Čo je análna trhlina a ako ju liečiť?

Čo je análna trhlina a ako ju liečiť?
Čítať 5 minút | Zverejnené: 17 November 2022 | Перегляди 4889
Análna trhlina (fisúra) je poranenie sliznice konečníka v oblasti zvierača konečníka. Análne trhliny môžu viesť ku komplikáciám v podobe rektálnej fistuly a je potrebné ich liečiť.

Čo je to análna trhlina?

Análne trhliny (trhliny konečníka) sú proktologické patologické stavy charakterizované vznikom trhliny, rany alebo vredu v oblasti konečník. Análne trhliny sa vyskytujú u pacientov rôznych vekových kategórií a často aj u dojčiat.

Čo je análna trhlina?

Čo je análna trhlina?

Rozlišujeme tieto typy análnych trhlín:

 • akútne ― ochorenie trvá jeden až štyri týždne;
 • chronické ― ochorenie má dlhý priebeh (viac ako tri mesiace). Vyznačuje sa striedaním fáz exacerbácie a remisie. 

Chronické análne trhliny vznikajú v dôsledku neliečených akútnych stavov a problémov so stolicou. V prípade výskytu akéhokoľvek typu trhliny je potrebné objednať sa na vyšetrenie k proktológovi.

Príznaky análnej trhliny

Análna trhlina je rana v konečníku s veľkosťou do dvoch centimetrov. Príznaky análnej trhliny sú:

 • bolesť počas defekácie;
 • krv v stolici;
 • bolesť po defekácii;
 • kŕč zvierača konečníka;
 • svrbenie konečníka.

Bolesť pri análnych trhlinách môže mať rôznu intenzitu a zvyšuje sa pri defekácii. Bolesť v oblasti konečníka pri dlhom sedení je taktiež znakom výskytu análnych trhlín. Análne trhliny možno odlíšiť od hemoroidov podľa typu krvácania: hemoroidy sa vyznačujú silným krvácaním, zatiaľ čo análne trhliny sa vyznačujú prítomnosťou malého množstva krvi v stolici alebo krvácanie absentuje úplne.

Príčiny vzniku análnych trhlín

Análne trhliny môžu vzniknúť v dôsledku prítomnosti abnormalít konečníka a poranení zvierača. Proktológovia rozlišujú nasledujúce príčiny vzniku análnych trhlín:

 • zápcha a silné tlačenie počas vyprázdňovania;
 • chronická hnačka;
 • poranenia pri análnom sexe;
 • trhliny počas pôrodu;
 • črevné ochorenia (Crohnova choroba, rakovina konečníka).

Riziko vzniku análnych trhlín sa zvyšuje pri tuberkulóze, syfilise a HIV. Análne trhliny môže spôsobiť aj nesprávna strava, pikantné jedlá a nadmerná konzumácia alkoholu.

Análna trhlina u detí

Análna trhlina u detí je spôsobená gastrointestinálnou poruchou. Abnormality rektálnej sliznice sa zriedkavo vyskytujú u detí mladších ako tri až päť rokov. Análne trhliny u dojčiat môžu byť spôsobené vrodenými abnormalitami konečníka.

Príznaky análnej trhliny u detí sú bolesť v oblasti konečníka a krvácanie počas defekácie. Liečba análnych trhlín u detí je konzervatívna a pozostáva z upravenia pitného a stravovacieho režimu. Análne trhliny u detí lieči detský proktológ alebo chirurg.

Ako sa lieči análna trhlina?

Na prvom vyšetrení si proktológ vypočuje vaše ťažkosti, oboznámi sa s vašou anamnézou a predpíše ďalšie vyšetrenia. Diagnostika análnych trhlín zahŕňa rektálnu palpáciu, rektoskopiu a anoskopiu (vyšetrenie endoskopom). Na základe výsledkov vyšetrenia vám proktológ predpíše konzervatívnu alebo chirurgickú liečbu análnej trhliny.

Análnu trhlinu je možné liečiť konzervatívnymi metódami: upravenie stravy, užívaním liekov proti bolesti a protizápalových liekov. Proktológ môže taktiež predpísať masti, krémy a rektálne čapíky na bolesť análnej trhliny a urýchlenie jej hojenia.

