Čo môže spôsobiť vyrážku?

Rozsah príčin výskytu vyrážky je rovnako veľký ako rozsah procedúr zameraných na jej odstránenie či ešte lepšie zabránenie jej vzniku.
Vyrážka sa môže objaviť na malej ploche alebo sa rozšíriť po celom tele. Kožné vyrážky sa líšia podľa štruktúry: môžu byť suché alebo vlhké, drsné alebo rovnomerné, s opuchom alebo bez neho. Môžu byť sprevádzané bolestivými pocitmi, zmenou tvaru a farby.
Vyrážka sa prejavuje u mnohých ľudí, v niektorých prípadoch nie je ani potrebné vyhľadať pomoc špecialistu. Kožné vyrážky však môžu byť prvým znakom vážnejších chorôb.
(Ovčie kiahne, pásový opar, osýpky, žihľavka, týfus atď...)
Vyrážka sa môže objaviť ako kožná reakcia na vonkajšie alebo vnútorné dráždivé látky (napríklad alergia na lieky, kozmetiku...). Jej výskyt môže tiež vyvolať hubové, vírusové, parazitárne infekcie atď.
Príčiny výskytu vyrážok na tele
Existuje niekoľko skupín ochorení s prejavom vyrážky:
Príčinou posledného typu ochorenia môže byť porušenie prirodzeného toku krvi alebo zmena počtu krvných doštičiek zapojených do procesu zrážania krvi.
Kontaktná dermatitída je jedným z najčastejších prejavov vyrážky, keď je kožná reakcia (nakazenie) spôsobená dotykom. Môže sa prejaviť ako začervenanie a zápal pokožky.
Príčiny, ktoré môžu spôsobiť kontaktnú dermatitídu:
Vyrážka môže byť spôsobená vedľajším účinkom alebo alergickou reakciou na liek. Niektoré antibiotiká môžu tiež spôsobiť fotosenzitivitu. Osoba vystavená reakcii je citlivejšia na slnečné svetlo a vzhľad reakcie na pokožke je podobný spáleniu od slnka.
Huby, vírusy a baktérie môžu tiež spôsobiť vyrážky. Počet vyrážok bude závisieť od typu infekcie. Ak ide o plesňovú infekciu – kandidózu, potom vyrážku, ktorá sa objaví v záhyboch pokožky, sprevádza svrbenie. Ak sa u vás vyskytne takáto vyrážka, okamžite navštívte svojho lekára.
je ochorenie, pri ktorom je imunitný systém nadmerne aktívny a napáda niektoré štruktúry vlastného tela. Telo zlyháva a imunitný systém napadá zdravé tkanivo. Niektoré z autoimunitných chorôb spôsobujú vyrážky. Napríklad Lupus postihuje niekoľko systémov v tele a aj pokožku. Na tvári sa objaví vyrážka v tvare motýľa.
Existuje veľa príčin, ktoré môžu spôsobiť vyrážku, ale existuje aj množstvo preventívnych opatrení, ktoré pomôžu pri zotavení a tlmia bolesť:
Na miernu bolesť je možné použiť ibuprofén alebo acetaminofén. Ale ich použitie poskytuje len dočasnú úľavu, neliečia vyrážku.
Pred použitím akýchkoľvek liekov sa obráťte na svojho lekára. Samoliečba môže situáciu zhoršiť a komplikovať proces hojenia.
Návšteva lekára sa nemá odkladať, ak spozorujete:
Aj keď vyrážka nie je vždy hlavným dôvodom pre obavy, pri zistení týchto príznakov odporúčame okamžite navštíviť lekára:
Aké môžu byť ďalšie príčiny vyrážky?
