Logo
0800200000

Čo je to kryptitída a ako ju liečiť?

Čo je to kryptitída a ako ju liečiť?
Čítať 3 minúty | Vytvorené: 21 október 2021 | aktualizované: 21 október 2021 | 25678 25678
Kľúčom k rýchlej a účinnej liečbe akejkoľvek choroby je jej diagnostika v počiatočných štádiách vývoja.

Pokiaľ ide o choroby konečníka, do popredia sa často dostávajú rozpaky a strach ísť k lekárovi. Napriek tomu pravidelné preventívne vyšetrenia u proktológa pomôžu včas odhaliť nielen tak rozšírené ochorenie, ako sú hemoroidy, ale aj menej bežné choroby, ako je kryptitída.

Čo je kryptitída?

Kryptitída je zápal dutín (krýpt) konečníka. Zápal krýpt spravidla vzniká v dôsledku zlého pohybu čriev a stagnácie výkalov v nich.

Medzi príčiny vzniku kryptitídy patria:

 • infekčné choroby,
 • porušenie integrity sliznice konečníka,
 • nesprávna výživa,
 • pravidelné poruchy stolice (zápcha, hnačka),
 • zväčšenie hemoroidov.

Príznaky kryptitídy

Kryptitída sa vo väčšine prípadov vyvíja pomaly. V počiatočných štádiách je choroba sprevádzaná bolesťou v konečníku.

Ďaľšie príznaky kryptitídy sú:

Pri akútnej kryptitíde sa jej symptómy prejavujú vo výraznej forme. Pri chronickej kryptitíde sú príznaky zvyčajne mierne.

Diagnostika kryptitídy

Ak chcete diagnostikovať kryptitídu konečníka, musíte sa objednať na proktologické vyšetrenie, kde lekár odoberie anamnézu a vykoná vyšetrenie konečníka. Na diagnostiku kryptitídy môže proktológ odporučiť pacientovi ďalšie vyšetrenia:

 • anoskopiu (vyšetrenie análneho kanála),
 • irrigoskopiu (röntgenové vyšetrenie čriev),
 • kolonoskopiu (endoskopické vyšetrenie vnútorného povrchu hrubého čreva),
 • rektoskopiu (endoskopické vyšetrenie konečníka a distálneho sigmoidálneho hrubého čreva).

Existujú komplikácie súvisiace s kryptitídou?

Kryptitída môže prejsť do chronického štádia v dôsledku reinfikovania črevným obsahom a zlého drenážovania krýpt. Zhoršenie kryptitídy vedie k vzniku jaziev na krypte a k jej deformácii, čo znižuje elasticitu análneho kanála. 

Chronická kryptitída môže viesť ku komplikáciám:

 • zápal žliaz v konečníku,
 • paraproktitída (zápal pararektálneho tkaniva),
 • análne trhliny.

Pravidlá výživy pri kryptitíde

Diéta pri kryptitíde spočíva vo vylúčení alkoholických nápojov, korenín, údených a slaných jedál. Strava by mala byť tepelne upravená a obsahovať dostatočné množstvo vlákniny, ktorá podporuje defekáciu (vyprázdňovanie).

Je potrebné jesť vyvážene a pravidelne. Denný príjem tekutín by mal byť 1,5 až 2 litre.

Ako vyliečiť kryptitídu?

Po diagnostikovaní kryptitídy proktológ predpíše individuálny liečebný režim. V závislosti od symptómov a štádia ochorenia môže liečba kryptitídy zahŕňať:

 • diétu,
 • liekovú terapiu (masti, čapíky, preháňadlá),
 • infračervenú fotokoaguláciu (koagulácia tkaniva infračerveným svetlom),
 • laserovú terapiu (odstránenie postihnutých oblastí laserom),
 • rádiofrekvenčnú terapiu (pôsobenie rádiovými vlnami na postihnuté oblasti).

