0800200000

Ultrazvuk pre ženy – čo všetko sa dá zistiť pri gynekologickom ultrazvuku

Ultrazvuk pre ženy – čo všetko sa dá zistiť pri gynekologickom ultrazvuku
Čítať 6 minút | Vytvorené: 13 máj 2022 | aktualizované: 1 september 2023 | 63827 63827
Ultrazvuk orgánov malej panvy v gynekológii je bezbolestný diagnostický postup, ktorý vám umožní získať podrobné informácie o stave ženských reprodukčných orgánov.

Existujú tri typy gynekologického ultrazvuku:

 • transabdominálny – vyšetrenie sa vykonáva pohybom ultrazvukovej sondy pozdĺž prednej brušnej steny (najčastejšie sa používa počas tehotenstva na sledovanie vývoja plodu);
 • transvaginálny – senzor sa zavedie do vagíny (táto metóda umožňuje čo najpodrobnejšie preskúmať všetky orgány reprodukčného systému);
 • transrektálny – do konečníka sa zavedie ultrazvuková sonda (tento typ štúdie spolu s transabdominálnou je vhodnejší pre dievčatá, ktoré ešte nemali pohlavný styk).

Transvaginálne ultrazvukové vyšetrenie sa považuje za najpresnejšie, pretože snímač je v tomto prípade čo najbližšie k skúmanej oblasti.

Čo ukazuje ultrazvuk panvy u žien?

Čo ukazuje ultrazvuk panvy u žien?

Transvaginálny ultrazvuk umožňuje určiť:

 • tvar a veľkosť maternice, štruktúru jej stien, stav endometria (vnútorná sliznica maternice);
 • veľkosť vaječníkov, ich umiestnenie v brušnej dutine vzhľadom na maternicu, prítomnosť novotvarov v nich;
 • patologické zmeny v orgánoch reprodukčného systému.

V akých prípadoch je ženám predpísaný ultrazvuk orgánov malej panvy

Ultrazvukové vyšetrenie orgánov malej panvy je možné absolvovať preventívne alebo pri každoročnej lekárskej prehliadke. V nasledujúcich prípadoch sa odporúča podstúpiť ultrazvuk orgánov malej panvy:

 • časté bolesti v podbrušku a v oblasti krížov;
 • nepravidelnosti menštruačného cyklu;
 • diagnostika tehotenstva;
 • menštruačná dysfunkcia;
 • podozrenie na novotvary reprodukčných orgánov;
 • neplodnosť.

Spolu s pravidelnou prehliadkou u gynekológa sa odporúča absolvovať aj každoročný gynekologický ultrazvuk, pretože dokáže odhaliť niektoré ochorenia (endometrióza, cysty na vaječníkoch, myómy maternice) už v začiatočných štádiách. 

Čo je zahrnuté do ultrazvuku orgánov malej panvy u žien

Ultrazvuk orgánov malej panvy u žien zahŕňa nasledujúce orgány:

 • maternica a krčok maternice;
 • vaječníky;
 • vajcovody.

Ultrazvuk orgánov malej panvy vám umožňuje s veľkou presnosťou posúdiť stav týchto orgánov, odhaliť alebo vylúčiť rôzne patológie. 

Diagnostika priechodnosti vajcovodov pomocou ultrazvuku

Vajcovody spájajú vaječníky s maternicou – cez ne sa zrelé vajíčka po opustení folikulov presúvajú do dutiny maternice. Niekedy sa z určitých príčin (chronický zápal, pohlavné choroby, zrasty po operácii, endometrióza, kompresia iných orgánov) zhoršuje priechodnosť vajcovodov, čo je spôsobené ich upchatím zápalovou tekutinou. V dôsledku obštrukcie sa zvyšuje riziko neplodnosti alebo mimomaternicového tehotenstva.

Na kontrolu priechodnosti vajcovodov sa používa echosalpingografia – ultrazvuková metóda, pri ktorej sa dutina maternice naplní kontrastnou látkou (fyziologickým roztokom) cez tenký katéter. Echosalpingografia umožňuje sledovať rýchlosť pohybu tekutiny vo vajcovodoch počas vyšetrenia intravaginálnym senzorom a identifikovať prípadné blokované oblasti. 