V chronických prípadoch, kedy sa análna trhlina nezacelí ani po troch mesiacoch, je na jej odstránenie indikovaná operácia. Análnu trhlinu možno odstrániť neinvazívnymi metódami (laserom a rádiofrekvenciou).

Laserová vaporizácia análnych trhlín

Laserová vaporizácia análnych trhlín zahŕňa lokálne použitie laserových lúčov na postihnuté tkanivo. Laserové odstránenie análnych trhlín sa vykonáva v lokálnej anestéze a trvá približne 15-20 minút. Odstránenie análnych trhlín je bezbolestné a bez prítomnosti krvácania. Pacient môže ísť hneď po operácii domov.

Rekonvalescencia po laserovom odstránení análnej trhliny trvá niekoľko týždňov a po ošetrení nevznikajú žiadne jazvy a rany. Laserové odstránenie análnych trhlín je najšetrnejší postup, ktorý pôsobí len na postihnuté tkanivo a netraumatizuje susedné oblasti sliznice konečníka. Medzi kontraindikácie laserovej vaporizácie patrí infekčný a hnisavý zápal v oblasti konečníka. 

Liečba análnej trhliny pomocou rádiových vĺn

Trhlinu v konečníku je možné rýchlo vyliečiť a odstrániť pomocou rádiových vĺn. Liečba análnych trhlín rádiovými vlnami je neinvazívna technika. Výhodou liečby rádiovými vlnami je, že análna trhlina sa po operácii rýchlo zahojí a postihnuté miesto nie je bolestivé.

Análna trhlina sa v lokálnej anestéze rozreže pomocou špeciálneho zariadenia Surgitron. Na oblasť konečníka sa aplikuje lúč vysokofrekvenčných rádiových vĺn, ktorý odparí postihnuté bunky. Po odstránení trhliny nevznikajú žiadne komplikácie a nehrozí žiadne riziko infekcie alebo zápalu. Análna trhlina sa zahojí do niekoľkých týždňov po operácii.

Prevencia análnych trhlín

Prevencia análnych trhlín zahŕňa dodržiavanie správnej stravy a pitného režimu zameraného na prevenciu zápchy. Odporúča sa taktiež vykonávať miernu fyzickú aktivitu, vyhýbať sa sedavému spôsobu života a udržiavať čistý konečník. Ak trpíte chronickými ochoreniami konečníka mali by ste sa aspoň raz ročne nechať vyšetriť proktológom.

Strava pri análnej trhline

Strava pri análnej trhline je zameraná na normalizáciu funkcie čriev. Z jedálnička je potrebné vylúčiť potraviny, ktoré spôsobujú kvasenie, nadmernú plynatosť a podráždenie sliznice konečníka. Pri análnej trhline je potrebné sa vyhnúť konzumácií týchto potravín:

 • strukoviny;
 • pekárenské výrobky;
 • konzervované potraviny;
 • sladkosti;
 • káva;
 • alkohol.

Je potrebné sa vyhýbať aj pikantným, údeným a slaným jedlám. Strava pri análnej trhline by mala obsahovať potraviny bohaté na vlákninu, pretože zlepšuje peristaltiku čriev. Odporúča sa konzumovať kaše, chudé mäso, mliečne výrobky, rastlinné oleje, piť aspoň dva litre vody denne a vyhýbať sa sladkým sýteným nápojom.

Časté otázky

1. Ako dlho trvá hojenie análnej trhliny po operácii?

Po odstránení rektálnej trhliny pomocou minimálne invazívnych techník sa rana zahojí do dvoch až troch týždňov. Po chirurgickom odstránení trhliny skalpelom trvá rekonvalescencia približne mesiac. Najrýchlejšia obnova tkaniva nastáva pri metódach liečby análnych trhlín laserom a rádiovými vlnami.

2. Ako odlíšiť análnu trhlinu od hemoroidov?

Análna trhlina je porušenie celistvosti sliznice konečníka, zatiaľ čo hemoroidy sú abnormálne zväčšené hemoroidálne uzliny. Hemoroidy sú symptomaticky charakterizované silným krvavým výtokom a vypadávaním hemoroidálnych uzlín. Hemoroidy nie sú zapálené a pri análnych trhlinách sa v stolici vyskytuje malé množstvo krvi.

