V ktoré dni môžete otehotnieť?

V ktoré dni môžete otehotnieť?
Čítať 6 minút | Zverejnené: 24 October 2022 | Перегляди 38394
Ak pár plánuje narodenie dieťaťa, bolo by užitočné vedieť, kedy má žena ovuláciu a v ktoré dni existuje najväčšia pravdepodobnosť, že otehotnie.

Monitorovať plodné dni či „okno plodnosti“, teda najpriaznivejšie obdobie, kedy žena môže počas cyklu otehotnieť, je dôležité aj v prípade, ak chceme zabrániť neplánovanému tehotenstvu. Pravdepodobnosť otehotnenia je najvyššia počas 3 –  6 dňového intervalu končiaceho v deň ovulácie, najmä deň pred ovuláciou (tzv. „plodné okno“).

Vajíčko pripravené na oplodnenie opustí vaječník do 1 –  2 dní po ovulácii. Práve v tomto období je ženské telo najviac náchylné otehotnieť. Môžete však otehotnieť aj v niekoľkých predchádzajúcich dňoch. Bunky spermií si zachovávajú svoju pohyblivosť počas 3  –   5 dní. Táto schopnosť umožňuje mužským pohlavným bunkám čakať na uvoľnenie vajíčka z vaječníka, ak sa dostalo do dutiny maternice skôr ako v tomto období.  

Menštruačný cyklus

Okno plodnosti priamo súvisí s načasovaním ovulácie. Priemerná doba trvania menštruačného cyklu ženy je 28 až 32 dní. Niektoré ženy majú kratší, iné dlhší cyklus.

Deň, kedy menštruácia začala, určuje odpočítavanie menštruačného cyklu a považuje sa za jeho prvý deň. Menštruácia zvyčajne trvá 3  –  7 dní.  

Celý menštruačný cyklus je rozdelený do dvoch fáz:

 • Prvá fáza je folikulárna. Začína sa od prvého dňa menštruácie. V prvej fáze sa vyvíja folikul, z ktorého potom musí vyjsť vajíčko. Folikulárna fáza končí ovuláciou;
 • Druhá fáza  –   luteálna. Na mieste vajíčka, ktoré už opustilo vaječník, sa objaví žlté teliesko. Žlté teliesko je zodpovedná za rovnováhu hormónov. Hormóny sa vytvárajú a vylučujú s cieľom pripraviť telo na zmeny, ktoré prinesie možné tehotenstvo. Fáza trvá do začiatku menštruácie.  

Potom začne menštruačná fáza. Funkčná vrstva maternice, ktorá bola pripravená na možnú uhniezdenie oplodneného vajíčka, sa odlupuje. Preto dochádza k krvácaniu z dutiny maternice.

 Ovulácia a počatie

Ovulácia je fáza, kedy vajíčko vystupuje z vaječníka, prechádza do vajíčkovodu, kde zostáva jeden deň. Takéto vajíčko je pripravené na oplodnenie.

Tehotenstvo nastáva, ak sa počas tohto obdobia spermie dostanú do vajíčkovodu, preniknú cez membrány vajíčka a oplodnia ho. Ak sa tak nestane, vajíčko ide ďalej do tela maternice, tam sa zničí. V ďalšej menštruačnej fáze opúšťa telo. 

Výpočet dátumu ovulácie

Ak menštruačný cyklus trvá 28 dní, potom treba počítať s ovuláciou 14 dní pred ďalším obdobím. Väčšina žien ovuluje medzi 11. a 21. dňom svojho cyklu. V takom prípade ovulácia nenastáva v rovnaký deň. Môže nastať buď skôr, ako je zvyčajný dátum, alebo neskôr.

Gynekológovia nazývajú toto obdobie oknom plodnosti, pretože vtedy je telo najviac náchylné na otehotnenie. Ak žena ovuluje v 14. deň svojho cyklu, potom existuje veľká šanca na oplodnenie v ten deň a v nasledujúcich 24 hodinách.

Vaječná bunka žije iba 24 hodín po ovulácii. Ovulácia nastáva v polovici cyklu. Väčšina žien má menštruačný cyklus, ktorý trvá 28  –   30 dní. Nie je možné otehotnieť počas menštruácie  –   ak je to skutočne menštruácia, a nie krvácanie, ktoré sa na ňu ponáša a zvykne nás pomýliť.

