Čo je močový trakt a kde sa nachádza?
Močové cesty sú orgánový systém, ktorý je zodpovedný za vylučovanie moču z tela. Nachádzajú sa v brušnej a panvovej oblasti. Orgány močových ciest:
- obličky. Nachádzajú sa v bedrovej oblasti, po oboch stranách chrbtice, na úrovni dolných rebier. Plnia funkciu filtrácie krvi, odstraňujú odpadové produkty, toxíny, prebytočnú vodu a soli, ktoré potom tvoria moč. Obličky regulujú rovnováhu tekutín a elektrolytov v tele a udržiavajú normálne fungovanie všetkých telesných systémov (vrátane kardiovaskulárneho a endokrinného systému);
- močovody. Sú to 2 trubice dĺžkou cca 25-30 cm, ktoré spájajú obličky s močovým mechúrom. Vedú pozdĺž zadnej steny brušnej dutiny a prechádzajú do panvovej oblasti, kde ústia do močového mechúra. Močovody plnia funkciu odvádzania moču vyprodukovaného v obličkách pomocou peristaltických sťahov;
- močový mechúr. Nachádza sa v panve za lonovou kosťou a je to dutý svalový orgán, ktorý je potrebný na uskladnenie moču. Dokáže obsiahnuť až 500 ml moču a pri hromadení tekutiny sa rozťahuje. Keď sa močový mechúr naplní, nervové receptory vysielajú do mozgu signály, ktoré vyvolávajú potrebu močenia;
- močová trubica (uretra). Rúrka, ktorá spája močový mechúr s vonkajším prostredím. U mužov je močová trubica dlhšia a prechádza pohlavnými orgánmi, zatiaľ čo u žien je kratšia (zvyčajne 4 centimetre). Hlavnou funkciou močovej trubice je odvádzanie moču z tela von počas močenia a u mužov zároveň slúži aj na odvádzanie spermy.
Zápalové a infekčné ochorenia močových ciest (napr. cystitída, uretritída a pyelonefritída) vedú k narušeniu normálneho toku moču a poškodeniu tkanív orgánu. Ak máte podozrenie na chorobné stavy močového systému, je potrebné sa poradiť s urológom.
Ktoré orgány sú postihnuté infekciami močových ciest?
V závislosti od postihnutého orgánu existujú 2 hlavné druhy močovo-pohlavných infekcií. Druhy infekcií močovo-pohlavných ciest:
- infekcia horných močových ciest (postihuje obličky a močovody). Infekcia močových ciest je často spôsobená šírením infekcie z dolných močových ciest, čo vedie k bolestiam v dolnej časti chrbta, horúčke a príznakom celkovej intoxikácie;
- infekcia dolných močových ciest (postihuje močový mechúr a močovú trubicu). Infekcia močových ciest spôsobuje bolestivé a časté močenie, bolesti v podbrušku a abnormálny výtok alebo krv v moči.
Určenie lokalizácie infekcie je dôležité pre stanovenie diagnózy, posúdenie závažnosti ochorenia a výber liečby. Správna liečebná taktika pomôže zabrániť rozšíreniu infekcie na iné orgány močového systému a znížiť riziko komplikácií (napr. poškodenie alebo zlyhanie obličiek).
Aké sú príznaky infekcií močových ciest?
Infekcia močových ciest môže byť asymptomatická alebo mať nenápadné príznaky. Hlavné príznaky infekcie močových ciest:
- ťažké, bolestivé a časté močenie;
- nepríjemný alebo štipľavý zápach moču;
- nečistoty hnisu, hlienu alebo krvi v moči;
- nevoľnosť a vracanie;
- zvýšená telesná teplota (horúčka);
- pálenie a svrbenie pri močení;
- neschopnosť úplne vyprázdniť močový mechúr;
- ťahavá bolesť v oblasti brucha, boku alebo chrbta;
- panvový diskomfort;
- triaška a zimnica;
- celková slabosť a únava;
- zmätenosť (v komplikovaných prípadoch).
Inkontinencia moču s častými infekciami močových ciest vzniká v dôsledku zápalu a podráždenia močového mechúra, čo narúša jeho normálnu funkciu. Infekcia môže oslabiť svaly zvierača zodpovedné za zadržiavanie moču alebo ovplyvňuje nervové zakončenia, ktoré regulujú močenie.Tým sa naruší koordinácia medzi močovým mechúrom a svalmi kontrolujúcimi močenie, čo vedie k úniku, naliehavému nutkaniu alebo inkontinencii.
