Čo je to kryptitída a ako ju liečiť?

Čo je to kryptitída a ako ju liečiť?
Čítať 7 minút | Zverejnené: 21 October 2021 | Перегляди 19430
Kľúčom k rýchlej a účinnej liečbe akejkoľvek choroby je jej diagnostika v počiatočných štádiách vývoja.

Ale pokiaľ ide o choroby konečníka, do popredia sa často dostávajú rozpaky a strach ísť k lekárovi. Napriek tomu pravidelné preventívne vyšetrenia u proktológa pomôžu načas odhaliť nielen také známe ochorenie, ako sú hemoroidy, ale aj menej bežné choroby, ako je kryptitída.

Čo je kryptitída?

Kryptitída je zápal dutín (kryptov) konečníka. Zápal kryptov spravidla začína v dôsledku zlého pohybu čriev a stagnácie výkalov v nich.

Medzi príčiny vzniku kryptitídy patria:

 • infekčné choroby,
 • porušenie integrity sliznice konečníka,
 • nesprávna výživa,
 • pravidelné poruchy stolice (zápcha, hnačka),
 • zväčšenie hemoroidov.

Príznaky kryptitídy

Kryptitída sa vo väčšine prípadov vyvíja pomaly. V počiatočných štádiách vývoja je choroba sprevádzaná bolesťou v konečníku.

Okrem toho príznaky kryptitídy zahŕňajú:

Akútna kryptitída je charakterizovaná prejavom symptómov vo výraznej forme. Pri chronickej kryptitíde sú príznaky zvyčajne mierne.

Diagnostika kryptitídy

Ak chcete diagnostikovať kryptitídu konečníka, musíte sa objednať na proktologické vyšetrenie. Lekár zistí anamnézu a vykoná digitálne rektálne vyšetrenie konečníka. Ak je to potrebné, pre diagnostiku kryptitídy môže proktológ odporučiť pacientovi ďalšie vyšetrenia:

 • anoskopiu (vyšetrenie análneho kanála),
 • irrigoskopiu (röntgenové vyšetrenie čriev),
 • kolonoskopiu (endoskopické vyšetrenie vnútorného povrchu hrubého čreva),
 • rektoskopiu (endoskopické vyšetrenie konečníka a distálneho sigmoidálneho hrubého čreva).

Existujú komplikácie súvisiace s kryptitídou?

Zápal pri kryptitíde sa stáva chronickým v dôsledku reinfikovania črevným obsahom a zlého drenážovaniu krypty. Časté zhoršenia kryptitídy vedú k vzniku jaziev na krypte a jej deformácii, čo vedie k zníženiu elasticity análneho kanála. 

Chronická kryptitída môže viesť ku komplikáciám:

 • zápal žliaz v konečníku,
 • paraproktitída (zápal pararektálneho tkaniva),
 • análne trhliny.

Pravidlá výživy pri kryptitíde

Diéta pri kryptitíde zahŕňa zákaz konzumácii alkoholických nápojov, korenín, údených, korenených a slaných jedál. Konzumované potraviny by mali byť tepelne ošetrené a obsahovať dostatočné množstvo hrubej vlákniny, ktorá podporuje defekáciu (vyprázdňovanie).

Musíte jesť vyvážene a pravidelne. Množstvo tekutiny, ktorú denne vypijete, by malo byť 1,5-2 litre.

Ako vyliečiť kryptitídu?

Po diagnostikovaní proktológ predpíše individuálny liečebný režim pre kryptitídu. V závislosti od symptómov a štádia ochorenia môže liečba kryptitídy zahŕňať:

 • diétu,
 • liekovú terapiu (masti, čapíky, preháňadlá),
 • infračervenú fotokoaguláciu (vplyv na postihnuté tkanivá zaostreným infračerveným lúčom),
 • laserovú terapiu (odstránenie postihnutých oblastí laserom),
 • rádiofrekvenčnú terapiu (vplyv na postihnuté oblastí rádiovými vlnami).

