Čo sú to hemoroidy a ako ich liečiť?

Čo sú to hemoroidy a ako ich liečiť?
Čítať 2 minúty | Zverejnené: 07 November 2022 | Перегляди 7562
Hemoroidy sú proktologické ochorenie charakterizované vznikom kŕčových žíl v análnom kanáli. Proktológovia rozlišujú dva typy hemoroidov: vnútorné (ktoré sa tvoria v lúmene konečníka) a vonkajšie (ktoré sa vyskytujú v okolí konečníka).

Príznaky hemoroidov

Pre hemoroidy je charakteristická postupná progresia príznakov. V počiatočných štádiách sú žily v análnom kanáli mierne zapálené a zväčšené a vyskytuje sa nepríjemný pocit a svrbenie v oblasti konečníka. S postupujúcou chorobou sa hemoroidálne uzliny výrazne zväčšujú a zhrubnú a objaví sa pocit prítomnosti cudzieho telesa v konečníku. Ďalšie príznaky hemoroidov sú:

Pri hemoroidoch sa môže vyskytnúť vysoká telesná teplota a zápcha. Ak sa hemoroidy neliečia, tak vznikajú chronické hemoroidy, ktoré sa vyznačujú striedajúcimi sa obdobiami exacerbácie a remisie (zmiernenie alebo úplné vymiznutie príznakov).

Hemoroidy majú podobné príznaky ako Crohnova choroba (chronický zápal hrubého čreva), ulcerózna kolitída (erozívno-ulceratívne zmeny sliznice hrubého čreva) a rakovina konečníka. Ak sa vyskytnú vyššie uvedené príznaky, je potrebné vyhľadať proktológa.

Príčiny vzniku hemoroidov

U mužov a žien vznikajú hemoroidy v dôsledku zvýšeného tlaku v análnom kanáli a stagnácie krvi v žilách konečníka. Pri chronickej zápche, dlhotrvajúcej hnačke a obezite môže dôjsť k poruchám prietoku krvi, rozšíreniu a zväčšeniu hemoroidálnych žíl. Ďalšie príčiny vzniku hemoroidov sú:

Ku vzniku hemoroidov u žien a mužov prispieva nízky obsah vlákniny v strave a sedavý spôsob života (dlhé hodiny za počítačom). K zhoršeniu hemoroidov môže dôjsť pri príliš namáhavom vyprázdňovaní sa alebo pri častom dvíhaní ťažkých bremien.

Vonkajšie hemoroidy

Vonkajšie hemoroidy sa nachádzajú v okolí konečníka a sú pokryté kožou. Navonok hemoroid vyzerá ako hrubá hrčka tmavočervenej alebo tmavomodrej farby.

Aké druhy hemoroidov existujú?

Aké druhy hemoroidov existujú?

Prvé štádium vonkajších hemoroidov sa vyznačuje nepríjemnými pocitmi a svrbením v análnej oblasti. S postupujúcou chorobou sa objavuje intenzívna bolesť. Krvácanie pri vonkajších hemoroidoch je zriedkavé, pretože hemoroidálne uzliny nie sú počas defekácie traumatizované.

Vnútorné hemoroidy

Vnútorné hemoroidy sa nachádzajú v análnom kanáli a sú pokryté črevnou sliznicou. Príznakom vnútorných hemoroidov je vypadávanie hemoroidálnych uzlín pri fyzickej námahe (pri dvíhaní bremien, defekácii).

Štádiá vnútorných hemoroidov

Symptómy hemoroidov

Prvé štádium hemoroidov

Krvácanie z konečníka bez vypadávania hemoroidálnych uzlín.

Druhé štádium hemoroidov

Nadmerná fyzická námaha spôsobuje, že hemoroidálne uzly vypadnú a potom sa samé vtiahnu späť.

Tretie štádium hemoroidov

Opakujúce sa vypadávanie hemoroidálnych uzlín pri menšej námahe (kýchanie, kašeľ), ktoré si vyžaduje manuálne zatlačenie.

Štvrté štádium hemoroidov

Hemoroidálne uzliny sa nedokážu vtiahnuť samé a taktiež môže vypadávať aj sliznica konečníka .

