Čo je hematúria?
Hematúria je patologický stav charakterizovaný prítomnosťou krvi v moči. Prítomnosť erytrocytov (červených krviniek) v moči nie je samostatným ochorením, ale príznakom problémov s obličkami a urogenitálnym systémom.
Hematúria môže byť fyziologická alebo patologická. Pri fyziologickej hematúrii nie sú v organizme žiadne urogenitálne patológie, krv v moči sa môže objaviť po prehriatí, hypotermii alebo po nadmernej fyzickej námahe. Moč s krvou pri patologickej hematúrii naznačuje prítomnosť ochorenia genitourinárneho systému. Urológ môže po vyšetrení určiť prítomnosť červených krviniek v moči a príčinu ich výskytu.
Ako môžete zistiť, či máte krv v moči?
Máte otázky ohľadom práce oddelenia urológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Hematúria je často asymptomatická a červené krvinky v moči sa dajú odhaliť iba pri teste moču. Pri exacerbácii ochorení močového systému (cystitída a pyelonefritída) môže moč sčerveňať. Krv v moči sprevádzaná bolesťou môže byť znakom urolitiázy alebo akútneho zlyhania obličiek. Hematúria je sprevádzaná nasledujúcimi príznakmi:
- časté nutkanie na močenie;
- bolesť chrbta a dolnej časti brucha;
- krvné zrazeniny v moči;
- pálenie a svrbenie v močovej trubici;
- zvýšená teplota;
- slabosť.
Pri hematúrii môže byť moč ružový alebo hnedý. Ružový moč sa vyskytuje pri zápaloch obličiek a močového mechúra. Hnedý moč môže naznačovať, že ide cholelitíazu, polycystické ochorenie obličiek alebo urogenitálne infekcie.
Krv v moči u žien sa môže objaviť počas menštruácie v dôsledku miešania moču s menštruačnou krvou. Krv v moči u mužov, ktorá nie je sprevádzaná bolesťou môže znamenať ochorenia prostaty (prostatitída a adenóm prostaty). Na určenie príčin výskytu krvi v moči je potrebné vykonať všeobecný test moču a poradiť sa s urológom. Ženy si musia test moču urobiť až po skončení menštruácie.
Aké môžu byť príčiny prítomnosti krvi v moči?
Príčinou prítomnosti krvi v moči môže byť dysfunkcia obličiek, močovodov a močového mechúra. Príznaky hematúrie sa môžu objaviť pri pohlavne prenosných chorobách (STD) a poraneniach močového systému. Ďalšie príčiny hematúrie:
- uretritída;
- obličkové a močové kamene;
- cystitída;
- polycystické ochorenie obličiek:
- pyelonefritída;
- dlhodobé užívanie liekov (antibiotiká a koagulanty);
- polypy v močovej trubici;
- cholelitiáza;
- poruchy krvácania;
- hyperplázia prostaty;
- akútne zlyhanie obličiek.
Krv v moči môže byť prítomná v prípadoch rakoviny obličiek, prostaty alebo močového mechúra. Hematúria u mužov sa najčastejšie vyskytuje pri prostatitíde a adenóme prostaty. Hematúria u žien sa môže vyskytnúť pri endometrióze a cystitíde. Príčinou červeného moču u dieťaťa môže byť neúplné vyvinutie filtračného systému obličiek (vyvíja sa až do dvoch rokov).
Krv v moči v dôsledku urolitiázy
Urolitiáza je ochorenie močového systému, ktoré sa vyznačuje tvorbou kameňov v obličkách, v močovom mechúre, v močovode a v močovej rúre. Pri migrácii kameňov sa môže poškodiť sliznica močových ciest a následne sa pri močení objaví krv v moči. Ďalšie príznaky urolitiázy:
- akútna bolesť (renálna kolika);
- porucha močenia (frekvencia alebo oneskorenie);
- zakalený sediment v moči;
- bolesť v bedrovej oblasti.
