Čo sú to análne fimbrie a ako ich liečiť?

Čo sú to análne fimbrie a ako ich liečiť?
Čítať 7 minút | Zverejnené: 31 January 2023 | Перегляди 290
Perianálne záhyby sú mäkký výrastok na koži v oblasti konečníka, ktorý je ľahko nahmatateľný počas hygienických procedúr.

Pre včasnú diagnostiku a liečbu análnych fimbrií je dôležité navštíviť proktológa.

Čo sú to análne fimbrie?

Análne fimbrie (perianálne záhyby) sú kožné záhyby, ktoré sa vytvárajú okolo análneho otvoru. Análne fimbrie spôsobujú diskomfort a pri poranení môže spôsobiť zápal, bolesť a krvácanie.

Príznaky análnych fimbrií

Veľkosť výrastku v okolí konečníka môže dosiahnuť od 5-15 milimetrov. Príznaky análnych fimbrií sú:

  • svrbenie a pálenie v konečníku;
  • bolesť počas defekácie;
  • krvácanie z konečníka;
  • podráždenie sliznice v oblasti konečníka.

Pri prvých príznakoch análnych fimbrií je potrebné vyhľadať proktológa, pretože iba lekár ich dokáže odlíšiť od iných novotvarov, ako sú papilómy alebo kondylómy, ktoré sa môžu vyvinúť do zhubného nádoru. Okrem toho sa veľké perianálne fimbrie môžu ľahko traumatizovať (hygienickými procedúrami, spodnou bielizňou alebo počas športových aktivít), čo môže viesť k infekcii a komplikáciám, ako sú proktitída, paraproktitída, abscesy, vredy a erózie.

Príčiny vzniku análnych fimbrií

Análne fimbrie vznikajú v dôsledku poranenia sliznice konečníka alebo v dôsledku iných proktologických ochorení.

Príčiny vzniku poškodenia konečníka

Príčiny vzniku poškodenia konečníka

Príčiny vzniku perianálnych fimbrií sú:

  • hemoroidy alebo trombóza hemoroidálnych žíl (hemoroidálne fimbrie);
  • análna trhlina (ak sa análna trhlina nelieči, môže sa objaviť kožný výrastok);
  • chronická hnačka (podráždenie kože v okolí konečníka vedie k zmenám tkaniva);
  • neustála zápcha (príliš tvrdé výkaly poškodzujú konečník a spôsobujú výrastky);
  • ťažká fyzická námaha (koža okolo konečníka sa natiahne a zapáli);
  • ťažký pôrod s trhlinami (v dôsledku preťaženia panvových svalov).

Obezita je jedným zo spúšťačov vzniku análnych fimbrií, pretože nadváha spôsobuje dodatočné zaťaženie panvových svalov. Okrem toho môžu výskyt análnych fimbrií vyvolať aj iné skryté ochorenia, napríklad gastrointestinálne poruchy.

Laserové odstránenie análnych fimbrií

Análne fimbrie možno liečiť ich úplným laserovým odstránením. Pred vykonaním zákroku odstránenia perianálneho záhybu proktológ predpíše diagnostické postupy, ako sú rektoskopia a anoskopia, na vyšetrenie sliznice konečníka.

Pri laserovom odstránení fimbrií nie je zasiahnuté okolité zdravé tkanivo sliznice konečníka, zákrok je atraumatický, nezanecháva jazvy. Minimálne invazívny zákrok sa vykonáva ambulantne, nevyžaduje si anestézu a trvá 15-20 minút. Po operácii je dôležité dodržiavať všetky pokyny ošetrujúceho lekára až do úplného zahojenia (približne 2-3 týždne).

Odstránenie análnych fimbrií pomocou rádiových vĺn

Úplne odstránenie análnych fimbrií bez recidívy sa vykonáva pomocou rádiofrekvenčného prístroja, ktorý využíva lúč vysokofrekvenčných vĺn na odstránenie kožného výrastku bez poškodenia zdravého tkaniva análnej sliznice. Minimálne invazívna operácia sa vykonáva v lokálnej anestéze a nevyžaduje si hospitalizáciu.

Resekcia perianálneho záhybu pomocou technológie rádiových vĺn zabraňuje vzniku opuchu, jaziev, krvácaniu a infekcii, pretože cievy sa počas zákroku okamžite zacelia. Po odstránení análnej fimbrie pomocou rádiových vĺn sa za 1-2 hodiny môžete vrátiť do bežného života.

Rehabilitácia a komplikácie po odstránení análnych fimbrií

Po odstránení análnych fimbrií pomocou minimálne invazívneho chirurgického zákroku (laserom alebo rádiovými vlnami) je doba rekonvalescencie 2-3 týždne za predpokladu, že sú dodržané všetky odporúčania lekára (proktológ môže predpísať hojivé, protizápalové a analgetické lieky na lokálnu aplikáciu). Aj po odstránení kožného záhybu rádiovými vlnami alebo laserom sú komplikácie minimálne, pretože vďaka tomu zákroku nevznikajú infekcie a krvácanie. Bezkontaktný rez tkaniva nezanecháva žiadne jazvy.

