Príznaky hyperplázie prostaty
Prvé príznaky hyperplázie prostaty sa prejavujú zhoršeným močením.
Príznaky adenómu prostaty
Príznaky adenómu prostaty sú:
- časté alebo falošné nutkanie na močenie;
- nepríjemné pocity a bolesť v slabinách a podbrušku;
- slabý a nepravidelný tok moču;
- bolesť a pocit pálenia pri močení;
- neustály pocit plného močového mechúra.
Hyperplázia prostaty sa vyvíja postupne, pričom sa príznaky zhoršujú s rastom adenomatózneho tkaniva a zväčšovaním prostaty. Štádiá adenómu prostaty sú:
- prvé štádium — kompenzované (močový mechúr je úplne prázdny, ale počas močenia sa objavujú nepríjemné pocity a bolesť);
- druhé štádium — subkompenzované (charakterizované ťažkosťami pri močení: muž sa musí namáhať, aby vyprázdnil močový mechúr, a môže sa vyskytnúť aj inkontinencia, najmä v noci, pretože sa vylučuje zvyškový moč);
- tretie štádium — dekompenzované (prejavuje sa problémami s vyprázdňovaním močového mechúra a stagnáciou moču v močovom mechúre, čo vedie k zhoršeniu funkcie obličiek).
Pri príznakoch adenómu prostaty je potrebné navštíviť urológa. Liečba adenómu prostaty je nevyhnutná, pretože môže spôsobiť poruchy močového systému (obličiek, močového mechúra), ako aj problémy s erekciou a ejakuláciou.
Príčiny vzniku adenómu prostaty
Hyperplázia prostaty je spôsobená hormonálnou nerovnováhou v tele muža. Ďalšie príčiny adenómu prostaty sú:
- časté podchladenie tela;
- infekcie močových ciest;
- endokrinné poruchy (napr. diabetes mellitus);
- zmeny súvisiace s vekom u muža (klesajúca hladina testosterónu v krvi v dôsledku klesajúcej plodnosti).
Nadváha, fajčenie a nadmerné požívanie alkoholu patria medzi faktory, ktoré zvyšujú riziko vzniku adenómu prostaty, pretože vyvolávajú metabolické poruchy.
Dôsledky hyperplázie prostaty
Neliečená hyperplázia prostaty môže viesť ku komplikáciám. Dôsledky adenómu prostaty sú:
- zlyhanie obličiek;
- infekcie močového systému (cystitída, pyelonefritída, prostatitída, vezikulitída, uretritída);
- hematúria (krv v moči);
- erektilná dysfunkcia;
- zhoršená ejakulácia;
- neplodnosť.
Zväčšená prostata môže spôsobiť roztiahnutie močového mechúra a jeho dysfunkciu, zadržiavanie moču a intoxikáciu. Bez liečby a sledovania adenómu prostaty sa zvyšuje aj riziko vzniku rakoviny prostaty.
Ako liečiť adenóm prostaty?
Cieľom liečby adenómu prostaty je zastaviť patologický rast tkaniva prostaty, zmenšiť jeho veľkosť, zmierniť príznaky a zabrániť vzniku možným komplikáciám. Metódu liečby hyperplázie prostaty predpisuje urológ po stanovení diagnózy. Diagnostika adenómu prostaty zahŕňa:
- odber anamnézy, vyšetrenie a palpácia prostaty;
- ultrazvukové vyšetrenie panvových orgánov;
- laboratórne vyšetrenia moču a krvi (na zistenie prítomnosti infekcie).
Lekár vám môže tiež nariadiť vyšetrenie prostatického špecifického antigénu (PSA), aby sa vylúčila prítomnosť rakoviny. Odchýlka od normy PSA pri adenóme prostaty (viac ako 10 ng/ml) môže naznačovať riziko rakoviny prostaty a je indikáciou na biopsiu.
Liečba adenómu prostaty sa môže vykonávať medikamentózne alebo chirurgicky. Liečba hyperplázie prostaty zahŕňa aj úpravu stravy a životného štýlu.
Operácia adenómu prostaty
Chirurgická liečba adenómu prostaty je indikovaná v prípadoch značného zväčšenia prostaty (viac ako dvojnásobok) a pri sprievodných ochoreniach (napríklad močových kameňoch). Minimálne invazívne operácie adenómu prostaty sú:
- transuretrálna resekcia;
- laserové odstránenie hyperplázie prostaty;
- laparoskopická adenomektómia.
Transuretrálna resekcia (TUR) adenómu prostaty je endoskopické odstránenie postihnutej časti prostaty pomocou vysokofrekvenčného prúdu. Počas operácie urológ nerobí žiadne vpichy ani rezy a resekcia sa vykonáva zavedením mikroinštrumentov cez močovú trubicu. TUR adenómu prostaty sa vykonáva v medicínskom centre, pričom dĺžka pobytu v nemocnici po operácii je 2 až 3 dni.
Laserové odstránenie adenómu prostaty spočíva v deštrukcii adenomatóznych výrastkov laserom, ktorý sa podáva transuretrálne (cez močovú rúru). Laserová operácia sa vykonáva ambulantne, nevyžaduje si anestézu a trvá jednu až dve hodiny.