Príprava na ultrazvuk orgánov malej panvy u žien

Príprava na ultrazvuk panvových orgánov závisí od vopred zvolenej diagnostickej metódy. Transabdominálny ultrazvuk orgánov malej panvy sa vykonáva s plným močovým mechúrom, takže hodinu pred vyšetrením by ste mali vypiť liter alebo viac vody a nechodiť na toaletu. 

Transvaginálny ultrazvuk panvy vyžaduje prázdny močový mechúr a na tohto vyšetrenia nie je potrebná žiadna iná špeciálna príprava.

Predpokladom ultrazvuku panvových orgánov je absencia plynov v črevách. Dva až tri dni pred vyšetrením musíte prejsť na šetriacu stravu, vyhýbať sa jedlám, ktoré spôsobujú nadúvanie. Medzi tieto potraviny patria: mastné jedlá, pečivo, surové ovocie a zelenina, mlieko, strukoviny, limonády, káva a alkohol.

Počas menštruácie sa používa iba metóda transabdominálneho vyšetrenia. V tomto období cyklu sa vo všetkých tkanivách ženského tela hromadí veľké množstvo tekutiny a v dutine maternice sú prítomné aj krvné zrazeniny. Ak nie je absolvovanie ultrazvuku urgentné, treba ho odložiť až do konca menštruácie, kvôli možnej nespoľahlivosti výsledkov. 

Ultrazvukové vyšetrenie tehotných žien

Ultrazvukový skríning tehotných žien je bezpečná a spoľahlivá metóda, ktorá sa vykonáva na hodnotenie stavu plodu, a ktorá umožňuje vidieť rôzne patológie jeho vývoja v počiatočných štádiách. Pomáha presnejšie určiť gestačný vek plodu, identifikovať viacpočetné tehotenstvo, určiť polohu placenty.

Pri normálnom tehotenstve sa vykonávajú tri plánované ultrazvukové skríningy:

 • prvý – v 10. – 13. týždni tehotenstva;
 • druhý – v 18. – 21. týždni;
 • tretí – v 30. – 34. týždni.

Prvý ultrazvukový skríning pomáha určiť približný dátum pôrodu, vylúčiť mimomaternicové tehotenstvo, posúdiť anatomický vývoj plodu a identifikovať ťažké vrodené patológie chrbtice. Počas prvého skríningu sa tiež skúma tvar a tonus maternice, umiestnenie embryonálnej škrupiny v nej.

Na druhom ultrazvukovom skríningu sa podrobne skúmajú kosti plodu, miecha a mozog, vnútorné orgány, tvár. V tomto štádiu sa dajú zistiť patológie ako rázštep podnebia, rázštep chrbtice, srdcové abnormality, anencefália a iné závažné defekty vo vývoji kostry a vnútorných orgánov. Taktiež druhé ultrazvukové vyšetrenie dáva lekárovi možnosť určiť pohlavie dieťaťa, množstvo plodovej vody a posúdiť stav placenty.

Posledný skríning je určený na potvrdenie normálneho vývoja plodu, jeho krvného obehu, dýchacej a motorickej aktivity. V tomto štádiu tehotenstva sa rast placenty zastaví a tretí ultrazvukový skríning umožňuje posúdiť jej stav, pretože priamo súvisí so zdravím plodu.

Ultrasonografia v DoktorPRO v Bratislave

Ultrazvuk pre ženy – čo všetko sa dá zistiť pri gynekologickom ultrazvuku - MUDr. Marek Hergel
MUDr. Marek Hergel
DoktorPRO v Bratislave
Ružinovská 40
Rozvrh:
PO-PIA: 8:00-20:00, SO: 8:00-17:00, NE: 9:00-13:00

Časté otázky

1. Je možné urobiť ultrazvuk orgánov malej panvy počas menštruácie?

Ak je to potrebné, ultrazvuk orgánov malej panvy sa môže vykonať počas menštruácie. V tomto prípade sa vyšetrenie vykonáva abdominálne. Ak neexistujú žiadne naliehavé indikácie pre ultrazvuk (bolesť v dolnej časti brucha, krvácanie mimo menštruácie), je lepšie odložiť vyšetrenie na 4. – 9. deň menštruačného cyklu.

