Čo je alopécia a ako ju liečiť

Čo je alopécia a ako ju liečiť
Čítať 6 minút | Zverejnené: 28 October 2021 | Перегляди 2612
Alopécia je všeobecný názov pre stav intenzívneho vypadávania vlasov.

Tento patologický proces je nepríjemný a môže tiež naznačovať systémové ochorenia vnútorných orgánov, napríklad hormonálne poruchy. 

Čo je alopécia

Alopécia je bežný názov pre vypadávanie vlasov z konkrétnych oblastí tela, plešivenie hlavy a iné formy vypadávania vlasov. Vypadávanie vlasov môže byť prirodzené, pretože každý vlas má svoju vlastnú životnosť:

 1. Fáza rastu, ktorá sa vyznačuje relatívnym trvaním a môže trvať dva až šesť rokov. V tomto období vlasy vyrastajú z folikulu a rastú.
 2. Prechodná fáza, počas ktorej sa rast spomaľuje.
 3. Fáza pokoja, ktorá trvá niekoľko týždňov. V tomto období sa rast úplne zastaví, ale vlasy sú stále pevne vo folikule.
 4. Strata, po ktorej z rovnakého folikulu vyrastú nové vlasy.

Každý deň v tomto prirodzenom cykle človek stratí 50 až 100 vlasov. Alopécia je charakterizovaná poruchou cyklu, keď sa množstvo stratených vlasov zvyšuje a nové nerastú. 

Druhy alopécie u žien a mužov

Existuje niekoľko typov alopécie u mužov a žien:

 • Androgenetický typ, pri ktorom ide o dedičný stav postupného vypadávania vlasov. Tento typ plešivenia je odlišný u žien a mužov. U mužov sa vyznačuje výskytom ustupujúcej vlasovej línie na čele a niekedy výskytom ustupujúcej vlasovej línie na zadnej časti hlavy. Pre ženy je typickejšia postupná, rovnomerná strata vlasov, ktorá začína zväčšením cestičky vo vlasoch a potom je badateľné stenčenie vlasov po celej hlave. Androgenetický typ alopécie sa vyvíja pomaly, niekoľko rokov. Jeho hlavným dôvodom je zmena hormonálnych hladín. Androgenetická alopécia v staršom veku postihuje veľký počet ľudí: asi 80% mužov a 50% žien má príznaky tohto typu plešivenia do 70. roku života. Androgenetická forma alopécie však môže začať oveľa skôr, dokonca aj v mladom veku.
 • Alopécia, ktorá je dôsledkom metabolických problémov sa vyskytuje najčastejšie v dôsledku nesprávnej výživy, ale môže sa objaviť aj počas tehotenstva a v dôsledku užívania určitých liekov, napríklad počas chemoterapie. Tento typ alopécie je bežnejší u žien.
 • V prípade jazvového typu je alopécia dôsledkom mechanického poškodenia kože. Ak sa na povrchu kože po jej poškodení objaví zjazvené tkanivo, folikuly sa v ňom nenachádzajú, čo znamená, že na tomto mieste vlasy už rasť nebudú.
 • Seboroická alopécia – vypadávanie vlasov v dôsledku kožnej patológie, ktorá sa vyznačuje porušením mazových žliaz.

Vypadávanie vlasov súvisiace s vekom sa považuje za samostatný typ prirodzene sa vyskytujúcej alopécie, a preto nevyžaduje liečbu. Tiež vypadávanie vlasov v dôsledku chemoterapie je vyčlenené samostatne. 

Príčiny alopécie

Vzhľadom na veľký počet typov alopécie (koniec koncov, tento koncept je kombinovaný), nebude možné vyčleniť iba jednu príčinu patológie. V závislosti od typu môžu existovať tieto príčiny alopécie:

 • dedičná predispozícia;
 • poruchy hormonálnej hladiny;
 • nedostatok vitamínov a metabolické problémy;
 • vystavenie žiareniu;
 • poranenia a rany na koži;
 • účinok určitých toxínov;
 • infekcie bakteriálneho a mykotického pôvodu.

