Čo potrebujete vedieť o ekzéme?

Dermatológovia rozlišujú nasledujúce typy ekzémov:
Mikrobiálny ekzém sa objavuje na miestach kože infikovaných mikróbmi (najčastejšie sa vyskytuje v blízkosti rán, popálenín, fistúl). Bunka ekzému má jasné hranice a asymetrický tvar. Na povrchu kože môžete vidieť pustuly – pľuzgieriky (pustulózne prvky, po otvorení ktorých sa objavujú erózie). Ekzém sa najčastejšie vyskytuje na dolných končatinách.
Skutočný ekzém vzniká najčastejšie v dôsledku kontaktu pokožky s chemikáliami, veľkým stresom alebo pri užívaní liekov. Vyrážky sú umiestnené symetricky, ich vznik je sprevádzaný svrbením. Pozoruje sa aj olupovanie a suchá pokožka.
Seboroický ekzém – ochorenie postihujúce oblasti kože, kde sú vlasy (hlava, nohy, tvár, chrbát). Vždy je sprevádzaný intenzívnym svrbením. V strede ekzémovej lézie sú pozorované šupiny a koža je vlhká a opuchnutá. Za ušami sa objavujú bolestivé praskliny.
Detský ekzém sa vyvíja v ranom veku (3 – 6 mesiacov) a vyznačuje sa príznakmi seboroického, mikrobiálneho alebo skutočného ekzému – kombinácie môžu byť rôzne.
Faktory spôsobujúce ekzém:
Fajčenie je tiež faktorom, ktorý môže vyvolať výskyt ekzému. Výskumy ukazujú, že fajčenie nielen negatívne ovplyvňuje stav pokožky, ale vedie aj k vzniku ekzému a jeho ťažkému priebehu.
Ekzém je zvyčajne chronického charakteru, čo znemožňuje jeho úplné vyliečenie. Lekár vyberá prostriedky liečby, ktoré pomôžu zvládnuť chorobu, zabrániť jej exacerbácii (zhoršeniu alebo novému prepuknutiu choroby).
Bežne sa na liečbu ekzému predpisuje:
V závislosti od výsledkov testov lekár poradí, ktoré potraviny je potrebné vylúčiť z konzumovania. Kožné reakcie zväčša spôsobujú určité potraviny alebo chemikálie v domácnosti (kozmetika, mydlo).
Ekzém je nebezpečný ako každá choroba. Vedie k zhoršeniu ochranných funkcií tela, v dôsledku čoho organizmus sa stáva zraniteľným voči vírusovým infekciám. Mnohí pacienti majú v poškodených oblastiach kože hnisavé útvary. Okrem toho sa môže objaviť atopický ekzém (vznikajúci na alergickom podklade), ktorý môže podľa štúdií spôsobiť srdcovo-cievne ochorenia a mozgové príhody.
Ekzému možno predísť dodržiavaním nasledujúcich pravidiel:
Odporúča sa aj menší kontakt s chemikáliami pri umývaní riadu a upratovaní. Ľudia, ktorí pracujú vo výrobe, si musia starostlivo chrániť pokožku a dbať na to, aby na pracovnom odeve neboli žiadne odkryté miesta.