Okno plodnosti sa však otvára pár dní predtým, ako vajíčko opustí vaječník. Je to spôsobené tým, že spermie môžu prežiť v maternicovej dutine až 5 dní. Ak žena nemala nechránený sex počas 14. a 15. dňa cyklu, nie je to ešte zárukou, že sa vyhla tehotenstvu, a to v prípade, ak mala nechránený sex počas 9. –  13. dňa cyklu.

Je užitočné sledovať svoj mesačný cyklus ako aj „príznaky“ ovulácie. To pomôže určiť presný deň ovulácie každý mesiac. 

Príznaky ovulácie

Presunutím zamerania pozornosti na zmenu svojho stavu počas ovulácie môže žena presne určiť deň, kedy vajíčko opustí vaječník.

Na aké príznaky ovulácie by ste si mali dať pozor?

 • nadúvanie brucha;
 • kŕče iba na jednej strane panvy;
 • zvýšená sexuálna túžba;
 • bolesti hlavy;
 • mierna nevoľnosť;
 • zvýšená reakcia zmyslov, ako je zrak, chuť alebo vôňa;
 • bolesť pri ovulácii.

Niektoré príznaky sa však po začiatku ovulácie môžu meniť. Napríklad zmena bazálnej teploty (minimálna telesná teplota počas odpočinku, spánku) nie je spoľahlivým kritériom pre vznik okna plodnosti.

Pre mnohých je užitočné niekoľko mesiacov sledovať zmeny v tele, aby pochopili, čo je pre ich organizmus normálne a čo nie. Pamätajte však, že načasovanie ovulácie sa môže mesiac od mesiaca líšiť. 

Existuje ešte jedna možnosť rozpoznania dňa ovulácie. Existujú sady na predpovedanie ovulácie alebo monitory plodnosti. Prostriedok pre liečbu plodnosti meria hladinu špecifických hormónov v moči na stanovenie obdobia ovulácie každý mesiac. Niektoré z nich určujú aj dni najvyššej plodnosti. Kombinácia týchto metód pomôže žene rozpoznať správny deň s maximálnou presnosťou.

Počas ktorých dni môžete otehotnieť?

Počas ktorých dni môžete otehotnieť?

V nasledujúcej tabuľke je uvedený typický menštruačný cyklus a miera plodnosti ženy v každej fáze.

Deň cyklu

Štádium

Plodnosť

1-7.

Menštruácia

Najnižšia šanca na otehotnenie

8-9.

Po menštruácii

Existuje šanca na otehotnenie

10-14.

Ovulačné obdobie

Najväčšia pravdepodobnosť otehotnieť

15-16.

Post-ovulačné obdobie

Existuje šanca na otehotnenie

17-28.

Zhrubnutie sliznice maternice

Nízka pravdepodobnosť tehotenstva

Pravdepodobnosť počatia

Aby sa zvýšila pravdepodobnosť otehotnieť, žena by mala mať sex bez antikoncepcie 2  –   3 dni pred a počas ovulácie. Sexuálny styk v ktorýkoľvek z týchto dní zvyšuje možnosť oplodnenia o 20  –   30%. Nižšie je uvedený zoznam tipov, ktoré vám pomôžu zvýšiť pravdepodobnosť plánovaného tehotenstva:

 • Pravidelný sexuálny styk bez použitia antikoncepčných prostriedkov (sex každé 2 –  3 dni).
 • Úplné ukončenie fajčenia matkou a otcom alebo zníženie počtu vyfajčených cigariet za deň na minimum. Užívanie tabaku znižuje plodnosť a negatívne ovplyvňuje zdravie embrya a plodu.
 • Obmedzenie pitia alkoholu. Pitie alkoholických nápojov znižuje plodnosť oboch pohlaví a tiež poškodzuje plod.
 • Udržiavanie zdravej váhy. Obézne ženy alebo ženy s nadváhou častejšie trpia nepravidelnou ovuláciou.

Iba lekár však môže posúdiť celkový zdravotný stav páru a jeho pripravenosť splodiť dieťa. Lekár tiež určuje metódy na zvýšenie pravdepodobnosti počatia individuálne pre mužov a ženy.

Ako sa vyhnúť tehotenstvu?

