Dlhodobé sedenie môže spôsobiť problémy s vyprázdňovaním, zápchu, hemoroidy a problémy s močovým mechúrom a oslabenie svalov panvového dna.
Ako dlho môžem sedieť na toalete?
Na toalete sa odporúča sedieť maximálne 10 - 15 minút. Trvanie vyprázdňovania čriev môže závisieť od stravovacích návykov, celkového zdravotného stavu, úrovne fyzickej aktivity a hydratácie. Za normálnych okolností vyprázdňovanie zvyčajne trvá 5 - 10 minút.
Môže sa čítať na záchode?
Aké sú následky dlhého sedenia na záchode?
Dlhé sedenie na toalete môže spôsobiť hemoroidy v dôsledku dlhodobého napätia a tlaku v oblasti konečníka. Medzi ďalšie následky dlhodobého sedenia na toalete patrí:
- zápcha. Pri zadržiavaní stolice v črevách sa môže voda zo stolice absorbovať späť do tela, čím je stolica tvrdšia a suchšia, čo sťažuje vyprázdňovanie. Nadmerné tlačenie a nesprávna poloha (napr. predklon) môžu viesť k nadmernému tlaku na konečník, kŕčom a zhoršenej peristaltike (sťahovaniu) čriev;
- zhoršená funkcia močového mechúra. Dlhodobé sedenie na toalete môže viesť k zvýšenému tlaku na močový mechúr, zväčšeniu jeho objemu alebo roztiahnutiu stien orgánu, vzniku inkontinencie moču a zhoršeniu funkcie močového zvierača;
- stlačenie nervových zakončení. Stlačenie nervov v oblasti stehien a perinea môže spôsobiť brnenie, necitlivosť alebo nepríjemné pocity;
- ochabnutie svalstva. Dlhé sedenie spôsobuje neaktívnosť alebo uvoľnenie svalov panvového dna, čo zvyšuje riziko ochabnutia svalstva;
- striktúra (zúženie) sliznice konečníka. V dôsledku nadmerného tlaku môže vzniknúť prolaps konečníka, pri ktorom sa sliznica konečníka vyvráti alebo vyčnieva z konečníka.
Stlačenie ciev môže viesť k zhoršeniu zásobovania perineálnej oblasti krvou a prietoku krvi. V zriedkavých prípadoch môže dôjsť k nadmernému stlačeniu sedacieho nervu.
Ako sa správne umyť po defekácii?
Po defekácii sa neodporúča používať toaletný papier, pretože nevyčistí konečník dostatočne hlboko a neodstráni baktérie. Papier môže tiež spôsobiť podráždenie pokožky, čo vedie k bolesti a nepohodliu, najmä v prípade ochorení konečníka a análneho otvoru (napr. análna trhlina, proktitída).
Pri umývaní sa odporúča používať teplú alebo vlažnú vodu, pretože lepšie odstraňuje nečistoty a patogény po defekácii. Neodporúča sa používať príliš horúcu alebo veľmi studenú vodu, aby nedošlo k podráždeniu pokožky. Ďalšie odporúčania správneho umývania sa po toalete pre mužov zahŕňajú:
- dôkladné očistenie. Pri umývaní by ste sa mali zamerať na čistenie oblasti penisu, mieška a perianálnej oblasti. Môžete použiť jemné neparfumované mydlo (aby sa predišlo alergickým reakciám);
- umytie konečníka. Konečník sa odporúča umyť rukou alebo mäkkou špongiou;
- oplachovanie. Po umytí je potrebné vonkajšie genitálie a konečník opláchnuť teplou alebo vlažnou vodou.
Po umytí je potrebné análnu oblasť dobre osušiť. Pokožku netrite, aby nedošlo k podráždeniu. Pokožku môžete nechať prirodzene vyschnúť alebo použiť mäkký uterák, ktorý absorbuje vlhkosť.
Ženám sa tiež odporúča, aby sa po defekácii umyli a použili mydlá alebo gély na intímnu hygienu bez agresívnych zložiek. Pri umývaní sa odporúča postupovať od prednej časti pošvy ku konečníku, aby sa zabránilo prenosu mikroorganizmov z análnej oblasti do pošvy.
Prečo sedenie na toalete spôsobuje hemoroidy?
Hemoroidy sú charakterizované rozšírením a zápalom žíl v konečníku a konečníku, ktoré môžu byť spôsobené genetickými faktormi, zápchou, tehotenstvom a pôrodom, sedavým spôsobom života. Medzi príčiny vzniku hemoroidov zo sedenia na toalete patrí:
- zvýšený tlak v konečníku. Dlhodobé sedenie na toalete môže zvýšiť tlak na žily, čo prispieva k ich rozšíreniu a roztiahnutiu;
- zhoršený prietok krvi. Statická poloha môže prispieť k stagnácii krvi a zhoršeniu cirkulácie, viesť k nedostatočnej výžive tkanív a vzniku hemoroidálnych uzlov;
- potlačenie činnosti čriev. Dlhodobé sedenie na toalete môže tiež ovplyvniť peristaltiku čriev a prispieť k zápche a vzniku hemoroidov.
Okrem hemoroidov môže tlačenie počas vyprázdňovania spôsobiť traumu a podráždenie sliznice análneho otvora a konečníka. To môže mať za následok zápal, svrbenie, pálenie, bolesť pri vyprázdňovaní a krvácanie z konečníka.
Proktológia v DoktorPRO v Bratislave


Časté otázky
Pre správne vylučovanie sa odporúča zadok úplne položiť na záchodovú misu (pre rovnomerné rozloženie hmotnosti a oporu tela). Pri používaní toalety sa mužom a ženám odporúča:
- Roztiahnuť kolená. Roztiahnite kolená od seba, aby ste vytvorili uhol medzi stehnami a záchodovou misou (pomáha roztiahnuť konečník a umožňuje prirodzený odchod stolice).
- Netlačiť. Je dôležité uvoľniť panvové svaly a netlačiť, pretože napínanie panvových svalov môže sťažiť vyprázdňovanie a vytvoriť tlak v oblasti konečníka.
- Uvoľniť ruky. Ruky si môžete položiť na kolená alebo na boky záchodovej misy, aby ste mali oporu a pohodlie, stabilitu a rovnováhu.
- Podvihnite nohy. Nohy podvihnite a oprite sa o špičky (pomôže to uľahčiť vyprázdňovanie).
Nadmerný predklon môže obmedziť priestor v bruchu a panve, konečník sa dostatočne nevytiahne a vznikajú problémy s vyprázdňovaním.
Dlhé sedenie na toalete môže u žien zvýšiť riziko infekcií močových ciest. Vlhkosť a teplo v okolí pošvy môžu podporovať množenie baktérií a spôsobovať infekcie. Medzi ďalšie dôsledky dlhodobého sedenia na toalete u žien patrí:
- zhoršené prekrvenie. Nesprávne držanie tela, dlhodobé sedenie alebo nadmerné napätie svalov obmedzuje prietok krvi do dolnej časti tela vrátane nôh, zadku a panvovej oblasti;
- ochabnutie svalov panvového dna. Zadržiavanie moču alebo stolice môže ovplyvniť funkciu močového systému a spôsobiť únik moču alebo inkontinenciu.
Dlhodobé sedenie na toalete môže spôsobiť mravčenie alebo necitlivosť v oblasti konečníka. Ak sa vám nedarí rýchlo vyprázdniť črevá alebo ak pociťujete bolesť a pálenie v oblasti konečníka, je potrebné vyhľadať proktológa.