Čo je to kryptitída a ako ju liečiť?

Ale pokiaľ ide o choroby konečníka, do popredia sa často dostávajú rozpaky a strach ísť k lekárovi. Napriek tomu pravidelné preventívne vyšetrenia u proktológa pomôžu načas odhaliť nielen také známe ochorenie, ako sú hemoroidy, ale aj menej bežné choroby, ako je kryptitída.
Kryptitída je zápal dutín (kryptov) konečníka. Zápal kryptov spravidla začína v dôsledku zlého pohybu čriev a stagnácie výkalov v nich.
Medzi príčiny vzniku kryptitídy patria:
Kryptitída sa vo väčšine prípadov vyvíja pomaly. V počiatočných štádiách vývoja je choroba sprevádzaná bolesťou v konečníku.
Okrem toho príznaky kryptitídy zahŕňajú:
Akútna kryptitída je charakterizovaná prejavom symptómov vo výraznej forme. Pri chronickej kryptitíde sú príznaky zvyčajne mierne.
Ak chcete diagnostikovať kryptitídu konečníka, musíte sa objednať na proktologické vyšetrenie. Lekár zistí anamnézu a vykoná digitálne rektálne vyšetrenie konečníka. Ak je to potrebné, pre diagnostiku kryptitídy môže proktológ odporučiť pacientovi ďalšie vyšetrenia:
Zápal pri kryptitíde sa stáva chronickým v dôsledku reinfikovania črevným obsahom a zlého drenážovaniu krypty. Časté zhoršenia kryptitídy vedú k vzniku jaziev na krypte a jej deformácii, čo vedie k zníženiu elasticity análneho kanála.
Chronická kryptitída môže viesť ku komplikáciám:
Diéta pri kryptitíde zahŕňa zákaz konzumácii alkoholických nápojov, korenín, údených, korenených a slaných jedál. Konzumované potraviny by mali byť tepelne ošetrené a obsahovať dostatočné množstvo hrubej vlákniny, ktorá podporuje defekáciu (vyprázdňovanie).
Musíte jesť vyvážene a pravidelne. Množstvo tekutiny, ktorú denne vypijete, by malo byť 1,5-2 litre.
Po diagnostikovaní proktológ predpíše individuálny liečebný režim pre kryptitídu. V závislosti od symptómov a štádia ochorenia môže liečba kryptitídy zahŕňať:
Ak cítite bolesť v konečníku, musíte navštíviť proktológa. Iba lekár môže po diagnostickom vyšetrení určiť príčinu bolesti a vypracovať plán jej liečby.
Liečba daného ochorenia doma je možné len v súlade s individuálnym liečebným režimom, ktorý Vám predpíše proktológ. Samoliečba môže viesť k prechodu choroby do chronickej formy a k ďalším komplikáciám.
Preventívne vyšetrenie u proktológa je potrebné absolvovať raz ročne a po 40 rokoch - 2 krát ročne. Okrem toho by ste sa mali poradiť s lekárom hneď ako sa objavia prvé príznaky proktologických ochorení.