Príznakom infekcie močových ciest u mužov môže byť krv v sperme, ktorá sa objavuje v dôsledku zápalu a poškodenia tkanív močových ciest vrátane močovej trubice, prostaty alebo semenných vačkov. Infekcia dráždi orgány močových ciest, čo vedie k mikrotraume a kapilárnemu krvácaniu. Okrem toho zápal narušuje normálny prietok krvi v močových cestách, čím sa zvyšuje pravdepodobnosť výskytu krvi v sperme.
Aké sú príčiny infekcií močových ciest?
Infekciu močových ciest spôsobujú patogény, ako sú baktérie, vírusy, plesne a parazity, ktoré sa dostanú do močovej trubice. Medzi možné spôsoby nákazy infekciou močových ciest patrí nechránený pohlavný styk a nedostatočná hygiena (napr. dotýkanie sa pohlavných orgánov špinavými rukami). Medzi faktory, ktoré zvyšujú riziko vzniku infekcie močových ciest patria:
- nesprávne alebo dlhodobé používanie antikoncepcie;
- nechránený pohlavný styk s viacerými sexuálnymi partnermi;
- pohlavne prenosné choroby (trichomoniáza a chlamýdie);
- zablokovanie alebo poškodenie močových ciest;
- oslabená imunita (napr. pri cukrovke 1. alebo 2. typu);
- adenóm (zväčšenie) prostaty;
- narušená štruktúra močových ciest;
- chirurgický zákrok na orgánoch močového systému;
- hormonálna nerovnováha (napr. počas menopauzy).
Dlhodobé používanie katétra zvyšuje riziko infekcie močových ciest, pretože katéter vytvára priamu cestu pre baktérie do močového mechúra. Okrem toho katéter spôsobuje mikrotraumu sliznice, čo podporuje prichytenie a množenie patogénov. Dlhodobá katetrizácia zároveň narúša prirodzený proces vylučovania moču, vytvára hromadenie moču a priaznivé podmienky pre rast baktérií, čím sa výrazne zvyšuje pravdepodobnosť vzniku infekcie.
Aké sú druhy infekcií močových ciest?
Akútne a chronické infekcie močových ciest sa rozlišujú podľa ich priebehu. Pri akútnych infekciách močových ciest sú príznaky náhle a výrazné, zatiaľ čo pri chronických infekciách sa striedajú obdobia exacerbácie s remisiou.
Druhy infekcií močových ciest u mužov a žien | |||
Typ | Charakteristika | Pôvodcovia | Zvlaštnosti |
Bakteriálna infekcia | Najčastejší typ infekcie močových ciest spôsobený baktériami (napríklad stafylokokmi), ktoré sa dostanú do močových ciest. | Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Proteus mirabilis. | Najčastejšie sa prenáša ascendentnou cestou a sprevádza ho zápal močového mechúra alebo obličiek. |
Plesňová infekcia | Je menej častý a zvyčajne sa vyskytuje u ľudí s oslabenou imunitou (napr. po liečbe antibiotikami) | Huby rodu Candida. | Zvyčajne sa spája s dlhodobým používaním katétra alebo prítomnosťou cukrovky. |
Parazitárna infekcia | Vyskytuje sa v endemických oblastiach a spôsobujú ju parazity, ktoré napadnú sliznicu močových ciest alebo obličky. | Schistosoma haematobium. | Vedie k chronickému zápalu a zvyšuje riziko rakoviny močového mechúra v endemických oblastiach. |
Vírusová infekcia | Častejšie sa vyskytuje u ľudí so zníženou imunitou a prenáša sa hematogénne (krvou) alebo sexuálne. | Herpes simplex vírus (HSV), adenovírusy, ľudský papilomavírus (HPV). | Spôsobuje uretritídu alebo cystitídu, niekedy sprevádzanú ulceróznymi slizničnými léziami. |
Pôvodcovia infekcií močových ciest
Infekcie močových ciest môžu byť spôsobené rôznymi patogénmi vrátane baktérií (Escherichia coli a Klebsiella pneumoniae), plesní (Candida), parazitov (Schistosoma haematobium) a vírusov (herpes). Určenie typu patogénu je dôležité pre výber spôsobu medikamentóznej liečby.
Klasifikácia infekcií močových ciest
Infekcie močových ciest sa klasifikujú podľa účinku patogénov na tkanivá orgánov močového systému. Existujú aj zostupné (vznikajúce infekciou prostredníctvom krvi a postihujúce obličky, potom sa šíriace smerom nadol) a vzostupné (začínajúce v močovej trubici alebo močovom mechúre a šíriace sa smerom nahor k obličkám) infekcie močových ciest.
Komplikované infekcie močových ciest
Komplikované infekcie močových ciest vznikajú, keď sa zápalový proces rozšíri do horných močových ciest (obličiek alebo močovodov). Riziko komplikácií sa zvyšuje pri oslabenej imunite a anatomických anomáliách močového systému.
