0800200000

Je čítanie na záchode škodlivé?

Je čítanie na záchode škodlivé?
Čítať 7 minút | Vytvorené: 16 august 2023 | aktualizované: 1 september 2023 | 556 556
Čítať knihy alebo časopisy, pozerať filmy alebo hrať hry na telefóne na toalete sa neodporúča, pretože to predlžuje čas strávený na toalete.

Dlhodobé sedenie môže spôsobiť problémy s vyprázdňovaním, zápchu, hemoroidy a problémy s močovým mechúrom a oslabenie svalov panvového dna.

Ako dlho môžem sedieť na toalete?

Na toalete sa odporúča sedieť maximálne 10 - 15 minút. Trvanie vyprázdňovania čriev môže závisieť od stravovacích návykov, celkového zdravotného stavu, úrovne fyzickej aktivity a hydratácie. Za normálnych okolností vyprázdňovanie zvyčajne trvá 5 - 10 minút.

Môže sa čítať na záchode?

Môže sa čítať na záchode?

Aké sú následky dlhého sedenia na záchode?

Dlhé sedenie na toalete môže spôsobiť hemoroidy v dôsledku dlhodobého napätia a tlaku v oblasti konečníka. Medzi ďalšie následky dlhodobého sedenia na toalete patrí:

 • zápcha. Pri zadržiavaní stolice v črevách sa môže voda zo stolice absorbovať späť do tela, čím je stolica tvrdšia a suchšia, čo sťažuje vyprázdňovanie. Nadmerné tlačenie a nesprávna poloha (napr. predklon) môžu viesť k nadmernému tlaku na konečník, kŕčom a zhoršenej peristaltike (sťahovaniu) čriev;
 • zhoršená funkcia močového mechúra. Dlhodobé sedenie na toalete môže viesť k zvýšenému tlaku na močový mechúr, zväčšeniu jeho objemu alebo roztiahnutiu stien orgánu, vzniku inkontinencie moču a zhoršeniu funkcie močového zvierača;
 • stlačenie nervových zakončení. Stlačenie nervov v oblasti stehien a perinea môže spôsobiť brnenie, necitlivosť alebo nepríjemné pocity;
 • ochabnutie svalstva. Dlhé sedenie spôsobuje neaktívnosť alebo uvoľnenie svalov panvového dna, čo zvyšuje riziko ochabnutia svalstva;
 • striktúra (zúženie) sliznice konečníka. V dôsledku nadmerného tlaku môže vzniknúť prolaps konečníka, pri ktorom sa sliznica konečníka vyvráti alebo vyčnieva z konečníka.

Stlačenie ciev môže viesť k zhoršeniu zásobovania perineálnej oblasti krvou a prietoku krvi. V zriedkavých prípadoch môže dôjsť k nadmernému stlačeniu sedacieho nervu.

Ako sa správne umyť po defekácii?

Po defekácii sa neodporúča používať toaletný papier, pretože nevyčistí konečník dostatočne hlboko a neodstráni baktérie. Papier môže tiež spôsobiť podráždenie pokožky, čo vedie k bolesti a nepohodliu, najmä v prípade ochorení konečníka a análneho otvoru (napr. análna trhlina, proktitída).

Pri umývaní sa odporúča používať teplú alebo vlažnú vodu, pretože lepšie odstraňuje nečistoty a patogény po defekácii. Neodporúča sa používať príliš horúcu alebo veľmi studenú vodu, aby nedošlo k podráždeniu pokožky. Ďalšie odporúčania správneho umývania sa po toalete pre mužov zahŕňajú:

 • dôkladné očistenie. Pri umývaní by ste sa mali zamerať na čistenie oblasti penisu, mieška a perianálnej oblasti. Môžete použiť jemné neparfumované mydlo (aby sa predišlo alergickým reakciám);
 • umytie konečníka. Konečník sa odporúča umyť rukou alebo mäkkou špongiou;
 • oplachovanie. Po umytí je potrebné vonkajšie genitálie a konečník opláchnuť teplou alebo vlažnou vodou.

