Hemoroidy: odpovedáme na najviac kladené otázky ohľadom ochorenia

Hemoroidy: odpovedáme na najviac kladené otázky ohľadom ochorenia
Čítať 2 minúty | Zverejnené: 21 April 2022 | Перегляди 4939
V počiatočných štádiách sa hemoroidy môžu vyvíjať u pacienta absolútne nenápadne – necíti nepohodlie.

Nepríjemné pocity môže mať po vyprázdnení, ktoré spočiatku miznú veľmi rýchlo. Potom, pri zhoršení problému, môže vzniknúť svrbenie v oblasti anusu a zároveň sa môže objaviť bolesť. Po nejakom čase sa po vyprázdnení bolesť v konečníku stáva intenzívnejšou, je možné pociťovať prítomnosť cudzieho telesa v konečníku. S rozvojom choroby si človek začína všímať krv na spodnej bielizni alebo na toaletnom papieri. Môžu to byť stopy alebo malé kvapky, ktorým by určite mal venovať pozornosť. Čím skôr sa pacient dostane na vyšetrenie, tým rýchlejšia bude liečba.

Všetky vyššie uvedené príznaky môžu naznačovať prítomnosť hemoroidov. Avšak iba lekár môže stanoviť presnú diagnózu, vylúčiť trhliny a iné choroby. Preto by ste v žiadnom prípade nemali skúšať samoliečbu a riadiť sa len radami z lekárne. Návšteva skúseného odborníka umožní stanoviť presnú diagnózu a vybrať najúčinnejšiu liečbu. Lieky, ktoré budú najúčinnejšie v konkrétnom prípade, dokáže predpísať iba špecializovaný odborník s dostatočnými skúsenosťami.

Ako dlho sa vyvíjajú hemoroidy?

Toto ochorenie má dve formy: akútnu a chronickú. V prípade prvej dochádza k akútnemu zápalu uzlov, sú možné ich nekrotické zmeny a pacient má silné bolesti.

Chronické štádium môže trvať veľmi dlho – mesiace, dokonca roky. Z času na čas sú možné zhoršenia ochorenia a to vo forme zápalu alebo prolapsu uzlov. Ak počas remisie postupujete podľa lekárskych odporúčaní, nemusíte pociťovať nepohodlie, aj keď máte hemoroidy.

Od koľkých rokov sa prejavujú hemoroidy ?

Toto ochorenie sa najčastejšie vyskytuje u pacientov vo veku 30 – 50 rokov. Muži trpia týmto ochorením štyrikrát častejšie ako ženy.

Prečo hemoroidy krvácajú?

Ako sme už spomenuli, v druhom štádiu sa začína stenšovať tkanivo uzlov. Toto  vedie ku krvácaniu. Stopy krvi sú najskôr viditeľné na toaletnom papieri alebo na bielizni. Pri zhoršení choroby sa krvácanie stáva výraznejším.

Ako liečiť hemoroidy?

Ochorenie je možne liečiť dvoma spôsobmi: konzervatívnym a chirurgickým. V začiatočných štádiách sa pacientom predpisuje liečba, ktorá zahŕňa lieky na orálne a vonkajšie použitie, zároveň aj injekcie. Výber konkrétnych liekov by mal urobiť skúsený odborník po vyšetrení a dôkladnej diagnostike. Liečba je individuálna a je určená klinickým obrazom, ako aj prítomnosťou iných chorôb (trhlín atď.), ak tieto ochorenia existujú.

Pri chirurgickej liečbe sa uzly vyrezávajú. Latexová ligácia a infračervená koagulácia hemoroidálnych uzlov (nejde o odstránenie alebo ošetrenie laserom) sú efektívne a miniinvazívne metódy, ktoré umožňujú liečbu pacienta najbezpečnejším spôsobom. Po absolvovaní rehabilitácie musí pacient prísne dodržiavať odporúčania lekára, aby sa predišlo recidíve.

Na akého odborníka je potrebne sa obrátiť v prípade hemoroidov?

Ak sa u vás vyskytnú prvé príznaky hemoroidov alebo sa zhorší už existujúca choroba, je dôležité, aby ste sa okamžite objednali na vyšetrenie u proktológa. Skúsený odborník pomôže eliminovať bolesť a predpíše efektívnu liečbu.

Je potrebné normalizovať stravu, aby ste mali pravidelnú stolicu a nemali zápchy a dodržiavať všetkých pokynov lekára. Skúsení odborníci môžu efektívne pomôcť každému pacientovi. Dôležité je neodkladať návštevu lekára.

Hodnotenie článku:
5 s 5 na základe 1 hodnotenie
Hemoroidy: odpovedáme na najviac kladené otázky ohľadom ochorenia
Lekár oddelenia proktológie.

Položte otázku ohľadom chirurgovi-proktológovi
DoktorPRO

Ďalšie články k téme

Súvisiace články:

Komentáre