Logo
0800200000

Kto je urológ a čo lieči?

Kto je urológ a čo lieči?
Čítať 5 minút | Vytvorené: 25 máj 2023 | aktualizované: 1 jún 2023 | 3051 3051
Medzi urologické ochorenia patria poruchy močového systému, akými sú abnormality močového mechúra, obličiek, močovodov, močovej trubice, močovej rúry a mužského pohlavného ústrojenstva.

Ochorenia močovo-pohlavných orgánov si vyžadujú okamžité lekárske ošetrenie, pretože môžu prejsť do chronického stavu a spôsobiť komplikácie (napr. abnormálne zmeny v orgánoch zodpovedných za tvorbu a vylučovanie moču a poruchy reprodukcie).

Kto je urológ?

Urológ je lekár, ktorý diagnostikuje a lieči ochorenia močového systému u mužov a žien. Urológ sa taktiež špecializuje na liečbu ochorení reprodukčného systému, pohlavne prenosných infekcií a abnormalít pohlavných orgánov mužov.

Čo lieči urológ?

Urológa je potrebné vyhľadať pri podozrení na ochorenia močových ciest u oboch pohlaví a pri poruchách pohlavného systému u mužov.

Čo lieči urológ?

Čo lieči urológ?

Urológ sa špecializuje na liečbu:

 • zápalových ochorení močového systému (cystitída, uretritída, pyelonefritída);
 • urolitiázy (tvorba konkrementov v obličkách alebo močovom mechúre);
 • infekcií mužských pohlavných orgánov (trichomoniáza, chlamýdie, genitálny herpes, mykoplazmóza);
 • ochorení prostaty (prostatitída, adenóm prostaty);
 • novotvarov močového systému (cysty, papilómy a kondylómy);
 • porúch močenia (inkontinencia moču, enuréza, hyperaktívny močový mechúr);
 • hydrokély (hydrokéla semenníka);
 • mužskej neplodnosti.

Urológ diagnostikuje a lieči problémy s potenciou (napr. znížené libido alebo erektilná dysfunkcia), ako aj problémy s ejakuláciou (predčasná ejakulácia, nedostatok semena). Urológ sa špecializuje aj na poranenia a abnormality penisu.

Ako prebieha vyšetrenie mužov u urológa?

Počas prvej konzultácie sa urológ oboznámi s pacientovu anamnézou, vyšetrí a prehmatá vonkajšie genitálie, vykoná rektálne vyšetrenie prostaty prstom a môže predpísať aj prístrojové diagnostické metódy. Diagnostické vyšetrenia močovo-pohlavných orgánov zahŕňajú:

 • ultrazvuk panvových orgánov;
 • dopplerografia ciev penisu;
 • uretroskopiu (endoskopické vyšetrenie močovej trubice a močového mechúra);
 • laboratórne vyšetrenia krvi, moču a výterov z močovej trubice;
 • vyšetrenie semennej tekutiny (spermiogram).

S prihliadnutím na ťažkosti muža a sprievodné príznaky lekár predpíše ďalšie vyšetrenia. V prípade erektilnej dysfunkcie môže urológ predpísať bioteziometriu (stanovenie citlivosti žaluďa a inervácie penisu) a vazoaktívny test (na posúdenie rýchlosti prekrvenia penisu počas umelej stimulácie erekcie).

Aký je rozdiel medzi urológom a nefrológom?

Urológ lieči ochorenia celého močového systému, nefrológ lieči len ochorenia obličiek (napr. pyelonefritídu, glomerulonefritídu, polycystickú chorobu obličiek, zlyhanie obličiek). Nefrológ môže predpísať aj konzervatívnu (medikamentóznu) liečbu ochorení a urológ môže vykonať chirurgický zákrok.

Kto je andrológ?

Andrológ je výlučne mužský lekár, ktorý diagnostikuje a lieči choroby pohlavného systému. Andrológ sa špecializuje na liečbu porúch libida, problémov s erekciou alebo počatím alebo podozrenia na pohlavne prenosné choroby.