Vyrážka sa často objaví po uhryznutí hmyzom. Reakcia bude závisieť od druhu hmyzu, ale často nadobudnú podobu nasledujúcich symptómov:
Blchy sú malý hmyz, ktorý žije v domácnosti v rôznych tkaninách, kobercoch atď. Majú krátky reprodukčný cyklus, takže sa môžu veľmi rýchlo rozšíriť po celom dome:
Táto choroba sa tiež nazýva "piata choroba" i "syndróm facky". Jeho pôvodcom je parvovírus B19. Vyrážka je jedným z symptómov a prejavuje sa v 3 fázach:
Impetigo je kožná infekcia, ktorá sa najčastejšie vyskytuje u detí; je nákazlivá. Prvým príznakom je červená svrbivá škvrna. Existujú dva druhy impetiga:
Pásový opar je zasiahnutie špecifického nervu spôsobené rovnakým vírusom ako kiahne. Najčastejšími príznakmi sú:
Svrab je kožné ochorenie spôsobené mikroskopickým roztočom. Táto vyrážka je veľmi nákazlivá a šíri sa prostredníctvom osobného kontaktu. Hlavné príznaky svrabu:
Ekzém je pomerne bežné ochorenie, ktoré sa prejavuje už v detstve. Symptómy sú rôzne a závisia od typu ochorenia, ako aj od veku pacienta, hlavné však sú:
Alergická rinitída, často nazývaná „senná nádcha“, je spôsobená alergiou na peľ. Príznaky nádchy sú podobné ako pri bežnom prechladnutí:
Alergickú rinitídu môže sprevádzať séria červených škvŕn, ktoré vyzerajú ako vyrážka pri žihľavke.
Šarlach je ochorenie, ktoré je spôsobené baktériami streptokokov. Rovnaké baktérie spôsobujú zápal hrdla. Príznaky sú bolesť hrdla, vyrážka, horúčka. Charakteristika vyrážky pri šarlachu:
Reumatická horúčka je tiež spôsobená reakciou na baktérie streptokoka. Často postihuje deti a mladistvých od 5 do 15 rokov. Medzi príznaky patria:
Väčšina symptómov infekčnej mononukleózy je typická aj pre prechladnutie:
Lišaj, spôsobený plesňovou infekciou, poškodzuje horné vrstvy pokožky, pokožky hlavy a nechtov. Príznaky závisia od umiestnenia infekcie, ale medzi hlavné symptómy patria:
Osýpky sú vírusové ochorenie spôsobené vírusom rubeola. Symptómy:
Táto choroba postihuje pohlavné orgány. Vyskytuje sa u mužov i žien, ale je bežné skôr pre ženy. Symptómy sú:
Tento typ dermatitídy sa tiež nazýva „varikózny ekzém“. Dolné končatiny bývajú postihnuté kvôli poruchám krvného obehu. Medzi príznaky patria:
Nemecké osýpky sú bežnejšie známe ako rubeola. Medzi príznaky patria:
Sepsa – otrava krvi, „reakcia“ imunitného systému na infekciu. Príznaky sú rôzne, medzi hlavné patria:
Infekciu WNV šíria komáre. Príznaky môžu byť mierne alebo žiadne:
Pri lymskej chorobe dochádza k infikovaniu po uhryznutí kliešťom. V počiatočných štádiách sa objavuje vyrážka, ktorá má tendenciu sa šíriť z miesta uhryznutia:
MRSA (meticilín-rezistentný staphylococcus aureus) – infekcia odolná voči mnohým antibiotikám. Medzi príznaky patrí:
Ovčie kiahne je vírusové ochorenie prenášané vzduchom – kvapôčkovou infekciou. Vo väčšine prípadov sa týka detí a prechádza v miernej forme, bez komplikácií. Príznaky zahŕňajú:
Lupus je autoimunitné ochorenie. Prejavy choroby sa líšia, ale medzi charakteristické patria:
Syndróm toxického šoku (TSS), zriedkavá bakteriálna infekcia. Ochorenie sa rýchlo rozvíja a je život ohrozujúce. Všetci ľudia s TSS majú horúčku a vyrážku:
Imunitný systém ešte v počiatočnom štádiu „nebojuje“ proti infekcii. Táto etapa je charakterizovaná nasledujúcim spôsobom:
