Čo je to endometritída?
Endometritída je zápal sliznice maternice (endometria). Za normálnych okolností endometrium pokrýva dutinu maternice zvnútra a je potrebné na implantáciu (uhniezdenie) oplodneného vajíčka. Endometrium sa obnovuje počas každého menštruačného cyklu. V priebehu mesiaca sa hrúbka sliznice zväčšuje pod vplyvom pohlavných hormónov, a ak nedôjde k oplodneniu, endometrium sa odlupuje a začína sa menštruácia.
Endometritída
Čo je chronická endometritída?
Máte otázky ohľadom práce oddelenia gynekológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Chronická endometritída je dlhodobý zápal endometria (sliznice maternice). Exacerbácie chronickej endometritídy sa môžu podobať akútnemu zápalovému procesu a sú sprevádzané prudkým zhoršením celkového stavu ženy, zvýšením telesnej teploty, výskytom silného výtoku a bolesťou v dolnej časti brucha.
Príčiny vzniku chronickej endometritídy
Vo väčšine prípadov je endometritída infekčná, často spôsobená baktériami. Chronickú endometritídu spôsobujú STD (pohlavne prenosné infekcie), akými sú kvapavka, chlamýdie a tuberkulóza. Pohlavne prenosné ochorenia sa prenášajú pri nechránenom pohlavnom styku (bez prezervatívu).
Vzniku chronickej endometritídy zvyčajne predchádza akútna endometritída. Medzi príčiny vzniku chronickej endometritídy patrí:
- akútna endometritída po prirodzenom pôrode;
- cisársky rez;
- spontánny potrat;
- terapeutické a diagnostické chirurgické zákroky na maternici (hysteroskopia, vákuová extrakcia, kyretáž);
- vnútromaternicové pomôcky;
- chemické popáleniny endometria počas vaginálneho výplachu.
Neinfekčná endometritída môže mať autoimunitný a postradiačný charakter. Chronický zápal sliznice maternice spôsobuje aj menopauza. Chronická autoimunitná endometritída vzniká v dôsledku porúch imunitného systému, kedy ochranné krvné bunky napádajú telu vlastné tkanivá.
Typy chronickej endometritídy
Endometritída spôsobená jednotlivými pôvodcami sexuálnych infekcií (gonokok, chlamýdie, tuberkulózny bacil) sa nazýva špecifická. Chronickú nešpecifickú endometritídu spôsobujú stafylokoky, streptokoky, vírusy, patogénne huby, ako aj neinfekčné agensy.
Ako sa prejavuje chronická endometritída?
Príznaky chronickej endometritídy môžu byť nevýrazné a nešpecifické. Medzi príznaky chronickej endometritídy patrí:
- ťahavá bolesť v podbrušku;
- výtok z pohlavných orgánov;
- poruchy menštruácie (slabá alebo silná menštruácia, krvácanie uprostred mesačného cyklu).
Exacerbáciu chronickej endometritídy môže sprevádzať zvýšenie telesnej teploty, výrazná slabosť a zvýšená bolesť v podbrušku. Akútny zápal v maternici sprevádza výskyt silného výtoku z pohlavných orgánov.
Diagnostika chronickej endometritídy
Diagnostika chronickej endometritídy začína gynekologickým vyšetrením. Lekár prehmatá brucho a vyšetrí pohlavné ústrojenstvo na gynekologickom kresle.
Po vyšetrení gynekológ predpíše ďalšie prístrojové a laboratórne vyšetrenia na spresnenie diagnózy a určenie príčiny ochorenia. Pri diagnostike chronickej endometritídy je potrebné absolvovať:
- klinické a biochemické vyšetrenie krvi;
- vyšetrenie moču;
- testy na pohlavne prenosné ochorenia;
- vaginálny výter na mikroflóru;
- ultrazvuk orgánov malej panvy;
- hysteroskopia (prístrojové vyšetrenie dutiny maternice pomocou prístroja s kamerou, ktorý sa zavádza cez pošvu);
- biopsiu sliznice maternice (odber malej vzorky tkaniva endometria na vyšetrenie pod mikroskopom);
- diagnostickú laparoskopiu (minimálne invazívny postup, ktorý umožňuje vyšetriť maternicu).
