Ak chcete zvýšiť svoje šance na vyliečenie, je potrebná včasná diagnostika a rýchla následná liečba.
Klasifikácia rakoviny krčka maternice
Rozlišujeme nasledujúce štádiá rakoviny krčka maternice:
- tzv. nulté štádium. Je charakterizované vznikom predrakovinových buniek, z ktorých následne vznikne zhubný nádor. Ak sa nelieči, toto štádium môže trvať v priemere tri roky;
- prvé štádium – novotvar rastie do hĺbky 5 mm do krčka maternice a nepresahuje 7 mm cez krčok maternice. Nádor môže zasiahnuť maternicu a okolité lymfatické uzliny;
- v druhom štádiu nádor presahuje do maternice. Meria sa v centimetroch. Dolná tretina pošvy a panvové steny ešte nie sú postihnuté. Pri včasnej liečbe môže byť plodnosť zachovaná;
- tretie štádium je charakterizované väčším rozšírením degenerovaných buniek. Plodnosť nie je možné zachovať. Postihnutá je dolná tretina pošvy, obličky, steny panvy a nádor môže blokovať močovody;
- štvrté štádium – nádor postihol vnútorné orgány aj mimo panvy, najmä konečník a močový mechúr.
Pri klasifikácii rakoviny krčka maternice nie je dôležitá len veľkosť zhluku degenerovaných buniek, ale aj rozsah šírenia metastáz a ich vzájomná vzdialenosť. Aj v prípade keď samotný nádor je malý a ložiská sa nachádzajú ďalej od maternice, môže ísť o štvrté štádium. Metastázy postihujú rôzne orgány, ale najčastejšie spôsobujú sekundárne novotvary v pečeni, v kostiach, v mozgu a v lymfatických uzlinách.
Rozdelenie rakoviny krčka maternice do štyroch štádií je iba základné. Každé štádium má svoje vlastné podštádiá, ktoré lekári používajú na presnejšiu klasifikáciu a výber najúčinnejšej liečby. Podľa štruktúry rozlišujeme tieto typy degenerovaných buniek:
- adenokarcinóm;
- skvamózny typ.
Jedným zo zriedkavejších typov rakoviny krčka maternice je sarkóm. Jeho nebezpečenstvo spočíva v tom, že v prvých dvoch štádiách je bezpríznakový a je veľmi ťažko liečiteľný. Existuje aj klasifikácia podľa smeru, ktorým novotvar rastie: do lúmenu kanála krčka maternice a smerom ku stene maternice. V druhom prípade je väčšia pravdepodobnosť, že nádor bude rásť smerom dovnútra a bude ťažšie liečiteľný.
Príčiny vzniku rakoviny krčka maternice
Máte otázky ohľadom práce oddelenia gynekológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Ľudský papilomavírus je hlavnou príčinou vzniku rakoviny krčka maternice. Ďalšie príčiny vzniku rakoviny krčka maternice sú:
- fajčenie;
- skorý začiatok pohlavného života;
- nadváha;
- imunodeficiencia;
- dedičnosť.
Niektoré typy ľudského papilomavírusu vymiznú samé. Organizmus sa s nimi úspešne vysporiada.
Prvé príznaky rakoviny krčka maternice
V počiatočných štádiách nemá rakovina krčka maternice žiadne výrazné príznaky. Iba rozsiahle gynekologické vyšetrenie môže odhaliť prítomnosť nádoru alebo predrakovinového stavu. Príznaky rakoviny krčka maternice zahŕňajú:
- spontánny alebo kontaktný (t. j. po sexe) krvavý výtok z pošvy;
- bolesť v oblasti pošvy;
- bolestivé močenie;
- číry výtok z pošvy;
- bolesť počas sexu.
Ak sa vyskytne niektorý z týchto príznakov, je dôležité sa čo najskôr objednať na vyšetrenie ku gynekológovi. Taktiež je dôležité sledovať trvanie menštruácie. Ak je menštruácia dlhšia a bolestivejšia, môže ísť o nádor krčka maternice. Zmena trvania a bolestivosti menštruácie nemusí vždy znamenať rakovinu, no je dôležité tento príznak neignorovať.
V neskorších štádiách rakoviny krčka maternice sa objavujú všeobecné príznaky porúch v organizme, akými sú náhla strata hmotnosti, únava a časté močenie v dôsledku poškodenia obličiek a močovej trubice. Môže sa objaviť aj mierne zvýšenie telesnej teploty a niekedy aj opuch jednej alebo oboch nôh.
Včasná diagnostika rakoviny krčka maternice
Zabrániť vzniku zhubného nádoru je možné v predrakovinovom štádiu krčka maternice. Rakovina krčka maternice odhalená v ranom štádiu je pomerne dobre liečiteľná. Problémom je, že začiatok ochorenia je bezpríznakový. Skoré odhalenie zhubného ochorenia je možné pri pravidelných gynekologických prehliadkach aspoň dvakrát ročne a pri vyšetrení, ak sa objavia akékoľvek príznaky ochorenia (bolesť pri sexe, dlhšia a bolestivejšia menštruácia atď).
Pri podozrení na rakovinu krčka maternice sa na kontrolu stavu krčka maternice sa vykonáva kolposkopia (zväčšujúce vyšetrenie sliznice krčka maternice), ktorá odhalí malé novotvary. Vykonáva sa aj biopsia sliznice krčka maternice. Vzorky tkaniva odobraté počas biopsie sa odosielajú na cytologické vyšetrenie.
Vykonávajú sa aj krvné testy na sexuálne prenosné infekcie a najmä na ľudský papilomavírus. Na presné stanovenie diagnózy môže lekár predpísať aj ďalšie vyšetrenia, ako napr. ultrazvukové vyšetrenie a CT vyšetrenie.
Očkovanie proti rakovine krčka maternice
Očkovanie nepomáha v rozvinutom štádiu rakoviny. Môže však byť účinnou prevenciou, pretože pomáha imunitnému systému odhaliť papilomavírus v čase infekcie a eliminovať ho.
Ak sa u ženy už vyvinul rakovinový nádor, liečba závisí od jeho štádia. Prognóza môže zahŕňať chirurgické odstránenie nádoru, ako aj medikamentóznu liečbu.
Prevencia rakoviny krčka maternice
Pravidelné gynekologické prehliadky a vyšetrenia v prípade gynekologických problémov sú hlavným spôsobom prevencie rakoviny krčka maternice. Ak začnete liečbu rakoviny krčka maternice včas, máte 92 % šancu na vyliečenie.
Dôležité je aj očkovanie proti ľudskému papilomavírusu, ktoré sa odporúča absolvovať chlapcom aj dievčatám ešte pred začatím pohlavného života. Očkovanie sa odporúča aj dospelým. Kombinované vakcíny sú účinné proti kmeňom, ktoré spôsobujú rakovinu, aj proti kmeňom, ktoré spôsobujú bradavice.