Logo
0800200000

Ako odhaliť a liečiť varikokélu?

Ako odhaliť a liečiť varikokélu?
Čítať 6 minút | Vytvorené: 29 marec 2023 | aktualizované: 7 august 2023 | 7334 7334
Jednou zo zložiek zdravia mužov je zdravie ich reprodukčného systému. Problémy s močovými cestami môžu postihnúť mužov všetkých vekových kategórií, vrátane novorodencov, predškolských detí, dospievajúcich a zrelých mužov.

Jednou z najbežnejších ochorení mužského reprodukčného systému je varikokéla.

Čo je varikokéla?

Varikokéla je ochorenie, ktoré je sprevádzané rozšírením žíl semennej šnúry semenníkov. Varikokéla je široko rozšírená po celom svete a vyskytuje sa u 20 % celosvetovej, mužskej populácie. Vo väčšine prípadov sa varikokéla objavuje ako rozšírenie žíl ľavého semenníka, čo je spôsobené zvláštnosťami prietoku krvi a anatomickou štruktúrou panvových ciev.

V 30-40% všetkých prípadov sa ochorenie vyvinie do bilaterálnej formy ochorenia, pri ktorej sa ochorenie vyvíja súčasne na oboch stranách a je sprevádzané symetrickým zväčšením miešku. Urológ sa zaoberá prevenciou, diagnostikou a liečbou varikokély. Liečba varikokély sa vykonáva pomocou konzervatívnych a chirurgických metód.

Príčiny vzniku varikokély

Varikokéla sa vyvíja v prítomnosti predisponujúcich faktorov.

Príčiny vzniku varikokély

Príčiny vzniku varikokély

K výskytu varikokély u mužov prispieva:

 • vrodené štrukturálne znaky žíl a genetické predispozície k rozšíreniu žíl semennej šnúry;
 • venózna trombóza v panvovej oblasti;
 • ťažká fyzická námaha (vedúca k zvýšenému stresu na cievach dolnej polovice tela);
 • chronická zápcha (vedie k zvýšenému tlaku v cievach malej panvy pri namáhaní);
 • zvýšená telesná hmotnosť;
 • fajčenie (nepriaznivo ovplyvňuje stav cievnych stien).

Tieto faktory zvyšujú riziko vzniku varikokély a to zväčšením záťaže na žíly semeníkov a zhoršeným odtokom krvi z miešku. Varikokéla sa môže objaviť nielen u zrelých mužov, ale často sa rozvíja aj u detí. Detský urológ sa zaoberá diagnostikou a liečbou varikokély u detí a dospievajúcich.

Symptómy a štádiá varikokély

Vo väčšine prípadov je varikokéla asymptomatická. V procese rozvoja daného ochorenia sa u mužov môžu objaviť nasledujúce príznaky varikokély:

 • rozšírenie miešku (môže byť jednostranné alebo obojstranné);
 • ťažkosť v semenníkoch;
 • výskyt žilovej sieťky alebo žilových uzlín na semenníkoch;
 • bolesť v miešku.

Bolesť pri varikokély sa objavuje v neskorších štádiách ochorenia a zvyšuje sa pri fyzickej námahe a rozširuje sa do oblasti slabín. Zápal semennej šnúry s varikokélou nie je typický, ale môže sa vyvinúť ako komplikácia v dôsledku trombózy semenníkov.

Existujúca klasifikácia varikokély je založená na údajoch z vizuálneho vyšetrenia miešku a je potrebné pre lekára, aby určil optimálnu liečebnú stratégiu. Existujú nasledujúce stupne varikokély:

 • s prvým stupňom varikokély nie sú scrotalové žily vizuálne zmenené, ale môžu byť určené palpáciou;
 • v druhom stupni ochorenia sú pri vyšetrení zreteľne viditeľné rozšírené testikulárne žily;
 • s tretím stupňom varikokély je znateľné zvýšenie semenníka.

Jedným z dôsledkov varikokély je mužská neplodnosť. Prítomnosť varikokély semeníkov vedie k zníženiu počtu a životaschopnosti spermií, čím sa znižuje plodnosť muža.

Diagnóza varikokély

Diagnóza varikokély sa uskutočňuje na vyšetrení u urológa. Lekár starostlivo skúma ťažnosti a pristúpi k vonkajšiemu vyšetreniu a palpácii (prehmataní) miešku. Na potvrdenie diagnózy varikokély a určenie správneho prietoku krvi v žilách semenníka, vám lekár môže odporučiť absolvovať ultrazvukové vyšetrenie (ultrazvuk) žíl miešku pomocou Dopplerovej metódy (druh ultrazvukového vyšetrenia ciev).

Všetkým mužom so stanovenou diagnózou varikokély sa odporúča podstúpiť spermogram na včasnú diagnostiku reprodukčnej dysfunkcie. Spermogram je kvalitatívna a kvantitatívna analýza ejakulátu.

Laparoskopická liečba varikokély

Liečba varikokély môže byť konzervatívna alebo chirurgická. Konzervatívna liečba varikokély zahŕňa nosenie špeciálne podporné spodné prádlo. Liečba varikokély bez chirurgického zákroku neumožňuje sa úplne zbaviť od choroby, pretože nosenie lekárskej bielizne len zabraňuje vzniku ďalších rozšírených žíl semennej šnúry, ale neodstraňuje už prítomné rozšírené žily.