Po umytí je potrebné análnu oblasť dobre osušiť. Pokožku netrite, aby nedošlo k podráždeniu. Pokožku môžete nechať prirodzene vyschnúť alebo použiť mäkký uterák, ktorý absorbuje vlhkosť.

Ženám sa tiež odporúča, aby sa po defekácii umyli a použili mydlá alebo gély na intímnu hygienu bez agresívnych zložiek. Pri umývaní sa odporúča postupovať od prednej časti pošvy ku konečníku, aby sa zabránilo prenosu mikroorganizmov z análnej oblasti do pošvy.

Prečo sedenie na toalete spôsobuje hemoroidy?

Hemoroidy sú charakterizované rozšírením a zápalom žíl v konečníku a konečníku, ktoré môžu byť spôsobené genetickými faktormi, zápchou, tehotenstvom a pôrodom, sedavým spôsobom života. Medzi príčiny vzniku hemoroidov zo sedenia na toalete patrí:

 • zvýšený tlak v konečníku. Dlhodobé sedenie na toalete môže zvýšiť tlak na žily, čo prispieva k ich rozšíreniu a roztiahnutiu;
 • zhoršený prietok krvi. Statická poloha môže prispieť k stagnácii krvi a zhoršeniu cirkulácie, viesť k nedostatočnej výžive tkanív a vzniku hemoroidálnych uzlov;
 • potlačenie činnosti čriev. Dlhodobé sedenie na toalete môže tiež ovplyvniť peristaltiku čriev a prispieť k zápche a vzniku hemoroidov.

Okrem hemoroidov môže tlačenie počas vyprázdňovania spôsobiť traumu a podráždenie sliznice análneho otvora a konečníka. To môže mať za následok zápal, svrbenie, pálenie, bolesť pri vyprázdňovaní a krvácanie z konečníka.

Proktológia v DoktorPRO v Bratislave

Je čítanie na záchode škodlivé? - Manuchekhr Burkhanov
Manuchekhr Burkhanov
DoktorPRO v Bratislave
Ružinovská 40
Rozvrh:
PO-PIA: 8:00-20:00, SO: 8:00-17:00, NE: 9:00-13:00

Časté otázky

1. Ako správne sedieť na toalete?

Pre správne vylučovanie sa odporúča zadok úplne položiť na záchodovú misu (pre rovnomerné rozloženie hmotnosti a oporu tela). Pri používaní toalety sa mužom a ženám odporúča:

 1. Roztiahnuť kolená. Roztiahnite kolená od seba, aby ste vytvorili uhol medzi stehnami a záchodovou misou (pomáha roztiahnuť konečník a umožňuje prirodzený odchod stolice).
 2. Netlačiť. Je dôležité uvoľniť panvové svaly a netlačiť, pretože napínanie panvových svalov môže sťažiť vyprázdňovanie a vytvoriť tlak v oblasti konečníka.
 3. Uvoľniť ruky. Ruky si môžete položiť na kolená alebo na boky záchodovej misy, aby ste mali oporu a pohodlie, stabilitu a rovnováhu.
 4. Podvihnite nohy. Nohy podvihnite a oprite sa o špičky (pomôže to uľahčiť vyprázdňovanie).

Nadmerný predklon môže obmedziť priestor v bruchu a panve, konečník sa dostatočne nevytiahne a vznikajú problémy s vyprázdňovaním.

2. Prečo by ženy nemali dlho sedieť na toalete?

Dlhé sedenie na toalete môže u žien zvýšiť riziko infekcií močových ciest. Vlhkosť a teplo v okolí pošvy môžu podporovať množenie baktérií a spôsobovať infekcie. Medzi ďalšie dôsledky dlhodobého sedenia na toalete u žien patrí:

 • zhoršené prekrvenie. Nesprávne držanie tela, dlhodobé sedenie alebo nadmerné napätie svalov obmedzuje prietok krvi do dolnej časti tela vrátane nôh, zadku a panvovej oblasti;
 • ochabnutie svalov panvového dna. Zadržiavanie moču alebo stolice môže ovplyvniť funkciu močového systému a spôsobiť únik moču alebo inkontinenciu.

