Čítať 8 minút

Prevencia hemoroidov

Prevencia hemoroidov
Zverejnené: 29 November 2022 | Перегляди 10211
1

Čo spôsobuje hemoroidy?

Hemoroidy sú proktologické ochorenie charakterizované vznikom kŕčových žíl v konečníku. Komplikácie hemoroidov môžu spôsobiť nekrózu hemoroidálneho uzla. Prevencia hemoroidov pomáha predchádzať ich zhoršeniu a vzniku komplikácií.

Príčiny vzniku hemoroidov

Príčiny vzniku hemoroidov

Hemoroidy vznikajú dôsledkom porúch trávenia a stagnácie v žilách konečníka. Faktory, ktoré vyvolávajú vznik hemoroidov sú:

 • neaktívny a sedavý spôsob života;
 • chronická zápcha;
 • častá hnačka;
 • nadmerné tlačenie počas defekácie;
 • podvýživa s nízkym obsahom vlákniny;
 • dlhodobé sedenie na toalete;
 • análny sex;
 • ťažká fyzická námaha;
 • tehotenstvo a pôrod.

Neskorá liečba análnych trhlín je taktiež rizikovým faktorom pre vznik hemoroidov. Análne trhliny spôsobujú zápal sliznice konečníka, čo môže viesť k zlému prekrveniu hemoroidov.

2

Prečo sa zhoršujú hemoroidy?

Exacerbácia hemoroidov je spôsobená poškodením a stenčením rektálnej sliznice. S pribúdajúcim vekom sa steny ciev v análnom kanáli stávajú menej pružnými, čo spôsobuje stázu krvi v rektálnych žilách. Častá zápcha pri hemoroidoch spôsobuje nadmerné roztiahnutie zvierača a zvyšuje vnútrobrušný tlak konečníka, čo vedie k zápalu hemoroidov. Hnačka taktiež spôsobuje podráždenie črevných stien a môže vyvolať hemoroidy.

Nadmerné cvičenie môže zvýšiť vnútrobrušný tlak a spôsobiť zhoršenie v podobe prolapsovaného hemoroidu. Nadmerné užívanie alkoholu môže spôsobiť krvácanie hemoroidov, pretože alkohol rozširuje cievy v čreve.

3

Prevencia hemoroidov pri sedavom zamestnaní

Sedavý spôsob života a sedavé zamestnanie zhoršujú krvný obeh v dolnej časti tela. Žilová krv stagnuje v panve a konečníku, čo spôsobuje zväčšenie kavernózneho tkaniva v konečníku. Prevencia hemoroidov pri sedavom zamestnaní zahŕňa cvičenie, ktoré zabraňuje stagnácii krvi. Každú hodinu je potrebné vstať spoza pracovného stola a urobiť si päť až desať minútovú prestávku. Je tiež potrebné zdravo sa stravovať a zahrnúť do jedálnička potraviny bohaté na vlákninu, aby sa zlepšila peristaltika čriev.

Prevencia hemoroidov u vodičov zahŕňa prestávky po troch hodinách sedenia za volantom. Ak nie je možné zastaviť a zdvihnúť sa počas jazdy, odporúča sa vykonávať cviky na prevenciu hemoroidov (sťahovanie a rozťahovanie svalov perinea). Pri dlhom sedení sa používa aj vankúš proti hemoroidom s otvorom uprostred, aby sa oblasť konečníka nedotýkala sedadla.

4

Prevencia hemoroidov počas tehotenstva a po pôrode

Počas tehotenstva zväčšená maternica vyvíja tlak na panvové dno a vedie k žilovej stáze v konečníku. Prevencia hemoroidov počas tehotenstva zahŕňa:

 • normalizáciu trávenia;
 • rýchle vyprázdňovanie čriev;
 • príjem dostatočného množstva tekutín (približne dva litre vody denne);
 • nosenie pohodlnej spodnej bielizne z prírodného materiálu.

Počas pôrodu sa svaly konečníka napínajú, čo môže spôsobiť zhoršenie hemoroidov. Prevencia hemoroidov po pôrode zahŕňa zdravú stravu (konzumáciu potravín bohatých na vitamíny a minerály), miernu fyzickú aktivitu, vyhýbanie sa tlaku pri vyprázdňovaní a pravidelnú osobnú hygienu.

5

Cviky na prevenciu hemoroidov

Cviky na prevenciu hemoroidov pomáhajú posilňovať svaly zadku, brucha a dolných končatín. Cvičenia na prevenciu hemoroidov urýchľujú prekrvenie panvy a zabraňujú stagnácii žilovej krvi v konečníku. Cvičenia na profylaxiu hemoroidov vykonávame nasledovne:

 • v stoji s prekríženými nohami napnite svaly zadku a konečníka a udržujte ich v napätí aspoň desať sekúnd. 
 • v ľahu na chrbte zdvihnite postupne obe nohy;
 • v ľahu na chrbte rozkročte rovné nohy a potom ich spojte a prekrížte (nožnicové cvičenie);
 • sedieť na pevnej stoličke, narovnať chrbát a rytmicky napínať svaly zvierača;
 • v ľahu na chrbte pokrčte kolená a oprite sa o päty, potom pomaly zdvihnite panvu, podržte ju a položte na podlahu (cvičenie gluteálny most);
 • v ľahu na chrbte zdvihnite nohy a vykonajte cvičenie, ktoré imituje jazdu na bicykli;
 • v polohe na chrbte si nohy pevne pritlačte k bruchu;
 • v polohe na kolenách zdvíhajte striedavo pravú a ľavú nohu.

