Ultrazvuk pre ženy – čo všetko sa dá zistiť pri gynekologickom ultrazvuku

Existujú tri typy gynekologického ultrazvuku:
Transvaginálne ultrazvukové vyšetrenie sa považuje za najpresnejšie, pretože snímač je v tomto prípade čo najbližšie k skúmanej oblasti. Transvaginálny ultrazvuk umožňuje určiť:
Ultrazvukové vyšetrenie orgánov malej panvy je možné absolvovať preventívne alebo pri každoročnej lekárskej prehliadke. V nasledujúcich prípadoch sa odporúča podstúpiť ultrazvuk orgánov malej panvy:
Spolu s pravidelnou prehliadkou u gynekológa sa odporúča absolvovať aj každoročný gynekologický ultrazvuk, pretože dokáže odhaliť niektoré ochorenia (endometrióza, cysty na vaječníkoch, myómy maternice) už v začiatočných štádiách.
Ultrazvuk orgánov malej panvy u žien zahŕňa nasledujúce orgány:
Ultrazvuk orgánov malej panvy vám umožňuje s veľkou presnosťou posúdiť stav týchto orgánov, odhaliť alebo vylúčiť rôzne patológie.
Vajcovody spájajú vaječníky s maternicou – cez ne sa zrelé vajíčka po opustení folikulov presúvajú do dutiny maternice. Niekedy sa z určitých príčin (chronický zápal, pohlavné choroby, zrasty po operácii, endometrióza, kompresia iných orgánov) zhoršuje priechodnosť vajcovodov, čo je spôsobené ich upchatím zápalovou tekutinou. V dôsledku obštrukcie sa zvyšuje riziko neplodnosti alebo mimomaternicového tehotenstva.
Na kontrolu priechodnosti vajcovodov sa používa echosalpingografia – ultrazvuková metóda, pri ktorej sa dutina maternice naplní kontrastnou látkou (fyziologickým roztokom) cez tenký katéter. Echosalpingografia umožňuje sledovať rýchlosť pohybu tekutiny vo vajcovodoch počas vyšetrenia intravaginálnym senzorom a identifikovať prípadné blokované oblasti.
Príprava na ultrazvuk panvových orgánov závisí od vopred zvolenej diagnostickej metódy. Transabdominálny ultrazvuk orgánov malej panvy sa vykonáva s plným močovým mechúrom, takže hodinu pred vyšetrením by ste mali vypiť liter alebo viac vody a nechodiť na toaletu.
Transvaginálny ultrazvuk panvy vyžaduje prázdny močový mechúr a na tohto vyšetrenia nie je potrebná žiadna iná špeciálna príprava.
Predpokladom ultrazvuku panvových orgánov je absencia plynov v črevách. Dva až tri dni pred vyšetrením musíte prejsť na šetriacu stravu, vyhýbať sa jedlám, ktoré spôsobujú nadúvanie. Medzi tieto potraviny patria: mastné jedlá, pečivo, surové ovocie a zelenina, mlieko, strukoviny, limonády, káva a alkohol.
Počas menštruácie sa používa iba metóda transabdominálneho vyšetrenia. V tomto období cyklu sa vo všetkých tkanivách ženského tela hromadí veľké množstvo tekutiny a v dutine maternice sú prítomné aj krvné zrazeniny. Ak nie je absolvovanie ultrazvuku urgentné, treba ho odložiť až do konca menštruácie, kvôli možnej nespoľahlivosti výsledkov.
Ultrazvukový skríning tehotných žien je bezpečná a spoľahlivá metóda, ktorá sa vykonáva na hodnotenie stavu plodu, a ktorá umožňuje vidieť rôzne patológie jeho vývoja v počiatočných štádiách. Pomáha presnejšie určiť gestačný vek plodu, identifikovať viacpočetné tehotenstvo, určiť polohu placenty.
Pri normálnom tehotenstve sa vykonávajú tri plánované ultrazvukové skríningy:
Prvý ultrazvukový skríning pomáha určiť približný dátum pôrodu, vylúčiť mimomaternicové tehotenstvo, posúdiť anatomický vývoj plodu a identifikovať ťažké vrodené patológie chrbtice. Počas prvého skríningu sa tiež skúma tvar a tonus maternice, umiestnenie embryonálnej škrupiny v nej.
Na druhom ultrazvukovom skríningu sa podrobne skúmajú kosti plodu, miecha a mozog, vnútorné orgány, tvár. V tomto štádiu sa dajú zistiť patológie ako rázštep podnebia, rázštep chrbtice, srdcové abnormality, anencefália a iné závažné defekty vo vývoji kostry a vnútorných orgánov. Taktiež druhé ultrazvukové vyšetrenie dáva lekárovi možnosť určiť pohlavie dieťaťa, množstvo plodovej vody a posúdiť stav placenty.
Posledný skríning je určený na potvrdenie normálneho vývoja plodu, jeho krvného obehu, dýchacej a motorickej aktivity. V tomto štádiu tehotenstva sa rast placenty zastaví a tretí ultrazvukový skríning umožňuje posúdiť jej stav, pretože priamo súvisí so zdravím plodu.
Ak je to potrebné, ultrazvuk orgánov malej panvy sa môže vykonať počas menštruácie. V tomto prípade sa vyšetrenie vykonáva abdominálne. Ak neexistujú žiadne naliehavé indikácie pre ultrazvuk (bolesť v dolnej časti brucha, krvácanie mimo menštruácie), je lepšie odložiť vyšetrenie na 4. – 9. deň menštruačného cyklu.
Ak máte naplánovaný transabdominálny ultrazvuk orgánov malej panvy, potom hodinu pred vyšetrením musíte vypiť asi jeden liter tekutiny bez bubliniek. Pred ultrazvukovou diagnostikou transvaginálnou metódou je naopak potrebné vyprázdniť močový mechúr.
Pred ultrazvukom orgánov malej panvy (vrátane ultrazvuku krčka maternice) sa neodporúča jesť 4 – 6 hodín. Dva až tri dni pred vyšetrením musíte zo stravy vylúčiť potraviny, ktoré spôsobujú nadúvanie: pečivo, mlieko, strukoviny, ovocie a surovú zeleninu, ako aj sýtené nápoje a alkohol.
Ultrazvuková diagnostika je zdravotne bezpečná, keďže nezahŕňa použitie ionizujúceho žiarenia. Môžete absolvovať ultrazvuk orgánov malej panvy toľkokrát, koľkokrát ho lekár predpisuje. Odporúča sa tiež každoročne absolvovať ultrazvukové vyšetrenie, aby sa zabránilo ochoreniam panvových orgánov.