Príznaky a odstránenie pilonidálnej cysty (epitelového priechodu kostrče)
Čo je to epitelový priechod kostrče?
Pilonidálna cysta sa vyskytuje u každého 26-teho človeka zo 100 000 ľudí, najčastejšie u mužov. Diagnostikou a liečbou epitelového priechodu kostrče sa zaoberá proktológ.
Pilonidálna cysta je podkožná kapsula, ktorá je lokalizovaná v oblasti kostrče a obsahuje vlasy a čiastočky odumretej kože. Charakterizuje ju epitelový priechod kostrče (fistula), ktorého vývod sa nachádza v strednej línii zadku nad konečníkom.
Príčiny vzniku pilonidálnej cysty
Epitelový priechod kostrče je spôsobený vrastaním chĺpkov do kože.
Príčiny cysty v oblasti kostrče
Ďalšie príčiny vzniku pilonidálnej cysty sú:
- genetická predispozícia;
- úraz krížovej a kostrčovej oblasti;
- sedavý spôsob života.
Cysty v oblasti kostrče spôsobuje aj husté ochlpenie u mužov aj žien. Riziko vzniku fistuly zvyšuje obezita a nosenie tesného oblečenia, ktoré sa neustále trie o pokožku.
Máte otázky ohľadom práce oddelenia proktológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Príznaky cysty v oblasti kostrče (pilonidálnej cysty)
V počiatočných štádiách pilonidálnej cysty sa nevyskytujú žiadne príznaky. S postupujúcim ochorením sa objavuje bolesť v oblasti kostrče, ktorá sa zvyšuje pri sedení. Medzi ďalšie príznaky pilonidálnych cýst patrí:
- zvýšenie telesnej teploty;
- začervenanie a opuch kože v oblasti kostrče;
- svrbenie konečníka.
Príznakom pilonidálnej cysty je výskyt hrčky na kostrči. Keď sa cysta zapáli, z vonkajšieho otvoru kostrčového priechodu vyteká hnis s krvou.
Aké nebezpečenstvo predstavuje pilonidálna cysta?
V epitelovom priechode kostrče sa hromadia vlasy, mazové sekréty a čiastočky odumretej kože, čo vytvára priaznivé prostredie pre baktérie, ktoré sa môžu množiť a spôsobiť zápal cysty. Medzi komplikácie pilonidálnej cysty patrí:
- absces (nahromadenie hnisu);
- paraproktitída (zápal okolia konečníka);
- sepsa (šírenie infekcie v tele).
Časté infekcie pilonidálnej cysty môžu viesť k skvamocelulárnej rakovine kože. Poranenie pilonidálnej cysty môžu viesť ku krvácaniu.
Liečba pilonidálnej cysty bez chirurgického zákroku
Pilonidálna cysta sa v počiatočných štádiách ochorenia dá liečiť bez chirurgického zákroku. Proktológ vstrekne do oblasti cysty fenol (chemickú zlúčeninu), čo spôsobí stvrdnutie a uzavretie podkožného puzdra. Po tomto spôsobe liečby však môže dôjsť k recidíve (opätovnému výskytu) cysty v oblasti kostrče. Ak vznikne zápal, lekár predpíše antibakteriálne lieky.
Ako sa operuje pilonidálna cysta?
Keď sa epitelový priechod kostrče objaví prvýkrát, lekár cystu nareže a vyprázdni. Odstránenie pilonidálnej cysty prebieha nasledovne:
- Koža sa umŕtvi.
- V oblasti cysty sa urobí malý otvor, cez ktorý sa vypustí tekutina a hnis.
- Priloží sa sterilný obväz.
Obväz sa musí pravidelne meniť (dva až trikrát týždenne). Pilonidálna cysta sa môže hojiť až štyri týždne.
Cysta v oblasti kostrče sa môže odstrániť aj klasickou operáciou: lekár podá spinálnu anestéziu (anestetikum vstrekne do oblasti miechy), rozreže podkožné puzdro a zašije ho. Obdobie rekonvalescencie trvá približne mesiac. Táto metóda sa používa v prípade recidívy, hnisania cysty alebo pri viacnásobných epitelových fistulách. Proktológovia vykonávajú miniinvazívne chirurgické zákroky, napríklad laserové odstránenie pilonidálnej cysty, a to z dôvodu skrátenia dĺžky operácie a rekonvalescencie.
Ako prebieha laserové odstránenie pilonidálnej cysty (epitelového priechodu kostrče)?
Laserové odstránenie cysty v oblasti kostrče sa vykonáva ambulantne (bez hospitalizácie). Zákrok sa vykonáva v lokálnej anestézii, pričom pacient leží na chrbte. Laserové odstránenie pilonidálnej cysty prebieha nasledovne:
- Proktológ ošetrí pokožku v oblasti kostrče antiseptickým prostriedkom.
- Cez vonkajší otvor epitelového priechodu sa zavedie tenké laserové vlákno.
- Pomocou lasera lekár odstráni obsah cysty a uzavrie jej steny.
- Operovaná oblasť sa prekryje sterilným obväzom (počas operácie sa nerobia žiadne vpichy ani rezy, a následne nie su potrebné ani žiadne stehy).
Laser taktiež koaguluje (zaceľuje) cievy, takže počas odstraňovania pilonidálnej cysty nedochádza ku krvácaniu. Po laserovom odstránení fistuly je riziko infekcie a recidívy minimálne. Po odstránení cysty v oblasti kostrče môže zostať malá (menej ako 0,5 cm) jazva.
Pooperačné obdobie po odstránení cysty v oblasti kostrče
Niekoľko hodín po laserovom odstránení cysty v oblasti kostrče sa pacient môže vrátiť domov. Po odstránení cysty v oblasti kostrče je potrebné dodržiavať tieto odporúčania:
- už prvý deň po operácii môžete sedieť;
- najskôr dva až tri dni po zákroku sa môžete osprchovať;
- najskôr 14 dní po zákroku môžete športovať.
Aby sa pooperačná rana rýchlo zahojila, obväzy je potrebné meniť každý tretí až štvrtý deň. Dva až tri týždne po odstránení cysty chirurg môže naplánovať kontrolné vyšetrenie.
Liečba pilonidálnej cysty doma
Liečbu pilonidálnej cysty v domácich podmienkach predpisuje lekár v spojení s konzervatívnou liečbou epitelového priechodu, a taktiež aj v období rekonvalescencie. Na zmiernenie zápalu epitelového priechodu kostrče proktológ predpisuje antibakteriálne lieky. Ak cysta spôsobuje bolesť, lekár predpíše lieky proti bolesti.
Používanie ľudových prostriedkov (tinktúry alebo obklady s bylinkami) vedie k progresii choroby, pretože tieto metódy sú neúčinné a prispievajú k zápalu pilonidálnej cysty, čo vedie k vzniku komplikácií (infekcia, absces alebo paraproktitída).