Čo je intersticiálna cystitída?
Intersticiálna cystitída je chronické ochorenie močového systému sprevádzané zápalom sliznice a hlbších vrstiev steny močového mechúra (intersticiálne tkanivo, ktoré poskytuje podporu a ochranu orgánom, výživu buniek). Dôsledkom ochorenia je zníženie kapacity močového mechúra sprevádzané pretrvávajúcou panvovou bolesťou a neschopnosťou udržať moč v objemoch charakteristických pred vznikom ochorenia.
Aké sú príznaky intersticiálnej cystitídy?
Máte otázky ohľadom práce oddelenia urológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Zvláštnosťou SBMM je nedostatok presných diagnostických kritérií, čo komplikuje jej diagnostiku. Hlavnými prejavmi ochorenia sú bolesti v podbrušku, ktoré sú prítomné pri plnení močového mechúra a ustupujú po jeho vyprázdnení, ako aj imperatívne (náhle a silné) nutkanie na močenie. Medzi ďalšie príznaky intersticiálnej cystitídy patria:
- tlak alebo nepríjemné pocity pri plnení močového mechúra;
- budenie sa v noci na močenie;
- neúplné vyprázdnenie močového mechúra;
- ťažkosti pri močení;
- krv v moči;
- inkontinencia moču.
Príznaky SBMM sa môžu zhoršiť po konzumácii dráždivých potravín alebo nápojov (potraviny bohaté na draslík, korenisté a kyslé potraviny, citrusové plody, paradajky, čokoláda, káva, alkohol a sóda). Intersticiálna cystitída u žien sa môže zhoršiť počas menštruácie a môže sa prejavovať ako bolesť medzi konečníkom a pošvou. Intersticiálna cystitída u mužov sa môže prejaviť bolesťou medzi konečníkom a mieškom. Bez ohľadu na pohlavie môžu byť príznaky silnejšie počas pohlavného styku.
Ako vyzerá intersticiálna cystitída?
Intersticiálna cystitída sa prejavuje ako opuchnutá a začervenaná sliznica močového mechúra (SBMM sa dá zobraziť pomocou cystoskopie, endoskopického vyšetrenia, pri ktorom sa pozerá na vnútro močového mechúra). Možno ju rozpoznať aj podľa nepravidelnej sliznice so slabým krvácaním, oblasťami fibrózy (prerastanie spojivového tkaniva) a zjazveného tkaniva. Príležitostne sa pri cystoskopii na SBMM môžu objaviť aj Gunnerove vredy a atrofia (stenčenie) steny močového mechúra.
Prečo sa vyskytuje intersticiálna cystitída?
Syndróm bolestivého močového mechúra (SBMM) sa vyskytuje v neprítomnosti infekcie alebo iných identifikovateľných príčin. Intersticiálna cystitída sa pravdepodobne objavuje v dôsledku poškodenia ochrannej bariéry močového mechúra (glykozaminoglykánovej vrstvy), čo môže spôsobiť jej podráždenie látkami v moči. Medzi príčiny intersticiálnej cystitídy patria:
- poruchy imunitného systému, ktoré vyvolávajú autoimunitnú reakciu (imunitný systém napáda vlastné tkanivá močového mechúra);
- neurogénny zápal (precitlivenosť alebo zápal panvových nervov);
- aktivácia mastocytov, ktorá spôsobuje alergické reakcie;
- proteinúria (bielkoviny v moči);
- poranenie miechy;
- infekcie.
Medzi rizikové faktory intersticiálnej cystitídy patria oslabené svaly panvového dna, preťaženie močového mechúra a ochorenie ciev (vaskulitída – zápal cievnej steny). Riziko vzniku SBMM sa zvyšuje aj na pozadí astmy, alergických reakcií, syndrómu dráždivého čreva, celiakie (neznášanlivosti lepku), prostatitídy, neuropatie sexuálnych nervov a autoimunitných ochorení (systémový lupus erythematosus a Sjögrenov syndróm).
Aké sú formy intersticiálnej cystitídy?
Oficiálna klasifikácia intersticiálnej cystitídy (IC) zahŕňa rozdelenie ochorenia podľa typu lézie. Medzi základné formy intersticiálnej cystitídy patria:
- Hemoragická forma intersticiálnej cystitídy (s hematúriou). Pri hemoragickom alebo ulceróznom type SBMM sa na stene močového mechúra tvoria bolestivé vredy, ktoré môžu, ale nemusia mať glomerulácie (malé krvné zrazeniny).
- Nehemoragická forma. Pri nehemoragickom alebo neulceróznom type SBMM sú na stene močového mechúra veľmi malé krvné zrazeniny (glomerulácie).