3. Prečo sa análna trhlina nehojí?

Akútna análna trhlina môže prejsť do chronického štádia, v ktorom sa dlho nehojí. Análna trhlina sa nezaceľuje v prípade neliečenej trhliny, nesprávnej liečby a faktoroch, ktoré vyvolávajú zápal sliznice konečníka. Medzi tieto faktory patrí nesprávna strava, častá zápcha, hnačka a sedavý spôsob života.

4. Ako zmierniť bolesť pri análnej trhline?

Na zmiernenie bolesti pri análnych trhlinách proktológ predpisuje masti, krémy a rektálne čapíky. Mikroklyzmy môžu taktiež pomôcť zmierniť bolesť. Pred užívaním liekov proti bolesti by ste sa však mali vždy poradiť s proktológom, pretože samoliečba môže viesť k zintenzívneniu bolesti a ku komplikáciám.

5. Ako dlho sa lieči análna trhlina?

Akútne análne trhliny sa zahoja do jedného až štyroch týždňov. Chronické análne trhliny sa nemusia liečiť celé mesiace a vyžadujú si chirurgickú liečbu. Ak sú príznaky análnej trhliny prítomné tri mesiace, je potrebné podstúpiť chirurgický zákrok a trhlinu odstrániť.

Hodnotenie článku:
5 s 5 na základe 1 hodnotenie
Čo je análna trhlina a ako ju liečiť?
Lekár oddelenia proktológie.

Položte otázku ohľadom chirurgovi-proktológovi
DoktorPRO

Ďalšie články k téme

Súvisiace články:

Komentáre

Katarzyna pred 3 týždňami
Dobrý deň. Môžete mi prosím poradiť či sa Levomecol môže používať na liečbu análnych trhlín?
Odpovedať
Dobrý deň. Levomecol má protizápalový a upokojújúci účinok a používa sa pri liečbe análnych trhlín. Ak máte hemoroidy a silný zápal, mali by ste sa pred použitím akéhokoľvek lieku poradiť s proktológom.
Sofia pred 3 týždňami
Dobrý deň. Mám tento problém: pri vyprázdňovaní mám bolesti, rezanie a objavuje sa aj krvácanie. Čo je to za ochorenie a na ktorého lekára sa mám obrátiť?
Odpovedať
Porytskyi Viktor
Porytskyi Viktor Sofia Sofia pred 3 týždňami
Dobrý deň, bolesť, rezanie a krvácanie počas vyprázdňovania patria medzi príznaky análnej trhliny alebo hemoroidov. Na stanovenie presnej diagnózy a predpísanie liečby vás najskôr musí vyšetriť proktológ.
Adriána pred 3 týždňami
Dobrý deň, môžete mi poradiť, ako liečiť trhlinu v konečníku?
Odpovedať
Dobrý deň. Análne trhliny sa liečia protizápalovými a hojivými masťami a čapíkmi. Závažné análne trhliny môžu vyžadovať chirurgické odstránenie. Po vyšetrení môže vhodnú liečbu predpísať iba proktológ.
Júlia pred 2 týždňami
Dobrý deň. Ako rýchlo je možné vyliečiť análnu trhlinu doma?
Odpovedať
Porytskyi Viktor
Porytskyi Viktor Júlia Júlia pred 2 týždňami
Dobrý deň, trhlinu v konečníku je možné liečiť iba v prípade, že je akútna a nie sú prítomné žiadne komplikácie. Lieky na liečbu by mal predpisovať proktológ. Na liečbu análnych trhlín doma sa používajú protizápalové, regeneračné masti a krémy, alebo rektálne čapíky.
Anna pred týždňom
Dobrý deň, vedeli by ste mi poradiť masť na análnu trhlinu?
Odpovedať
Dobrý deň. Na liečbu análnych trhlín sa používajú masti na hojenie rán a zlepšenie prekrvenia. Na análne trhliny sa používa nitroglycerínová masť a Levomecol. Pred použitím masti je potrebné sa poradiť s proktológom, aby ste sa vyhli vedľajším účinkom a komplikáciám.