Časté otázky

1. Ako si pomôcť pri bolestiach v konečníku?

Ak cítite bolesť v konečníku, musíte navštíviť proktológa. Iba lekár môže po diagnostickom vyšetrení určiť príčinu bolesti a vypracovať plán jej liečby.

2. Je možné liečiť proktologické ochorenia doma?

Liečba daného ochorenia doma je možné len v súlade s individuálnym liečebným režimom, ktorý Vám predpíše proktológ. Samoliečba môže viesť k prechodu choroby do chronickej formy a k ďalším komplikáciám.

3. Koľkokrát za rok by som mal navštíviť proktológa?

Preventívne vyšetrenie u proktológa je potrebné absolvovať raz ročne a po 40 rokoch - 2 krát ročne. Okrem toho by ste sa mali poradiť s lekárom hneď ako sa objavia prvé príznaky proktologických ochorení.

Hodnotenie článku:
5 s 5 na základe 1 hodnotenie
Čo je to kryptitída a ako ju liečiť?
Lekár oddelenia proktológie.

Položte otázku ohľadom chirurgovi-proktológovi
DoktorPRO

Ďalšie články k téme

Súvisiace články:

Komentáre

Zlatan pred 4 mesiacmi
Dobrý deň, obrátil som sa na proktológa so sťažnosťami na krv a hnis z konečníka, na zápchu a silné svrbenie v konečníku. Proktológ mi určil diagnózu a tou je kryptitída. Poraďte mi, aké čapíky mi pomôžu pri danom ochorení? Vopred ďakujem za odpoveď.
Odpovedať
Dobrý deň, proktológ vám môže predpísať rektálne čapíky s analgetickým, chladivým alebo antiseptickým účinkom. Správnu liečbu kryptitídy vždy vyberá lekár v závislosti od závažnosti zápalu konečníka a vašej anamnézy. Samostatné vyberanie čapíkov sa neodporúča a to kvôli možnému zhoršeniu príznakov ochorenia.
Štefan pred 4 mesiacmi
Dobrý deň, nedávno som čítal, že kryptitída a proktitída sú jedno a to isté, ale úplne som tomu nerozumel. Môžete mi povedať aký je rozdiel medzi kryptitídou a proktitídou? Proktológ lieči obe tieto choroby?
Odpovedať
Dobrý deň, kryptitída je zápal krýpt (sínusov) konečníka a proktitída je zápal sliznice konečníka. Pri nesprávnej alebo neskorej liečbe kryptitídy sa môže vyvinúť proktitída. Proktológ sa špecializuje na diagnostiku, liečbu a prevenciu aj kryptitídy aj proktitídy.
Vratislav pred 3 mesiacmi
Dobrý deň. Pred mesiacom ma začala silno svrbieť koža okolo konečníka. Najprv som tomu nevenoval pozornosť, ale neskôr som sa začal báť, keď som na toaletnom papieri uvidel žltý výtok. Keď som išiel k lekárovi, ukázalo sa, že mám kryptitídu. Prečo sa pri kryptitíde objavuje hnis?
Odpovedať
Dobrý deň, pri poškodení análneho priechodu vzniká zápal, ktorý následne vedie ku kryptitíde. V ohniskách zápalu sa objavujú hnisavé vredy, v ktorých sa nahromadí hnis a následne samy prasknú. Hnis následne vstupuje do konečníka a vyteká z neho von. Pri absencii liečby kryptitídy, sa môžu vyvinúť purulentná proktitída, paraproktitída alebo análne trhliny.
Anna pred 3 mesiacmi
Môžete mi povedať, ktoré pohlavné choroby spôsobujú kryptitídu? Nedávno mi diagnostikovali sexuálnu infekciu, ktorú teraz celkom úspešne liečim, ale chcem vedieť či daná liečba nijako neovplyvní konečník. Ako možno zabrániť vzniku kryptitíde pri už prítomnej pohlavne prenosnej chorobe?