Nekomplikované infekcie močových ciest
Nekomplikované infekcie močových ciest zvyčajne postihujú len močovú trubicu a močový mechúr a nespôsobujú dlhodobé alebo trvalé poškodenie orgánov. Na liečbu infekcie močových ciest zvyčajne postačuje krátka liečba antibiotikami.
Aké sú štádiá infekcií močových ciest?
Štádium infekcií močových ciest v klasickom zmysle neexistuje, pretože priebeh infekcií močových ciest sa líši podľa lokalizácie, typu patogénu a celkového stavu pacienta. Namiesto štádií sa infekcie močových ciest charakterizujú lokalizáciou (dolné alebo horné močové cesty), priebehom (akútne alebo chronické) a prítomnosťou komplikácií (komplikované alebo nekomplikované).
Aké sú nebezpečenstvá infekcií močových ciest?
Infekcie močových ciest môžu byť nebezpečné, ak nie sú liečené správne alebo včas. Infekcia močových ciest sa môže rozšíriť do obličiek, čím sa zvyšuje riziko zlyhania obličiek a sepsy. Chronické infekcie zvyšujú pravdepodobnosť poškodenia tkaniva močových ciest, abscesov a zjazvenia, čo vedie k zhoršeniu funkcie močového mechúra a problémom s močením.
Aké testy sa predpisujú pri infekciách močových ciest?
Pri prvotnej konzultácii urológ analyzuje príznaky a čas ich výskytu, zozbiera anamnézu pacienta a pýta sa na absolvované zákroky, operácie, ako aj na prítomnosť chronických a zápalových ochorení. Diagnostika infekcií močových ciest zahŕňa:
- fyzikálne vyšetrenie. Zistí prítomnosť a lokalizáciu bolesti (napr. v dolnej časti chrbta alebo brucha). Urológ vyšetrí a prehmatá prostatu, aby vylúčil prostatitídu, ktorá môže byť sprevádzaná príznakmi infekcie močových ciest. Lekár posúdi celkový stav pacienta, príznaky intoxikácie, opuch alebo zmeny farby kože;
- ultrazvuk močového systému. Pomáha vizualizovať obličky a močový mechúr. Ultrazvuková diagnostika pomáha identifikovať kamene, ktoré môžu spôsobiť mechanickú obštrukciu a prispieť k infekcii, zhrubnutie stien močového mechúra poukazujúce na chronický zápal močového mechúra a hydronefrózu, ktorá je príznakom zhoršeného odtoku moču. Ultrazvuk tiež pomáha posúdiť objem zvyškového moču po vyprázdnení močového mechúra, čo je dôležité pre diagnostiku funkčných porúch;
- ultrazvuk panvových orgánov. Používa sa na vyšetrenie maternice a vaječníkov u žien, ako aj prostaty u mužov. Ultrazvuk odhaľuje novotvary, cysty, zápalové zmeny a štrukturálne abnormality, ktoré vyvolávajú alebo sprevádzajú infekcie močových ciest.
Pri podozrení na infekciu močových ciest sa môžu nariadiť všeobecné testy moču a krvi a kultivácia mikroflóry moču. Vyšetrenie moču preukáže príznaky zápalu vrátane zvýšených hladín bielych krviniek, baktérií, červených krviniek a bielkovín. Kultivácia moču pomáha identifikovať pôvodcu infekcie (napr. huby podobné kvasinkám v moči) a jeho citlivosť na antibiotiká. Všeobecný krvný test ukazuje známky systémového zápalu (napr. zvýšený počet bielych krviniek a rýchlosť sedimentácie erytrocytov), najmä pri komplikovaných infekciách (vrátane pyelonefritídy).
Lekár odoberie ster na pohlavne prenosné infekcie. U žien sa zvyčajne odoberá ster z pošvy, kanála krčka maternice alebo močovej trubice pomocou sterilného tampónu. U mužov sa vzorky odoberajú z močovej trubice, niekedy pomocou špeciálnej sondy alebo stlačením močovej trubice po močení. Test pomáha identifikovať patogény vrátane chlamýdií, gonokokov, trichomonád a mykoplaziem.
Aké metódy sa používajú na liečbu infekcií močových ciest?
