Prevencia hemoroidov a ochorení konečníka

Prevencia hemoroidov a ochorení konečníka
Čítať 2 minúty | Zverejnené: 21 April 2022 | Перегляди 9606
Neponáhľajte sa zavrieť túto stránku. Myslíte si, že tento článok nie je pre vás? Je to omyl. Možno, že dnes je pre vás slovo "hemoroidy" spojené výlučne s nejakou nepríjemnou prácou, ktorú sa vám nechce robiť, ale je možné, že niekedy v budúcností vy alebo vaši príbuzní budete počuť toto slovo na návšteve u lekára.

Možno radšej nie, samozrejme. Ale až vtedy naplno pocítite význam slova „hemoroidy“.

Voči vzniku hemoroidov nie je nikto imúnny. Preto je čas a miesto hovoriť o prevencii tejto choroby. 

Faktory, ovplyvňujúce výskyt hemoroidov, sú prítomné v živote každého z nás. Zlé návyky, nesprávne stravovanie (konzumácia vysoko kalorického jedla, obsahujúceho nasýtené tuky a v malom množstve výživnú celulózu), pitie alkoholu a jedenie príliš koreneného jedla, sedavý životný štýl a zamestnanie, alebo naopak, dlhodobá práca postojačky, veľké fyzické zaťaženie a celá „plejáda“ chronických ochorení, ktoré sú typické pre moderného človeka. A tento zoznam môže pokračovať donekonečna. 

Ako predsa predísť ochoreniam konečníka? 

Najdôležitejšou vecou prevencie je správna výživa. Pretože akékoľvek zmeny v procese vyprázdňovania čriev vyvolávajú zhoršenie ochorenia. Veľmi dôležité je stravovať sa pravidelne a v ten istý čas. Nekonzumujte veľa jedla, ktoré obsahuje živočíšne bielkoviny, a to ryby, mäso, vajcia. Taktiež sa musíte vzdať bieleho pečiva, koreneného, slaného jedla a nepiť alkohol. Užitočné je zvýšiť konzumáciu stravy obsahujúcej potrebné množstvo celulózy (potravinové otruby, zelenina, ražný chlieb) a piť aspoň 1,5 –  2 litre tekutín (voda, čaj, minerálna voda...). 

Mierne fyzické zaťaženie, napr. plávanie alebo gymnastika, budú úžitočné, a to najmä pre tých, ktorí trávia veľa času sedením pri počítači alebo šoférujú. 

Preventívne metódy zahŕňajú aj pravidelné preventívne vyšetrenia u proktológa. Moderné diagnostické zariadenie umožňuje identifikovať patologické ochorenia konečníka v začiatočnom štádiu, a tak predísť vzniku vážnych ochorení. 

Ale aj keď budete stopercentne dodržiavať všetky pravidlá prevencie pred hemoroidmi, nikto nemôže zaručiť, že sa neocitnete medzi tými, ktorí potrebujú pomoc proktológa. Preto každý z nás musí vedieť jednu dôležitú vec: v súčasnom svete sa hemoroidy liečia BEZ OPERÁCIE. 

V súčasnej dobe už môžu proktológovia ponúknuť pacientom, ktorí prišli včas, takzvané miniinvazívne metódy, ktoré môžu chorobu zastaviť bez bolesti a krvi, utrpenia v nemocnici a vysiľujúceho hladovania. Proktologické oddelenie kliniky DoktorPRO Bratislava sa špecializuje na bezoperačné odstránenie hemoroidov a análnych trhlín. Obrátili sme sa na proktológa kliniky a požiadali sme, aby nám podrobne porozprával o bezoperačných metódach používaných v klinike.

„Áno, v posledných desaťročiach došlo k veľkému pokroku v oblasti liečby proktologických ochorení, najmä pri liečbe hemoroidov a rektálnych trhlín. Moderné technológie nám umožňujú manipulovať v ambulantných podmienkach bezbolestne a čo je najdôležitejšie, umožňujú nám, lekárom, okamžite začať liečbu, doslova počas prvej návštevy. Je ťažké si predstaviť, koľkým komplikáciám sa mohlo predísť, ak by sa naši pacienti na nás obrátili v počiatočných štádiách ochorenia. Zanedbané formy hemoroidov komplikujú diagnostiku, robia proces liečby trvalým a vyžadujú si veľa peňazí. Žiadam vás, aby ste sa nepokúšali liečiť samoliečbou! Na začiatku akejkoľvek liečby musí byť správne určená diagnóza. Treba mať na pamäti, že príznaky proktologických ochorení sú si veľmi podobné. Pri „samoliečbe“ hemoroidov si môžete nevšimnúť rakovinu alebo melanóm konečníka.“ 

Takže, aké sú bezkrvné metódy liečby hemoroidov používané v sieti našich kliník po celom svete? Používame dve metódy: infračervená fotokoagulácia a ligácia hemoroidálneho uzla latexovými krúžkami. Sú to rýchle, bezbolestné a účinné metódy ambulantnej liečby hemoroidov. V zásade po takomto zákroku môžu pacienti okamžite začať pracovať a pokračovať v bežnom živote. 

Počas liečby sa používajú importované materiály a lieky, ktoré sú rovnaké v celej sieti kliník po celom svete. Pohodlný záznamový systém umožňuje v prípade potreby opätovnú konzultáciu lekára na telefóne, príjemný personál a žiadne dlhé rady. 

Chraňte si svoje zdravie! 

Hodnotenie článku:
5 s 5 na základe 1 hodnotenie
Prevencia hemoroidov a ochorení konečníka
Lekár oddelenia proktológie.

Položte otázku ohľadom chirurgovi-proktológovi
DoktorPRO

Ďalšie články k téme

Súvisiace články:

Komentáre