Odpovedať
Dobrý deň, k rozvoju ochorení kryptitídy prispievajú STD. Tie postihujú kožu, ktorá sa nachádza pri alebo vo vnútri konečníka. Syfilis, genitálny herpes, ľudský papilomavírus alebo tvrdý vred môžu spôsobiť zápal konečníka. Ak máte diagnostikované pohlavné choroby a chcete predísť vzniku kryptitídy, musíte najskôr vyliečiť pohlavne prenosné choroby.
Irina pred 3 mesiacmi
Dobrý deň. Aké sú rozdiely medzi kryptitídou a kolitídou? Akými príznakmi sa odlišujú? Na akého lekára sa mám obrátiť, ak mám podozrenie na kryptitídu alebo na kolitídu? Ďakujem.
Odpovedať
Dobrý deň, kolitída je zápal hrubého čreva a kryptitída postihuje konečník. Medzi príznaky kolitídy patria bolesť brucha, hlien a krv vo výkaloch, hnačka, častá potreba vyprázdňovania, strata chuti do jedla, náhle chudnutie a zvýšenie telesnej teploty. Pri bolestiach v oblasti brucha a problémoch so stolicou je potrebné navštíviť gastroenterológa. Pri svrbení alebo pálení konečníka a bolestiach pri vyprazdňovaní, by ste mali kontaktovať proktológa.
Xénia pred 3 mesiacmi
Dobrý deň. Objasnite mi prosím, čo je sekundárna kryptitída a akými chorobami môže byť spôsobená? Je liečba sekundárnej kryptitídy odlišná od liečby primárnej kryptitídy? Akého lekára mám navštíviť ak neviem, čo viedlo k jej vzniku?
Odpovedať
Dobrý deň, existuje primárna, t.j. samotné ochorenie zápalu konečníka a sekundárna, spôsobená iným ochorením, forma kryptitídy. Vznik sekundárnej kryptitídy môže byť spôsobený pohlavne prenosnými chorobami, hemoroidmi, análnymi trhlinami. Pri sekundárnej proktitíde lekár lieči súčasne základnú chorobu aj kryptitídu. Pri bolestiach a pálení konečníka je potrebná konzultácia s proktológom. V prípade potreby vás proktológ pošle k urológovi alebo gynekológovi.
Dominika pred 2 mesiacmi
Dobrý deň, je pravda, že antibiotiká môžu spôsobiť kryptitídu? Ak áno, tak ako presne? Ako treba užívať antibiotiká, aby nevznikali nebezpečné následky, pretože mi práve predpísali antibiotiká na liečbu pohlavne prenosnej choroby.
Odpovedať
Dobrý deň, antibiotiká na predpis nespôsobujú kryptitídu. Nekontrolované užívanie antibiotík môže ovplyvniť vývoj chorôb, vrátane kryptitídy. Sexuálne infekcie sa liečia pomocou antibakteriálnych liekov, takže ak vám ich ošetrujúci lekár predpísal, je nutné užívať ich.
Michal pred mesiacom
Dobrý deň. Viem, že takmer všetkým chorobám sa dá predísť správnou stravou, cvičením, či preventívnymi prehliadkami. Ako zabrániť kryptitíde? Budem veľmi vďačný za odpoveď.
Odpovedať
Dobrý deň, vzniku kryptitídy možno predísť správnou hygienou konečníka, preventívnymi prehliadkami u proktológa (do 40 rokov - 1x ročne, po 40. roku - 2x ročne). Keďže aj zápcha môže ovplyvniť vznik kryptitídy, je potrebné zaradiť do stravy ovocie (banány, jablká, hrušky), zeleninu (mrkva, brokolica), strukoviny (fazuľa, šošovica), orechy (mandle, arašidy) a celozrnné obilniny (cestoviny, ovesné vločky).
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.