Aké typy ekzémov existujú?
Dermatológovia rozlišujú tieto typy ekzémov:
- mikrobiálny;
- skutočný;
- seboroický (z nadmerného tvorenia mazu);
- detský.
Mikrobiálny ekzém sa objavuje na tých miestach kože, ktoré su infikované mikróbmi (najčastejšie sa vyskytuje v blízkosti rán, popálenín, fistúl). Bunka ekzému má jasné hranice a asymetrický tvar. Na povrchu kože môžete vidieť pustuly – pľuzgieriky (pustulózne prvky, po otvorení ktorých sa objavujú erózie). Ekzém sa najčastejšie vyskytuje na dolných končatinách.
Skutočný ekzém vzniká najčastejšie v dôsledku kontaktu pokožky s chemikáliami, veľkým stresom alebo pri užívaní liekov. Vyrážky sú umiestnené symetricky, ich vznik je sprevádzaný svrbením. Pokožka je suchá a olupuje sa.
Seboroický ekzém – ochorenie postihuje oblasti vlasovej pokožky (hlavu, nohy, tvár a chrbát). Vždy je sprevádzaný intenzívnym svrbením. V strede ekzémovej lézie vznikajú šupiny a koža je vlhká a opuchnutá. Za ušami sa objavujú bolestivé praskliny.
Detský ekzém sa vyvíja v ranom veku ( v 3 až 6 mesiacoch) a má príznaky seboroického, mikrobiálneho alebo skutočného ekzému – kombinácie môžu byť rôzne.
Čo môže spustiť vznik ekzému?
Máte otázky ohľadom práce oddelenia dermatológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Faktory spôsobujúce ekzém:
- potravinová alergia;
- suchá koža;
- nedostatok vitamínov, minerálov, mastných kyselín;
- hormonálna nerovnováha;
- chronické ochorenia tráviaceho traktu;
- infekčné choroby;
- kontakt s chemikáliami;
- stresové situácie.
Medzi faktory, ktoré môžu vyvolať vznik ekzému patrí aj fajčenie. Výskumy ukazujú, že fajčenie nielen negatívne ovplyvňuje stav pokožky, ale vedie aj k vzniku ekzému a k jeho ťažkému priebehu.
Príčiny ekzému
Dá sa ekzém úplne vyliečiť?
Ekzém má zvyčajne chronický charakter, čo znemožňuje jeho úplné vyliečenie. Lekár vyberá také prostriedky liečby, ktoré pomôžu zvládnuť chorobu a zabrániť jej exacerbácii (zhoršeniu alebo novému prepuknutiu choroby).
Na liečbu ekzému sa bežne predpisuje:
- špeciálna diéta (zo stravy je potrebné vylúčiť potraviny, ktoré môžu ochorenie vyvolať, napr. čokoláda, alkohol, citrusové plody, orechy);
- medikamentózna liečba, vrátane použitia protizápalových liekov a antihistaminík, používanie mastí;
- zmena životného štýlu (žiadny stres, dobrý spánok).
V závislosti od výsledkov testov lekár poradí, ktoré potraviny je potrebné vylúčiť z jedálnička. Kožné reakcie zväčša spôsobujú určité potraviny alebo chemikálie používané v domácnosti (kozmetika, mydlo).
Nakoľko je ekzém nebezpečný pre zdravie?
Ekzém je pre zdravie človeka nebezpečný ako každá iná choroba. Vedie k zhoršeniu ochranných funkcií tela, v dôsledku čoho sa organizmus stáva menej odolným voči vírusovým infekciám. Mnohí pacienti majú v poškodených oblastiach kože hnisavé novotvary. Rovnako sa môže objaviť aj atopický ekzém (vznikajúci na alergickom podklade), ktorý môže podľa štúdií spôsobiť srdcovo-cievne ochorenia a mozgové príhody.
Prevencia ekzému
Ekzému možno predísť dodržiavaním nasledujúcich pravidiel:
- včasná liečba rán, popálenín, vredov;
- dodržiavanie pravidiel osobnej hygieny;
- zdravé stravovanie;
- starostlivosť o pokožku;
- nosenie oblečenia prevažne z prírodných materiálov (ľan, bavlna).
Odporúča sa aj menší kontakt s chemikáliami pri umývaní riadu a upratovaní. Ľudia, ktorí pracujú vo výrobe, si musia starostlivo chrániť pokožku a dbať na to, aby na pracovnom odeve neboli žiadne odhalené miesta.