Logo
0800200000

Je čítanie na záchode škodlivé?

Je čítanie na záchode škodlivé?
Čítať 7 minút | Vytvorené: 16 august 2023 | aktualizované: 1 september 2023 | 2028 2028
Čítať knihy alebo časopisy, pozerať filmy alebo hrať hry na telefóne na toalete sa neodporúča, pretože to predlžuje čas strávený na toalete.

Dlhodobé sedenie môže spôsobiť problémy s vyprázdňovaním, zápchu, hemoroidy a problémy s močovým mechúrom a oslabenie svalov panvového dna.

Ako dlho môžem sedieť na toalete?

Na toalete sa odporúča sedieť maximálne 10 - 15 minút. Trvanie vyprázdňovania čriev môže závisieť od stravovacích návykov, celkového zdravotného stavu, úrovne fyzickej aktivity a hydratácie. Za normálnych okolností vyprázdňovanie zvyčajne trvá 5 - 10 minút.

Môže sa čítať na záchode?

Môže sa čítať na záchode?

Aké sú následky dlhého sedenia na záchode?

Dlhé sedenie na toalete môže spôsobiť hemoroidy v dôsledku dlhodobého napätia a tlaku v oblasti konečníka. Medzi ďalšie následky dlhodobého sedenia na toalete patrí:

 • zápcha. Pri zadržiavaní stolice v črevách sa môže voda zo stolice absorbovať späť do tela, čím je stolica tvrdšia a suchšia, čo sťažuje vyprázdňovanie. Nadmerné tlačenie a nesprávna poloha (napr. predklon) môžu viesť k nadmernému tlaku na konečník, kŕčom a zhoršenej peristaltike (sťahovaniu) čriev;
 • zhoršená funkcia močového mechúra. Dlhodobé sedenie na toalete môže viesť k zvýšenému tlaku na močový mechúr, zväčšeniu jeho objemu alebo roztiahnutiu stien orgánu, vzniku inkontinencie moču a zhoršeniu funkcie močového zvierača;
 • stlačenie nervových zakončení. Stlačenie nervov v oblasti stehien a perinea môže spôsobiť brnenie, necitlivosť alebo nepríjemné pocity;
 • ochabnutie svalstva. Dlhé sedenie spôsobuje neaktívnosť alebo uvoľnenie svalov panvového dna, čo zvyšuje riziko ochabnutia svalstva;
 • striktúra (zúženie) sliznice konečníka. V dôsledku nadmerného tlaku môže vzniknúť prolaps konečníka, pri ktorom sa sliznica konečníka vyvráti alebo vyčnieva z konečníka.

Stlačenie ciev môže viesť k zhoršeniu zásobovania perineálnej oblasti krvou a prietoku krvi. V zriedkavých prípadoch môže dôjsť k nadmernému stlačeniu sedacieho nervu.

Ako sa správne umyť po defekácii?

Po defekácii sa neodporúča používať toaletný papier, pretože nevyčistí konečník dostatočne hlboko a neodstráni baktérie. Papier môže tiež spôsobiť podráždenie pokožky, čo vedie k bolesti a nepohodliu, najmä v prípade ochorení konečníka a análneho otvoru (napr. análna trhlina, proktitída).

Pri umývaní sa odporúča používať teplú alebo vlažnú vodu, pretože lepšie odstraňuje nečistoty a patogény po defekácii. Neodporúča sa používať príliš horúcu alebo veľmi studenú vodu, aby nedošlo k podráždeniu pokožky. Ďalšie odporúčania správneho umývania sa po toalete pre mužov zahŕňajú:

 • dôkladné očistenie. Pri umývaní by ste sa mali zamerať na čistenie oblasti penisu, mieška a perianálnej oblasti. Môžete použiť jemné neparfumované mydlo (aby sa predišlo alergickým reakciám);
 • umytie konečníka. Konečník sa odporúča umyť rukou alebo mäkkou špongiou;
 • oplachovanie. Po umytí je potrebné vonkajšie genitálie a konečník opláchnuť teplou alebo vlažnou vodou.

Po umytí je potrebné análnu oblasť dobre osušiť. Pokožku netrite, aby nedošlo k podráždeniu. Pokožku môžete nechať prirodzene vyschnúť alebo použiť mäkký uterák, ktorý absorbuje vlhkosť.