Proktológia v DoktorPRO v Bratislave

Čo je to kryptitída a ako ju liečiť? - MUDr. Ivan Sedlák
MUDr. Ivan Sedlák
DoktorPRO v Bratislave
Ružinovská 40
Rozvrh:
PO-PIA: 8:00-20:00, SO: 8:00-17:00, NE: 9:00-13:00

Časté otázky

1. Ako si pomôcť pri bolestiach v konečníku?

Ak cítite bolesť v konečníku, musíte navštíviť proktológa. Iba lekár môže po diagnostickom vyšetrení určiť príčinu bolesti a vypracovať plán jej liečby.

2. Je možné liečiť proktologické ochorenia doma?

Liečba daného ochorenia doma je možné len v súlade s individuálnym liečebným režimom, ktorý Vám predpíše proktológ. Samoliečba môže viesť k prechodu choroby do chronickej formy a k ďalším komplikáciám.

3. Koľkokrát za rok by som mal navštíviť proktológa?

Preventívne vyšetrenie u proktológa je potrebné absolvovať raz ročne a po 40 rokoch - 2 krát ročne. Okrem toho by ste sa mali poradiť s lekárom hneď ako sa objavia prvé príznaky proktologických ochorení.

Hodnotenie článku:
5 s 5 na základe 1 hodnotenie
Čo je to kryptitída a ako ju liečiť?
Lekár oddelenia proktológie.

Položte otázku Chirurgovi-proktológovi
DoktorPRO

Ďalšie články k téme

Súvisiace články:

