Čítať 7 minút

Čo lieči proktológ a ako sa pripraviť na proktologické vyšetrenie?

Čo lieči proktológ a ako sa pripraviť na proktologické vyšetrenie?
Zverejnené: 29 November 2022 | Перегляди 10076
1

Čo lieči proktológ?

Proktológ sa zaoberá prevenciou, diagnostikou a liečbou ochorení konečníka. Aby bola konzultácia čo najpríjemnejšia a poskytla čo najviac informácií, je dôležité sa na proktologické vyšetrenie riadne pripraviť.

Proktológ je lekár, ktorý sa špecializuje na ochorenia konečníka, análneho kanála a perianálnej oblasti. Koloproktológ sa špecializuje na liečbu celého hrubého čreva, ktorého súčasťou je aj kolón a esovitá kľučka.

Proktológ stanovuje zápalové, infekčné, alergické a cievne ochorenia análnej oblasti. Proktológ lieči:

 • hemoroidy;
 • proktitídu;
 • paraproktitídu;
 • akútne a chronické análne trhliny;
 • análne fimbrie;
 • rektálne krvácanie;
 • benígne (napr. polypy) a malígne (rakovinové) novotvary konečníka.

Na liečbu ochorení sa v proktológii používajú liečebné aj chirurgické postupy. Lekár môže taktiež odporučiť zmenu životného štýlu, stravy a hygieny análnej oblasti.

2

Kedy navštíviť proktológa?

Proktologické ochorenia môžu byť spôsobené infekciami, poruchami panvového obehu a úrazmi análnej oblasti. K ochoreniu konečníka prispieva aj fajčenie, sedavý alebo pasívny spôsob života.

Proktologické ochorenia sa môžu vyskytnúť v každom veku, ale častejšie sa vyskytujú u ľudí nad 30 rokov. Príznaky proktologických ochorení sú:

 • bolesť alebo nepríjemné pocity počas defekácie;
 • bolesť v okolí konečníka;
 • krvácanie z konečníka alebo krv v stolici;
 • zápcha;
 • hnačka;
 • výrastok v okolí konečníka;
 • pocit neúplného vyprázdnenia po defekácii.

Pri výskyte akéhokoľvek príznaku ochorenia konečníka je potrebné okamžite navštíviť proktológa. Preventívne vyšetrenie u proktológa by mali absolvovať aspoň raz ročne všetci ľudia vo veku nad 50 rokov.

3

Ako prebieha vyšetrenie u proktológa?

Na začiatku konzultácie s proktológom sa vás lekár opýta na vaše ťažkosti a priebeh ochorenia. Proktológ sa vás môže opýtať na všetky predchádzajúce liečby.

Následne proktológ vyšetrí konečník. Diagnostika proktologických ochorení zahŕňa:

 • vizuálna kontrola perianálnej oblasti;
 • vyšetrenie konečníka prstom;
 • anoskopia a rektoskopia (videovyšetrenie sliznice análneho kanála a konečníka pomocou špeciálnych nástrojov).

Vyšetrenie u proktológa trvá 15-20 minút a zvyčajne sa vykonáva v ľahu na boku. Pre väčšie pohodlie môže lekár pacientovi odporučiť, aby si obliekol špeciálnu proktologickú bielizeň, ktorá odhaľuje len perianálnu oblasť. Anoskopia a rektoskopia sa vykonávajú v lokálnej anestézii.

Počas anoskopie a rektoskopie môže lekár nielen diagnostikovať problém, ale aj vykonať menšie chirurgické zákroky, ako je napríklad odstránenie polypu alebo análnej fimbrie. Liečba hemoroidov sa môže uskutočniť aj počas rektoskopie (lekár zavedie do konečníka malý nástroj a odstráni hemoroidálne uzliny). Online konzultácia s proktológom je vhodná pre tých, ktorí už absolvovali vyšetrenie u proktológa a chcú sa spýtať na priebeh liečby alebo prediskutovať výsledky ďalších vyšetrení a testov.

