Pravidelné vyprázdňovanie pomáha predchádzať zápche a proktologickým ochoreniam (napríklad hemoroidom a análnym trhlinám).
Čo je defekácia?
Defekácia je proces vylučovania stolice z čreva cez konečník. Výživné látky sa zvyčajne trávia v žalúdku a tenkom čreve. Nestrávené zvyšky potravy sa presúvajú do hrubého čreva, kde sa tvorí stolica. Stolica sa hromadí v konečníku a v dôsledku rozťahovania črevných stien dochádza k prirodzenému nutkaniu na stolicu.
Čo je defekácia?
Koľkokrát denne je potrebné chodiť na toaletu?
Máte otázky ohľadom práce oddelenia proktológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Za normálne sa považuje chodiť na toaletu trikrát za deň až trikrát za týždeň. Medzi faktory ovplyvňujúce frekvenciu vyprázdňovania patrí:
- vek (starší ľudia majú väčšiu pravdepodobnosť vzniku zápchy);
- výživa (potraviny obsahujúce vlákninu zvyšujú frekvenciu vyprázdňovania čriev);
- pitný režim (nedostatočný príjem vody prispieva k zápche).
Frekvencia stolice u dospelých závisí od úrovne fyzickej aktivity (pravidelný šport zlepšuje peristaltiku (pohyb) tráviacej sústavy a urýchľuje prechod potravinových hmôt v črevách). Stres a úzkosť prispievajú k častejšiemu vyprázdňovaniu.
Koľko času uplynie od skonzumovania jedla po vyprázdnenie?
Po jedle trvá približne 6 - 8 hodín, kým potrava prejde žalúdkom a tenkým črevom. Ďalšie trávenie a tvorba stolice v hrubom čreve trvá 36 hodín. Od skonzumovania potravy po vyprázdnenie uplynie v priemere dva až päť dní.
Nutkanie na defekáciu ihneď po jedle môže vzniknúť v dôsledku gastrokolického reflexu, t. j. nutkanie na stolicu ihneď po uložení potravy v žalúdku. Tento reflex môže byť u zdravých ľudí zriedkavý alebo zanedbateľný. Neustála potreba vyprázdniť črevo po jedle a výskyt ďalších príznakov (kŕče, zápcha alebo hnačka) môžu poukazovať na syndróm dráždivého čreva (funkčná porucha trávenia).
Ako sa správne vyprázdňovať?
Stolicu sa neodporúča zadržiavať, pretože oneskorená stolica môže prispieť k vzniku zápchy. Správne vyprázdňovanie čriev závisí od polohy tela:
- Zdvihnite nohy položte ich na rovnú podložku (napríklad na nízku stoličku) tak, aby boli kolená vyššie ako boky.
- Nakloňte sa mierne dopredu, lakte si môžete oprieť o kolená.
- Narovnajte si chrbát.
Poloha tela pre správne vyprázdnenie čriev
Počas aktu vyprázdňovania sa musíte uvoľniť, aby stolica vyšla z čreva prirodzene. Počas defekácie netlačte, pretože nadmerný tlak v panve a konečníku môže viesť k mdlobám, prietrži alebo proktologickým ochoreniam, ako sú hemoroidy.
Aké sú následky zadržiavania stolice?
Ak sa črevo nevyprázdňuje pravidelne, stolica stvrdne a ďalšie vyprázdňovanie môže spôsobiť bolesť a poškodenie sliznice konečníka. Zadržiavanie stolíc dva a viac týždňov môže spôsobiť otravu organizmu, tzn. toxické látky z výkalov sa dostanú späť do krvného obehu a spôsobia zhoršenie celkového zdravotného stavu (zvýšená podráždenosť a únava, bolesť hlavy).
Oneskorené vyprázdňovanie môže spôsobiť poškodenie črevnej steny, pretože nahromadenie veľkého množstva stolice spôsobuje nadmerné roztiahnutie čreva. Pri absencii pravidelného vyprázdňovania je potrebné objednať sa na vyšetrenie k proktológovi, aby sa zabránilo vzniku komplikácií.
Ako dlho sa považuje za normálne nechodiť na veľkú potrebu?
Nevyprázdňovanie čriev každý deň môže byť individuálnou vlastnosťou človeka. Za normálne sa považuje nechodiť na toaletu dva dni. Dlhšie oneskorenie vyprázdňovania môže poukazovať na nedostatočný príjem vody, sedavý spôsob života alebo patológiu tráviaceho traktu (napr. syndróm dráždivého čreva alebo zhubné ochorenie hrubého čreva).
Čo mám robiť, keď nemám nutkanie na stolicu?