2. Musím piť vodu pred gynekologickým ultrazvukom?

Ak máte naplánovaný transabdominálny ultrazvuk orgánov malej panvy, potom hodinu pred vyšetrením musíte vypiť asi jeden liter tekutiny bez bubliniek. Pred ultrazvukovou diagnostikou transvaginálnou metódou je naopak potrebné vyprázdniť močový mechúr.

3. Je dovolené jesť pred ultrazvukom orgánov malej panvy?

Pred ultrazvukom orgánov malej panvy (vrátane ultrazvuku krčka maternice) sa neodporúča jesť 4 – 6 hodín. Dva až tri dni pred vyšetrením musíte zo stravy vylúčiť potraviny, ktoré spôsobujú nadúvanie: pečivo, mlieko, strukoviny, ovocie a surovú zeleninu, ako aj sýtené nápoje a alkohol.

4. Ako často môžem absolvovať ultrazvuk v gynekológii?

Ultrazvuková diagnostika je zdravotne bezpečná, keďže nezahŕňa použitie ionizujúceho žiarenia. Môžete absolvovať ultrazvuk orgánov malej panvy toľkokrát, koľkokrát ho lekár predpisuje. Odporúča sa tiež každoročne absolvovať ultrazvukové vyšetrenie, aby sa zabránilo ochoreniam panvových orgánov.

Hodnotenie článku:
4.5 s 5 na základe 2 hodnotenia
Ultrazvuk pre ženy – čo všetko sa dá zistiť pri gynekologickom ultrazvuku
Lekár oddelenia USG.