Chronická endometritída sa dá spoľahlivo určiť len pomocou biopsie endometria. Markerom chronickej endometritídy je prítomnosť plazmatických buniek v hrúbke maternicovej sliznice.
Ako sa lieči chronická endometritída?
Na liečbu chronickej endometritídy sa špecializuje gynekológ. Kauzálna liečba chronickej endometritídy (liečba jej príčiny) spočíva v užívaní antibakteriálnych liekov.
Antibakteriálne lieky na liečbu chronickej endometritídy môže predpísať len lekár (na lekársky predpis). Výber antimikrobiálneho lieku závisí od stanovenia citlivosti mikroflóry pohlavného traktu na antibakteriálne lieky (bakteriálny kultivačný test). Po liečbe chronickej endometritídy antibiotikami môže gynekológ predpísať vaginálne čapíky na obnovenie vaginálnej mikroflóry.
Pri liečbe chronickej endometritídy sa môže použiť fyzioterapia. Magnetoterapia pri chronickej endometritíde sa používa na zmiernenie dlhotrvajúcej bolesti v podbrušku. Elektroforéza sa pri liečbe chronickej endometritíde nepoužíva, pretože maternica sa nachádza príliš hlboko a elektrický prúd neprenikne do jej vnútornej slizničnej vrstvy.
Dá sa chronická endometritída úplne vyliečiť?
Správnou voľbou antibakteriálnych liekov sa dá chronická endometritída úplne vyliečiť. Trvalá remisia chronickej endometritídy znamená, že sa zastavil zápalový proces v maternicovej sliznici, po ktorom sa endometrium obnoví a je priaznivým prostredím pre uhniezdenie vajíčka.
Je možné otehotnieť pri chronickej endometritíde?
Pri chronickom zápale maternice je možné otehotnieť, ale pravdepodobnosť otehotnenia a jeho úspešného donosenia u žien s chronickou endometritídou je nižšia ako u zdravých žien. Chronická endometritída môže spôsobiť neplodnosť a potrat, pretože oplodnené vajíčko sa nevie uhniezdiť na poškodenej sliznici maternice.
Je možné donosiť plod pri chronickej endometritíde?
Priebeh tehotenstva po liečbe chronickej endometritídy závisí od účinnosti liečby. Pri stabilnej remisii po vyliečenom chronickom zápale v maternici môže tehotenstvo prebehnúť bez komplikácií.
Priebeh tehotenstva pri chronickej endometritíde môžu komplikovať abnormality prichytenia placenty (nízke umiestnenie placenty alebo vcestná placenta), ako aj zvýšené riziko krvácania z maternice. Ženy, ktoré chcú podstúpiť asistovanú reprodukciu, by mali byť liečené na chronickú endometritídu pred IVF (oplodnením in vitro), aby sa zvýšili šance na úspešnú implantáciu embrya.
Komplikácie chronickej endometritídy
Dôsledkom chronickej endometritídy môže byť neplodnosť a (chronický) potrat. Priebeh chronickej endometritídy môže byť skomplikovaný aj šírením infekcie na priľahlé panvové orgány (vaječníky, vajíčkovody, pošva), tvorbou infekčných abscesov v brušnej dutine a vznikom sepsy (systémovej infekcie celého organizmu), keď sa baktérie dostanú do krvi.
Prevencia chronickej endometritídy
Prevencia chronickej endometritídy spočíva v ochrane pred pohlavne prenosnými infekciami (používanie bariérovej antikoncepcie). Pred začiatkom nechráneného pohlavného života by si obaja partneri mali nechať urobiť výtery z pošvy a močovej trubice na pohlavne prenosné infekcie.
Na včasné odhalenie zápalových ochorení reprodukčných orgánov by mali všetky ženy absolvovať každoročné preventívne prehliadky u gynekológa. Po pôrode a chirurgických zákrokoch na panvových orgánoch je potrebné dodržiavať odporúčania gynekológa a jeden až dva mesiace sa zdržať vaginálneho styku, kúpania v otvorených a uzavretých vodných nádržiach a návštevy sauny. Erotické pomôcky a hygienické potreby, ktoré sa zavádzajú do pošvy (tampóny, menštruačné kalíšky) by mali byť čisté a mali by sa používať podľa návodu.