Pri urolitiáze sa najčastejšie krv v moči objavuje, keď sú kamene lokalizované v dolnej časti močového traktu (močový mechúr a močová trubica). Urolitiáza môže viesť k prasknutiu močovodu a k zlyhaniu obličiek, takže, ak sa vyskytne hematúria a bolesť počas močenia, mali by ste sa objednať na konzultáciu k urológovi.
Krv v moči v dôsledku STD
Pohlavne prenosné choroby môžu viesť k zápalu močovej trubice a k hematúrii. Krv v moči sa môže vyskytnúť aj pri nasledujúcich pohlavne prenosných chorobách:
- kvapavka;
- trichomoniáza;
- chlamýdie;
- genitálny herpes.
Ak sa objaví hematúria, svrbenie, vyrážka alebo výtok z genitálií, mali by ste sa nechať otestovať na pohlavne prenosné choroby. Pohlavne prenosné choroby môžu viesť k zápalu urogenitálneho systému (cystitída a prostatitída) a k neplodnosti a vyžadujú si liečbu.
Hematúria v dôsledku ochorenia obličiek a infekcií
Krv v moči sa môže vyskytnúť pri infekčných a neinfekčných ochoreniach obličiek a v dôsledku poškodenia ciev močových orgánov. Hematúria sa môže vyvinúť s nasledujúcimi obličkovými patológiami:
- pyelonefritída - infekčný zápal panvy a tubulárneho systému obličiek. Krv v moči pri pyelonefritíde sa dá zistiť iba analýzou moču;
- poranenia obličiek (po nehodách, pádoch alebo pomliaždeninách). Môže spôsobiť vnútorné krvácanie, ktoré sa prejavuje červeným močom;
- polycystická choroba obličiek je vrodené ochorenie charakterizované prítomnosťou viacerých útvarov (cýst) v obličkách. V dôsledku zlého krvného obehu v obličkách pri polycystickej chorobe môže byť v moči prítomná krv;
- tuberkulóza obličiek - zápal obličiek spôsobený baktériou tuberkulózy. Krv v moči sa môže objaviť v dôsledku poškodenia renálneho parenchýmu (hlavného tkaniva obličiek);
- rakovina obličiek. Červené krvinky v moči sa môžu objaviť v dôsledku kompresie intrarenálnych žíl nádorom.
Hematúria môže byť príznakom nebezpečného ochorenia obličiek. Ak sa v moči objaví krv, mali by ste kontaktovať urológa alebo nefrológa.
Krv v moči pri glomerulonefritíde
Glomerulonefritída je autoimunitné ochorenie obličiek, ktoré postihuje glomeruly, ktoré filtrujú krv. V dôsledku zhoršenej filtrácie krvi v obličkách môžu červené krvinky unikať do moču. Okrem hematúrie môžu byť pri glomerulonefritíde prítomné nasledujúce príznaky:
- bolesť v bedrovej oblasti a dolnej časti brucha;
- zvýšenie telesnej teploty až na 39 stupňov;
- opuch tváre a končatín;
- zvýšený krvný tlak.
Pri glomerulonefritíde je nutkanie na močenie zriedkavé a moč má hrdzavú farbu. V moči môže byť aj pena. Komplikácie glomerulonefritídy môžu viesť k zlyhaniu obličiek a srdca, takže ochorenie si vyžaduje neustále sledovanie urológom.
Hematúria pri ochoreniach urogenitálneho systému
Krv v moči sa môže objaviť v dôsledku poranení močového mechúra a močovej trubice a v dôsledku infekcií urogenitálneho systému. Hematúria môže byť spôsobená nasledujúcimi chorobami:
- cystitída - zápal sliznice močového mechúra;
- uretritída - zápal močovej trubice;
- hyperplázia prostaty (adenóm) - nezhubný rast tkaniva prostaty;
- prostatitída - zápal prostaty;
- rakovina močového mechúra, obličiek alebo prostaty.