Komentáre

Michal pred 10 mesiacmi
Dobrý deň. Viem, že takmer všetkým chorobám sa dá predísť správnou stravou, cvičením, či preventívnymi prehliadkami. Ako zabrániť kryptitíde? Budem veľmi vďačný za odpoveď.
Odpovedať
Dobrý deň, vzniku kryptitídy možno predísť správnou hygienou konečníka, preventívnymi prehliadkami u proktológa (do 40 rokov - 1x ročne, po 40. roku - 2x ročne). Keďže aj zápcha môže ovplyvniť vznik kryptitídy, je potrebné zaradiť do stravy ovocie (banány, jablká, hrušky), zeleninu (mrkva, brokolica), strukoviny (fazuľa, šošovica), orechy (mandle, arašidy) a celozrnné obilniny (cestoviny, ovesné vločky).
Dominika pred 11 mesiacmi
Dobrý deň, je pravda, že antibiotiká môžu spôsobiť kryptitídu? Ak áno, tak ako presne? Ako treba užívať antibiotiká, aby nevznikali nebezpečné následky, pretože mi práve predpísali antibiotiká na liečbu pohlavne prenosnej choroby.
Odpovedať
Dobrý deň, antibiotiká na predpis nespôsobujú kryptitídu. Nekontrolované užívanie antibiotík môže ovplyvniť vývoj chorôb, vrátane kryptitídy. Sexuálne infekcie sa liečia pomocou antibakteriálnych liekov, takže ak vám ich ošetrujúci lekár predpísal, je nutné užívať ich.
Xénia pred rokom
Dobrý deň. Objasnite mi prosím, čo je sekundárna kryptitída a akými chorobami môže byť spôsobená? Je liečba sekundárnej kryptitídy odlišná od liečby primárnej kryptitídy? Akého lekára mám navštíviť ak neviem, čo viedlo k jej vzniku?
Odpovedať
Dobrý deň, existuje primárna, t.j. samotné ochorenie zápalu konečníka a sekundárna, spôsobená iným ochorením, forma kryptitídy. Vznik sekundárnej kryptitídy môže byť spôsobený pohlavne prenosnými chorobami, hemoroidmi, análnymi trhlinami. Pri sekundárnej proktitíde lekár lieči súčasne základnú chorobu aj kryptitídu. Pri bolestiach a pálení konečníka je potrebná konzultácia s proktológom. V prípade potreby vás proktológ pošle k urológovi alebo gynekológovi.
Irina pred rokom
Dobrý deň. Aké sú rozdiely medzi kryptitídou a kolitídou? Akými príznakmi sa odlišujú? Na akého lekára sa mám obrátiť, ak mám podozrenie na kryptitídu alebo na kolitídu? Ďakujem.
Odpovedať
Dobrý deň, kolitída je zápal hrubého čreva a kryptitída postihuje konečník. Medzi príznaky kolitídy patria bolesť brucha, hlien a krv vo výkaloch, hnačka, častá potreba vyprázdňovania, strata chuti do jedla, náhle chudnutie a zvýšenie telesnej teploty. Pri bolestiach v oblasti brucha a problémoch so stolicou je potrebné navštíviť gastroenterológa. Pri svrbení alebo pálení konečníka a bolestiach pri vyprazdňovaní, by ste mali kontaktovať proktológa.
Anna pred rokom
Môžete mi povedať, ktoré pohlavné choroby spôsobujú kryptitídu? Nedávno mi diagnostikovali sexuálnu infekciu, ktorú teraz celkom úspešne liečim, ale chcem vedieť či daná liečba nijako neovplyvní konečník. Ako možno zabrániť vzniku kryptitíde pri už prítomnej pohlavne prenosnej chorobe?
Odpovedať
Dobrý deň, k rozvoju ochorení kryptitídy prispievajú STD. Tie postihujú kožu, ktorá sa nachádza pri alebo vo vnútri konečníka. Syfilis, genitálny herpes, ľudský papilomavírus alebo tvrdý vred môžu spôsobiť zápal konečníka. Ak máte diagnostikované pohlavné choroby a chcete predísť vzniku kryptitídy, musíte najskôr vyliečiť pohlavne prenosné choroby.
Vratislav pred rokom
Dobrý deň. Pred mesiacom ma začala silno svrbieť koža okolo konečníka. Najprv som tomu nevenoval pozornosť, ale neskôr som sa začal báť, keď som na toaletnom papieri uvidel žltý výtok. Keď som išiel k lekárovi, ukázalo sa, že mám kryptitídu. Prečo sa pri kryptitíde objavuje hnis?
Odpovedať
Dobrý deň, pri poškodení análneho priechodu vzniká zápal, ktorý následne vedie ku kryptitíde. V ohniskách zápalu sa objavujú hnisavé vredy, v ktorých sa nahromadí hnis a následne samy prasknú. Hnis následne vstupuje do konečníka a vyteká z neho von. Pri absencii liečby kryptitídy, sa môžu vyvinúť purulentná proktitída, paraproktitída alebo análne trhliny.
Štefan pred rokom
Dobrý deň, nedávno som čítal, že kryptitída a proktitída sú jedno a to isté, ale úplne som tomu nerozumel. Môžete mi povedať aký je rozdiel medzi kryptitídou a proktitídou? Proktológ lieči obe tieto choroby?
Odpovedať
Dobrý deň, kryptitída je zápal krýpt (sínusov) konečníka a proktitída je zápal sliznice konečníka. Pri nesprávnej alebo neskorej liečbe kryptitídy sa môže vyvinúť proktitída. Proktológ sa špecializuje na diagnostiku, liečbu a prevenciu aj kryptitídy aj proktitídy.
Zlatan pred rokom
Dobrý deň, obrátil som sa na proktológa so sťažnosťami na krv a hnis z konečníka, na zápchu a silné svrbenie v konečníku. Proktológ mi určil diagnózu a tou je kryptitída. Poraďte mi, aké čapíky mi pomôžu pri danom ochorení? Vopred ďakujem za odpoveď.
Odpovedať
Dobrý deň, proktológ vám môže predpísať rektálne čapíky s analgetickým, chladivým alebo antiseptickým účinkom. Správnu liečbu kryptitídy vždy vyberá lekár v závislosti od závažnosti zápalu konečníka a vašej anamnézy. Samostatné vyberanie čapíkov sa neodporúča a to kvôli možnému zhoršeniu príznakov ochorenia.
Objednať sa na vyšetrenie
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.

Nenechajte si ujsť náš newsletter

Získate tak užitočné informácie o aktivitách našej kliniky a môžete sa stať prvými, ktorí využijú naše akcie. Byť informovaný sa oplatí! Náš newsletter odoberá viac ako 100 000 používateľov. Pridajte sa k nám aj vy.