Dlhodobé sedenie na toalete môže spôsobiť mravčenie alebo necitlivosť v oblasti konečníka. Ak sa vám nedarí rýchlo vyprázdniť črevá alebo ak pociťujete bolesť a pálenie v oblasti konečníka, je potrebné vyhľadať proktológa.

Hodnotenie článku:
5 s 5 na základe 1 hodnotenie
Je čítanie na záchode škodlivé?
Lekár oddelenia proktológie.

Položte otázku Chirurgovi-proktológovi
DoktorPRO

Júlia pred mesiacom
Dobrý večer, myslím si, že mám v sliznici konečníka trhlinu, pretože v análnej oblasti pociťujem bolesť a pálenie. Prečo sa neodporúča dlhodobé sedenie na záchode pri análnej trhline?
Odpovedať
Dobrý deň, pri análnej trhline môže dlhodobé sedenie na toalete vytvárať dodatočný tlak na oblasť konečníka, narušiť prietok krvi a sťažovať prirodzené hojenie trhliny. Aj dlhodobé napínanie počas defekácie môže pri zadržiavaní stolice zhoršiť príznaky trhliny a sťažiť jej hojenie. Bolesť a pálenie konečníka sa však môžu vyskytnúť aj pri iných ochoreniach. Na liečbu análnej trhliny, hemoroidov a proktitídy sa špecializuje proktológ.
Bozena pred mesiacom
Dobrý deň, je normálne sedieť na toalete dlhší čas? Čo mám robiť, keď nemám nutkanie na vyprázdnenie?
Odpovedať
Dlhodobé sedenie na toalete môže viesť k zúženiu ciev, zvýšeniu tlaku v panve a obmedzeniu prívodu krvi. Ak máte problémy s vyprázdňovaním, odporúča sa zvýšiť konzumáciu potravín bohatých na vlákninu, piť dostatok vody, cvičiť a navštíviť proktológa.
Gréta pred mesiacom
Dobrý deň, aké sú následky dlhodobého sedenia na záchode s telefónom v ruke? Chcem svojmu synovi vysvetliť, prečo je to škodlivé.
Odpovedať
Dobrý deň, dlhé sedenie môže spôsobiť napätie a obmedziť prívod krvi do panvovej oblasti, čo môže spôsobiť nepríjemné pocity a problémy s prietokom krvi. Používanie telefónu počas vyprázdňovania môže odvádzať pozornosť od procesu vyprázdňovania a predlžovať ho, čo môže viesť k zadržiavaniu stolice a vzniku problémov (napríklad zápche).
Catherine pred mesiacom
Dobrý deň, môj manžel sedáva na záchode niekedy aj hodinu, hoci nemá zápchu ani iné črevné problémy. Je možné sedieť na záchode tak dlho? Ako môžem manželovi zabrániť v dlhom sedení na záchode?
Odpovedať
Dobrý deň, na záchode sa odporúča sedieť maximálne 10 - 15 minút. Aby ste manžela odnaučili dlhodobo sedieť na záchode, môžete sa ním porozprávať o dôležitosti hygieny a upozorniť ho na možné negatívne dôsledky dlhodobého sedenia (hemoroidy, oslabené svaly panvového dna).
Alena pred mesiacom
Dobrý deň, čo mám na záchode čítať a môžem vôbec na záchode čítať? Ak nie, prečo?
Odpovedať
Dobrý deň, dlhodobé sedenie a fixácia v jednej polohe na toalete môže spôsobiť napätie a zúženie ciev, čo môže viesť k nepríjemným pocitom a nepohodliu. Knihy môžu byť aj zdrojom baktérií a zárodkov, ktoré sa môžu prenášať cez ruky, pretože tieto veci sa vykonaní potreby neumývajú.
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.

Nenechajte si ujsť náš newsletter

Získate tak užitočné informácie o aktivitách našej kliniky a môžete sa stať prvými, ktorí využijú naše akcie. Byť informovaný sa oplatí! Náš newsletter odoberá viac ako 100 000 používateľov. Pridajte sa k nám aj vy.