Logo
0800200000

Čo je laserová liečba a ako sa využíva v proktológii?

Čo je laserová liečba a ako sa využíva v proktológii?
Čítať 5 minút | Vytvorené: 4 máj 2023 | aktualizované: 4 máj 2023 | 1083 1083
Laserová liečba je miniinvazívna operácia, pri ktorej sa na ošetrenie patogénnej oblasti používa laserový lúč.

Laser sa v proktológii používa na odstránenie análnych trhlín, hemoroidov, epitelu konečníka, rektálnych fistúl, polypov a kondylómov.

Výhody liečby laserom v proktológii

Účinok lasera je založený na pôsobení vysokej teploty na abnormálne tkanivo, ktoré sa zahreje a odparí. Laserová liečba proktologických ochorení sa vykonáva ambulantne (bez hospitalizácie). Zákrok sa vykonáva v lokálnej anestéze (znecitlivenie). Výhody laserovej liečby sú:

 • žiadne rezy ani otvorené rany;
 • kratšie obdobie rekonvalescencie v porovnaní s operáciou;
 • zachovanie funkcie análneho zvierača (bez inkontinencie);
 • minimálne riziko krvácania počas zákroku a po ňom, pretože laserový lúč koaguluje (uzatvára) cievy.

Laser pôsobí na patogénnu oblasť cielene a nepoškodzuje zdravé tkanivo v okolí konečníka. Laserový lúč má dezinfekčný účinok, pretože vysoká teplota ničí patogény.

Ako sa pripraviť na laserovú liečbu proktologických ochorení?

Pred laserovou liečbou proktologických ochorení sa lekár oboznámi s pacientovou anamnézou, vyšetrí konečník palpačne a v prípade potreby odošle pacienta na krvné testy. Príprava na laserové ošetrenie:

 • deň pred zákrokom je potrebné prečistiť črevá klystírom alebo preháňadlom;
 • v deň operácie sa treba osprchovať a obliecť si čistú spodnú bielizeň.

Tri až štyri dni pred zákrokom je nutné dodržať diétu. Strava by nemala obsahovať potraviny, ktoré zvyšujú plynatosť a spôsobujú zápchu (ryža, sýtené nápoje, strukoviny a mlieko).

Ako sa liečia hemoroidy pomocou lasera?

Hemoroidy sú proktologické ochorenie charakterizované rozšírenými žilami v konečníku. Ochorenie spôsobuje zápal a svrbenie konečníka, bolesť a pocit cudzieho telesa v konečníku.

Laserová liečba hemoroidov sa zvyčajne vykonáva v prvom až treťom štádiu, alebo v prípade tvorby trombov (upchatie žíl) v hemoroidálnom uzle. Odstránenie hemoroidu prebieha nasledovne:

 1. Proktológ ošetrí postihnutú oblasť antiseptikom.
 2. Lekár nasmeruje laserový lúč na postihnuté tkanivo. Vonkajší hemoroid sa odstráni zvonka v blízkosti jeho bázy; pri odstránení vnútorného hemoroidu proktológ zavedie do konečníka anoskop (endoskopický optický prístroj).
 3. Pomocou laserového lúča lekár odparí postihnuté tkanivo a zacelí cievy.

Dĺžka zákroku závisí od veľkosti hemoroidu (10 až 20 minút). Na zníženie bolesti a nepríjemných pocitov po zákroku proktológ môže predpísať lieky proti bolesti.

Ako sa lieči epitelový priechod pomocou lasera?

Epitelový priechod kostrče je podkožná kapsula, ktorá obsahuje vlasy a odumretú kožu. Príznakmi ochorenia sú bolesť, začervenanie a opuch kože v oblasti kostrče.