Vnútorné hemoroidy sú v počiatočných štádiách bezbolestné a prejavujú sa prítomnosťou bledočervenej krvi v stolici. S postupujúcim ochorením sa objavuje bolesť a pocit neúplného vyprázdnenia čriev.

Hemoroidy v tehotenstve

Hemoroidy počas tehotenstva sú spôsobené zvýšením vnútrobrušného tlaku a poruchou krvného obehu v žilách konečníka. U žien môžu byť hemoroidy spôsobené aj stlačením čriev zväčšenou maternicou a zápchou. Popôrodné hemoroidy vznikajú v dôsledku silného tlačenia počas pôrodu.

Na liečbu hemoroidov počas tehotenstva proktológ predpisuje medikamentóznu liečbu. Ak sú príznaky závažné, tak je možné hemoroidy odstrániť.

Strava pri hemoroidoch

Strava pri hemoroidoch spočíva vo vyhýbaní sa alkoholu a potravinám, ktoré vyvolávajú zápchu (červené mäso, cestoviny, biele pečivo). Strava pri hemoroidoch by mala obsahovať ovocie, zeleninu a celozrnné výrobky (pšenica, ovos, bulgur) a taktiež je dôležité prijímať veľké množstvo tekutín.

Ako sa liečia hemoroidy?

Diagnostiku hemoroidov zahŕňa odobratie anamnézy a prehmatanie análneho kanála. Na diagnostiku vnútorných hemoroidov sa používa anoskopia a rektoskopia (endoskopické vyšetrenie črevnej sliznice).

Liečba hemoroidov závisí od závažnosti príznakov a štádia ochorenia. V počiatočných štádiách hemoroidov môže proktológ predpísať lieky: lieky proti bolesti alebo steroidné (hormonálne) lieky na zníženie bolesti a svrbenia.

Pri závažných príznakoch a výraznom zväčšení hemoroidov vykonáva proktológ laserové odstránenie hemoroidov — minimálne invazívny zákrok, pri ktorom vysoká teplota pôsobí na patologickú oblasť. Zákrok trvá 10 až 20 minút a vykonáva sa ambulantne (nie je potrebná hospitalizácia). Výhodou laserovej liečby hemoroidov je atraumatickosť (laser nepoškodzuje zdravé tkanivo) a minimálne riziko komplikácií (krvácanie, infekcia tkaniva).

Pooperačné obdobie po odstránení hemoroidov trvá približne 2-3 týždne. Proktológ predpíše nesteroidné protizápalové lieky na zníženie bolesti. Rekonvalescencia po odstránení hemoroidov spočíva v dodržiavaní osobnej hygieny a obmedzení fyzickej aktivity počas 2-3 týždňov a vyhýbaní sa nadmernému tlačeniu pri vyprázdňovaní.

Liečba hemoroidov ľudovými prostriedkami

Pri liečbe hemoroidov je potrebné poradiť sa s proktológom, ktorý stanoví liečebný plán a povie vám, ako zabrániť recidíve (opätovnému výskytu ochorenia). Používanie ľudových prostriedkov a snaha vyliečiť hemoroidy doma môžu viesť ku komplikáciám (krvácanie, trombóza).

Prevencia hemoroidov

Na prevenciu hemoroidov je potrebné konzumovať potraviny s vysokým obsahom vlákniny, piť dostatok vody a mať pravidelnú defekáciu. Je dôležité vykonávať miernu fyzickú aktivitu a cvičenia, ktoré pomáhajú normalizovať pohyblivosť čriev a znižujú riziko vzniku hemoroidov.

Ako odlíšiť análne fimbrie od hemoroidov?

Análne fimbrie sú kožné záhyby, ktoré sa vyskytujú v oblasti konečníka. Vznikajú v dôsledku zvýšeného tlaku v črevných cievach pri chronickej zápche, hemoroidoch a tehotenstve.

Medzi príznaky análnych fimbrií patrí sťažené vyprázdňovanie, svrbenie a bolesť konečníka, krvavý výtok, hyperémia (začervenanie) a opuch konečníka. Po odobratí anamnézy a fyzikálnom vyšetrení proktológ môže odlíšiť hemoroidy od análnych fimbrí a predpísať liečbu. 

Prečo sú hemoroidy nebezpečné?