Ako prebieha vyšetrenie u andrológa?

Andrológ sa najskôr oboznámi s pacientovou anamnézou, vyšetrí a prehmatá vonkajšie genitálie a lymfatické uzliny v inguinálnej oblasti. V prípade potreby môže andrológ predpísať prístrojové vyšetrenia (napr. ultrazvuk penisu) a laboratórne testy (spermiogram, bakteriologické vyšetrenie urogenitálneho výteru, test na latentné sexuálne prenosné infekcie).

Kto je ženský urológ?

Urológ diagnostikuje, lieči a pomáha predchádzať urologickým ochoreniam u žien. Ženský urológ sa špecializuje na liečbu:

 • infekcií močových ciest (cystitída, pyelonefritída);
 • inkontinencie moču;
 • močových kameňov.

Vyšetrenie u ženského urológa je potrebná absolvovať v prípade bolestivého a častého močenia, bolesti v podbrušku a v dolnej časti chrbta, ako aj v prípade nedobrovoľného úniku moču. Urologické ochorenia u žien môžu ovplyvniť plodnosť, preto je dôležité raz ročne absolvovať preventívnu prehliadku.

Ako prebieha vyšetrenie žien u urológa?

Urológ sa najskôr oboznámi s pacientkinou anamnézou a vykoná vyšetrenie na gynekologickom kresle. Počas vyšetrenia lekár posúdi stav vaginálnej sliznice a určí prítomnosť prolapsu (vypadnutia orgánov) a tonus svalov panvového dna. Urológ môže predpísať aj diagnostické opatrenia, akými sú ultrazvuk obličiek a močového mechúra a laboratórne vyšetrenia krvi a moču.

Urológia v DoktorPRO v Bratislave

Kto je urológ a čo lieči? - MUDr. Andrej Janák
MUDr. Andrej Janák
DoktorPRO v Bratislave
Ružinovská 40
Rozvrh:
PO-PIA: 8:00-20:00, SO: 8:00-17:00, NE: 9:00-13:00

Časté otázky

1. Aký je rozdiel medzi andrológom a venerológom?

Venerológ sa špecializuje na diagnostiku, liečbu a prevenciu sexuálne prenosných infekcií (pohlavne prenosných chorôb). Venerológ sa nezaoberá liečbou iných ochorení mužských pohlavných orgánov. Na rozdiel od andrológa venerológ vyšetruje mužov aj ženy.

2. Čo lieči andrológ-sexuológ?

Andrológ-sexuológ je špecialista, ktorý lieči mužské sexuálne problémy, ktoré si nevyžadujú chirurgický zákrok. Lekár diagnostikuje a lieči erektilnú dysfunkciu, ktorá môže vzniknúť v dôsledku ochorení (napr. pohlavne prenosné choroby, znížená citlivosť penisu, hormonálna nerovnováha), ako aj psychických problémov.

3. Kto je lepší - urológ alebo andrológ?

Andrológ je lekár, ktorý lieči výlučne ochorenia mužských pohlavných orgánov. Na rozdiel od urológa má užšiu špecializáciu a nelieči ochorenia všetkých močovo-pohlavných orgánov, najmä poruchy obličiek, močového mechúra a močových ciest.

4. Kedy je potrebné navštíviť urológa?

Prvými príznakmi urologických problémov sú problémy s močením a bolesť brucha alebo spodnej časti chrbta. Vyšetrenie u urológa sa odporúča absolvovať pri týchto príznakoch:

 • nepríjemné pocity, ťažoba v oblasti perinea;
 • pálenie, svrbenie a bolesť pri močení;
 • neschopnosť úplne vyprázdniť močový mechúr;
 • zakalenie moču, zmena jeho zápachu;
 • meniaca sa veľkosť semenníkov;
 • bolesť penisu a semenníkov;
 • zníženie potencie;
 • kratšie trvanie pohlavného styku;
 • zmeny konzistencie alebo farby semena;
 • bolestivá, dlhotrvajúca erekcia;
 • zhrubnutie penisu a mieška;
 • bolesť krížovej kosti a kostrče;
 • únik moču (pri kašli, kýchaní, smiechu, športe);
 • nočná enuréza.