Položte otázku Lekárovi USG oddelenia
DoktorPRO

Karina pred 7 mesiacmi
Dobrý večer, som v 30. týždni tehotenstva a v bruchu pociťujem napätie a mierne kŕče. Gynekológ hovorí, že to môže byť tónus maternice a odporučil mi podstúpiť gynekologický ultrazvuk. Je možné uvidieť tónus maternice počas ultrazvukového vyšetrenia?
Odpovedať
Dobrý večer, počas ultrazvukového vyšetrenia sa skúma stav maternicového svalstva. Preto je možné pomocou gynekologického ultrazvuku zistiť prítomnosť tónusu pozdĺž prednej alebo zadnej steny prvého alebo druhého stupňa. Tónus maternice vedie k zmene tvaru jej steny, čo je jasne viditeľné počas vyšetrenia.
Maria pred 8 mesiacmi
Dobrý deň, nemám žiadne zdravotné problémy, ale rozhodla som sa podstúpiť ultrazvukové vyšetrenie a urobiť si preventívne testy. Ako často by sa mal robiť gynekologický ultrazvuk, ak nie sú prítomné žiadne problémy?
Odpovedať
Dobrý deň, pri pravidelnosti menštruačného cyklu, absencii bolestí a nepohodlia pri a po pohlavnom styku a ak nespozorujete pošvové výtoky s nepríjemným zápachom, problémy s močením, tak je potrebné aspoň raz ročne podstúpiť gynekologický ultrazvuk pri návšteve gynekológa. Absolvovanie gynekologického ultrazvuku v rámci prevencie pomôže odhaliť ochorenia reprodukčných orgánov v počiatočnom štádiu.
Diana pred 9 mesiacmi
Dobrý večer, aký je rozdiel medzi gynekologickým ultrazvukom a ultrazvukom panvy? Vždy som si myslela, že ide o to isté, ale moja mama tvrdí, že medzi nimi existuje rozdieľ. Vopred ďakujem za odpoveď.
Odpovedať
Dobrý deň, pri ultrazvukovom vyšetrení panvových orgánov sa posudzuje stav močového mechúra, močovodov a konečníka, u mužov sa dodatočne vyšetruje prostata. Počas gynekologického ultrazvuku lekár skontroluje maternicu, kŕčok maternice, vaječníky, vajíčkovody.
Anna pred 10 mesiacmi
Dobrý deň, pri pohlavnom styku som mala silné bolesti a po ňom sa objavilo krvácanie z pošvy. Gynekológ ma po vyšetrení poslal na ultrazvuk maternice, keďže mal podozrenie na eróziu krčka maternice. Je možné uvidieť erózia krčka maternice na ultrazvuku?
Odpovedať
Dobrý deň, ultrazvuk sa nevykonáva na diagnostiku erózie krčka maternice. Lekár určí poškodenie (eróziu) krčka maternice pri gynekologickom vyšetrení pomocou zrkadiel. V prípade potreby môže gynekológ vykonať kolposkopiu (vyšetrenie povrchu pošvy a krčka maternice špeciálnym zväčšovacím prístrojom).
Júlia pred 10 mesiacmi
Dobrý deň. Je možné podstúpiť gynekologický ultrazvuk uprostred cyklu? Prečo sa musia brať do úvahy dni menštruačného cyklu? Ako menštruácia ovplyvňuje dané vyšetrenie?
Odpovedať
Dobrý deň, pri gynekologickom ultrazvukovom vyšetrení je potrebné brať do úvahy na deň menštruačný cyklus a to vzhľadom na rozdielne hladiny hormónov v prvej a druhej polovici cyklu. Najpresnejšia zobrazenie maternice, krčka maternice, vaječníkov a vajíčkovodov je možné od štvrtého do deviateho dňa menštruačného cyklu. Uskutočnenie ultrazvuku v strede alebo na konci cyklu môže viesť k skresleniu výsledkov.
Adriána pred 10 mesiacmi
Dobrý deň, chcela som sa objednať na gynekologický ultrazvuk kvôli bolestiam v pošvovej oblasti počas pohlavného styku a kvôli nepríjemným pocitom v podbrušku. Teraz som na 19. deň menštruačného cyklu, ale lekár oznámil, že dané vyšetrenie treba absolvovať počas 5.-7. dňa menštruačného cyklu. Prečo sa robí dané vyšetrenie robí na 5.-7.deň cyklu? Čo môže lekár nájsť?
Odpovedať
Dobrý deň, nutnosť gynekologického ultrazvuku na 5.-7.deň menštruačného cyklu súvisí s hormonálnymi zmenami v tele ženy. Ihneď po skončení menštruácie je jasne zobrazená štruktúra vaječníkov a maternice. Gynekológ počas daného vyšetrenia dokáže zistiť hyperpláziu a polypy endometria, cysty na vaječníkoch, ložiská zápalu, ako aj veľkosť myomatóznych uzlín.
Sofia pred 10 mesiacmi
Dobrý deň. Dá sa rakovina vidieť na gynekologickom ultrazvuku? Lekárka pri palpačnom gynekologickom vyšetrení brucha nahmatala hrčku. Okrem bolestivej a silnej menštruácie nemám žiadne iné príznaky.
Odpovedať
Dobrý deň, na gynekologickom ultrazvukovom vyšetrení sa môže zistiť prítomnosť novotvarov, určiť ich počet, veľkosť, umiestnenie útvaru a upresniť kontúry vyšetrovaného útvaru. Na zistenie povahy vyšetrovaného novotvaru je však potrebné urobiť biopsiu (odber buniek z oblasti postihnutého tkaniva).
Dáša pred 10 mesiacmi
Dobrý večer. Kvôli bolestiam v podbrušku, nepríjemnému pocitu po sexe a zvláštnemu pošvovému výtoku (hustý, biely výtok s nepríjemným zápachom) som navštívila gynekológa. Lekár ma poslal na ultrazvukové vyšetrenie maternice. Čo si mám vziať so sebou na gynekologický ultrazvuk?
Odpovedať
Dobrý deň, na gynekologický ultrazvuk je potrebné si priniesť so sebou výsledky vyšetrení a testov. Ak sa gynekologické ultrazvukové vyšetrenie vykonáva v poliklinike alebo inom verejnom zdravotníckom zariadení, mali by ste si so sebou vziať aj zdravotný záznam, odporúčanie od lekára, doklad totožnosti, ale aj plienku alebo uterák.
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.

Nenechajte si ujsť náš newsletter

Získate tak užitočné informácie o aktivitách našej kliniky a môžete sa stať prvými, ktorí využijú naše akcie. Byť informovaný sa oplatí! Náš newsletter odoberá viac ako 100 000 používateľov. Pridajte sa k nám aj vy.