4

Ako sa pripraviť na vyšetrenie u proktológa?

Na prvú návštevu proktológa je potrebné sa začať pripravovať niekoľko dní vopred. Pred návštevou lekára si môžete prečítať aj recenzie o proktológoch, aby ste si mohli vybrať svojho špecialistu.

Ako sa pripraviť na proktologické vyšetrenie?

Ako sa pripraviť na proktologické vyšetrenie?

Príprava na návštevu proktológa spočíva v prečistení čriev a dodržiavaní diéty 2-3 dni pred konzultáciou s proktológom. Predtým, ako absolvujete vyšetrenie u proktológa, je potrebné sa opýtať lekára na vhodnú metódu očisty hrubého čreva (klystír, mikroklystír alebo iné prípravky). Na vyšetrenie u proktológa si môžete priniesť náhradnú spodnú bielizeň a vreckovky. V deň vyšetrenia je potrebné si niekoľko hodín pred príchodom k lekárovi prečistiť črevá a umyť konečník teplou vodou.

5

Ako si rýchlo prečistiť črevá pred vyšetrením u proktológa?

Rýchla očista čriev pred vyšetrením u proktológa je možná pomocou klystíru. Klystír je potrebné podať aspoň 1-2 hodiny pred vyšetrením.

Na prípravu na vyšetrenie u proktológa sa môžu použiť aj špeciálne preháňadlá vo forme čapíkov alebo roztokov, ktoré sa zavádzajú do konečníka. Pred vyšetrením u proktológa je potrebné pacientovi podať mikroklystír — liek, ktorý sa v malom množstve (niekoľko mililitrov) zavádza do konečníka, a ktorý urýchli vyprázdnenie čriev. Po zákroku je potrebné sa umyť teplou vodou.

6

Aké testy je potrebné absolvovať pred návštevou u proktológa?

Pred prvou návštevou u proktológa nie je potrebné absolvovať žiadne ďalšie testy. Testy na vyšetrenie u proktológa budete musieť absolvovať len vtedy, ak vám boli predpísané na predchádzajúcom vyšetrení. Iný špecialista (chirurg, všeobecný lekár, gastroenterológ) vás môže poslať na testy, s ktorými by ste mali prísť na proktologické vyšetrenie.
Po vyšetrení môže proktológ predpísať klinické a biochemické vyšetrenie krvi, vyšetrenie krvi na rakovinové markery a vyšetrenie stolice. Proktológ môže predpísať aj vyšetrenie moču, vaginálneho sekrétu a spermií na sexuálne prenosné infekcie.

7

Je možné prísť na vyšetrenie k proktológovi bez podania klystíru?

V naliehavých prípadoch akútnej bolesti konečníka, poranení konečníka a silného krvácania z konečníka sa vyšetrenie u proktológa vykonáva bez prípravy. K proktológovi môžete ísť na bežné vyšetrenie bez podania klystíru, ak nie je počas konzultácie naplánované inštrumentálne vyšetrenie konečníka (rektoskopia).

8

Čo je vhodné jesť pri príprave na vyšetrenie u proktológa?

Diéta pred vyšetrením u proktológa by sa mala začať 2-3 dni pred konzultáciou. V rámci prípravy na vyšetrenie u proktológa môžete konzumovať ľahko stráviteľné potraviny: kaše, hydinu, tepelne spracovanú zeleninu a mliečne výrobky. Príprava čriev zníži produkciu plynu počas diagnostiky.
Na proktologické vyšetrenie je potrebné prísť nalačno. V prípade, že je konzultácia naplánovaná na popoludnie, môžete si doobeda dať ľahké raňajky. Pred návštevou proktológa môžete počas dňa piť čaj.

9

Čo nie je vhodné jesť pred vyšetrením u proktológa?