Časté otázky

1. Čo nie je vhodné robiť po odstránení fimbrií?

Po odstránení fimbrií je potrebné sa na niekoľko týždňov zdržať fyzickej aktivity a návštevám sáun, kúpeľov a bazénov. Taktiež je potrebné upraviť svoj jedálniček: vyhýbať sa konzumácii kyslých, slaných, pikantných, mastných a tvrdých jedál a uprednostniť polievky a varenú zeleninu.

2. Ako dlho trvá hojenie rany po odstránení fimbrie?

Pri minimálne invazívnych zákrokoch odstránenia análnych fimbrií sa pooperačná rana zahojí za 2-3 týždne. V pooperačnom období odstránenia análnych fimbrií je dôležité dodržiavať všetky pokyny proktológa (starostlivo vykonávať hygienické procedúry, vyhýbať sa horúcim kúpeľom, nepoužívať tvrdý toaletný papier, lekár môže predpísať aj lokálne lieky na hojenie rany).

3. Ako odstrániť fimbrie doma?

Análne fimbrie je potrebné odstrániť, pretože ovplyvňujú kvalitu života: sťažujú starostlivosť o konečník a spôsobujú nepríjemné pocity, svrbenie a zápaly v okolí konečníka. Fimbrie nie je možné odstrániť doma a pokusy o ich ošetrenie môžu viesť k nebezpečným komplikáciám: infekcii alebo hnisaniu.

4. Ako odlíšiť fimbrie od hemoroidov?

Análne fimbrie a hemoroidy sú úplne odlišné patologické stavy. Hemoroid je charakterizovaný tvorbou cievnych uzlíkov hemoroidálnych žíl v konečníku, zatiaľ čo análna fimbria je záhyb kože. Vonkajšie hemoroidy sa v počiatočnom štádiu prejavujú ako hrčka na vonkajšej strane konečníka, takže na dotyk sa dajú ľahko zameniť s perianálnym záhybom. Na odlíšenie hemoroidov od análnych fimbrií je potrebné poradiť sa s proktológom.

Hodnotenie článku:
5 s 5 na základe 1 hodnotenie
Čo sú to análne fimbrie a ako ich liečiť?
Lekár oddelenia proktológie.

Položte otázku ohľadom chirurgovi-proktológovi
DoktorPRO

Ďalšie články k téme

Súvisiace články:

Komentáre

Eva pred týždňom
Dobrý deň. V oblasti konečníka som si nahmatal výrastok a na toaletnom papieri sa objavili stopy krvi. Čo to môže byť?
Odpovedať
Dobrý deň. Prítomnosť výrastku v konečníku a jeho krvácanie môže naznačovať rozvoj proktologických ochorení: hemoroidy, análne trhliny, perianálne záhyby alebo výskyt novotvarov (papilómov a kondylómov). Na diagnostiku výrastkov je potrebné poradiť sa s proktológom.
Irena pred týždňom
Dobrý deň. Chcel by som si nechať odstrániť análnu fimbriu prístrojom Surgitron. Ako dlho trvá rekonvalescencia a môžu sa vyskytnúť aj nejaké komplikácie?
Odpovedať
Dobrý deň. Odstránenie análnych fimbrií pomocou rádiofrekvenčného prístroja Surgitron je minimálne invazívna operácia, ktorá zahŕňa netraumatickú disekciu tkaniva a neovplyvňuje zdravé okolité tkanivá. Rádiofrekvenčná metóda nespôsobuje žiadne jazvy a krvácanie, pretože cievy sa počas operácie zacelia, to znamená, že všetky komplikácie sú obmedzené na minimum. Po odstránení análnych fimbrií sa po 1-2 hodinách môžete vrátiť do každodenného života. O odstránení fimbrií sa môžete dočítať aj z recenzií.
Alexandra pred týždňom
Dobrý deň. Je potrebné odstrániť análnu fimbriu?
Odpovedať
Dobrý deň. Aby sa zabránilo zápalu a infekcii postihnutej oblasti, odporúča sa análnu fimbriu odstrániť. Perianálne záhyby možno odstrániť minimálne invazívnym spôsobom, bez recidív a komplikácií.
Martina pred dňom
Dobrý deň. Ako mám chodiť na toaletu po odstránení fimbrie?
Odpovedať
V prvých dňoch po odstránení análnych fimbrií môže byť vyprázdňovanie bolestivé. Na zníženie bolesti pri vyprázdňovaní je potrebné upraviť svoj jedálniček: vyhýbať sa ťažkým a tvrdým jedlám a piť dostatok vody. Taktiež je potrebné sa vyhnúť aj používaniu toaletného papiera a ranu po toalete ošetriť antiseptickým prostriedkom.
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.