmeny hormonálnej hladiny a imunitného systému. Genitálne kondylómy nepredstavujú pre ženu a nenarodené dieťa veľké riziko. Je však potrebné ich konzultovať s gynekológom. Odstránenie genitálnych kondylómov počas tehotenstva sa nevykonáva skôr ako v 28. týždni, pretože v tomto období sú už vyvinuté všetky orgánové systémy dieťaťa a nehrozia mu negatívne účinky liekov.
V klinike DoktorPRO Bratislave liečia genitálne kondylómy a iné typy papilómov. Miniinvazívne bezbolestné odstraňovanie bradavíc, papilómov, genitálnych kondylómov sa vykonáva v lokálnej anestézii. V prípade rozsiahlej kolónie výrastkov, býva zákrok realizovaný v priebehu niekoľkých návštev. Spolu s excíziou bradavíc, papilómov, genitálnych kondylómov sa vykonáva terapia zameraná na posilnenie imunity.
Prevencia vzniku genitálnych kondylómov, papilómov a bradavíc
Vzniku papilómov, genitálnych kondylómov a bradavíc je možné zabrániť dodržiavaním nasledujúcich preventívnych opatrení:
- podrobte sa testu aj so svojim sexuálnym partnerom na pohlavne prenosné choroby (ak máte viac ako jedného partnera, opakujte test každých šesť mesiacov);
- včasná liečba pohlavne prenosných chorôb;
- používanie antikoncepcie;
- očkovanie proti ľudskému papilomavírusu.
K prevencii genitálnych kondylómov patrí aj osobná hygiena a prevencia STD. Očkovanie proti HPV je tiež účinným preventívnym opatrením. Očkovanie sa odporúča na prevenciu HPV infekcií a ochorení súvisiacich s HPV, vrátane niektorých druhov rakoviny. Poradný výbor pre imunizačné postupy (ACIP) odporúča očkovanie proti HPV v puberte pred začiatkom sexuálneho života.