Enterovírusová vezikulárna stomatitída, často nazývaná ruka-noha-ústa, je infekčné ochorenie u detí. Príznaky zahŕňajú:
Akrodermatitída, tiež nazývaná Gianotti-Crosty syndróm, sa týka pustulárnej psoriázy. Príznaky zahŕňajú:
Choroba hákový červ je spôsobená črevným parazitom a má vážne komplikácie. Príznaky zahŕňajú:
Na Kawasakiho chorobu sú náchylné najmä deti. Prvé symptómy – zápal arteriálnych stien v celom tele, sprevádzajú ju tieto príznaky:
Syfilis je sexuálne prenosná bakteriálna infekcia. Choroba v priebehu času sama neprechádza, potrebujete pomoc špecialistu. Príznaky sa líšia v rôznych štádiach:
Brušný týfus je spôsobený bakteriálnou infekciou. Obvykle sa šíri kontaminovanými potravinami, vodou. Smrť nastáva v 25% prípadov. Medzi príznaky patria:
Horúčka dengue je vírusové ochorenie, ktoré šíria komáre. Ochorenie môže mať rôzny priebeh: od mierneho až po závažný. Príznaky zahŕňajú:
Ebola je klasifikovaná ako závažné vírusové ochorenie. Prenáša sa blízkym kontaktom a môže byť smrteľná. Vyrážka je prvým príznakom choroby:
Akútny zápal priedušiek – zápalové ochorenie vyvolané pneumotropnými vírusmi. Medzi prvé príznaky patria:
Ku kontaktnej dermatitíde dochádza, keď pokožka príde do kontaktu s alergénmi alebo dráždivými látkami. Príznaky:
Aj keď niektoré huby žijú v ľudskom tele a nespôsobujú žiadne problémy, tento proces sa môže vymknúť spod kontroly. Príznaky závisia od umiestnenia vyrážky, ale všeobecné sú tieto:
Lieky môžu u niektorých ľudí spôsobiť alergiu. Imunitný systém si „zamieňa“ liek s patogénom a začína proti nemu bojovať. Príznaky sa líšia prípad od prípadu, ale sú často sprevádzané:
Atypický zápal pľúc – ochorenie pľúc spôsobené „atypickým“ patogénom. Ochorenie je menej komplikované ako typická forma. Príznaky zahŕňajú:
Ruža alebo erysipelas – infekcia postihujúca kožu. Je to forma celulitídy, ale postihuje iba horné vrstvy pokožky. Pre postihnutú časť kože sú charakteristické:
Reyeov syndróm (biele ochorenie pečene) je zriedkavé a nebezpečné ochorenie, ktoré je bežnejšie u detí. Vedie k zhoršeniu fungovania mozgu a pečene. Na začiatku si môžete všimnúť:
Pri Addisonovej chorobe (akútna adrenálna insuficiencia, hypoadrenálna alebo Addisonova kríza) dochádza k narušeniu fungovania nadobličiek. Ochorenie je zriedkavé a môže byť smrteľné, ak nie je včas liečené. Ochorenie je charakterizované:
Chemické popáleniny sú bežným javom. Vyskytujú sa po neopatrnom kontakte s chemikáliami alebo parami. Pri popáleninách je charakteristické:
K infikovaniu coloradskou kliešťovou horúčkou dochádza po uhryznutí kliešťom a preniknutí vírusu do krvného obehu. Príznaky zahŕňajú:
Ak sa dostanú do dýchacích ciest alebo do tela chemikálie z niektorých mydlových výrobkov, môžu spôsobiť značné škody. Príznaky zahŕňajú:
Juvenilná idiopatická artritída, predtým nazývaná juvenilná reumatoidná artritída, sa označuje ako chronické ochorenie; charakterizované pretrvávajúcim zápalom kĺbov u detí. Príznaky sa líšia v závislosti od podtypu ochorenia, ale môžu sa prejavovať ako:
Histoplazmóza je ochorenie pľúc spôsobené hubou. Primárne symptómy sa veľmi líšia; môžu byť aj neprítomné. Ak sú príznaky podobné zápalu pľúc, tak zahŕňajú:
