V ktoré dni môžete otehotnieť?

Monitorovať plodné dni či „okno plodnosti“, teda najpriaznivejšie obdobie, kedy žena môže počas cyklu otehotnieť, je dôležité aj v prípade, ak chceme zabrániť neplánovanému tehotenstvu. Pravdepodobnosť otehotnenia je najvyššia počas 3 – 6 dňového intervalu končiaceho v deň ovulácie, najmä deň pred ovuláciou (tzv. „plodné okno“).
Vajíčko pripravené na oplodnenie opustí vaječník do 1 – 2 dní po ovulácii. Práve v tomto období je ženské telo najviac náchylné otehotnieť. Môžete však otehotnieť aj v niekoľkých predchádzajúcich dňoch. Bunky spermií si zachovávajú svoju pohyblivosť počas 3 – 5 dní. Táto schopnosť umožňuje mužským pohlavným bunkám čakať na uvoľnenie vajíčka z vaječníka, ak sa dostalo do dutiny maternice skôr ako v tomto období.
Okno plodnosti priamo súvisí s načasovaním ovulácie. Priemerná doba trvania menštruačného cyklu ženy je 28 až 32 dní. Niektoré ženy majú kratší, iné dlhší cyklus.
Deň, kedy menštruácia začala, určuje odpočítavanie menštruačného cyklu a považuje sa za jeho prvý deň. Menštruácia zvyčajne trvá 3 – 7 dní.
Celý menštruačný cyklus je rozdelený do dvoch fáz:
Potom začne menštruačná fáza. Funkčná vrstva maternice, ktorá bola pripravená na možnú uhniezdenie oplodneného vajíčka, sa odlupuje. Preto dochádza k krvácaniu z dutiny maternice.
Ovulácia je fáza, kedy vajíčko vystupuje z vaječníka, prechádza do vajíčkovodu, kde zostáva jeden deň. Takéto vajíčko je pripravené na oplodnenie.
Tehotenstvo nastáva, ak sa počas tohto obdobia spermie dostanú do vajíčkovodu, preniknú cez membrány vajíčka a oplodnia ho. Ak sa tak nestane, vajíčko ide ďalej do tela maternice, tam sa zničí. V ďalšej menštruačnej fáze opúšťa telo.
Ak menštruačný cyklus trvá 28 dní, potom treba počítať s ovuláciou 14 dní pred ďalším obdobím. Väčšina žien ovuluje medzi 11. a 21. dňom svojho cyklu. V takom prípade ovulácia nenastáva v rovnaký deň. Môže nastať buď skôr, ako je zvyčajný dátum, alebo neskôr.
Gynekológovia nazývajú toto obdobie oknom plodnosti, pretože vtedy je telo najviac náchylné na otehotnenie. Ak žena ovuluje v 14. deň svojho cyklu, potom existuje veľká šanca na oplodnenie v ten deň a v nasledujúcich 24 hodinách.
Vaječná bunka žije iba 24 hodín po ovulácii. Ovulácia nastáva v polovici cyklu. Väčšina žien má menštruačný cyklus, ktorý trvá 28 – 30 dní. Nie je možné otehotnieť počas menštruácie – ak je to skutočne menštruácia, a nie krvácanie, ktoré sa na ňu ponáša a zvykne nás pomýliť.
Okno plodnosti sa však otvára pár dní predtým, ako vajíčko opustí vaječník. Je to spôsobené tým, že spermie môžu prežiť v maternicovej dutine až 5 dní. Ak žena nemala nechránený sex počas 14. a 15. dňa cyklu, nie je to ešte zárukou, že sa vyhla tehotenstvu, a to v prípade, ak mala nechránený sex počas 9. – 13. dňa cyklu.
Je užitočné sledovať svoj mesačný cyklus ako aj „príznaky“ ovulácie. To pomôže určiť presný deň ovulácie každý mesiac.
Presunutím zamerania pozornosti na zmenu svojho stavu počas ovulácie môže žena presne určiť deň, kedy vajíčko opustí vaječník.
Na aké príznaky ovulácie by ste si mali dať pozor?
Niektoré príznaky sa však po začiatku ovulácie môžu meniť. Napríklad zmena bazálnej teploty (minimálna telesná teplota počas odpočinku, spánku) nie je spoľahlivým kritériom pre vznik okna plodnosti.
Pre mnohých je užitočné niekoľko mesiacov sledovať zmeny v tele, aby pochopili, čo je pre ich organizmus normálne a čo nie. Pamätajte však, že načasovanie ovulácie sa môže mesiac od mesiaca líšiť.
Existuje ešte jedna možnosť rozpoznania dňa ovulácie. Existujú sady na predpovedanie ovulácie alebo monitory plodnosti. Prostriedok pre liečbu plodnosti meria hladinu špecifických hormónov v moči na stanovenie obdobia ovulácie každý mesiac. Niektoré z nich určujú aj dni najvyššej plodnosti. Kombinácia týchto metód pomôže žene rozpoznať správny deň s maximálnou presnosťou.
Počas ktorých dni môžete otehotnieť?
V nasledujúcej tabuľke je uvedený typický menštruačný cyklus a miera plodnosti ženy v každej fáze.