Každé cvičenie by sa malo vykonávať 10-15krát, dva alebo trikrát denne. Na prevenciu vnútorných a vonkajších hemoroidov sú vhodné prechádzky, plávanie a masáž prostaty. Cvičeniu sa treba vyhnúť, ak sú hemoroidy zapálené, pretože môže dôjsť ku komplikáciám v podobe vypadnutia hemoroidálneho uzla.

6

Medikamentózna prevencia hemoroidov

Medikamentózna prevencia hemoroidov zahŕňa užívanie liekov, ktoré zlepšujú žilový tonus a zvyšujú prietok krvi. Prevencia zhoršenia hemoroidov môže zahŕňať používanie mastí, rektálnych čapíkov a tabliet, ktoré zabraňujú žilovej stáze v konečníku a vzniku zápalu. Proktológ by mal po vyšetrení predpísať čapíky a masti na prevenciu hemoroidov. 

Na prevenciu hemoroidov u mužov a žien sa používajú lokálne prípravky, ktoré obsahujú heparín a zvyšujú tonus žíl v konečníku. Prípravky obsahujúce heparín zlepšujú krvný obeh a podporujú lymfatickú drenáž.

7

Životný štýl na prevenciu hemoroidov

Prevencia hemoroidov a prostatitídy zahŕňa zdravý životný štýl. Je potrebné upraviť stravu, konzumovať potraviny bohaté na vitamíny a minerály a dodržiavať pitný režim. Ďalej je potrebné sa vyhýbať sedavému spôsobu života, vykonávať fyzické cvičenia a vyhýbať sa ťažkej fyzickej práci.

Prevencia hemoroidov v ranom štádiu zahŕňa preventívne cvičenia na posilnenie svalov zadku a análneho zvierača, prechádzky a miernu fyzickú aktivitu. Je potrebné dodržiavať správnu osobnú hygienu, nosiť pohodlnú spodnú bielizeň a vyhýbať sa noseniu tesného oblečenia. Taktiež je potrebné vzdať sa nezdravých návykov, pretože prispievajú k zhoršovaniu hemoroidov. Konzumácia alkoholických nápojov a tabakových výrobkov môže viesť k žilovej stáze v konečníku a vzniku chronických hemoroidov.

8

Diéta pri hemoroidoch

Diéta pri hemoroidoch zahŕňa vylúčenie takých potravín z jedálnička, ktoré dráždia sliznicu čreva. Ďalej je potrebné vylúčiť z jedálnička pikantné, údené, vyprážané jedlá, pečivo, droždie a potraviny s vysokým obsahom soli. Počas hemoroidov môžete konzumovať:

 • čerstvú a varenú zeleninu;
 • mliečne výrobky;
 • rastlinné oleje;
 • otruby a obilniny;
 • ovocie;
 • chudé mäso a ryby.

Vyhnite sa sýteným a sladkým nápojom a káve. Jedlo by sa malo konzumovať v malých dávkach štyrikrát až päťkrát denne. Proktológovia odporúčajú piť aspoň dva litre vody denne, aby sa stolica zmäkčila a ľahšie vylúčila.

9

Hygiena pri hemoroidoch

Liečba a prevencia hemoroidov doma zahŕňa správnu hygienu. Po vyprázdnení sa odporúča vyčistiť konečník mäkkým papierom alebo vlhkou handričkou, aby sa netraumatizovala zapálená sliznica. Odporúča sa používať aj bidet na preplachovanie perinea teplou vodou. Bielizeň je potrebné prať pracím prostriedkom, ktorý neobsahuje agresívne látky.

Pri hemoroidoch sú vhodné aj teplé kúpele. Vo vani zaujmite polohu v sede, zdvihnite kolená a pritlačte si ich k bruchu. Taktiež je potrebné nosiť pohodlnú spodnú bielizeň z prírodných tkanín (bavlna a hodváb).

10

Čo nie je vhodné robiť pri hemoroidoch?

Pri zhoršení hemoroidov je potrebné upraviť životný štýl a vyhnúť sa faktorom, ktoré spôsobujú zápal žíl v konečníku. Pri hemoroidoch nie je vhodné:

 • vykonávať ťažkú fyzickú prácu;
 • zdvíhať ťažké váhy;
 • bicyklovať a jazdiť na koni;
 • sedieť na studenom povrchu;
 • nosiť priliehavú spodnú bielizeň a nohavice;
 • navštevovať kúpele a sauny;
 • piť alkohol a kofeín.