Ak nemáte nutkanie na stolicu, mali by ste do jedálnička zaradiť potraviny obsahujúce vlákninu (zeleninu, ovocie, obilniny, strukoviny a orechy). Ďalej je potrebné piť dostatok vody, udržiavať aktívny životný štýl a pravidelne cvičiť.
Na obnovenie režimu vyprázdňovania čriev je potrebné zvyknúť si chodiť na toaletu každý deň v rovnakom čase. Neignorujte ani nezadržiavajte nutkanie na vyprázdnenie.
Ako vyvolať nutkanie na vyprázdnenie?
Nutkanie na vyprázdnenie je možné obnoviť zmenou životného štýlu (napr. normalizáciou stravy a zvýšením fyzickej aktivity). Ak sa nedostaví žiadny pozitívny účinok, je potrebné poradiť sa s proktológom. Lekár sa oboznámi s pacientovou anamnézou, vykoná vyšetrenie a určí príčinu nedostatočného nutkania na vyprázdňovanie čriev. V prípade potreby proktológ predpíše lieky, ktoré normalizujú tráviaci systém.
Prečo vzniká falošné nutkanie na vyprázdnenie?
Falošné nutkanie na stolicu (tenezmy) sú spôsobené zápalovými ochoreniami čriev (Crohnova choroba, nešpecifická ulcerózna kolitída). Falošné nutkanie na stolicu sa môže vyskytnúť pri hemoroidoch a polypoch (nezhubných novotvaroch) hrubého čreva. Medzi ďalšie príčiny tenezmu patrí:
- rakovina konečníka;
- divertikul (vyklenutie črevnej steny);
- celiakia (intolerancia lepku).
Časté a bolestivé nutkanie na stolicu môže byť dôsledkom infekcie hrubého čreva mikroorganizmami, akými sú E. coli alebo salmonela. Liečba falošného nutkania na stolicu závisí od príčiny a môže zahŕňať antibiotiká, kortikosteroidy (hormóny) alebo imunosupresívne lieky.
Prečo vzniká pocit neúplného vyprázdnenia konečníka?
Pocit neúplného vyprázdnenia konečníka sa môže objaviť v dôsledku hemoroidov a syndrómu dráždivého čreva. Môže byť spôsobený benígnymi (napr. polypy) alebo malígnymi (napr. karcinóm) novotvarmi hrubého čreva.
Ako úplne vyprázdniť črevo?
Aby sa črevo úplne vyprázdnilo, je potrebné zaujať správnu polohu a uvoľniť sa. Počas vyprázdňovania by ste nemali robiť nič iné (napr. hrať sa na telefóne alebo čítať knihu), pretože môže dôjsť k rozptýleniu a zastaveniu vyprázdňovania pred dokončením procesu. Úplne vyprázdniť konečník pomôže pokojné miesto, ako aj pravidelný harmonogram vyprázdňovania.
Prítomnosť krvi počas defekácie
Počas defekácie môžu krvácať vnútorné hemoroidy (krv môže byť na toaletnom papieri alebo v stolici). Prítomnosť krvi počas defekácie môže poukazovať na zápalové ochorenie čriev, polypy a nádory hrubého čreva. Krv v stolici po defekácii môže byť dôsledkom análnej trhliny.
Bolesť počas defekácie
Bolesť počas vyprázdňovania alebo po ňom sa môže vyskytnúť pri hemoroidoch, pretože zväčšené hemoroidálne uzliny sú poškodené prechodom stolice cez konečník. Pri zápche je bolesť počas defekácie spôsobená natiahnutím steny čreva tvrdou a suchou stolicou.
Rezavá bolesť pri vyprázdňovaní sa môže objaviť v dôsledku análnej trhliny alebo podráždenia kože konečníka. Príčinou bolesti pri vyprázdňovaní čreva môže byť proktitída (zápal čreva) a paraproktitída (hnisavý zápal perirektálneho tukového tkaniva). Kontrakčná bolesť pred vyprázdnením môže poukazovať na syndróm dráždivého čreva.
Ako zmierniť bolesť pri defekácii?
Na zmiernenie bolesti pri vyprázdňovaní je potrebné zaujať správnu polohu tela. Na toaletu je potrebné ísť v momente od pocítenia nutkania na vyprázdnenie a pri defekácií netlačte. Pitie dostatočného množstva vody a konzumácia potravín bohatých na vlákninu zabezpečí mäkšiu stolicu a ľahšie vyprázdnenie.
V prípade silnej alebo dlhotrvajúcej bolesti brucha po vyprázdnení je potrebné vyhľadať lekára, aby zistil príčinu bolesti. V prípade potreby lekár predpíše lieky proti bolesti alebo prostriedky, ktoré zabezpečia ľahšie vyprázdnenie.