Excízia epitelového priechodu kostrče laserom sa vykonáva v lokálnej anestéze a pacient leží na chrbte. Odstránenie pilonidálnej cysty laserom prebieha nasledovne:

 1. Proktológ ošetrí kožu v oblasti kostrče antiseptickým prostriedkom.
 2. Cez vonkajší otvor epitelového priechodu lekár zavedie tenké laserové vlákno.
 3. Laser odstráni obsah cysty a zacelí jej steny.

Operovaná oblasť sa prekryje sterilným obväzom. Po zákroku epitelového priechodu kostrče môže v mieste ošetrenia zostať malá jazva (menej ako 0,5 cm).

Ako sa odstraňuje rektálna fistula pomocou lasera?

Anorektálna fistula je patologický priechod v tkanive v okolí konečníka, ktorého vývod sa nachádza v perineu. Ochorenie spôsobuje hnisavý hlienovitý výtok z fistuly, opuch a začervenanie v okolí konečníka.

Hnis a rektálna fistula sa dá odstrániť iba chirurgicky. Odstránenie rektálnej fistuly sa vykonáva v lokálnej anestéze. Zákrok trvá 20 až 30 minút. Lekár vyreže anorektálnu fistulu laserom a odstráni hnis. V prípade potreby proktológ miesto po odstránení fistuly zašije (v závislosti od jej veľkosti).

Ako sa odstraňujú análne kondylómy pomocou lasera?

Análne kondylómy sú nezhubné bradavicovité výrastky vyvolané ľudským papilomavírusom. Môžu spôsobovať svrbenie a pálenie v konečníku, bolesť pri vyprázdňovaní a krv v stolici.

Odstránenie kondylómov v konečníku trvá približne 15 až 20 minút a vykonáva sa v lokálnej anestéze. Odstraňovanie kondylómov laserom prebieha nasledovne:

 1. Lekár ošetrí kožu antiseptickým prípravkom.
 2. Proktológ namieri laserový lúč na kondylóm a odparí ho.

Po odstránení análnych výrastkov sa môžu vytvoriť chrasty, ktoré môžu do troch až piatich dní samé odpadnúť. V prípade potreby lekár predpíše antiseptické, antivírusové alebo antibakteriálne lieky.

Rekonvalescencia po laserovej liečbe

Rekonvalescencia po laserovej liečbe proktologických ochorení trvá približne dva až tri týždne, pričom:

 • už v prvý deň po zákroku si môžete sadnúť;
 • po dvoch až troch dňoch sa môžete sprchovať.

Po odstránení pararektálnej fistuly a liečbe iných proktologických ochorení počas rekonvalescencie sa v priebehu dvoch týždňov neodporúča športovať, kúpať alebo navštevovať saunu. Chirurg môže predpísať kontrolné vyšetrenie dva až tri týždne po operácii.

Po laserovom odstránení hemoroidov sa treba vyhnúť nadmernému tlačeniu pri vyprázdňovaní a vylúčiť zo stravy potraviny, ktoré spôsobujú zápchu.

Proktológia v DoktorPRO v Bratislave

Čo je laserová liečba a ako sa využíva v proktológii? - MUDr. Ivan Sedlák
MUDr. Ivan Sedlák
DoktorPRO v Bratislave
Ružinovská 40
Rozvrh:
PO-PIA: 8:00-20:00, SO: 8:00-17:00, NE: 9:00-13:00
Hodnotenie článku:
5 s 5 na základe 2 hodnotenia
Čo je laserová liečba a ako sa využíva v proktológii?
Lekár oddelenia proktológie.

Položte otázku Chirurgovi-proktológovi
DoktorPRO

Ďalšie články k téme

Súvisiace články:

Komentáre

Objednať sa na vyšetrenie
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.

Nenechajte si ujsť náš newsletter

Získate tak užitočné informácie o aktivitách našej kliniky a môžete sa stať prvými, ktorí využijú naše akcie. Byť informovaný sa oplatí! Náš newsletter odoberá viac ako 100 000 používateľov. Pridajte sa k nám aj vy.