Ochorenie možno klasifikovať aj podľa charakteru jeho priebehu (rozlišujú sa akútne a chronické formy). V prípade sínusového priebehu ochorenia sa diagnostikuje rekurentná forma, pre ktorú sú charakteristické obdobia exacerbácií a remisií.
Chronická intersticiálna cystitída
Chronická intersticiálna cystitída sa diagnostikuje, keď príznaky pretrvávajú v priebehu 6 týždňov alebo dlhšie. Chronická forma ochorenia vzniká v dôsledku autoimunitných procesov, cievnych uzáverov (blokád), hormonálnych alebo psychogénnych faktorov. SBMM je charakterizovaná akútnou bolesťou v podbrušku, nutkavým pocitom na močenie a znížením funkčného objemu močového mechúra.
Akútna intersticiálna cystitída
Akútna cystitída je spôsobená infekciou, ktorá spôsobuje zápal močového mechúra. Infekciu močového mechúra sprevádza celková malátnosť, horúčka, bolesť a pálenie pri močení, časté nutkanie na močenie s malým množstvom moču, ťažkosti s vyprázdňovaním močového mechúra, krv v moči a bolesť pohlavných orgánov. Na rozdiel od chronickej formy ochorenia je akútny zápal močového mechúra liečiteľný a dodržiavanie lekárskych pokynov môže zabrániť chronifikácii a recidívam.
Ako sa intersticiálna cystitída vyvíja v jednotlivých fázach?
Zvyčajne možno SBMM rozdeliť do 3 štádií, s ktorých progresiou sa symptómy ochorenia zvyšujú. Rozlišujeme nasledujúce štádiá intersticiálnej cystitídy:
- Počiatočné štádium, charakterizované miernymi vlnovitými príznakmi, zriedkavou a znesiteľnou bolesťou.
- Stredne ťažké štádium, prejavujúce sa zvýšenou bolesťou a zvýšeným nutkaním na močenie.
- Ťažké štádium, v ktorom sa pozoruje intenzívna a neustála bolesť s ďalšími príznakmi pretrvávajúcimi počas celého dňa.
S progresiou SBMM sa zhoršuje aj kvalita života. V počiatočnom štádiu vám príznaky umožňujú pokračovať v každodenných aktivitách bez výrazného narušenia, ale v závažnom štádiu výrazne znižujú kvalitu života a sťažujú vykonávanie bežných denných aktivít.
Aké sú riziká intersticiálnej cystitídy?
Nebezpečenstvo intersticiálnej cystitídy spočíva v zníženej kvalite života – ak sa dlho nelieči, počet močení môže dosiahnuť 60-násobok, čo sťažuje normálne fungovanie. Ťažký priebeh ochorenia môže spôsobiť problémy so sebaúctou, sociálnym zapojením a osobnými vzťahmi. SBMM môže tiež narušiť nočný spánok, čo spôsobuje ospalosť počas dňa a negatívne ovplyvňuje dennú aktivitu.
Ako sa diagnostikuje intersticiálna cystitída?
Za diagnostiku SBMM sú zodpovední súkromní urológovia. Pri prvom stretnutí si lekár vypočuje ťažkosti, zozbiera osobnú a rodinnú anamnézu a predpíše laboratórne a zobrazovacie vyšetrenia. Komplexná diagnostika potvrdí SBMM a vylúči iné ochorenia (intersticiálna cystitída sa môže zameniť s hyperaktívnym močovým mechúrom (OAB), bakteriálnou a tuberkulóznou cystitídou, novotvarmi močového systému, nervovými poruchami). Diagnostické metódy intersticiálnej cystitídy zahŕňajú:
- vyšetrenie moču na zistenie krvi a príznakov infekcie, ktoré môžu byť indikované hnisom alebo zvýšeným počtom bielych krviniek;
- cystoskopia (vyšetrenie močového mechúra a iných častí močových ciest cystoskopom (optické zariadenie na tenkom ohybnom drôte) na zistenie štrukturálnych zmien a slabých krvácaní;
- biopsia (odber vzorky tkaniva steny močového mechúra tenkou ihlou) na vylúčenie rakoviny močového mechúra.
U mužov môže diagnostika syndrómu bolestivého močového mechúra zahŕňať aj vyšetrenie prostaty na zistenie zápalu alebo infekcie prostaty. Ultrazvuk pri podozrení na SBMM sa predpisuje na vylúčenie pridružených patologických procesov (kamene a nádory močového mechúra), ako aj na posúdenie stien močového mechúra (zistenie zjazvenosti, fibrózy).
Aké metódy sa používajú na liečbu intersticiálnej cystitídy?