Pred návštevou proktológa by ste nemali jesť jasne sfarbené a drobnozrnné potraviny alebo potraviny, ktoré spôsobujú zvýšenú tvorbu plynov v črevách. Niekoľko dní pred vyšetrením by ste mali zo stravy vylúčiť červenú repu, kapustu, fazuľu, obilniny, orechy, čerstvé pečivo a sýtené nápoje. Pred návštevou proktológa by ste sa mali vyhnúť aj káve a alkoholickým nápojom, pretože zvyšujú tvorbu plynov v črevách.

10

Je vhodné ísť na vyšetrenie k proktológovi počas menštruácie?

Pre ženy je lepšie dohodnúť si stretnutie s proktológom mimo menštruácie. Ak sa vám však menštruácia začala pred termínom návštevy lekára, môžete ísť na vyšetrenie k proktológovi aj počas menštruácie. Prítomnosť menštruačného výtoku nemá vplyv na výpovednú hodnotu proktologického vyšetrenia a nekomplikuje diagnózu, ale môže spôsobiť nepríjemné pocity samotnej žene.

11

Kedy je po pôrode vhodné ísť na vyšetrenie k proktológovi?

Proktologické ochorenia u žien sa častejšie vyskytujú počas tehotenstva a po pôrode, pretože rastúci plod tlačí na konečník a vplýva na krvný obeh v panve. K poraneniu konečníka a análneho otvoru môže dôjsť aj počas pôrodu. Hemoroidy sa môžu objaviť alebo zhoršiť po pôrode. Ak pociťujete bolesť pri vyprázdňovaní alebo spozorujete krv v stolici, môžete ísť na vyšetrenie k proktológovi hneď po pôrode.

Na bežnú proktologickú prehliadku je vhodné ísť až po dvoch mesiacoch po pôrode. Počas tohto obdobia prebieha popôrodná rekonvalescencia a hojenie mikrotraum v perineu.

Hodnotenie článku:
5 s 5 na základe 1 hodnotenie
Čo lieči proktológ a ako sa pripraviť na proktologické vyšetrenie?
Lekár oddelenia proktológie.

Ďalšie články k téme

Súvisiace články:

Komentáre

Júlia pred týždňom
Dobrý deň. Lekár mi povedal, že si mám doma pred ranným vyšetrením podať klystír. Môžem použiť aj Microlax?
Odpovedať
Dobrý deň. Ak váš lekár neurčil, aký prípravok sa má použiť na prípravu pred vyšetrením, môžete si vybrať akýkoľvek prípravok s laxatívnymi vlastnosťami. Microlax je druh lekárskeho klystíru a podporuje vyprázdňovanie konečníka.
Jaroslav pred týždňom
Dobrý deň. Ku ktorému lekárovi mám ísť, ak nemám proktológa?
Odpovedať
Dobrý deň. Ak nemáte proktológa, môžete navštíviť praktického lekára alebo chirurga, ktorý vám poskytne úvodnú konzultáciu o hemoroidoch. Títo lekári vám môžu pomôcť s naliehavými problémami, ale hemoroidy lieči proktológ.
Eva pred týždňom
Dobrý deň. Snažím sa nájsť proktológa, ku ktorému by som mohol ísť s problémom s hemoroidmi. Na čo sa mám zamerať pri výbere lekára?
Odpovedať
Dobrý deň. Proktológ by mal byť pri konzultácii dôsledný a príjemný. Dôležité je taktiež venovať pozornosť liečebným metódam, ktoré lekár používa vo svojej praxi, ako aj minimálne invazívnym metódam operácie hemoroidov, ktoré majú nižšie riziko komplikácií.
Diana pred dňom
Dobrý deň. Zajtra idem k lekárovi kvôli bolesti v konečníku. Aké druhy vyšetrení budem musieť absolvovať u proktológa?
Odpovedať
Dobrý deň. Proktológ vykonáva vizuálne, prstové a inštrumentálne vyšetrenie konečníka. V prípade potreby lekár nariadi ďalšie vyšetrenia (testy, CT vyšetrenie alebo konzultácie s príslušnými špecialistami).