Deň cyklu | Štádium | Plodnosť |
1-7. | Menštruácia | Najnižšia šanca na otehotnenie |
8-9. | Po menštruácii | Existuje šanca na otehotnenie |
10-14. | Ovulačné obdobie | Najväčšia pravdepodobnosť otehotnieť |
15-16. | Post-ovulačné obdobie | Existuje šanca na otehotnenie |
17-28. | Zhrubnutie sliznice maternice | Nízka pravdepodobnosť tehotenstva |
Aby sa zvýšila pravdepodobnosť otehotnieť, žena by mala mať sex bez antikoncepcie 2 – 3 dni pred a počas ovulácie. Sexuálny styk v ktorýkoľvek z týchto dní zvyšuje možnosť oplodnenia o 20 – 30%. Nižšie je uvedený zoznam tipov, ktoré vám pomôžu zvýšiť pravdepodobnosť plánovaného tehotenstva:
Iba lekár však môže posúdiť celkový zdravotný stav páru a jeho pripravenosť splodiť dieťa. Lekár tiež určuje metódy na zvýšenie pravdepodobnosti počatia individuálne pre mužov a ženy.
Niektoré ženy, aby neotehotneli, starostlivo sledujú svoje okno plodnosti. Šance na oplodnenie vajíčka sú najnižšie v dňoch pred a po tomto období. Napriek tomu môže dôjsť k tehotenstvu, ak došlo k ovulácii skôr, pretože spermie si zachovávajú svoju činnosť niekoľko dní po vstupe do dutiny maternice.
K ovulácii môže dôjsť aj neskôr, keď si žena myslí, že plodné obdobie sa skončilo. Každý, kto uvažuje o tejto metóde antikoncepcie, by sa mal s lekárom porozprávať o pravdepodobnosti nechceného tehotenstva a rizikách nakazenia sa pohlavnou chorobou.
Ovulácia a okno plodnosti sa môžu meniť z cyklu na cyklus, ale menia sa aj s vekom. Plodnosť u žien začína klesať od 35. roku života. S vekom klesá aj počet a kvalita vajíčok. Môže dôjsť k nepravidelnej ovulácii. Určité zdravotné ťažkosti, ako je endometrióza alebo syndróm polycystických vaječníkov, tiež sťažujú počatie.
V plodnom veku ženy rozlišujú štyri podmienené fázy:
Antikoncepčné tabletky sú zamerané na prevenciu nechceného tehotenstva. Syntetické hormóny, ktoré sú obsiahnuté v tabletkách, zabraňujú ovulácii a zhrubnutiu sliznice maternice.
To znamená, že ak sa vajíčko uvoľní z vaječníka a stále dôjde k oplodneniu, potom výsledné oplodnené vajíčko nie je schopné sa uhniezdiť v stene maternice. Tabletka tiež zahusťuje sliz krčka maternice, čo sťažuje pohyb spermií smerom k vajíčku.
Podľa výskumov sú tabletky pri správnom používaní účinné na viac ako 99%. Ale v každodennom živote účinnosť klesá do 91%. To znamená, že pri bežnom používaní 9 zo 100 žien nakoniec otehotnie počas jedného roka aj pri používaní tejto metódy antikoncepcie.
Ženy, ktoré sledujú obdobie plodnosti, aby mohli otehotnieť, by mali navštíviť svojho gynekológa kvôli plánovaniu počatia včas. Lekár, okrem stanovenia faktorov, ktoré znižujú možnosť otehotnenia, odporučí použitie špeciálnych liekov alebo vitamínov, ktoré priaznivo ovplyvnia vývoj plodu a zdravie budúcej matky.
Lekára by mali navštíviť ženy do 35 rokov, ktoré po roku snaženia nedokázali otehotnieť, a ženy staršie ako 35 rokov po šiestich mesiacoch pokusov. Ak má žena pocit, že má nepravidelné menštruačné cykly, ovulácia neustále chýba, je to dôvod na vyšetrenie u lekára bez ohľadu na vek. Príčinou môže byť gynekologické ochorenie.
Áno, je možné otehotnieť aj hneď po skončení menštruácie. Ovuláciu totiž ovplyvňuje niekoľko faktorov a jej načasovanie sa môže meniť v závislosti od hormonálneho pozadia. Spermie majú tiež schopnosť prežiť v ženskom organizme niekoľko dní. Tehotenstvo po menštruácii je môže, pri skorej ovulácií.
K ovulácii zvyčajne dochádza na 14. deň menštruačného cyklu. Aby ste správne vypočítali deň ovulácie, mali by ste k prvému dňu od začiatku menštruácie pridať 14 dní. Ovuláciu možno presnejšie určiť pomocou domácich ovulačných testov a meraním teploty vnútri vagíny.
Ovulácia je fyziologický proces dozrievania vajíčka a jeho uvoľnenia z ovariálneho folikulu do vajcovodu, kde môže dôjsť k oplodneniu vajíčka. Väčšina žien necíti nástup ovulácie. V zriedkavých prípadoch môžu byť príznakom ovulácie bolesti v podbrušku uprostred menštruačného cyklu, ktorá je dôsledkom prasknutia folikulu v čase ovulácie.