Dermatomyozitída je porucha spojivového tkaniva, ktorá spôsobuje svalovú slabosť a vyrážky. Vyrážka sa môže objavovať v podobe červených alebo modrých škvŕn. Postihnutý pociťuje výraznú svalovú slabosť:
Ichtyózu obyčajnú označujú ako dedičné kožné ochorenie. Najčastejšie sa prejavuje v ranom detstve, keď dôjde k mutácii v géne zodpovednom za kódovanie proteínu filaggrínu. Ochorenie je charakterizované:
Pemfigoid – skupina autoimunitných chorôb charakterizovaných vyrážkou a kožnými pľuzgiermi. Existujú 3 hlavné typy ochorenia:
Sarkoidóza – ochorenie charakterizované výskytom granulómov v postihnutých tkanivách. Medzi príznaky patria:
Fenylketonúria – genetické ochorenie, v dôsledku ktorého je narušený rozpad fenylalanínu. Choroba nie je nebezpečná, ale bez liečby môže spôsobiť:
Porfýria – genetické ochorenie, ktoré môže spôsobiť poruchy nervového systému. Príznaky závisia od konkrétneho prípadu, ale spočiatku sa môžu objaviť ako:
Inguinálna dermatitída – kožné ochorenie, ktoré sa vyskytuje v oblasti slabín, keď sa nedodržiava osobná hygiena. Navonok môže pripomínať obvyklé podráždenie alebo naopak rybie šupiny.
Heliotropická vyrážka môže byť prvým príznakom dermatomyozitídy. Môže sa objaviť na rôznych častiach tela ako červené škvrny, podráždená pokožka.
Výskyt dny je spojený s akumuláciou kryštálov kyseliny močovej v kĺboch. Ochorenie je charakterizované:
Presnú diagnózu môže určiť iba dermatológ. Ak ste si všimli príznaky charakteristické pre vyššie popísanú chorobu, ihneď vyhľadajte lekára. Ak sa s liečbou začne v ranom štádiu ochorenia, je veľká šanca, že uzdravenie prebehne bez komplikácií.
Pri ekzémoch sa na koži objavujú červené až hnedosivé fľaky, ktoré sa obyčajne nachádzajú na dolných a horných končatinách, krku, hornej časti hrudníka, očných viečkach, na ohyboch lakťov a kolien. Okrem vyrážok sa môžu objaviť pľuzgiere naplnené tekutinou. Vyrážky pri ekzéme môžu byť sprevádzané svrbením, ktoré sa v noci zhoršuje.
Vyrážky pri alergii sa zvyčajne objavia na mieste, ktoré prišlo do kontaktu s alergénom, napr. s chemikáliami, rastlinami alebo so zvieracou srsťou. Dané vyrážky nesvrbia a nie sú sprevádzané horúčkami. Avšak, vzhľadom na podobnosť vyrážok sa odporúča kontaktovať dermatológa.
Koronavírus môže spôsobiť červené, ružové alebo fialové škvrny na svetlej pokožke alebo popolavo šedé a tmavohnedé vyrážky na tmavej pokožke. V niektorých prípadoch sa na tele môžu objaviť hrbolčeky alebo pľuzgiere, ktoré sú sprevádzané svrbením. Podľa Americkej akadémie dermatológie môžu vyrážky pri ochorení COVID-19 môžu trvať 2 až 12 dní.
Pri ovčích kiahňach sa môžete kúpať, pretože voda neovplyvňuje šírenie vyrážok na koži. Počas prvých dní po objavení ochorenia sa odporúča každé tri až štyri hodiny používať chladné, vlhké obklady alebo teplý vodný kúpeľ. Na zmiernenie svrbenia možno do vody pridať koloidné ovsené vločky. Po použití obkladov alebo po kúpeli telo jemne osušte.
Rubeola sa vyznačuje malými ružovými alebo červenými škvrnami, ktoré sa najskôr objavia za ušami alebo na tvári a potom sa rozšíria na trup, dolné a horné končatiny. Rubeola sa prejavuje dva až tri týždne po nakazení.