Urológ môže na konzultácii navrhnúť liečbu zameranú na zmiernenie bolesti močového mechúra, ako aj na zníženie intenzity a frekvencie nutkania na močenie. Metódy liečby intersticiálnej cystitídy zahŕňajú:
- medikamentózna liečba intersticiálnej cystitídy, ktorá zahŕňa perorálne heparíny (antikoagulanciá), lieky proti bolesti alebo NSAID (nesteroidné protizápalové lieky), tricyklické antidepresíva a antihistaminiká;
- instilácia močového mechúra (podávanie liekov do močového mechúra cez katéter zavedený do močovej trubice s abstinenciou najmenej 15 minút);
- tréning močového mechúra (metóda, ktorá spočíva v dodržiavaní pevného rozvrhu močenia počas bdenia);
- cvičenia panvových svalov (súbor cvičení zameraných na posilnenie a uvoľnenie svalov panvového dna);
- chirurgické a iné postupy (vyrezanie vredov, čiastočné odstránenie močového mechúra, hydrostretching alebo rekonštrukcia močového mechúra, stimulácia sakrálneho nervového koreňa, odklon moču) používané v prípade, že lieky nie sú účinné.
Na zvýšenie účinnosti liečby chronickej intersticiálnej cystitídy predpísanej lekárom je tiež potrebná úprava stravovania, odvykanie od fajčenia a zníženie úrovne stresu. Na sledovanie dynamiky liečby môže lekár predpísať vedenie denníka močenia, do ktorého je potrebné zaznamenávať množstvo vypitých tekutín, frekvenciu a bolestivosť močenia.
Klinické odporúčania pre prevenciu intersticiálnej cystitídy
Neexistujú žiadne klinické odporúčania na prevenciu intersticiálnej cystitídy, avšak úpravou životného štýlu je možné zabrániť zhoršeniu ochorenia. Prevencia intersticiálnej cystitídy zahŕňa:
- konzumáciu dostatočného množstva tekutín, aby sa zabránilo hromadeniu koncentrovaného moču v močovom mechúre;
- vedenie potravinového denníka na identifikáciu a vylúčenie potravín, ktoré vyvolávajú zápal;
- vykonávanie cvičení zameraných na posilnenie a uvoľnenie svalov panvového dna.
Aby sa predišlo exacerbáciám, je tiež potrebné dodržiavať liečbu predpísanú lekárom aj po vymiznutí príznakov. Pravdepodobnosť exacerbácie je možné znížiť aj minimalizovaním fyzického a psychoemocionálneho stresu a odvyknutím od fajčenia.
Pravidlá stravovania a diéta pri intersticiálnej cystitíde
Aby sa predišlo zhoršeniu SBMM a minimalizovali sa príznaky ochorenia, je potrebné dodržiavať pravidlá stravovania zamerané na zmiernenie podráždenia močového mechúra. Pravidlá stravovania pri intersticiálnej cystitíde zahŕňajú:
- vylučovanie dráždivých potravín (citrusové plody, kyslé paradajky, brusnice, kysnuté, slané a pikantné jedlá, káva a nápoje obsahujúce kofeín, alkohol);
- zaradenie do jedálnička potraviny, ktoré sú prospešné pre močový mechúr (všetko ovocie a zelenina s výnimkou zakázaných, ovos, ryža, nízkotučné mliečne výrobky a potraviny živočíšneho pôvodu s výnimkou polotovarov a sójových výrobkov);
- obmedzenie potravín s umelými sladidlami a glutamátom sodným (zosilňovačom chuti).
Zoznam potravín, ktoré sú pri intersticiálnej cystitíde zakázané, sa môže rozšíriť – pre identifikáciu dráždivých potravín je potrebné sledovať stravu a viesť si denník potravín. Eliminačná diéta pri intersticiálnej cystitíde umožňuje identifikovať provokujúce potraviny. Princíp diéty je založený na mesačnom vylúčení potravín, ktoré potenciálne spôsobujú podráždenie, a na konzumácii potravín prospešných pre močový mechúr. Na konci mesiaca sa spúšťacie potraviny postupne vracajú do stravy, čo umožňuje presne určiť, aká potravina spôsobuje exacerbáciu.
Je možné úplne vyliečiť intersticiálnu cystitídu?
Úplne vyliečiť intersticiálnu cystitídu nie je možné – dostupné liečebné metódy sú zamerané na zmiernenie symptómov a minimalizáciu rizika exacerbácií. Dodržiavanie liečby predpísanej urológom a odporúčaní na úpravu stravy umožňuje dosiahnuť dlhodobú remisiu intersticiálnej cystitídy, čo vám umožní vrátiť sa k predchádzajúcej kvalite života. Ak je konzervatívna terapia neúčinná, môžete minimalizovať prejavy SBMM aj pomocou chirurgických zákrokov.