Liečba alopécie zahŕňa riešenie konkrétnej príčiny ochorenia v každom jednom prípade. Niektoré formy vypadávania vlasov sú nevyliečiteľné. 

Diagnostika alopécie

Pre diagnostiku a liečbu alopécie sa musíte obrátiť na trichológa. Lekár sa s vami porozpráva, aby identifikoval možné faktory ovplyvňujúce rast a stratu vlasov. Trichológ tiež vykonáva vstupné vyšetrenie, počas ktorého identifikuje, na ktorých častiach hlavy sa vlasy stenčujú vo väčšom rozsahu, či existujú príznaky iných chorôb, napríklad vyrážka, ohniská povrchovej plesňovej alebo inej infekcie. Lekár môže predpísať všeobecný a biochemický krvný test, ako aj analýzu hormónov.

Metódy liečby alopécie

Liečba alopécie sa určuje príčinou jej výskytu. Najbežnejšie ošetrenia vypadávania vlasov:

 • Užívanie liekov, ktorých pôsobenie je zamerané na rast a posilnenie vlasov. V závislosti od formy alopécie trichológ vyberie lieky s určitým mechanizmom účinku. Niektoré lieky sa užívajú, aby predĺžili trvanie rastovej fázy, aby spomalili prirodzenú plešivenie. Iné – aby normalizovali hormóny a poskytli výživu vlasovým folikulom.
 • Terapia zameraná na boj proti chorobe, pre ktorú je vypadávanie vlasov priamym dôsledkom. Napríklad po úspešnej liečbe seborey sa vlasy na postihnutých oblastiach pokožky obnovia.
 • Terapia laserovým lúčom nízkej úrovni na stimuláciu rastu vlasov.
 • Chirurgický zákrok zahŕňa metódy ako transplantácia folikulov a kože.
 • Fyzioterapeutické metódy sú napríklad mezoterapia a mikroprúdová terapia.

Účinnosť liečby závisí od štádia vývoja ochorenia a od toho, čo je jeho príčinou. V prípade vypadávania vlasov po chemoterapii a rádioterapii sa pokožka hlavy obnoví sama.

Časté otázky

1. Ako urýchliť rast vlasov pri alopecii?

Ak chcete urýchliť rast vlasov pri alopecii, musíte najskôr kontaktovať trichológa, ktorý zistí príčinu vypadávania vlasov a predpíše liečbu. V opačnom prípade môže byť vaše úsilie o rast vlasov márne.

Na urýchlenie rastu vlasov pri alopecii je dôležité odstrániť príčiny nedostatoku železa a vitamínu D v tele, ako aj konzumovať denne dostatok bielkovín, pretože práve bielkoviny sú stavebným materiálom pre vlasy. Denná masáž vlasovej pokožky po dobu 4-5 minút alebo plazmový lifting tiež pomáha obnoviť hustotu vlasov.

2. Ako rozlíšiť lišaj od alopécie?

Lišaj je sprevádzaný suchými, šupinatými vyrážkami, ktoré pripomínajú lupiny a svrbením kože. Vlasy sa môžu lámať pri pokožke hlavy alebo niekoľko milimetrov nad ňou. Pri alopecií nie je pokožka poškodená a vyzerá zdravo. Na mieste vypadnutých vlasov sa počas trichoskopie, t. j. vyšetrenia vlasov pod mikroskopom, nachádzajú čierne alebo žlté bodky.

3. Aké vitamíny užívať pri ochorení alopecia areata?

Samotné užívanie vitamínov výrazne neovplyvňuje priebeh ochorenia, ale je vynikajúcim doplnkom liečby. Pre zdravé a krásné vlasy je potrebné zvoliť správnu starostlivosť, akou sú vitamíny A, B7 (biotín), B12, C, D a E a taktiež minerály, zinok, selén a železo. Pred začatím užívania vitamínov sa musíte poradiť s trichológom.

Hodnotenie článku:
0 s 5 na základe 0 hodnotenie
Autor: Sofia Tóthová
Lekársky odborník DoktorPRO

Ďalšie články k téme

Súvisiace články:

Komentáre