Po stanovení diagnózy vám súkromný urológ v medicínskom centre Doktorpro Bratislava predpíše lieky na infekcie močových ciest, ktoré účinne pomáhajú eliminovať choroboplodné zárodky. Metódy liečby infekcií močových ciest:
- antibakteriálne látky. Sú základom liečby infekcií močových ciest, pretože pôsobia priamo na pôvodcov infekcií vrátane E. coli, Klebsiella alebo Proteus. Antibiotiká na infekcie močových ciest ničia baktérie, čím zabraňujú v ich množení a šírení;
- lieky proti bolesti. Zahŕňajú antispazmodiká a analgetiká, ktoré znižujú bolesť spôsobenú kŕčmi močového mechúra alebo močovej trubice. Antispazmodiká uvoľňujú hladké svalstvo, čím uľahčujú močenie a znižujú nepríjemné pocity. Analgetiká pomáhajú zmierniť bolesť a zlepšiť kvalitu života pacienta počas liečby;
- protizápalové lieky (napr. nesteroidné protizápalové lieky). Zmierňujú závažnosť zápalového procesu, znižujú opuch a podráždenie sliznice močových ciest. Pomáhajú rýchlejšie obnoviť normálnu funkciu močových ciest, zmierniť príznaky zápalu (napr. bolestivé nutkanie na močenie) a urýchliť zotavenie.
Bylinné lieky na infekciu močových ciest majú mierny protizápalový, antiseptický a diuretický účinok. Pomáhajú odstraňovať baktérie a toxíny z močových ciest, zmierňujú zápal a pomáhajú predchádzať stagnácii moču. Rastlinné výťažky (napr. brusnica, medvedica lekárska, harmanček a praslička) vytvárajú nepriaznivé prostredie pre rast baktérií, čím znižujú riziko recidív. Lieky sa často používajú v kombinovanej liečbe alebo na profylaxiu, najmä u pacientov s chronickými infekciami.
V prípade infekcií močových ciest sa môžu predpísať lieky, ktoré posilňujú imunitný systém (napr. fytoterapeutiká s echinaceou alebo vitamínové komplexy), aby sa podporila prirodzená obranyschopnosť organizmu. V niektorých prípadoch, najmä pri chronických infekciách močových ciest, sa používajú lieky, ktoré zlepšujú mikrocirkuláciu v močových cestách (napr. bioflavonoidy alebo antioxidanty).
Liečba infekcií močových ciest u žien v menopauze si vyžaduje osobitný prístup, pretože hormonálne zmeny prispievajú k suchosti a atrofii sliznice močových ciest, čo zvyšuje náchylnosť na infekcie. Liečba často zahŕňa použitie antibakteriálnych liekov na odstránenie infekcie. Okrem toho sa predpisujú lokálne estrogény (vo forme krémov alebo čapíkov) na obnovenie tonusu a hydratácie močových ciest, čím sa zníži riziko recidívy.
Ako dlho sa liečia infekcie močových ciest?
Dĺžka liečby infekcie močových ciest závisí od typu a závažnosti infekcie. Nekomplikované infekcie močových ciest sa liečia antibiotikami 3 až 7 dní a príznaky často vymiznú 1 alebo 2 dni po začatí liečby. Liečba komplikovaných alebo chronických infekcií môže trvať až niekoľko týždňov.
Je potrebná diéta pri infekcii močových ciest?
Diéta pri infekciách močových ciest nie je základom liečby, ale pomôže urýchliť zotavenie a znížiť riziko komplikácií. Pri infekcii močových ciest sa odporúča obmedziť konzumáciu štipľavých, slaných a vyprážaných jedlá, aby sa predišlo podráždeniu sliznice močového mechúra.
Odporúča sa konzumovať viac tekutín (najmä vody), aby sa zabezpečilo „vyplavenie“ baktérií z močových ciest močom. Užitočné sú aj potraviny s močopudným účinkom vrátane brusníc, melóna a uhoriek, ako aj potraviny bohaté na vitamíny C a B na posilnenie imunitného systému.
Klinické odporučenia pri infekciách močových ciest
Klinické odporúčania pre infekcie močových ciest sa líšia v závislosti od typu patogénu a lokalizácie zápalového procesu. Prevencia infekcií močových ciest:
- včasná liečba infekčných ochorení;
- kontrola chronických chorobných stavov;
- zníženie stresu (napr. hlbokým dýchaním alebo meditáciou);
- nosenie spodnej bielizne z prírodných materiálov;
- dodržiavanie správnej osobnej hygieny;
- používanie lubrikantov na báze vody počas pohlavného styku;
- pravidelná výmena vložiek a tampónov počas menštruácie.
Odmietnutie používania vaginálnej membrány na antikoncepciu môže tiež pomôcť predchádzať infekciám močových ciest, pretože prispieva k zadržiavaniu moču v močovom mechúre a vytvára priaznivé podmienky pre rast baktérií. Diafragma môže tiež dráždiť sliznicu pošvy a močovej trubice, čím sa zvyšuje riziko zápalu a infekcie. Prerušenie jej používania znižuje pravdepodobnosť mechanického poškodenia, čo pomáha znížiť riziko infekcie močových ciest.