Niektoré ženy, aby neotehotneli, starostlivo sledujú svoje okno plodnosti. Šance na oplodnenie vajíčka sú najnižšie v dňoch pred a po tomto období. Napriek tomu môže dôjsť k tehotenstvu, ak došlo k ovulácii skôr, pretože spermie si zachovávajú svoju činnosť niekoľko dní po vstupe do dutiny maternice.

K ovulácii môže dôjsť aj neskôr, keď si žena myslí, že plodné obdobie sa skončilo. Každý, kto uvažuje o tejto metóde antikoncepcie, by sa mal s lekárom porozprávať o pravdepodobnosti nechceného tehotenstva a rizikách nakazenia sa pohlavnou chorobou.  

Možnosť otehotnieť a vek

Ovulácia a okno plodnosti sa môžu meniť z cyklu na cyklus, ale menia sa aj s vekom. Plodnosť u žien začína klesať od 35. roku života. S vekom klesá aj počet a kvalita vajíčok. Môže dôjsť k nepravidelnej ovulácii. Určité zdravotné ťažkosti, ako je endometrióza alebo syndróm polycystických vaječníkov, tiež sťažujú počatie.

V plodnom veku ženy rozlišujú štyri podmienené fázy:

 • Skoré reprodukčné štádium: od prvej menštruácie do 20 rokov. Počas prvého štádia dochádza k tvorbe cyklu, zriedkavým ovuláciám, vyrovnaniu hormonálnej hladiny. V prípade aktívneho sexuálneho života bez antikoncepcie existuje vysoká pravdepodobnosť tehotenstva.
 • Stredné reprodukčné štádium: vo veku od 20 do 40 rokov. Stredné štádium plodnosti sa vyznačuje pravidelným cyklom, stabilným hormonálnym zázemím a absenciou (spravidla) zdravotných problémov. Najpriaznivejšie obdobie pre tehotenstvo a pôrod.
 • Neskoré reprodukčné štádium: od 40 do 45 rokov. V neskorom období je hormonálne pozadie nestabilné, cyklus a ovulácia sú stabilné, v tele sa začínajú zmeny súvisiace s vekom. Otehotnieť je možné prirodzene, ale tehotenstvo a pôrod si môžu vyžadovať lekársku pomoc.
 • Štádium poklesu plodnosti: vo veku od 46 do 60 rokov. Počas tohto obdobia nastáva menopauza: znížené hormonálne pozadie, nepravidelný cyklus alebo jeho ukončenie. Prirodzené tehotenstvo je nemožné (až na veľmi zriedkavé výnimky). Ak by ste chceli otehotnieť, budete potrebovať liečbu hormonálnymi liekmi, rovnako ako počas tehotenstva.

Vplyv antikoncepčných tabletiek na otehotnenie

Antikoncepčné tabletky sú zamerané na prevenciu nechceného tehotenstva. Syntetické hormóny, ktoré sú obsiahnuté v tabletkách, zabraňujú ovulácii a zhrubnutiu sliznice maternice.

To znamená, že ak sa vajíčko uvoľní z vaječníka a stále dôjde k oplodneniu, potom výsledné oplodnené vajíčko nie je schopné sa uhniezdiť v stene maternice. Tabletka tiež zahusťuje sliz krčka maternice, čo sťažuje pohyb spermií smerom k vajíčku.

Podľa výskumov sú tabletky pri správnom používaní účinné na viac ako 99%. Ale v každodennom živote účinnosť klesá do 91%. To znamená, že pri bežnom používaní 9 zo 100 žien nakoniec otehotnie počas jedného roka aj pri používaní tejto metódy antikoncepcie. 

Kedy sa obrátiť na lekára?

Ženy, ktoré sledujú obdobie plodnosti, aby mohli otehotnieť, by mali navštíviť svojho gynekológa kvôli plánovaniu počatia včas. Lekár, okrem stanovenia faktorov, ktoré znižujú možnosť otehotnenia, odporučí použitie špeciálnych liekov alebo vitamínov, ktoré priaznivo ovplyvnia vývoj plodu a zdravie budúcej matky.