Operáciu varikokély predpisuje lekár, ak sú prítomné tieto príznaky:

 • silná bolesť v miešku;
 • neplodnosť;
 • atrofia semenníkov.

Spôsob chirurgickej intervencie určuje lekár v závislosti od závažnosti ochorenia. Jednou z možností liečby varikokély je laparoskopická operácia. Laparoskopická chirurgia na liečbu varikokély zahŕňa vytvorenie malých rezov v prednej brušnej stene, cez ktoré sa do dutiny mieška zavedie chirurgický nástroj a kamera. Operácia prebieha pod video kontrolou a umožňuje skrátiť dobu rekonvalescencie (v porovnaní s otvorenou operáciou) a to kvôli absencii veľkých pooperačných jaziev.

Mikrochirurgická varikokelektómia

Mikrochirurgická varikokelektómia zahŕňa odstránenie zväčšenej žily semennej šnúry pomocou minimálne invazívnej chirurgie. Najúčinnejšou operáciou na odstránenie postihnutej žily je operácia Marmara.

Príprava na varikokelektómiu pri pomoci operácie Marmara zahŕňa predoperačné vyšetrenie (všeobecné klinické testy krvi a moču, elektrokardiogram, konzultácia s terapeutom). Samotný zákrok sa vykonáva ambulantne, prebieha v narkóze a netrvá dlhšie ako hodinu. Na nasledujúci deň po operácii sa rana previaže. Stehy sa rozpustia do jedného týždňa. Na obdobie rekonvalescencie jedného mesiaca sa odporúča obmedziť posilňovanie a šport.

Prevencia varikokély

Bohužiaľ je nemožné odstrániť genetické faktory, ktoré sú hlavnou príčinou vývoja varikokély. Prevenciou varikokély je zabrániť zvýšeniu intraabdominálneho tlaku a stagnácii venóznej krvi v miešku. Aby ste to dosiahli, mali by ste minimalizovať zdvíhanie závažia, technicky správne (pod dohľadom trénera) vykonávať fyzické cvičenia a normalizovať stolicu. Ak dôjde k zmenám v žilách miešku (vzhľad kľukatých žíl, pocit ťažkosti a zvýšenie miešku), mali by ste kontaktovať urológa pre kvalifikovanú lekársku pomoc.

Prevencia varikokély by mala pokračovať aj po operácii. Dodržiavanie predpisov lekára vám pomôže sa vyhnúť recidíve varikokély a zabezpečiť zdravie mužskej reprodukčnej funkcie.

Urológia v DoktorPRO v Bratislave

Ako odhaliť a liečiť varikokélu? - MUDr. Andrej Janák
MUDr. Andrej Janák
DoktorPRO v Bratislave
Ružinovská 40
Rozvrh:
PO-PIA: 8:00-20:00, SO: 8:00-17:00, NE: 9:00-13:00

Časté otázky

1. Čo by sa nemalo robiť pri varikokéle?

Muži trpiaci varikokélou by mali vylúčiť veľkú fyzickú námahu, skrátiť sedenie, nenosiť tesné nohavice, ktoré stláčajú oblasť slabín a zabraňujú odtoku krvi z malej panvy. Dodržiavanie týchto pravidiel môže spomaliť progresiu ochorenia.

2. Dá sa varikokéla úplne vyliečiť?

Nie je možné úplne sa zbaviť od varikokély, pretože choroba je založená na vrodených štrukturálnych vlastnostiach stien žíl a žilových chlopní. Pomocou chirurgickej korekcie je však možné odstrániť narušené žily semennej šnúry, čím sa eliminujú nielen príznaky varikokély (bolesť v miešku, zväčšené semenníky), ale aj negatívny vplyv venóznej kongescie v miešku na spermatogenézu a hormonálnu funkciu semenníkov.

3. Potrebujem operáciu na varikokélu 1. stupňa?

Indikácie pre chirurgickú liečbu sa určujú individuálne po konzultácii s urológom. Potreba chirurgického odstránenia kŕčových žíl semenníkov sa neurčuje ani tak stupňom progresie samotnej choroby, ale prítomnosťou nepohodlia (ťažkosti) a komplikácií (zhoršená mužská reprodukčná funkcia).

4. Ako dlho sa môže varikokéla vyvíjať?

Varikokéla je chronický patologický stav, ktorý má tendenciu v priebehu času progresírovať. Varikokéla môže byť dlho asymptomatická a zhoršenie stavu a výskyt výrazných ťažkostí nastáva až po niekoľkých rokoch. Je dôležité pripomenúť, že rýchlosť progresie varikokély priamo závisí od životného štýlu človeka (úroveň mobility, fajčenie, nadváha).

Hodnotenie článku:
5 s 5 na základe 2 hodnotenia
Ako odhaliť a liečiť varikokélu?
Lekár oddelenia urológie.

Položte otázku Urológovi
DoktorPRO

Ďalšie články k téme

Súvisiace články:

Komentáre

Objednať sa na vyšetrenie
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.

Nenechajte si ujsť náš newsletter

Získate tak užitočné informácie o aktivitách našej kliniky a môžete sa stať prvými, ktorí využijú naše akcie. Byť informovaný sa oplatí! Náš newsletter odoberá viac ako 100 000 používateľov. Pridajte sa k nám aj vy.