Čo je to análna trhlina?
Análna trhlina (trhlina konečníka) je patologický stav charakterizovaný vznikom trhliny, rany alebo vredu v oblasti konečníka. Análne trhliny sa vyskytujú u pacientov rôznych vekových kategórií a často aj u dojčiat.
Čo je análna trhlina?
Rozlišujeme tieto typy análnych trhlín:
- akútne ― ochorenie trvá jeden až štyri týždne;
- chronické ― ochorenie má dlhý priebeh (viac ako tri mesiace). Vyznačuje sa striedaním fáz exacerbácie a remisie.
Chronické análne trhliny vznikajú v dôsledku neliečených akútnych stavov a problémov so stolicou. V prípade akejkoľvek análnej trhliny je potrebné objednať sa na vyšetrenie k proktológovi.
Príznaky análnej trhliny
Máte otázky ohľadom práce oddelenia proktológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Análna trhlina je rana v konečníku s veľkosťou do dvoch centimetrov. Príznaky análnej trhliny sú:
- bolesť počas defekácie;
- krv v stolici;
- bolesť po defekácii;
- kŕče vo zvierači konečníka;
- svrbenie konečníka.
Bolesť pri análnych trhlinách môže mať rôznu intenzitu a zvyšuje sa pri defekácii. Bolesť v oblasti konečníka pri dlhom sedení je taktiež príznakom výskytu análnych trhlín. Análne trhliny možno odlíšiť od hemoroidov podľa typu krvácania: hemoroidy sa vyznačujú silným krvácaním, zatiaľ čo análne trhliny sa vyznačujú prítomnosťou malého množstva krvi v stolici (krvácanie nemusí byť vôbec).
Príčiny vzniku análnych trhlín
Análne trhliny môžu vzniknúť v dôsledku abnormalít konečníka a poranení jeho zvierača. Príčiny vzniku análnych trhlín sú:
- zápcha a silné tlačenie počas vyprázdňovania;
- chronická hnačka;
- poranenia pri análnom pohlavnom styku;
- trhliny, ktoré vznikajú počas pôrodu;
- črevné ochorenia (Crohnova choroba, rakovina konečníka).
Riziko vzniku análnych trhlín sa zvyšuje pri tuberkulóze, syfilise a HIV. Análne trhliny môže spôsobiť aj nesprávna strava, pikantné jedlá a nadmerná konzumácia alkoholu.
Análna trhlina u detí
Análna trhlina u detí je spôsobená gastrointestinálnou poruchou. Chorobné stavy rektálnej sliznice sa u detí mladších ako tri až päť rokov vyskytujú zriedkavo. Análne trhliny u dojčiat môžu byť spôsobené vrodenými abnormalitami konečníka.
Príznaky análnej trhliny u detí sú bolesť v oblasti konečníka a krvácanie počas defekácie. Liečba análnych trhlín u detí je konzervatívna a pozostáva z upravenia pitného a stravovacieho režimu. Análne trhliny u detí lieči detský proktológ alebo chirurg.
Ako sa lieči análna trhlina?
Na prvom vyšetrení si proktológ vypočuje vaše ťažkosti, oboznámi sa s vašou anamnézou a predpíše ďalšie vyšetrenia. Diagnostika análnych trhlín zahŕňa rektálnu palpáciu, rektoskopiu a anoskopiu (vyšetrenie endoskopom). Na základe výsledkov vyšetrenia vám proktológ predpíše konzervatívnu alebo chirurgickú liečbu análnej trhliny.
Análnu trhlinu je možné liečiť konzervatívnymi metódami: upravenie stravy, užívaním liekov proti bolesti a protizápalových liekov. Na bolesť análnej trhliny a urýchlenie jej hojenia môže proktológ predpísať masti, krémy a rektálne čapíky.
V chronických prípadoch, keď sa análna trhlina nezacelí ani po troch mesiacoch, je na jej odstránenie indikovaná operácia. Análnu trhlinu možno odstrániť neinvazívnymi metódami (laserom a rádiofrekvenciou).
Laserová vaporizácia análnych trhlín
Laserová vaporizácia análnych trhlín zahŕňa lokálne použitie laserových lúčov na postihnuté tkanivo. Laserové odstránenie análnych trhlín sa vykonáva v lokálnej anestéze a trvá približne 15-20 minút. Odstránenie análnych trhlín je bezbolestné a bez krvácania. Pacient môže ísť hneď po operácii domov.
Rekonvalescencia po laserovom odstránení análnej trhliny trvá niekoľko týždňov a po ošetrení nevznikajú žiadne jazvy a rany. Laserové odstránenie análnych trhlín je najšetrnejší postup, pri ktorom sa laserom pôsobí iba na postihnuté tkanivo, pričom sa okolitá oblasť sliznice konečníka netraumatizuje. Medzi kontraindikácie laserovej vaporizácie patrí infekčný a hnisavý zápal v oblasti konečníka.
Liečba análnej trhliny pomocou rádiových vĺn
Trhlinu v konečníku je možné rýchlo vyliečiť a odstrániť pomocou rádiových vĺn. Liečba análnych trhlín rádiovými vlnami je neinvazívna technika. Výhodou liečby rádiovými vlnami je, že análna trhlina sa po operácii rýchlo zahojí a postihnuté miesto nie je bolestivé.
Análna trhlina sa v lokálnej anestéze rozreže pomocou špeciálneho zariadenia Surgitron. Na oblasť konečníka sa aplikuje lúč vysokofrekvenčných rádiových vĺn, ktorý odparí postihnuté bunky. Po odstránení trhliny nevznikajú žiadne komplikácie a nehrozí žiadne riziko infekcie alebo zápalu. Análna trhlina sa zahojí do niekoľkých týždňov po operácii.
Prevencia vzniku análnych trhlín
Prevencia vzniku análnych trhlín zahŕňa dodržiavanie správnej stravy a pitného režimu zameraného na prevenciu zápchy. Rovnako sa odporúča mierna fyzická aktivita a vyhýbať sa sedavému spôsobu života. Je potrebné dbať na čistotu konečníka. Ak trpíte chronickými ochoreniami konečníka, mali by ste sa aspoň raz ročne nechať vyšetriť proktológom.
Strava pri análnej trhline
Strava pri análnej trhline je zameraná na normalizáciu funkcie čriev. Z jedálnička je potrebné vylúčiť potraviny, ktoré spôsobujú kvasenie, nadmernú plynatosť a podráždenie sliznice konečníka. Pri análnej trhline je potrebné sa vyhnúť konzumácií týchto potravín:
- strukoviny;
- pekárenské výrobky;
- konzervované potraviny;
- sladkosti;
- káva;
- alkohol.
Treba sa vyhýbať pikantným, údeným a slaným jedlám. Strava pri análnej trhline by mala obsahovať potraviny bohaté na vlákninu, ktoré zlepšujú peristaltiku čriev. Odporúča sa konzumovať kaše, chudé mäso, mliečne výrobky, rastlinné oleje, piť aspoň dva litre vody denne a vyhýbať sa sladkým sýteným nápojom.