Lekára by mali navštíviť ženy do 35 rokov, ktoré po roku snaženia nedokázali otehotnieť, a ženy staršie ako 35 rokov po šiestich mesiacoch pokusov. Ak má žena pocit, že má nepravidelné menštruačné cykly, ovulácia neustále chýba, je to dôvod na vyšetrenie u lekára bez ohľadu na vek. Príčinou môže byť gynekologické ochorenie.

Časté otázky

1. Je možné otehotnieť hneď po menštruácii?

Áno, je možné otehotnieť aj hneď po skončení menštruácie. Ovuláciu totiž ovplyvňuje niekoľko faktorov a jej načasovanie sa môže meniť v závislosti od hormonálneho pozadia. Spermie majú tiež schopnosť prežiť v ženskom organizme niekoľko dní. Tehotenstvo po menštruácii je môže, pri skorej ovulácií.

2. Ako vypočítať ovuláciu?

K ovulácii zvyčajne dochádza na 14. deň menštruačného cyklu. Aby ste správne vypočítali deň ovulácie, mali by ste k prvému dňu od začiatku menštruácie pridať 14 dní. Ovuláciu možno presnejšie určiť pomocou domácich ovulačných testov a meraním teploty vnútri vagíny.

3. Čo je ovulácia u žien?

Ovulácia je fyziologický proces dozrievania vajíčka a jeho uvoľnenia z ovariálneho folikulu do vajcovodu, kde môže dôjsť k oplodneniu vajíčka. Väčšina žien necíti nástup ovulácie. V zriedkavých prípadoch môžu byť príznakom ovulácie bolesti v podbrušku uprostred menštruačného cyklu, ktorá je dôsledkom prasknutia folikulu v čase ovulácie.

Hodnotenie článku:
4.75 s 5 na základe 4 hodnotenia
V ktoré dni môžete otehotnieť?
Lekár oddelenia gynekológie.

Položte otázku ohľadom gynekológovi
DoktorPRO

Ďalšie články k téme

Súvisiace články:

Komentáre

Adriána pred 6 mesiacmi
V článku som si prečítala, že otehotnieť sa dá len v období ovulácie. Koľko dní po menštruácii nemusím používať ochranu?
Odpovedať
Napriek tomu, že plodné dni, t.j. obdobie, v ktorom môžete otehotnieť je 3-4 dni pred a po ovulácii, nie je táto metóda na 100% spoľahlivá. Tehotenstvo môže nastať aj bezprostredne po menštruácii, napríklad pri skorej ovulácie. Ženám sa neodporúča používať metódu plodných/neplodných dní.
Frederika pred 6 mesiacmi
Povedzte mi, ako otehotnieť pomocou metódy výpočtu ovulácie. Je možné určiť čas ovulácie na základe výtok? Aké sú príznaky ovulácie?
Odpovedať
Ovulácia sa spravidla vyskytuje v 14. deň menštruačného cyklu a môže byť sprevádzaná bodavou bolesťou v dolnej časti brucha. Tento príznak sa však nevyskytuje u všetkých žien. Na presnejšie určenie dňa ovulácie sa používajú domáce testy a metóda merania telesnej teploty vo vnútri vagíny.
Mária  pred 6 mesiacmi
Moja mama otehotnela počas menštruácie. Znamená to, že som aj ja veľmi plodná a môžem otehotnieť počas alebo bezprostredne po menštruácii?
Odpovedať
Plodné obdobie u žien počas menštruačného cyklu sa môže líšiť v závislosti od individuálnej hodnoty hormónov a načasovania ovulácie. Spoľahlivými metódami antikoncepcie sú mechanická antikoncepcia, antikoncepčné tabletky a vnútromaternicové teliesko. Pre správny výber vhodnej antikoncepcie je potrebné navštíviť gynekológa.
Irena pred 5 mesiacmi
Je môžé otehotnieť v 12 rokoch?
Odpovedať
Plodnosť u žien nie je určená vekom, ale načasovaním menštruácie. Po nástupe pravidelnej menštruácie a pred menopauzou môže žena otehotnieť v akomkoľvek veku.
Nadežda pred 5 mesiacmi
Je možné otehotnieť v posledných dňoch pred menštruáciou?
Odpovedať
Pravdepodobnosť tehotenstva po 20. dni menštruačného cyklu je veľmi nízka. Tehotenstvo však môže nastať aj v neskoršom termíne, ak sa oneskorí ovulácia.
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.