Medzi komplikácie hemoroidov patrí análna fistula (patologický kanálik v mäkkých tkanivách), trombóza (upchatie lúmenu cievy krvnou zrazeninou) a nekróza (odumretie) hemoroidálnych uzlín. Nadmerné cvičenie môže spôsobiť prasknutie hemoroidu, čo spôsobuje silné krvácanie. Chronické hemoroidy predstavujú riziko vzniku anémie.

Časté otázky

1. Ako zmierniť zápal hemoroidov?

Na zmiernenie akútnej bolesti a zápalu pri hemoroidoch proktológ predpisuje nesteroidné protizápalové lieky alebo kortikosteroidy (hormóny). Ak sú hemoroidálne uzliny výrazne zväčšené a zápalové, je potrebné ich odstrániť.

2. Ako vyliečiť hemoroidy za 3 dni?

Na liečbu hemoroidov v priebehu 1-3 dní sa vykonáva laserové odstránenie hemoroidov. Pooperačná rekonvalescencia trvá 2-3 týždne. Ak je laserové odstránenie kontraindikované, vykonáva sa konzervatívna (medikamentózna) liečba hemoroidov, ktorá môže trvať niekoľko týždňov.

3. Ako vyzerá hemoroid?

Vonkajší hemoroid je pokrytý kožou a vyzerá ako hrubá hrčka tmavočervenej alebo tmavomodrej farby. Vnútorné hemoroidy sú modrozelené a pokryté črevnou sliznicou.

4. Môžu sa hemoroidálne uzliny zatláčať?

Hemoroidálne uzliny by sa nemali zatláčať, pretože to môže spôsobiť poranenia a infekciu, ako aj silné krvácanie z konečníka. V prípade, že hemoroidy vypadávajú je potrebné sa objednať na vyšetrenie k proktológovi.

Hodnotenie článku:
5 s 5 na základe 1 hodnotenie
Čo sú to hemoroidy a ako ich liečiť?
Lekár oddelenia proktológie.

Položte otázku ohľadom chirurgovi-proktológovi
DoktorPRO

Ďalšie články k téme

Súvisiace články:

Komentáre

Štefan pred 2 mesiacmi
Dobrý deň, ako dlho trvá, kým sa vstrebe trombóza hemoroidálnej uzliny?
Odpovedať
Dobrý deň. Trombóza hemoroidálnej uzliny môže ustúpiť v priebehu niekoľkých dní. Je však potrebné absolvovať vyšetrenie u proktológa, aby ste predišli komplikáciám.
Sofia pred 2 mesiacmi
Dobrý deň, čo mám robiť, ak mám hemoroidy?
Odpovedať
Dobrý deň. Ak máte hemoroidy, mali by ste držať diétu (jesť viac ovocia, zeleniny a obilnín), vyhýbať sa fyzickej námahe a dodržiavať osobnú hygienu. Aby ste zabránili progresii patológie a vzniku komplikácií, mali by ste sa objednať na vyšetrenie k proktológovi.
Adriána pred 2 mesiacmi
Dobrý deň. Ako mám chodiť na toaletu po odstránení hemoroidov?
Odpovedať
Dobré popoludnie. Po zákroku na odstránenie hemoroidov je dôležité vyhýbať sa tlačeniu počas defekácie a po vyprázdnení je potrebné sa umyť pod tečúcou vodou. Taktiež je dôležité piť dostatok tekutín, aby ste predišli zápche.
Júlia pred 2 mesiacmi
Dobrý deň. Ako môžem zastaviť krvácanie hemoroidov doma?
Odpovedať
Dobré popoludnie. Pri hemoroidálnom krvácaní je potrebné okamžite vyhľadať lekársku pomoc. Používanie ľudových prostriedkov a pokusy o zastavenie krvácania z hemoroidov môžu viesť k výraznej strate krvi.
Anna pred 2 mesiacmi
Dobrý deň. Ako dlho budem krvácať po odstránení hemoroidov?
Odpovedať
Dobrý deň. Niekoľko dní po odstránení hemoroidov sa môže objaviť krvavý výtok v stolici alebo na spodnej bielizni. Ak je krvácanie dlhotrvajúce a silné, vyhľadajte proktológa.
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.