Laparoskopická adenomektómia zahŕňa vyrezanie chorého tkaniva prostaty prostredníctvom vpichov do brušnej dutiny. Laparoskopická operácia sa vykonáva v nemocnici a doba hospitalizácie je 3-8 dní.
Čo sa môže a nemôže robiť po operácii adenómu prostaty?
Po operácii adenómu prostaty je počas obdobia rekonvalescencie (1-1,5 mesiaca) dôležité dodržiavať všetky odporúčania urológa týkajúce sa životného štýlu a stravy. Odporúčania v pooperačnom období odstránenia adenómu prostaty zahŕňajú:
- nenavštevovať sauny, kúpele a bazény;
- nekúpať sa v horúcich kúpeľoch;
- nepiť alkohol;
- nevykonávať športy, ktoré vyžadujú ťažkú fyzickú námahu;
- vyhýbať sa dvíhaniu ťažkých bremien;
- zdržať sa sexuálnej aktivity;
- vyhnúť sa podchladeniu;
- neužívať lieky na riedenie krvi (o všetkých liekoch sa poraďte so svojím lekárom).
Pre ľahšie vyprázdňovanie čriev by ste sa mali vyhýbať ťažkým jedlám, dodržiavať správny pitný režim a v prípade potreby užívať preháňadlá predpísané vaším urológom. Po odstránení adenómu prostaty môžete vykonávať miernu fyzickú aktivitu (napr. prechádzky) a v prípade potreby užívať lieky proti bolesti, ktoré vám predpíše lekár. Dodržiavaním všetkých odporúčaní urológa v pooperačnom období sa minimalizujú komplikácie.
Samoliečba adenómu prostaty
Samoliečba adenómu prostaty liekmi z lekárne alebo ľudovými prostriedkami je neúčinná a má nebezpečné následky: krvácanie z konečníka, vznik infekcie, zápal prostaty. Aby sa predišlo komplikáciám a vzniku ďalších ochorení močovo-pohlavných orgánov, je potrebné kontaktovať urológa, ktorý predpíše liečbu.
Prevencia hyperplázie prostaty
Na zabránenie vzniku hyperplázie prostaty, je potrebné dodržiavať preventívne opatrenia. Prevencia adenómu prostaty zahŕňa:
- kontrolu a udržiavanie rovnováhy hormonálneho profilu;
- kontrolu hmotnosti;
- predchádzať podchladeniu;
- konzumáciu vyváženej stravy s dostatočným množstvom vitamínov a minerálov;
- pravidelnú miernu fyzickú aktivitu;
- včasnú liečbu zápalových a infekčných ochorení močového systému (vrátane sexuálne prenosných ochorení);
- miernu konzumáciu alkoholických nápojov, nefajčiť.
Na prevenciu adenómu prostaty je potrebné obmedziť príjem jedál, ktoré môžu vyvolať zápchu a piť dostatok vody (aspoň 1,5-2 litre denne). Každý rok by ste taktiež mali absolvovať pravidelné preventívne kontroly u svojho urológa.
Strava pri adenóme prostaty
Strava pri liečbe a prevencii hyperplázie prostaty zohráva dôležitú úlohu. Počas liečby a v pooperačnom období, vám preto môže urológ predpísať diétu. Strava pri adenóme prostaty zahŕňa:
- obmedzenie konzumácie mastných, vyprážaných a údených jedál;
- uprednostňovanie potravín bohatých na vlákninu (surová a varená zelenina, obilniny);
- obmedzenie sladkostí;
- prísne obmedzenie alkoholu a sýtených nápojov;
- vyhýbanie sa červenému mäsu (hovädzie, kačacie);
- konzumáciu potravín bohatých na omega-3 mastné kyseliny (napr. ryby a morské plody) do stravy;
- potraviny bohaté na zinok (napr. orechy a fazuľa).
Dodržiavanie diéty pri adenóme prostaty pomáha zvýšiť účinok farmakologickej liečby, zmierniť bolesť a predísť komplikáciám po operácii.
Urológia v DoktorPRO v Bratislave

Časté otázky
Len urológ dokáže po vyšetrení rozlíšiť adenóm od rakoviny prostaty. Diagnostika rakoviny prostaty zahŕňa určenie onkomarkera v krvi — prostatického špecifického antigénu (PSA), ktorého zvýšenie je indikáciou na biopsiu.
Adenóm prostaty v počiatočných štádiách sa dá liečiť medikamentmi. Urológ po stanovení diagnózy určí dĺžku liečby a predpíše lieky, ktoré je potrebné užívať.
Po operácii odstránenia prostaty existuje niekoľko obmedzení vrátane sexuálnej aktivity. Doba zotavenia po odstránení hyperplázie prostaty závisí od štádia ochorenia, veku muža a metódy operácie. V priemere, po štyroch týždňoch po odstránení adenómu prostaty je možné mať sex.
Hyperplázia prostaty je nezhubný výrastok a musí byť liečená pod dohľadom urológa, t.j. nezmizne sama od seba. Urológ vám po stanovení diagnózy predpíše spôsob liečby.
Spôsob liečby adenómu prostaty určí urológ po vyšetrení a stanovení diagnózy. Chirurgické odstránenie hyperplázie prostaty sa zvyčajne vykonáva pri poruche funkcie močenia (v druhom a treťom štádiu ochorenia). Lekár berie do úvahy aj vek muža a prítomnosť sprievodných ochorení.