Taktiež nie je vhodné podstupovať samoliečbu alebo používať ľudové prostriedky na liečbu hemoroidov. Pri zápale žíl konečníka je potrebné sa objednať na vyšetrenie k proktológovi.

11

Ako chodiť na toaletu pri hemoroidoch?

Pri hemoroidoch neignorujte nutkanie na vyprázdnenie a choďte na toaletu včas. Je taktiež potrebné vyhýbať sa tlačeniu počas defekácie a nenamáhať tak oblasť konečníka. Proktológovia neodporúčajú sedieť na toalete príliš dlho, aby sa nezvýšil tlak na žily v konečníku.

Po vyprázdnení je potrebné konečník očistiť od zvyškov stolice teplou vodou. Ak nie je možné sa osprchovať, mali by ste použiť vlhčené hygienické obrúsky.

12

Ako vyliečiť hemoroidy?

Proktológ sa špecializuje na liečbu a prevenciu hemoroidov. Pri prvom stretnutí vás proktológ vyšetrí, odoberie anamnézu a predpíše ďalšie vyšetrovacie metódy. Diagnostika hemoroidov zahŕňa manuálne vyšetrenie a prístrojové vyšetrovacie metódy (anoskopiu a rektoskopiu). 

Na základe výsledkov vyšetrenia proktológ predpíše liečbu. Na odstránenie hemoroidov sa používajú minimálne invazívne metódy liečby (laserová vaporizácia, podviazanie hemoroidu latexovým krúžkom, infračervená koagulácia). Lekár môže predpísať flebotropné a protizápalové lieky.

Chronické hemoroidy si vyžadujú vyšetrenie u proktológa aspoň raz ročne. V prípade zhoršenia hemoroidov je možné sa objednať na konzultáciu s proktológom online. Konzultácia online je vhodná, ak potrebujete urgentne odpovedať na otázku týkajúcu sa liečby hemoroidov alebo ak nemáte možnosť navštíviť lekára osobne. Recenzie o proktológoch si môžete prečítať na webovej stránke nášho medicínskeho centra.

Hodnotenie článku:
5 s 5 na základe 1 hodnotenie
Prevencia hemoroidov
Lekár oddelenia proktológie.
Prevencia hemoroidov
words.article-verified: MUDr. Tibor Molnár
Lekár chirurg proktológ.

Ďalšie články k téme

Súvisiace články:

Komentáre

Nadežda pred 2 mesiacmi
Dobrý deň, vedeli by ste mi povedať, či sa Detralex môže používať na prevenciu hemoroidov?
Odpovedať
Dobrý deň. Detralex sa používa na liečbu a na zníženie rizika vzniku hemoroidov. Detralex zvyšuje tonus ciev a odstraňuje žilovú stázu, čo pomáha normalizovať krvný obeh a predchádzať tak vzniku hemoroidov. Liek sa môže používať len po konzultácii s lekárom.
Jaroslav pred 2 mesiacmi
Dobrý deň, vedeli by ste mi poradiť, ktorú voľnopredajná masť na hemoroidy je vhodné používať v ranom štádiu hemoroidov?
Odpovedať
Dobrý deň, v počiatočných štádiách hemoroidov môžete použiť masť Levomekol. Masť zmierňuje zápal sliznice konečníka, odstraňuje bolesť a svrbenie. Výsledkom je regenerácia análnej traumy a obnova sliznice. Prípravok sa môže používať len po vyšetrení proktológom.
Eva pred 2 mesiacmi
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať či pomáha heparínová masť pri hemoroidoch?
Odpovedať
Dobrý deň. Heparínová masť sa používa na liečbu a prevenciu hemoroidov. Heparín má protizápalové a analgetické účinky, zlepšuje prekrvenie konečníka. Tento produkt sa môže používať po predpísaní proktológom.
Katarzyna pred 2 mesiacmi
Vedeli by ste mi povedať, ako správne ležať pri hemoroidoch?
Odpovedať
Výber polohy na spanie a odpočinok pri hemoroidoch závisí od ich štádia a bolestivých pocitov. Najvhodnejšia poloha je v ľahu na boku, kedy sú svaly uvoľnené a na zapálené miesta nie je vyvíjaný tlak. Spanie na chrbte môže spôsobiť nepríjemné pocity, ak sa análna oblasť dostane do kontaktu s povrchom postele.
Vratislav pred 2 mesiacmi
Dobrý deň, aká je najúčinnejšia liečba hemoroidov?
Odpovedať
Dobrý deň, výber lieku na hemoroidy závisí od ich štádia, formy a príznakov. Nemali by ste sa liečiť sami alebo užívať lieky bez lekárskeho predpisu. Najúčinnejší liek na hemoroidy môže vybrať len proktológ po vyšetrení.
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.