Ženám sa tiež odporúča, aby sa po defekácii umyli a použili mydlá alebo gély na intímnu hygienu bez agresívnych zložiek. Pri umývaní sa odporúča postupovať od prednej časti pošvy ku konečníku, aby sa zabránilo prenosu mikroorganizmov z análnej oblasti do pošvy.

Prečo sedenie na toalete spôsobuje hemoroidy?

Hemoroidy sú charakterizované rozšírením a zápalom žíl v konečníku a konečníku, ktoré môžu byť spôsobené genetickými faktormi, zápchou, tehotenstvom a pôrodom, sedavým spôsobom života. Medzi príčiny vzniku hemoroidov zo sedenia na toalete patrí:

 • zvýšený tlak v konečníku. Dlhodobé sedenie na toalete môže zvýšiť tlak na žily, čo prispieva k ich rozšíreniu a roztiahnutiu;
 • zhoršený prietok krvi. Statická poloha môže prispieť k stagnácii krvi a zhoršeniu cirkulácie, viesť k nedostatočnej výžive tkanív a vzniku hemoroidálnych uzlov;
 • potlačenie činnosti čriev. Dlhodobé sedenie na toalete môže tiež ovplyvniť peristaltiku čriev a prispieť k zápche a vzniku hemoroidov.

Okrem hemoroidov môže tlačenie počas vyprázdňovania spôsobiť traumu a podráždenie sliznice análneho otvora a konečníka. To môže mať za následok zápal, svrbenie, pálenie, bolesť pri vyprázdňovaní a krvácanie z konečníka.

Proktológia v DoktorPRO v Bratislave

Je čítanie na záchode škodlivé? - MUDr. Ivan Sedlák
MUDr. Ivan Sedlák
DoktorPRO v Bratislave
Ružinovská 40
Rozvrh:
PO-PIA: 8:00-20:00, SO: 8:00-17:00, NE: 9:00-13:00

Časté otázky

1. Ako správne sedieť na toalete?

Pre správne vylučovanie sa odporúča zadok úplne položiť na záchodovú misu (pre rovnomerné rozloženie hmotnosti a oporu tela). Pri používaní toalety sa mužom a ženám odporúča:

 1. Roztiahnuť kolená. Roztiahnite kolená od seba, aby ste vytvorili uhol medzi stehnami a záchodovou misou (pomáha roztiahnuť konečník a umožňuje prirodzený odchod stolice).
 2. Netlačiť. Je dôležité uvoľniť panvové svaly a netlačiť, pretože napínanie panvových svalov môže sťažiť vyprázdňovanie a vytvoriť tlak v oblasti konečníka.
 3. Uvoľniť ruky. Ruky si môžete položiť na kolená alebo na boky záchodovej misy, aby ste mali oporu a pohodlie, stabilitu a rovnováhu.
 4. Podvihnite nohy. Nohy podvihnite a oprite sa o špičky (pomôže to uľahčiť vyprázdňovanie).

Nadmerný predklon môže obmedziť priestor v bruchu a panve, konečník sa dostatočne nevytiahne a vznikajú problémy s vyprázdňovaním.

2. Prečo by ženy nemali dlho sedieť na toalete?

Dlhé sedenie na toalete môže u žien zvýšiť riziko infekcií močových ciest. Vlhkosť a teplo v okolí pošvy môžu podporovať množenie baktérií a spôsobovať infekcie. Medzi ďalšie dôsledky dlhodobého sedenia na toalete u žien patrí:

 • zhoršené prekrvenie. Nesprávne držanie tela, dlhodobé sedenie alebo nadmerné napätie svalov obmedzuje prietok krvi do dolnej časti tela vrátane nôh, zadku a panvovej oblasti;
 • ochabnutie svalov panvového dna. Zadržiavanie moču alebo stolice môže ovplyvniť funkciu močového systému a spôsobiť únik moču alebo inkontinenciu.

Dlhodobé sedenie na toalete môže spôsobiť mravčenie alebo necitlivosť v oblasti konečníka. Ak sa vám nedarí rýchlo vyprázdniť črevá alebo ak pociťujete bolesť a pálenie v oblasti konečníka, je potrebné vyhľadať proktológa.