U mužov sa môže objaviť krv v moči v dôsledku polypov v močovej trubici, ktoré poškodzujú jej sliznicu. U žien možno pozorovať krv v moči pri hemoragickej cystitíde, ktorá je spôsobená E. coli.
Druhy hematúrie
Urológovia rozlišujú medzi viditeľnou a neviditeľnou hematúriou. Makrohematúria (viditeľná) - krv v moči je možné vidieť voľným okom počas močenia. Moč sa zmení na červený alebo hnedý. Mikrohematúria (neviditeľná) – červené krvinky v moči sa odhalia iba mikroskopickým rozborom v laboratóriu.
Akého lekára je potrebné kontaktovať, ak v moči objavíte krv?
Hematúria je najčastejším príznakom ochorení močového systému. Ak v moči objavíte krv, mali by ste kontaktovať urológa, ktorý môže predpísať nasledujúce vyšetrenia:
- všeobecná analýza moču a krvi;
- bakteriologické vyšetrenie moču;
- ultrazvuk genitourinálneho systému;
- vyšetrenie moču podľa Nechiporenka;
- počítačová tomografia močových ciest;
- urografia (röntgen obličiek a močového mechúra).
Ak existuje podozrenie na STD, lekár predpíše testy na pohlavne prenosné infekcie. Na základe výsledkov vyšetrenia vás môže urológ poslať na vyšetrenie k iným odborníkom (nefrológ, gynekológ a onkológ) na konzultáciu.
Metódy liečby hematúrie
Liečba hematúrie je zameraná na odstránenie ochorenia, ktoré spôsobuje krvavé nečistoty v moči. Liečba hematúrie môže zahŕňať:
- protizápalové lieky;
- antibiotiká;
- lieky proti bolesti;
- uroseptiká;
- spazmolytiká.
Urológ môže tiež predpísať diétu, ktorá zakazuje konzumáciu slaných, korenených, mastných a vyprážaných jedál. Ak nie je konzervatívna liečba účinná, lekár predpíše chirurgickú liečbu chorôb spôsobujúcich hematúriu.
Chirurgická liečba hematúrie
Chirurgická liečba sa používa na liečbu hematúrie spôsobenej polypmi, kameňmi a nádormi v urogenitálnom systéme. Krv v moči sa lieči aj minimálne invazívnymi zákrokmi, pri ktorých ide o minimálny zásah do tela a následná rekonvalescencia je rýchla. Minimálne invazívne metódy liečby hematúrie:
- terapia rázovými vlnami (používa sa na liečbu obličkových a močových kameňov rázovými vlnami);
- laparoskopická terapia (používa sa na odstránenie nádorov genitourinárneho systému pomocou laparoskopu);
- laserová terapia (odstránenie kameňov a polypov pomocou laserových lúčov);
- endoskopická chirurgia (umožňuje odstrániť nádory pomocou endoskopu).
Na liečbu hematúrie sa najčastejšie používa endoskopická cystouretroskopia, ktorá umožňuje identifikovať patológiu (vredy, polypy a nádory) močovej trubice, močového mechúra a močovodov pomocou endoskopu. Pomocou cystoskopie je možné vyčistiť močový mechúr a močovú trubicu, odstrániť krvné zrazeniny a malé kamene blokujúce močovú trubicu. Cystouretroskopia umožňuje vyliečiť cystitídu, uretritídu, odstrániť novotvary genitourinárneho systému a aplikovať lieky do miesta zápalu. Spôsob liečby hematúrie sa stanoví na konzultácii s chirurgom.
Čo je endoskopická cystouretroskopia?
Ako sa pripraviť na operáciu pri hematúrii?