Každý muž po 25. roku života by mal dvakrát ročne absolvovať vyšetrenie u urológa-andrológa. Vďaka vyšetreniu je možné včas odhaliť latentné sexuálne prenosné infekcie a urologické ochorenia a vyhnúť sa neskorším komplikáciám.

5. Čo lieči chirurg-urológ?

V závislosti od urologického ochorenia a jeho rozsahu môže urológ predpísať lieky alebo operáciu. Chirurg-urológ sa špecializuje na liečbu:

 • varikokély (kŕčové žily semenníkov);
 • spermatokély (cysty nadsemenníka);
 • hydrokély (hydrokéla — nahromadenie tekutiny v miešku);
 • adenómu prostaty (nezhubný nádor prostaty);
 • fimózy (zúženie predkožky).

Chirurg-urológ vykonáva plastiku uzdičky penisu (frenektómiu), ktorá je indikovaná pri abnormálne krátkej uzdičky penisu alebo jej poranení. Chirurgický zákrok môže byť indikovaný aj pri inkontinencii moču (zahŕňa zavedenie implantátu).

Hodnotenie článku:
5 s 5 na základe 1 hodnotenie
Kto je urológ a čo lieči?
Lekár oddelenia urológie.

Položte otázku Urológovi
DoktorPRO

Ďalšie články k téme

Súvisiace články:

Komentáre

Radovan pred 5 mesiacmi
Dobrý deň. Ktorý mužský lekár sa špecializuje na liečbu pohlavných orgánov?
Odpovedať
Dobrý deň. Na liečbu mužských pohlavných orgánov, ochorení a predpis liečby sa špecializuje urológ.Urológ sa špecializuje na problémy s potenciou, počatím, lieči pohlavne prenosné choroby a zápalové ochorenia močovo-pohlavného systému (napr. prostatitídu).
Dušan pred 6 mesiacmi
Dobrý deň. Ako sa volá mužský gynekológ?
Odpovedať
Dobrý deň. Na vyšetrenie mužského pohlavného systému sa špecializuje urológ alebo andrológ. Obaja lekári sa špecializujú na liečbu neplodnosti, pohlavne prenosných chorôb, porúch potencie a abnormalít penisu alebo semenníkov.
Vladimír pred 6 mesiacmi
Dobrý deň. Ktorý lekár sa špecializuje na mužské hormóny?
Odpovedať
Dobrý deň, na vyšetrenie mužského hormonálneho profilu sa špecializuje andrológ. Lekár vyšetruje a zisťuje príčiny možných problémov s potenciou alebo počatím.
Miroslav pred 6 mesiacmi
Dobrý deň. Aký je rozdiel medzi urológom a andrológom?
Odpovedať
Dobrý deň. Urológ sa špecializuje na liečbu patologických stavov močového systému (obličky, močový mechúr, močovody) a pohlavného systému (infekcie pohlavných orgánov, erektilná funkcia, mužská neplodnosť) u mužov. Andrológ sa špecializuje na poruchy reprodukčného systému a na liečbu pohlavne prenosných chorôb.
Stanislav pred 6 mesiacmi
Dobrý deň, mám veľmi intímny problém. Poskytujete úvodnú konzultáciu s urológom online?
Odpovedať
Dobrý deň. Áno, naše medicínske centrum poskytuje online videokonzultáciu s urológom. Počas úvodnej konzultácie sa lekár oboznámi s vašou anamnézou a v prípade potreby vás môže odoslať na vyšetrenia a testy. Poskytne tiež rady a odporúčania na základe výsledkov už vykonaných vyšetrení.
Objednať sa na vyšetrenie
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.

Nenechajte si ujsť náš newsletter

Získate tak užitočné informácie o aktivitách našej kliniky a môžete sa stať prvými, ktorí využijú naše akcie. Byť informovaný sa oplatí! Náš newsletter odoberá viac ako 100 000 používateľov. Pridajte sa k nám aj vy.