Hodnotenie článku:
5 s 5 na základe 1 hodnotenie
Je čítanie na záchode škodlivé?
Lekár oddelenia proktológie.
Je čítanie na záchode škodlivé?
Článok preveril: MUDr. Tibor Molnár
Lekár chirurg proktológ.

Máte otázky ohľadom práce oddelenia proktológie
v DoktorPRO? Spýtajte sa!

Lekári neposkytujú online poradenstvo. Ak chcete získať presné informácie o vašom zdravotnom stave, radi vám zarezervujeme termín u lekára.

Ďalšie články k téme

Súvisiace články:

Komentáre

Júlia pred 6 mesiacmi
Dobrý večer, myslím si, že mám v sliznici konečníka trhlinu, pretože v análnej oblasti pociťujem bolesť a pálenie. Prečo sa neodporúča dlhodobé sedenie na záchode pri análnej trhline?
Odpovedať
Dobrý deň, pri análnej trhline môže dlhodobé sedenie na toalete vytvárať dodatočný tlak na oblasť konečníka, narušiť prietok krvi a sťažovať prirodzené hojenie trhliny. Aj dlhodobé napínanie počas defekácie môže pri zadržiavaní stolice zhoršiť príznaky trhliny a sťažiť jej hojenie. Bolesť a pálenie konečníka sa však môžu vyskytnúť aj pri iných ochoreniach. Na liečbu análnej trhliny, hemoroidov a proktitídy sa špecializuje proktológ.
Bozena pred 6 mesiacmi
Dobrý deň, je normálne sedieť na toalete dlhší čas? Čo mám robiť, keď nemám nutkanie na vyprázdnenie?
Odpovedať
Dlhodobé sedenie na toalete môže viesť k zúženiu ciev, zvýšeniu tlaku v panve a obmedzeniu prívodu krvi. Ak máte problémy s vyprázdňovaním, odporúča sa zvýšiť konzumáciu potravín bohatých na vlákninu, piť dostatok vody, cvičiť a navštíviť proktológa.
Gréta pred 6 mesiacmi
Dobrý deň, aké sú následky dlhodobého sedenia na záchode s telefónom v ruke? Chcem svojmu synovi vysvetliť, prečo je to škodlivé.
Odpovedať
Dobrý deň, dlhé sedenie môže spôsobiť napätie a obmedziť prívod krvi do panvovej oblasti, čo môže spôsobiť nepríjemné pocity a problémy s prietokom krvi. Používanie telefónu počas vyprázdňovania môže odvádzať pozornosť od procesu vyprázdňovania a predlžovať ho, čo môže viesť k zadržiavaniu stolice a vzniku problémov (napríklad zápche).
Catherine pred 6 mesiacmi
Dobrý deň, môj manžel sedáva na záchode niekedy aj hodinu, hoci nemá zápchu ani iné črevné problémy. Je možné sedieť na záchode tak dlho? Ako môžem manželovi zabrániť v dlhom sedení na záchode?
Odpovedať
Dobrý deň, na záchode sa odporúča sedieť maximálne 10 - 15 minút. Aby ste manžela odnaučili dlhodobo sedieť na záchode, môžete sa ním porozprávať o dôležitosti hygieny a upozorniť ho na možné negatívne dôsledky dlhodobého sedenia (hemoroidy, oslabené svaly panvového dna).
Alena pred 6 mesiacmi
Dobrý deň, čo mám na záchode čítať a môžem vôbec na záchode čítať? Ak nie, prečo?
Odpovedať
Dobrý deň, dlhodobé sedenie a fixácia v jednej polohe na toalete môže spôsobiť napätie a zúženie ciev, čo môže viesť k nepríjemným pocitom a nepohodliu. Knihy môžu byť aj zdrojom baktérií a zárodkov, ktoré sa môžu prenášať cez ruky, pretože tieto veci sa vykonaní potreby neumývajú.
Objednať sa na vyšetrenie
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.

Nenechajte si ujsť náš newsletter

Získate tak užitočné informácie o aktivitách našej kliniky a môžete sa stať prvými, ktorí využijú naše akcie. Byť informovaný sa oplatí! Náš newsletter odoberá viac ako 100 000 používateľov. Pridajte sa k nám aj vy.