Liečba hematúrie endoskopickou operáciou si vyžaduje prípravu už deň pred operáciou. Príprava na endoskopickú cystouretroskopiu zahŕňa:
- zákaz konzumácie jedla 10-12 hodín pred operáciou;
- zákaz príjmu tekutín 2 až 3 hodiny pred operáciou;
- hygiena vonkajších genitálií pred návštevou chirurga;
- vyprázdnenie močového mechúra pred zákrokom.
Cystouretroskopia sa nevykonáva pri akútnych zápalových procesoch (akútna cystitída a uretritída), ani pri patológii pri krvácaní. Operácia sa nevykonáva ani počas tehotenstva.
Postup pri endoskopickej operácie na liečbu hematúrie?
Endoskopická operácia na liečbu hematúrie prebieha v lokálnej anestézii (lieky proti bolesti sa podávajú intravenózne alebo do močovej trubice). Etapy endoskopickej cystouretroskopie:
- Pacient leží na chrbte s roztiahnutými nohami a v kolenách pokrčenými nohami.
- Pohlavné orgány sú ošetrené antiseptikom.
- Cez močovú trubicu sa do dutiny močového mechúra zavedie trubica endoskopu.
- Močový mechúr je naplnený fyziologickým roztokom, aby sa zlepšila jeho vizualizácia.
- Pomocou svetelného zdroja a mini videokamery sa obraz močových orgánov prenáša na obrazovku monitora.
- Lekár skúma stav močovej trubice, močového mechúra a močovodov.
- Ak sú prítomné novotvary, tak sa odstránia .
- Pri adenóme prostaty sa tkanivo kauterizuje vysokofrekvenčným prúdom.
- Ak je to potrebné, lieky sa vstrekujú do močového mechúra alebo močovej trubice.
- Pri podozrení na zhubný novotvar sa odoberie tkanivo z močových orgánov (biopsia).
- Cystoskop sa vytiahne z močovej trubice.
Endoskopická operácia na liečbu hematúrie trvá asi hodinu a nevyžaduje si hospitalizáciu. Akonáhle anestézia vyprchá, pacient môže ísť domov.
Rehabilitácia po chirurgickej liečbe hematúrie
Rehabilitácia po minimálne invazívnych metódach liečby urologických ochorení trvá približne 1 až 2 týždne. Odporúčania po chirurgickej liečbe hematúrie:
- vylúčiť ťažkú fyzickú aktivitu;
- vyhnúť sa podchladeniu a prehriatiu;
- užívať lieky predpísané chirurgom;
- vyhnúť sa návšteve kúpeľov, sauny a bazénov;
- dodržiavať pitný režim (vypiť aspoň 1,5 l vody denne).
Lekár taktiež predpisuje diétu, ktorá vylučuje korenené, slané a mastné jedlá. Počas rehabilitačného obdobia sa odporúča prestať fajčiť a piť alkohol.
Čo sa stane, ak sa hematúria nelieči?
Hematúria môže byť príznakom nebezpečných urologických ochorení (rakovina alebo nekróza obličiek). Neliečenie príznakov môže viesť k progresii ochorenia a sekundárnej infekcii. Komplikácie hematúrie sú:
- zlyhanie obličiek;
- sepsa;
- akútna retencia moču;
- obštrukcia močových ciest.
Ak sa hematúria nelieči, môže dôjsť k vnútornému krvácaniu a zvýšenému rastu nádorov močových ciest. Ignorovanie prítomnosti krvi v moči môže byť nebezpečné pre zdravie. Kontaktovať urológa a podrobiť sa vyšetreniu pri hematúrii je nevyhnutné!
Prevencia hematúrie
Prevencia hematúrie spočíva vo vyvarovaní sa podchladeniu, dodržiavaní pitného režimu, vo vyváženej strave s konzumáciou vitamínov, minerálov a vlákniny. Je tiež potrebné urýchlene liečiť infekčné a zápalové ochorenia genitourinárneho systému. Pri chronických ochoreniach obličiek, močového mechúra či močovodov musíte absolvovať preventívnu prehliadku u urológa aspoň raz ročne.