Tento patologický proces je nepríjemný a môže tiež naznačovať systémové ochorenia vnútorných orgánov, napríklad hormonálne poruchy.
Čo je alopécia
Alopécia je bežný názov pre vypadávanie vlasov z konkrétnych oblastí tela, plešatenie hlavy a iné formy vypadávania vlasov. Vypadávanie vlasov môže byť aj prirodzené, pretože každý vlas má svoju vlastnú životnosť:
- Fáza rastu, ktorá je relatívne dlhá a môže trvať dva až šesť rokov. V tomto období vlasy vyrastajú z folikulu a rastú.
- Prechodná fáza, počas ktorej sa rast spomaľuje.
- Fáza pokoja, ktorá trvá niekoľko týždňov. V tomto období sa rast úplne zastaví, ale vlasy sú stále pevne vo folikule.
- Strata vlasov, po ktorej z rovnakého folikulu vyrastú nové vlasy.
V tomto prirodzenom cykle človek stratí denne 50 až 100 vlasov. Alopécia je charakterizovaná poruchou životného cyklu vlasov, keď sa množstvo stratených vlasov zvyšuje a nové nerastú.
Druhy alopécie u žien a u mužov
Máte otázky ohľadom práce oddelenia dermatológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Existuje niekoľko typov alopécie u mužov a u žien:
- Androgenetický typ, pri ktorom ide o postupné vypadávanie vlasov v dôsledku dedičných faktorov. Tento typ plešatenia je odlišný u žien a u mužov. U mužov sa vyznačuje výskytom ustupujúcej vlasovej línie na čele a niekedy výskytom ustupujúcej vlasovej línie na zadnej časti hlavy. Pre ženy je typickejšia postupná, rovnomerná strata vlasov, ktorá začína rozšírením cestičky vo vlasoch. Neskôr je badateľné zníženie hustoty vlasov na celej hlave. Androgenetický typ alopécie sa vyvíja pomaly, niekoľko rokov. Jeho hlavným dôvodom je zmena hormonálnych hladín. Androgenetická alopécia v staršom veku postihuje veľký počet ľudí. Asi 80% mužov a 50% žien má príznaky tohto typu plešatenia do 70. roku života. Androgenetická forma alopécie však môže začať oveľa skôr, dokonca aj v mladom veku.
- Alopécia, ktorá je dôsledkom metabolických problémov sa vyskytuje najčastejšie v dôsledku nesprávnej výživy, ale môže sa objaviť aj počas tehotenstva a v dôsledku užívania určitých liekov, napríklad počas chemoterapie. Tento typ alopécie je bežnejší u žien.
- V prípade jazvového typu je alopécia dôsledkom mechanického poškodenia kože. Ak sa na povrchu kože po jej poškodení objaví zjazvené tkanivo, folikuly sa v ňom nenachádzajú, čo znamená, že na tomto mieste vlasy už rasť nebudú.
- Seboroická alopécia – vypadávanie vlasov v dôsledku kožnej patológie, ktorá sa vyznačuje narušením činnosti mazových žliaz.
Vypadávanie vlasov súvisiace s vekom sa považuje za samostatný typ prirodzene sa vyskytujúcej alopécie, a preto si nevyžaduje liečbu. Vypadávanie vlasov v dôsledku chemoterapie patrí do samostatnej kategórie.
Príčiny alopécie
Vo väčšine prípadov je alopécia výsledkom kombinácie viacerých nepriaznivých faktorov, ktoré ju podmieňujú. V závislosti od typu môžu existovať tieto príčiny alopécie:
- dedičná predispozícia;
- poruchy hormonálnej hladiny;
- nedostatok vitamínov a metabolické problémy;
- vystavenie žiareniu (rádioterapia);
- poranenia a rany na pokožke;
- účinok určitých toxínov;
- infekcie bakteriálneho a mykotického pôvodu.
Liečba alopécie zahŕňa v každom jednom prípade riešenie konkrétnej príčiny ochorenia. Niektoré typy vypadávania vlasov sú nevyliečiteľné.
Diagnostika alopécie
S diagnostikou a liečbou alopécie sa musíte obrátiť na trichológa, ktorý zozbiera anamnézu, aby identifikoval možné faktory ovplyvňujúce rast a stratu vlasov. Trichológ tiež vykoná vstupné vyšetrenie, počas ktorého identifikuje, na ktorých častiach hlavy vlasy rednú vo väčšom rozsahu, a či sú prítomné príznaky iných chorôb, napríklad vyrážka, ohniská povrchovej plesňovej alebo inej infekcie. Lekár môže predpísať všeobecný a biochemický krvný test, ako aj test na analýzu hormónov.
Metódy liečby alopécie
Liečba alopécie závisí od príčiny jej vzniku. Najbežnejšie spôsoby liečby vypadávania vlasov:
- Užívanie liekov zamerané na rast a posilnenie vlasov. V závislosti od formy alopécie trichológ vyberie lieky s určitým mechanizmom účinku. Niektoré lieky sa užívajú, aby predĺžili trvanie rastovej fázy, a aby spomalili prirodzené plešatenie. Iné zas, aby normalizovali hormónalnu činnosť a poskytli výživu vlasovým folikulom.
- Terapia zameraná na boj proti chorobe, ktorá vypadávanie vlasov spôsobuje. Napríklad po úspešnej liečbe seborey sa vlasy na postihnutých oblastiach pokožky obnovia.
- Laserová terapia na stimuláciu rastu vlasov (informácie sú určené len na informačné účely, zákrok sa na našej klinike nevykonáva).
- Chirurgický zákrok zahŕňa metódy ako transplantácia vlasových folikulov a kože (informácie sú určené len na informačné účely, zákrok sa na našej klinike nevykonáva).
- Fyzioterapeutické metódy, napr. mezoterapia a mikroprúdová terapia.
Účinnosť liečby závisí od štádia vývoja ochorenia a od toho, čo je jeho príčinou. V prípade vypadávania vlasov po chemoterapii a rádioterapii sa rast vlasov obnoví sám.