Pre včasnú diagnostiku a liečbu análnych fimbrií je dôležité navštíviť proktológa.
Čo sú to análne fimbrie?
Análne fimbrie (perianálne záhyby) sú kožné záhyby, ktoré sa vytvárajú okolo análneho otvoru. Análne fimbrie spôsobujú diskomfort a pri poranení môže spôsobiť zápal, bolesť a krvácanie.
Príznaky análnych fimbrií
Máte otázky ohľadom práce oddelenia proktológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Veľkosť výrastku v okolí konečníka môže dosiahnuť od 5-15 milimetrov. Príznaky análnych fimbrií sú:
- svrbenie a pálenie v konečníku;
- bolesť počas defekácie;
- krvácanie z konečníka;
- podráždenie sliznice v oblasti konečníka.
Pri prvých príznakoch análnych fimbrií je potrebné vyhľadať proktológa, pretože iba lekár ich dokáže odlíšiť od iných novotvarov, ako sú papilómy alebo kondylómy, ktoré sa môžu vyvinúť do zhubného nádoru. Okrem toho sa veľké perianálne fimbrie môžu ľahko traumatizovať (hygienickými procedúrami, spodnou bielizňou alebo počas športových aktivít), čo môže viesť k infekcii a komplikáciám, ako sú proktitída, paraproktitída, abscesy, vredy a erózie.
Príčiny vzniku análnych fimbrií
Análne fimbrie vznikajú v dôsledku poranenia sliznice konečníka alebo v dôsledku iných proktologických ochorení.
Príčiny vzniku poškodenia konečníka
Príčiny vzniku perianálnych fimbrií sú:
- hemoroidy alebo trombóza hemoroidálnych žíl (hemoroidálne fimbrie);
- análna trhlina (ak sa análna trhlina nelieči, môže sa objaviť kožný výrastok);
- chronická hnačka (podráždenie kože v okolí konečníka vedie k zmenám tkaniva);
- neustála zápcha (príliš tvrdé výkaly poškodzujú konečník a spôsobujú výrastky);
- ťažká fyzická námaha (koža okolo konečníka sa natiahne a zapáli);
- ťažký pôrod s trhlinami (v dôsledku preťaženia panvových svalov).
Obezita je jedným zo spúšťačov vzniku análnych fimbrií, pretože nadváha spôsobuje dodatočné zaťaženie panvových svalov. Okrem toho môžu výskyt análnych fimbrií vyvolať aj iné skryté ochorenia, napríklad gastrointestinálne poruchy.
Laserové odstránenie análnych fimbrií
Análne fimbrie možno liečiť ich úplným laserovým odstránením. Pred vykonaním zákroku odstránenia perianálneho záhybu proktológ predpíše diagnostické postupy, ako sú rektoskopia a anoskopia, na vyšetrenie sliznice konečníka.
Pri laserovom odstránení fimbrií nie je zasiahnuté okolité zdravé tkanivo sliznice konečníka, zákrok je atraumatický, nezanecháva jazvy. Minimálne invazívny zákrok sa vykonáva ambulantne, nevyžaduje si anestézu a trvá 15-20 minút. Po operácii je dôležité dodržiavať všetky pokyny ošetrujúceho lekára až do úplného zahojenia (približne 2-3 týždne).
Odstránenie análnych fimbrií pomocou rádiových vĺn
Úplne odstránenie análnych fimbrií bez recidívy sa vykonáva pomocou rádiofrekvenčného prístroja, ktorý využíva lúč vysokofrekvenčných vĺn na odstránenie kožného výrastku bez poškodenia zdravého tkaniva análnej sliznice. Minimálne invazívna operácia sa vykonáva v lokálnej anestéze a nevyžaduje si hospitalizáciu.
Resekcia perianálneho záhybu pomocou technológie rádiových vĺn zabraňuje vzniku opuchu, jaziev, krvácaniu a infekcii, pretože cievy sa počas zákroku okamžite zacelia. Po odstránení análnej fimbrie pomocou rádiových vĺn sa za 1-2 hodiny môžete vrátiť do bežného života.
Rehabilitácia a komplikácie po odstránení análnych fimbrií
Po odstránení análnych fimbrií pomocou minimálne invazívneho chirurgického zákroku (laserom alebo rádiovými vlnami) je doba rekonvalescencie 2-3 týždne za predpokladu, že sú dodržané všetky odporúčania lekára (proktológ môže predpísať hojivé, protizápalové a analgetické lieky na lokálnu aplikáciu). Aj po odstránení kožného záhybu rádiovými vlnami alebo laserom sú komplikácie minimálne, pretože vďaka tomu zákroku nevznikajú infekcie a krvácanie. Bezkontaktný rez tkaniva nezanecháva žiadne jazvy.